استفاده از رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون


رنگ ها، انرژی زا، حیات بخش، آرام بخش و تسلی دهنده هستند. شما می توانید با استفاده از رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون تاثیرات متفاوت آن ها را ببینید. در دکوراسیون داخلی، این رنگ ها هم به صورت تنهایی و هم تناژی در ترکیب با دیگر رنگ ها کاربرد دارند. در ادامه به بررسی رنگ های گرم و سرد و کاربرد هر کدام در دکوراسیون می پردازیم. در ادامه با توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

  • رنگ های گرم
  • استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون
  • رنگ های سرد
  • استفاده از رنگ های سرد در دکوراسیون

رنگ های گرم

با توجه به مبانی دایره رنگ، رنگ قرمز، نارنجی و زرد به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند، تم این دسته از رنگ ها همانطور که به نظر می رسند گرما، خورشید و آتش را تداعی می کنند. همچنین باعث افزایش پویایی، گرمی و صمیمیت در فضا شده و قادر به ایجاد احساس راحتی بیشتری در دکوراسیون هستند.
این دسته از رنگ ها در فضاهای بزرگ مناسب به شمار می روند و در اتاق های تاریک یا شمالی سبب روشنایی و گرمای بیشتر می شوند.  رنگ های گرم برای دکورهایی که به سبک سنتی اند بیشتر به کار می روند بنابراین برای افرادی که دارای روحیات آرام تری هستند به مقدار کمتری در دکوراسیون توصیه می شوند.

رنگ های گرم پر انرژی و روشن و رنگ هایی الهام بخش به منظور ارتقاء شادی، اعتماد به نفس و قدرت محسوب می شوند زیرا این رنگ ها سطح آدرنالین، هیجان، میزان دمای بدن، میزان فشار خون و تعداد تنفس را بالا می برند و به خوبی در ترکیب با رنگ های خنثی کار می کنند. در نتیجه برای دکوراسیون افرادی که روحیات آرام دارند به مقدار کمتری توصیه می شود.

رنگ قرمز

رنگ قرمز حرارت و جوشش را بیان می کند و نشانه ای از دمای بالا است. زمانی که این رنگ در فضایی مورد استفاده قرار بگیرد، فعالیت‌های جسمانی و حرکتی افراد را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. به این نکته توجه کنید که هیچگاه رنگ قرمز به صورت خالص و تنها و با درجه خلوص اصلی را  به کار نمی‌بندند. معمولا در کنار رنگ قرمز از مکمل‌های آن استفاده می‌کنند به طوری که اثر ویژگی‌هایی که ذکر شد را تعدیل ببخشند. رنگ‌های تأیید شده برای استفاده از رنگ قرمز در خانه سایه‌های این رنگ قرار دارد. لوکسو سنگین شدن آن ها در حرکت به سمت سیاه افزوده می‌شود و نیز سبکی و شادابی آن ها اگر سایه‌ها به سمت سفید حرکت کنند به اضافه می‌شود. رنگ‌های زرشکی، شرابی، جگری، عنابی و حنایی جزو رنگ‌های طیف تیره قرمز و رنگ های سرخابی، صورتی و ارغوانی جزو دسته رنگ‌های روشن قرمز هستند.

رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون

رنگ نارنجی

این رنگ شاد با اثربخشی گرمایی بالا، تداعی کننده شعاع‌های آتش و آهن گداخته رنگ‌های نارنجی به همراه حرارتشان است. نارنجی کرم، نارنجی تاریک و گوجه‌ای هم خانواده‌های آن هستند.

رنگ زرد

رنگی پر انرژی و شادی آفرین که تداعی کننده گرمابخشی نور خورشید است و در میان طیف رنگ های گرم در متعادل‌ترین حالت قرار دارد. در میان هم خانواده‌های خود هر چه قدر به سمت سفید حرکت می‌کند طرفداران بیشتری در دکوراسیون داخلی می یابد. رنگ هایی مانند کرم، شیری، لیمویی و نخودی از رنگ‌های پر استفاده در مد و دکوراسیون خانه هستند.

رنگ‌هایی مثل خانواده قهوه‌ای‌ها و سفیدها نیز در این دسته از رنگ ها پیدا می همچون عسلی روشن، خاکی، قهوه‌ای سوخته، عدسی، استخوانی، هلی، گندمی، بژ، برنز، خردلی، کاکایویی روشن و کرم قهوه‌ای و … . این رنگ‌ها به منظور دکوراسیون‌های گرم مورد استفاده قرار می گیرند و چیدمان دلنشینی به ارمغان می‌آورند.

حال که با رنگ‌های گرم آشنا شدیم، استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی و لوازم موجود در آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون

 این نکته قابل توجه است که تناژهای رنگی با رنگدانه های مختلف، تفاوت های کوچکی در رنگ ها ایجاد می کنند و از طرفی دیگر به سبب میزان نور و ابعاد فضا هر رنگی می تواند در خانه متفاوت از فروشگاه باشد به همین دلیل برای جلوگیری از مصرف هزینه و دوباره کاری بایستی از نمونه رنگ ها استفاده که از انتخاب خود مطمئن شوید.

امکاناتی که توسط آن ها میتوانید نقاط مختلف خانه را با رنگهای گرم بپوشانید در ادامه آورده شده اند.

دیوارها و سقف

راحت‌ترین گزینه برای تغییرات مربوط به رنگ ها در رنگ دیوار ها و رنگ سقف ها است. زیرا هزینه پایین تر و تأثیر بصری بیشتری نسبت به دیگر اجزا را دارا است. کاغذ دیواری نیز توانایی تأثیر گذاری مانند رنگ بر روی دیوار را دارد. استفاده از رنگ‌های گرم در دیوارهای اتاق نشیمن و اتاق کار گزینه مناسب‌تری از سایرین به حساب می آیند و همچنین پوشش رنگ‌های گرم در قسمت های پر تردد منزل، خود را بیشتر نمایان می‌کنند.

پرده

استفاده از رنگ‌های گرم پس از دیوارها به دیوار پوش‌ها و پنجره پوش ها می‌رسند. پرده ها از وسایلی در دکوراسیون هستند که نقش آبروداری نیز دارند و می توانند سبک زندگی و افکار صاحب خانه را به نمایش بگذارند و ضعف های دیگر را بپوشانند. اگر خانه‌ ی شما به رنگ روشن است، از پرده‌هایی با رنگ‌های گرم که مایل به تیرگی هستند کمک بگیرید.

رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون

مبلمان

جذابیت رنگ‌های گرم در مبلمان به عنوان اهرم‌های تبلیغاتی برای طراحان قرار گرفته است. مبلمان به رنگ زرد طرفداران زیادی دارد به طوری که زرشکی سلطنتی را پشت سر قرار داده است.

فرش

به خودی خود فرش ها دارای رنگ‌های گرم هستند. از زیباترین جلوه های هنری، استفاده کردن از رنگ قرمز و انواع آن در زمینه فرش‌های ایرانی است

استندها و کمدها

رنگ‌های گرمی مانند زرد، قهوه‌ای، کرم و شیری از پر کاربردترین رنگ‌ها برای استفاده در استندها و کمدها هستند زیرا این رنگ ها به رنگ مبلمان و دکوراسیون کلی خانه نزدیک هستند و تضاد زیادی برای محیط ایجاد نمی کنند. برای کمد اتاق کودک استفاده از رنگ زرد و یا رنگ های گرم خاص مثل فسفری توصیه می‌شود.

کابینت‌های آشپزخانه

فضای آشپزخانه خودش گرم و پر حرارت است اما با درایت می‌توان از رنگ‌های گرم استفاده کرد و آنجا را به تعادل رساند. رنگ‌های گرم روشن مثل شیری یا بژ نور بیشتری را به آشپزخانه می‌بخشند.

رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون

لوازم تزیینی

قاب‌های تابلو، فرآیندهای طلایی آینه،دمیز چای خوری، میز تلویزیون و … می توانن رنگ های گرمی باشند که به زیبایی یک قصر و به گرمی خورشید باشند. اثر نورپردازی کریستال‌ها و شیشه‌ها جذابیت خاصی در فضا به ارمغان می آورند.

نورهای جانبی نظیر نور آباژور یا چراغ های خواب می‌توانند از چشمه‌های گرما بخش محسوب شوند. در هر مکانی از دکوراسیون که احتیاج به استفاده از رنگ‌های گرم احساس شد ولی امکان تغییر رنگ وجود نداشت ارزان‌ترین و بهترین راه کمک از نورهای گرم خواهد بود.

رنگ های سرد

در دایره رنگ رنگ های آبی، بنفش و سبز از رنگ های سرد به حساب می آیند که این رنگ ها باعث کاهش سرعت تنفس، کاهش فشار خون، آرامش ماهیچه ها و دمای بدن می شوند همچنین احساس آرامش ایجاد می کنند و مزایای فراوانی به منظور تزئین دکوراسیون با این رنگ ها وجود دارد. این رنگ ها با ایجاد احساس خنکی در بدن تاثیر می گذارند. تداعی کننده رنگ های آب و آسمان هستند و در ایجاد آرامش برای استفاده در مناطقی که نیاز به آرامش دارند کاربرد ویژه ای دارند. رنگ های سرد در فضاهایی با مقدار زیادی نور گرم و طبیعی می توانند انتخاب خوبی باشند. این دسته از رنگ ها هرچقدر پر رنگتر باشند، آرام بخشی بیشتری نیز دارا خواهند بود.

از اهمیت این نکته غافل نشوید که اگر یک شخصیت پر جنب و جوش دارید ، یک تک رنگ غالب ایده مناسبی برای شما نیستند و در این حالت از رنگ های سرد به عنوان رنگ های تاکیدی و از رنگ های گرم نیز به عنوان رنگ های غالب در دکوراسیون استفاده کنید.

رنگ سبز

سبز رنگ آرامش، رنگ درختان و چمنزار است. سبز روشن بیانگر بهار و باروری و سبز سیر و نزدیک به یشمی سکوت عمیق یک جنگل انبوه را تداعی می کند.

رنگ آبی

آبی رنگ دریا و آسمان و نظافت و پاکیزگی است و آرامش منحصر به فردی دارد.

رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون

رنگ بنفش

بنفش از قدیم رنگ رازگونه ای ملکه ها بوده است و رنگ دل فریبی محسوب می شود، این رنگ در طبیعت کم‌یاب است. رنگ بنفش به عنوان رنگ سال ۲۰۱۸ نیز انتخاب شده است و جزو پرمخاطب‌ترین رنگ‌های جوانان و نوجوانان حساب می شوند. اگر سایه‌های روشن از رنگ بنفش را هر چه با سفید بیشتری ترکیب نمایید زیبایی‌های بیشتری از آن به چشمان شما می‌رسد.

استفاده از رنگ های سرد در دکوراسیون

دیوارها و رنگ های سرد مناسب آن‌ها

بهترین قسمت برای تاثیری پذیری از رنگ‌ها دیوارها هستند. آبی روشن برای اتاق نشیمن، سرویس‌های بهداشتی با آبی نیلی کامل می‌شوند.در اتاق مطالعه ترکیبی از آبی مات و خاکستری و یا سبزآبی به استفاده می شود. اتاق کودک پسر نیز آبی نفتی در کنار سفید مناسب است.

 

رنگ سرد در اتاق خواب

رنگ سرد اگرچه باعث آرامش بوده و محل مناسبی را برای به خواب رفتن مهیا می کند، ولی در نظر داشته باشید سردی بیش از حد نیز باعث بروز افسردگی و تنش‌های فکری خواهد شد. به همین دلیل بهترین کار استفاده کردن به صورت معتدلانه از رنگ‌های سرد و ترکیب کردن آن‌ها با رنگ خنثی و یا گرم است. مثلاً برای دختران رنگ‌های ترکیبی و تلفیقی سفید و صورتی و رنگ‌های آبی آسمانی و کرم برای پسرها مناسب است. این سردی برای پسرها بهتر است، زیرا در سنین بلوغ پسرها را باید از هیجانات زیاد دور نگه داشت.

رنگ سرد در آشپزخانه

رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون

از ویژگی های مثبت رنگ‌های سرد در آشپزخانه ارتقاء سطح نور محیط است. رنگ سرد آشپزخانه را می‌توان با به صورت ترکیب با رنگ های گرم و نیز گرمای محبت و مهربانی اعضای خانواده به تعادل رساند. رنگ‌های سرد در آشپزخانه با لوازم فلزی و برقی امروزی به کار برده می شوند، بنابراین شما کار سختی برای استفاده از این رنگ ها نخواهید داشت. البته که رعایت اصول و قواعد در طراحی مهم است.

رنگ‌های گرم و سرد در دکوراسیون به شما کمک می‌کنند تا با یک ترکیبی منطقی به تعادل سازی فضا دست یابید و خانه‌ای متناسب با حال خود و خانواده خویش بیارایید. در این مقاله اطلاعات مختصری از رنگ خای گرمو سرد و کاربردهایشان در دکوراسیون خانه بیان کردیم. همراه ما بمانید و نظرات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

هومینگمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه