استفاده از شیشه های رنگی راهی برای داشتن یک فضای دلنشین


یکی از عناصر زیباسازی در دکوراسیون داخل و خارج منازل، استفاده از شیشه های رنگی است. انواع شیشه های رنگی در تنوع فراوان برای اکثر نقاط خانه مانند سقف، ستون، دیوار و پنجره ها طراحی و تولید می شوند که علاوه بر زیباسازی فضا، تاثیر زیادی در دلباز شدن و دلنشین شدن محیط می گذارند. نوری که از شیشه های رنگی عبور می کند، مسیر درخشانی را در محیط ایجاد می کند که حال و هوای خاصی به فضای داخل و خارج خانه می بخشد به طوری که سالیان سال است که این زیبایی حفظ و تکرار شده است. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که دوست دارید منزل خود را با این شیشه های رنگی بیارایید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله به بررسی شیشه های رنگی در دکوراسیون خانه های ایرانی و همچنین روش های استفاده از این شیشه ها در فضای داخلی و خارجی خانه به منظور ایجاد نشاط و دیگر نکات مربوط به این هنر زیبا می پردازیم. سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

  • شیشه های رنگی
  • پیشینه شیشه های رنگی در جهان و ایران
  • روش های استفاده از شیشه های رنگی
  • روانشناسی شیشه های رنگی
  • استفاده از شیشه های رنگی در خانه های کویری

شیشه های رنگی

طراحی مناسب و درست دکوراسیون خانه تاثیر بسزایی در زیبایی خانه دارد. برای طراحی دیوارها، ستون ها، شیشه ها و بعضی دیگر از فضاهای خانه از وسایل مختلفی نظیر کاشی، سرامیک و … استفاده می شود که زیبایی مخصوص به خود را دارند. ما به شما شیشه های رنگی و طرح دار را برای دلنشین شدن فضای خانه پیشنهاد می کنیم. شیشه های رنگی محبوبیت خاصی در بین مردم دارند. این شیشه ها در رنگ های زیبا و طرح های جذاب توجه هر بیننده ای را جذب می کنند. جالب است بدانید از این شیشه های رنگی می توانید در بخش های مختلف خانه استفاده کنید، به طوری که استفاده از آن ها در پنجره ها باعث ایجاد زیبایی فوق العاده ای در دکوراسیون فضای داخلی و همچنین فضای خارجی منزل خواهد شد که تماشای آن لذت فراوانی را به همراه دارد. تابیدن نور خورشید به این شیشه ها موجب می شود که فضای داخلی متاثر از بازی رنگ و نور و رنگ شیشه ها، در ساعات مختلف روز تغییر کند و تنوع شگرفی را در محیط ایجاد کند که محیط ها را از یکنواختی دور می کند.

پیش از این که به پیشینه ی شیشه های رنگی برسیم، توضیح مختصری از اجزای تشکیل دهنده شیشه های رنگی و انواع تولید آن ها می دهیم.

اجزای تشکیل دهنده شیشه های رنگی

این هنر زیبا متشکل از ترکیبات آهن، طلا، کبالت، منگنز، اورانیوم و نقره است که کاربردهای فراوانی دارد. به طور مثال با اضافه کردن کمی ناخالصی آهن به شیشه رنگ سبز ایجاد می شود و همچنین با اضافه کردن مقداری ناخالصی های یونی به فلزات دیگر می توانیم دیگر رنگ ها را به دست آوریم.

انواع تولید شیشه های رنگی

توجه داشته باشید که شیشه های رنگی را به روش های مختلف  تولید می کنند. در روش اول اکسید فلز قلیایی و یا فلز واسط را به داخل شیشه وارد می کنند و در این حالت یون هایی که درفلز وجود دارند و دارای طول موج های مختلف هستندنور را جذب می کنند و با توجه به این که جنس فلز چه بوده است سبب تولید شیشه رنگی می شود.

در روش دیگر ذرات کلوییدی را به داخل شیشه وارد می کنند و تیمار حرارتی باعث معلق شدن این ذرات شده که نوری را که به شیشه وارد می شود را با فرکانس های مشخص پخش می کنند. روش های دیگری نیز وجود دارند که ما در این جا به طور مختصر به دو روش پرداختیم.

پیشینه شیشه های رنگی در جهان و ایران

شیشه رنگی

به کار بردن شیشه در پنجره ها در قرن اول توسط رومی ها انجام شد. با دمیدن شیشه را به شکل دیسک قالب ریزی می کردند و آن ها را به شکل های مختلف در می آوردند. در قرن ششم، هنرمندان تراشه های آهن را با پودر شیشه به صورت خمیری درآوردند و با خمیر تصاویری روی شیشه نقاشی کردند و در دمایی نزدیک به نقطه ذوب آن ها را حرارت دادند و تصاویر به صورت دائمی روی شیشه ماندند و از بین نرفتند. کاربرد این شیشه ها در تزئین قصرهای رومی و ویلاهای ثروتمندان بود. سپس در ساخت پنجره های کلیساها از شیشه هایی که طرح های خطی و هنر انتزاعی بیزانسی داشتند از این شیشه ها استفاده شد.

در قرن سیزدهم شیشه های رنگی با افزایش یافتن محبوبیت کلیساهای گوتیک طرفداران زیادی پیدا کرد. در قرن نوزدهم با ظهور هنر نوین، شیشه های رنگی دوباره به صحنه برگشتند و آثار هنرمندانی مانند دانته گابریل و لوئیس کامفورت مشهور شدند.

