انواع بافت‌ های پارچه در دکوراسیون منزل


نقش پارچه در دکوراسیون خانه را نمی‌توان نادیده گرفت قسمت‌های بسیاری در خانه وجود دارد که با استفاده از پارچه‌ها تزئین می‌شوند. ازجمله پارچه‌های کاربردی مهم در دکوراسیون خانه می‌توان به پرده‌ها، پارچه مبل، کوسن، رومیزی ، روتختی و … اشاره کرد. طرح و جنس هرکدام از این پارچه‌ها تأثیر خاصی را در فضای داخلی خانه شما می‌گذارند که باید به‌درستی انتخاب شوند. علاوه بر طرح‌های مختلف هر پارچه از الیاف خاصی تولید شده است که مزایا و معایب خاص خود را دارد. از برخی جنس‌های پارچه در دکوراسیون خانه نمی‌توان استفاده کرد. بنابراین آشنایی با این قبیل مسائل در انتخاب مناسب پارچه تأثیرگذار باشد. هر پارچه‌ای با توجه به نوع بافت و الیافی که در آن بکار رفته از ضخامت یا ظرافتی خاصی برخوردار است و کاربرد خاصی نیز دارد. پارچه‌های مختلفی را می‌توان در دکوراسیون خانه استفاده کرد که آن را با توجه به دکوراسیون خانه باید انتخاب کرد.

سرفصل‌های زیر به معرفی انواع پارچه در دکوراسیون خانه اختصاص دارد و اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

 • کاربرد پارچه کرباس یا گونی در دکوراسیون
 • نقش پارچه‌های کتان در خانه
 • پارچه‌های ابریشمی در دکوراسیون
 • پارچه‌های پشمی از الیاف حیوانی
 • پارچه‌های پرطرفدار پنبه‌ای
 • پارچه‌های مخمل در دکوراسیون خانه
 • پارچه‌های شیک و لوکس اطلس
 • پارچه‌های چاپ باتیک
 • پارچه‌های زیبای زربافت
 • پارچه شنل چیست؟
 • پارچه‌های زیبای گلدوزی و سوزن‌دوزی

کاربرد پارچه کرباس یا گونی در دکوراسیون

پارچه کرباس که بانام گونی در بین اغلب مردم شناخته ‌شده است یکی از پارچه‌هایی که می‌توان از آن در دکوراسیون خانه استفاده کرد. پارچه کرباس که به رنگ بژ طبیعی یافت می‌شود از بافت درشت الیاف کنف به صورتی ابتدایی تولید می‌شود. از این پارچه که طرحی روستایی دارد عموماً برای کارهای تزئینی در دکوراسیون استفاده می‌شود. البته برخی افراد خلاق بر روی این پارچه‌ها طرح‌های مختلفی را چاپ و یا گلدوزی کرده و از آن به‌عنوان دیوار پوش یا پرده نیز بهره می‌برند. در خانه‌هایی با سبک صنعتی نیز می‌توان از این بافت به‌عنوان رومیزی نیز استفاده کرد. سطح این نوع از پارچه زمخت و زبر است بنابراین درجاهایی که تماس مستقیم باپوست بدن دارد نباید از آن استفاده کرد. همچنین از این پارچه می‌توان برای ساخت تابلو اعلانات خانگی به‌عنوان پوشش زیرین استفاده کرد.

بافت‌ پارچه در دکوراسیون

نقش پارچه‌های کتان در خانه

پارچه کتان از الیاف گیاه کتان به دست می‌آید،.و هزاران سال است از این پارچه استفاده می‌شود. الیاف این پارچه، خشک و خشن هستند و زود چروک می‌شوند. این پارچه جزو خنک‌ترین پارچه‌ها و برای هوای گرم بسیار مناسب هستند از همین رو چروک شدن آن‌ها اهمیت زیادی ندارد. بهتر است که این پارچه را قبل از دوخت شست‌وشو دهید. پارچه کتان، از ضخامت‌های متفاوتی برخوردار است که پارچه برزنتی از ضخیم‌ترین آن‌هاست. از این پارچه در دکوراسیون خانه می‌توان به شکل پرده ، رویه کوسن و رومیزی استفاده کرد.

بافت‌ پارچه در دکوراسیون

پارچه‌های ابریشمی در دکوراسیون

ابریشم خالص ازجمله الیاف حیوانی تولیدشده توسط پیله‌های کرم ابریشم است که از مرغوب‌ترین انواع پارچه نیز هست.  لازم به ذکر است که پارچه ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. نباید آن را با آب شست‌وشو داد و یا آن را اتو کرد. پارچه ابریشم رنگ‌پذیری بسیار خوب و طیف رنگی متنوعی دارد. به دلیل گران بودن و محدود بودن پارچه‌های ابریشمی خالص انواع مصنوعی یا ترکیبی آن در بازار نیز موجود است. ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است که شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد و الیاف خام ابریشم زبرتر از مصنوعات ترکیبی آن است. پارچه‌های ابریشم خالص علاوه بر گران بودن از  دوام کمتری نسبت به ابریشم مصنوعی نیز برخوردارند. از انواع ابریشم ترکیبی می‌توان به  تافته ابریشم و ساتن ابریشم اشاره کرد. از این پارچه در دکوراسیون خانه می‌توان برای پرده، مبلمان، کوسن و رومیزی می‌توان استفاده کرد. همچنین برخی از انواع ترکیبی آن را به‌عنوان روتختی نیز می‌توان به کاربرد.

پارچه در دکوراسیون خانه لوکس را می‌توان از جنس پارچه‌های ابریشمی انتخاب کرد که ظاهری شیک و لوکس به فضا القا می‌کند.

پارچه‌های پشمی از الیاف حیوانی 

گوسفند، شتر، بز آنگورا، لاما، الپاکا یا بز کشمیر همگی حیواناتی هستند که از موی آن‌ها برای ساخت پارچه‌های پشمی استفاده می‌شود. بسته به نوع این الیاف پارچه نهایی نیز از کیفیت متفاوتی برخوردار خواهد بود. برای مثال پارچه پشمی کشمیر که از موی بز این منطقه  گرفته می‌شود، از مرغوب‌ترین پشم‌ها است که سبک، ظریف، گرم و لطیف است. لازم به ذکر است که پارچه‌های پشمی بیشتر از هر پارچه‌ای رطوبت را جذب و حرارت را دفع می‌کنند. با ترکیب ماده ویسکوز در پارچه‌های پشمی مقاومت آن را بالاتر می‌برند. هرچه درصد ویسکوز در این پارچه‌ها بالا رود پارچه نهایی گران‌تر و مرغوب‌تر نیز خواهد بود. ایده پارچه در دکوراسیون خانه برای پارچه‌های پشمی را می‌توان به‌عنوان پرده‌در مناطق سردسیر یا کوهستانی به کاربرد. همچنین از این پارچه‌ها می‌توان به‌عنوان روکش مبل نیز استفاده کرد. از الیاف پشمی در ساخت فرش نیز استفاده می‌شود که برترین آن‌ها را می‌توان به دستبافته های ترکمن اشاره کرد. بهتر است که از پارچه‌های پشمی درجاهایی که باپوست افراد در تماس باشند به دلیل زبری آن استفاده نشود.

بافت‌ پارچه در دکوراسیون

پارچه‌های پرطرفدار پنبه‌ای

پارچه‌هایی از جنس نخ و پنبه در زندگی روزانه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد هستند. این پارچه‌ها به پوست آسیبی نمی‌زنند و ضد حساسیت هستند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. از الیاف پنبه‌ای در ساخت و تولید بسیاری از پارچه‌ها مانند جین و چیت استفاده می‌شود. از این پارچه در دکوراسیون خانه به‌وفور استفاده می‌شود. این پارچه به دلیل طیف وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌هایی که دارد می‌توان از آن برای روتختی، روبالشی حتی پرده‌های آشپزخانه  و رومیزی نیز استفاده کرد. طرح‌های فانتزی بسیاری از پارچه‌های پنبه‌ای وجود دارد که طرفداران بسیاری را به خود جذب می‌کنند. از طرح‌های کارتونی این پارچه‌ها همچنین می‌توان برای دکوراسیون  اتاق کودک نیز استفاده کرد.

پارچه‌های مخمل در دکوراسیون خانه

پارچه‌های مخمل یکی از محبوب‌ترین پارچه‌ها در دکوراسیون خانه هستند.  پارچه‌های مخمل را از الیاف ابریشم طبیعی،.ابریشم مصنوعی، پنبه، کتان یا موهر می‌بافند. پارچه‌های مخمل ساده هرچند سال یک‌بار دوباره به نحوی راه خود را در دنیای مد و دکوراسیون باز می‌کنند. از انواع نفیس این پارچه در دکوراسیون خانه می‌توان به پارچه مخمل ابریشم اشاره کرد که از ظرافت خاصی نیز برخوردار است. مخمل طرح دار نیز در بازار به شکل مخمل راه‌راه یا بافت‌دار موجود است. یکی از اصلی‌ترین مواردی که می‌توان از مخمل در دکوراسیون استفاده کرد، روکش مبلمان خانه است. مبله‌های مخمل که برخی به آن مخمل کوبیده نیز میگویند که پرز کوتاه‌تری دارند از پارچه‌های محبوب در تولید مبلمان است.

پارچه‌های مخمل به دلیل خاصیت و زیبایی خود ظاهری لوکس و گران‌قیمت به فضای خانه می‌دهند . به همین دلیل موردعلاقه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی است. طیف‌های زیبای رنگ آن نیز به محبوبیت آن کمک کرده است. پرده‌های مخمل خصوصاً برای خانه‌های با سقف بلند نمایی شیک و لاکچری را برای دکوراسیون به ارمغان می‌آورد. از این پارچه در دکوراسیون خانه همچنین می‌توان به‌عنوان کوسن، روتختی، روبالشی ، رومیزی و … استفاده کرد.

پارچه مخمل از طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی برخوردار است که نقش مهمی پارچه در دکوراسیون خانه را تعریف می‌کند و در تمام سبک‌های دکوراسیون کاربرد دارد.

پارچه‌های شیک و لوکس اطلس

پارچه اطلس از بافتی ساده، نرم و لطیف تشکیل‌شده که یکروی آن براق و روی دیگر مات است. پارچه اطلس را عموماً از  الیاف ابریشم تولید می‌کنند. البته انواع ترکیبی آن با الیاف پنبه، کتان یا الیاف مصنوعی نیز در بازار موجود است. .از این پارچه در دکوراسیون خانه عموماً در فضاهایی رسمی مانند اتاق پذیرایی یا نشیمن استفاده می‌شود. طرح‌هایی که از پارچه اطلس عموماً یافت می‌شود طرح‌های لوکس و سلطنتی هستند. به دلیل ظرافت بیش‌ازحد این نوع پارچه بهتر است آن را برای محل‌هایی که از سایش کمتری وجود دارد استفاده کرد.

بافت‌ پارچه در دکوراسیون

یکی از زیباترین جاهایی که می‌توان از پارچه اطلس بهره برد، پرده‌های پذیرایی است. همچنین می‌توانید از باقیمانده آن نیز برای کوسن‌هایی با شکل‌های مختلف هندسی ازجمله بیضی و دایره نیز استفاده کنید.

پارچه‌های چاپ باتیک

پارچه‌های باتیک درواقع از نوعی صنعت چاپ که با موم و رنگ انجام می‌گیرد طراحی می‌شوند. این شکل از پارچه که اولین بار در اندونزی تولید و به دنیا معرفی شد به دلیل طرح‌های خاص خود مشهور است. از این پارچه در دکوراسیون خانه عموماً برای مبلمان استفاده می‌شود. اما در خانه‌هایی با سبک بوهمی از آن‌ها در پرده‌ها و دیوارکوب‌ها نیز استفاده می‌شود. عموماً در نمونه‌های ارزان‌قیمت‌تر آن بر روی پارچه‌های نخی چاپ باتیک انجام می‌شود. اما از آن می‌توان در پارچه‌های ابریشمی نیز استفاده کرد. به دلیل طرح و نقش شرقی آن و خصوصیاتی که دارد، این طرح از پارچه در ردیف انواع پارچه قرار می‌گیرد. از نمونه‌های دستی این نوع پارچه بیشتر برای پرده‌ها، رو بالشتی و روتختی کاربرد دارد . اما از نمونه‌های دستگاهی و مدرن نیز برای پارچه‌های ضخیم‌تر که در مبلمان استفاده می‌شود نیز می‌توان بهره برد. طرح‌های زیبا و چشم‌نواز این پارچه‌ها آن‌ها را به یکی از انتخاب‌های اصلی طراحان دکوراسیون تبدیل کرده است. همچنین کوسن‌هایی که از این پارچه هستند نیز از محبوبیت فراوانی در میان خریداران برخوردارند.

پارچه‌های زیبای زربافت

پارچه‌های زربافت همان‌طور که از نامش پیداست از طرح‌های زردوزی شده در بافت خود داراست. این پارچه‌ها که از قدمت بالایی در ایران برخوردار هستند به یکی از نشانه‌های اشرافیت و تمول در سرتاسر دنیا تبدیل‌شده‌اند. عموماً زربافی‌های متنوع را روی پارچه‌های ابریشمی انجام می‌دهند. از همین رو قیمت این نوع پارچه خصوصاً نمونه‌های باکیفیت آن بالاست. طرح‌های گل و نشانه‌های سلطنتی زردوزی شده این پارچه‌ها از طرح‌های پرفروش و محبوب آن است. به دلیل ظرافتی که این پارچه‌ها دارند از آن عموماً درجاهای که سایش کمتری  وجود دارد، استفاده می‌شود. برجسته بودن طرح آن نیز از دیگر عواملی است که استفاده مستقیم از آن بر روی پوست را سخت می‌کند. بنابراین از این نوع پارچه در دکوراسیون خانه برای پرده‌ها ، روتختی و رومیزی بیشتر استفاده می‌شود. این نوع پارچه برای خانه‌های لوکس و نیمه مدرن که ظاهری سلطنتی و اشرافی دارند گزینه مناسبی خواهد بود.

بافت‌ پارچه در دکوراسیون

پارچه زربافت یکی از انواع پارچه در دکوراسیون خانه است که عموماً برای خانه‌های اشرافی و سلطنتی می‌توان از آن بهره برد.

پارچه شنل چیست؟

پارچه شنل ازجمله پرطرفدارترین پارچه در دکوراسیون خانه خصوصاً در ساخت مبلمان است. این پارچه پرزهایی کوتاه و نرم دارد و بافت آن از الیافی چون ابریشم، پنبه یا پشم تولید می‌شود. رویه صندلی و کوسن‌ها از دیگر کاربردهای استفاده از پارچه شنل هستند. این پارچه‌ها از نرمی و استحکام لازم برخوردارند و طیف رنگی بالایی را نیز به خود اختصاص داده است.

پارچه‌های زیبای گلدوزی و سوزن‌دوزی

این نوع از پارچه از پارچه‌های سنتی ایرانی هستند که امروزه طراحان دکوراسیون بسیاری از آن‌ها برای تزئین خانه استفاده می‌کنند. از این مدل پارچه در دکوراسیون خانه می‌توان به‌عنوان بخش یا تمام پرده، کوسن، روتختی و یا به‌عنوان تابلو استفاده کرد. همچنین اخیراً طراحان بسیاری از انواع مستحکم آن‌که عموماً روی پارچه‌های مخمل یا شبیه به آن کارشده به‌عنوان رویه مبل استفاده می‌کنند. این طرح از مبلمان علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب کرده است. از این پارچه می‌توان در سبک‌های مختلف دکوراسیون استفاده کرد. رنگ‌های و طرح‌های متنوع گلدوزی‌ها ازجمله دلایل محبوبیت این پارچه در دکوراسیون است.

نقش پارچه در دکوراسیون خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین آشنایی با پارچه‌های مختلف و ترکیبات آن به انتخاب صحیح پارچه موردنظر اهمیت ویژه‌ای دارد. الیافی که در پارچه‌های مختلف استفاده می‌شود نیز بر استحکام ، طرح  و کیفیت آن تأثیرگذار است. پارچه‌های اطلس، ابریشم و زربافت را عموماً در دکوراسیون‌های سلطنتی و اشرافی بکار می‌برند. پارچه مخمل و کتان ازجمله پارچه‌هایی است که تقریباً در تمام سبک‌های دکوراسیون کاربرد دارد. سبک‌های مختلف دکوراسیون در انتخاب پارچه مناسب نقش بسزایی دارد. همچنین می‌توانید با انتخاب پارچه مناسب سبک دکوراسیون خود را تعریف کنید. استحکام پارچه از عوامل مهمی است که در انتخاب پارچه باید به آن دقت ویژه‌ای کرد.

هومگ،مجله آنلاین هومینگمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • chat
  افزودن دیدگاه