در قرن بیست و یکم شیشه رنگی از آثار شگفت انگیز و خاص برای درهای ورودی،  سقف، ستون، لوستر و دیگر نقاط منزل استفاده می شود.

شیشه رنگی

در ایران نیز هزار سال است که شیشه های رنگی و استفاده از آن ها قدمت دارد. در سال ۱۵۵۰ میلادی در دوره تیموریان شیشه وارد ایران شد و سپس در معماری و ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. اما بیشترین توجه و رسد به شیشه در دوران معماری سبک ایرانی اسلامی بود که از شیشه برای اماکن مذهبی، گنبد میاجد، پی جوهای مشبک و دروسی ها استفاده می شد تا به بناها عظمت و شکوه فراوانی دهد. سال ها بعد از شیشه های رنگی ساده در خانه ها وارد شد و زیبایی منحصر به فردی به فضا بخشید.

روش های استفاده از شیشه های رنگی

شیشه های رنگی به دلیل گستره ی رنگی زیادی که دارند باعث کاربردی تر شدن این شیشه ها در منازل و حتی مکان های عمومی و سنتی می شوند. شیشه رنگی عنصری فراتر از دکوراسیون است. میتوانید در پنهان کردن زشتی ها، ورود نور زیبا و لازم در منزل، زیبایی و دلنشینی فضا و یا بلوکه کردن نور در منزل و دیگر اهداف از آن استفاده کنید. تمام شیشه های رنگی قابلیت تکمیل کردن نمای داخلی و خارجی ساختمان را دارا هستند.

بسیاری از افراد، قسمتی از دیوارهای آشپزخانه و یا دیوار اتاق نشیمن خود را به وسیله دیوارپوش های شیشه ای با رنگ های مختلف طراحی می کنند و از براق بودن و جذابیت آن ها آن لذت می برند.

شیشه رنگی

عده ی دیگری از این شیشه ها در پنجره های خود مانند پنجره های بالای در، پنجره های اتاق ها و پنجره های اصلی و فرعی استفاده می کنند.

گاهی در سقف ها نیز این شیشه های رنگی مانند شکل های زیبای طبیعی، گلدار و خطوط ساده و هندسی کاربرد دارند.

برخی از شیشه های رنگی طرح های برجسته دارند که با توجه به هدف مورد نظر دسته بندی می شوند.

شیشه های رنگی با طرح های مدرن و سنتی تولید و عرضه می شوند. بعضی از آن ها طرح های فانتزی دارند که برای تزئین اتاق تواب بچه انتخاب بسیار مناسب و زیبایی است.

به خاطر بسپارید که اگر در خانه اجاره ای زندگی می کنید و یا از داشتن پنجره های رنگی دائمی مطمئن نیستید می توانید از برچسب های شفاف رنگی در طرح ها و رنگ های مختلق تهیه کنید و روی شیشه ها بچسبانید.

طراحی درست و مناسب از عوامل دکوراتیو که به صورت هماهنگ با سبک دکوراسیون خانه باشند و نیز چیدمان مطلوب داشته باشند، می توانند به عنوان پوششی به منظور نقاط ناقص در ساختمان به کار روند.

از شیشه های رنگی در ورودی های منازل بسیار استفاده می شود که زیبایی حیرت انگیز و تحسین برانگیزی را به منزل می بخشد.

شیشه رنگی

امروزه پای شیشه های رنگی به سرویس های بهداشتی نیز باز شده است و از شیشه های رنگی در پنجره های سرویس های بهداشتی به دلیل این که نور را به حد لزوم عبور می دهد و حریم خصوصی این محیط را حفظ می کند، استفاده می کنند.

در آباژورها و لوستر ها در کوچکترین ابعاد نورهای رنگی متفاوتی می توان ایجاد کرد.

روانشناسی شیشه های رنگی

شیشه رنگی

از نظر روانشناسان، شیشه های رنگی به دلیل  داشتن رنگ های جذاب و مفرح اثرهایی در سلامت روان انسان ها دارند به طوری که در دنیای امروزی و مدرن با توجه به وجود تنش های زیاد، می تواند آرامش بخش لحظه هایمان باشد. هر کدام از رنگ های آن اثر روانشناسی متفاوتی ایجاد می نماید.

استفاده از شیشه های رنگی در خانه های کویری

در مناطق کویری که شدت نور در آن جا زیاد است و به دلایل اقلیمی، در آن جا تنوع رنگ بسیار کم است، از بازتاب زیبای شیشه های رنگی در قاب های مشبک و ایجاد بازی نور استفاده می کنند. بهتر است بدانید این پنجره ها شدت نور را در فصل های مختلف تنظیم و تعدیل می نمایند، به صورتی که در ساعاتی که شدت نور زیاد است، نور را پخش می کند. همچنین جالب است بدانید از دیگر اهداف معماران در به کار بردن از شیشه های رنگی، فراری دادن حیوانات خزنده در کویر بوده است.

در این مقاله به بررسی شیشه های رنگی و زیبایی و دلنشینی آن ها در فضاهای مختلف پرداختیم و از توضیحات مختصری درباره ی چگونی تولید و کاربردهای مختلف شیشه های رنگی جذاب و تحسین برانگیز ارائه دادیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

هومینگمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه