نورپردازی قسمت های غذاخوری در خانه چگونه بایستی باشد؟


غذا خوردن به همراه خانواده از راه‌های استحکام روابط در خانواده به حساب می‌آید. همان طور که می‌دانید زمان صرف غذا، برای اعضای خانواده زمانی مناسب به منظور صحبت کردن درباره اتفاقات روزانه، به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و ایجاد تعامل و همدلی با یکدیگر محسوب می‌شود. به همین دلیل، بهتر است قسمت غذاخوری احساس مثبتی در افراد ایجاد کند.یکی از بهترین و ضروری‌ترین روش‌ها برای ایجاد این فضا، نورپردازی مناسب در این قسمت‌های غذاخوری است زیرا اکثر افراد تمایل دارند در محیطی با نور کافی غذا صرف کنند و خوردن غذا با نور بسیار زیاد چشم را آزار می‌دهد و همچنین سایه‌اندازی زیاد نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
اصولاً بعضی از افراد حساسیت زیادی برای چیدمان دکوراسیون قسمت‌های مختلف خانه خود دارند و سعی می‌کنند نورپردازی هر کدام از قسمت‌ها متناسب با فضایی باشد که در اختیار دارند و معمولاً نمی‌دانند برای قسمت‌های غذاخوری منازل چه نوع نورپردازی باید انجام شود. بسیاری از ما آگاهیم که دکوراسیون غذاخوری و وسایل و همچنین نورپردازی آن باید متفاوت از سایر قسمت‌های منزل باشد. در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و نکات مربوط به نورپردازی قسمت‌های غذاخوری در خانه می‌پردازیم. در ادامه راهکارهایی برای ایجاد نور ایده آل و انتخاب نور مناسب برای منطقه غذاخوری بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.
سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:
• عوامل مؤثر در انتخاب نورپردازی قسمت‌های غذاخوری خانه
• نکات مهم در نورپردازی قسمت‌های غذاخوری خانه
• انواع نورپردازی در اتاق غذاخوری

عوامل مؤثر در انتخاب نورپردازی قسمت‌های غذاخوری خانه

اندازه و شکل میز غذاخوری

نورپردازی

از اهمیت این نکته غافل نشوید که به تناسب اندازه نور و میز مهم است و باید به آن توجه کنید. اندازه و شکل میز غذاخوری در روشنایی متناسب می‌تواند نقش داشته باشد. توصیه می‌شود که از چراغ‌های کاسه‌ای، گرد و یا شش‌ضلعی برای میزهای گرد استفاده کنید. بهتر است برای میزهای مربع یا مستطیل یا از روشنایی‌های خطی همراه آویزهای خطی و یا از اشکال مربع، بیضی یا مستطیل استفاده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که فاصله لوستر ها با میز غذاخوری باید استاندارد باشد. قرار دادن بسیار بالای لوستر یا نزدیک میز قرار دادن آن‌ها کار جالبی نیست.

به یاد داشته باشید اگر اندازه میز غذا خوری بسیار بزرگ باشد، فقط قرار دادن یک لوستر بالای آن و در مرکز، نور لازم را تامین نمی کند. در این موارد بهتر است از لوسترهای کوچک تر کمک بگیرید و آن ها را در ابتدا و انتها و مرکز میز قرار دهید. استفاده کردن از لامپ های کوچک هالوژن دیواری به منظور نورپردازی نیز در این قسمت مناسب است.

نورپردازی

سبک دکوراسیون

انتخاب نوع نورپردازی به سبک دکوراسیون فضا نیز بستگی دارد. این که فضا مدرن باشد یا کلاسیک نورپردازی نیز متفاوت می‌شود. روشنایی‌های بلوری به همراه فلزاتی مثل طلایی یا برنز برای سبک‌های رسمی‌تر استفاده می‌شود. ولی اگر مایل به استفاده از سبک‌های مدرن‌تر هستید، می‌توانید از طناب و چوب و متریال های طبیعی‌تر برای روشنایی و گرم‌تر شدن قسمت غذاخوری بهره بگیرید.

اندازه اتاق

طول و عرض قسمت غذاخوری را باهم ترکیب، سپس از مجموع به‌عنوان عددی به‌منظور قطر روشنایی استفاده کنید. شکل و اندازه نوع روشنایی غذاخوری تأثیر فراوانی بر فضای قسمت خواهد داشت. توجه داشته باشید روشنایی، در همه جهات ۳۰ سانتی‌متر کوچک‌تر از میز غذاخوری باشد.

نورپردازی

میزان نور

برای دریافت نورکافی و مناسب در دکوراسیون داخلی غذاخوری باید به توان الکتریکی کل روشنایی‌های خانه در کنار هم دقت کنید. به این صورت که بدانید علاقه دارید به چه میزان فضا روشن شود و کدام قسمت‌ها به نور بیشتر و کدام قسمت‌ها به نور کمتر احتیاج دارند تا تعادل در همه قسمت‌ها با شدت نور مناسب ایجاد شود. اگر می‌خواهید در قسمت غذاخوری روشنایی ظریفی داشته باشید از آویزها و یا اشکال فانوسی و به‌منظور ایجاد نور بیشتر، نورافشان‌های باز و شیشه‌ای و آویز مفید هستند.

به این نکته توجه داشته باشید که گزینه های زیادی برای وسایل روشنایی موجود هستند که باید با در نظر گرفتن اندازه، شکل، رنگ، سبک طراحی، متریال و بسته به نیاز  آن ها را انتخاب کنید و این موارد کاملا بسته به نیاز، سلیقه افراد و ابعاد فضا متغیر هستند.

سقف

اگر سقف فضای غذاخوری مسطح باشد انتخاب چراغ‌های روشنایی راحت‌تر می‌شود و از لوسترهای آویزان می‌توان به‌آسانی استفاده کرد. ولی اگر شیب داشته باشد، کار سخت می‌شود. برای مثال ارتفاع زیاد روشنایی‌ها در ارتفاع کم سقف می‌توانند زیبایی دکوراسیون را بر هم بریزند و آن قسمت را کوتاه‌تر نشان دهند و تعادل از بین برود. به همین دلیل در مکان‌هایی که سقف به زمین نزدیک است از لوسترهای کوچک استفاده می‌شود.

رنگ دیوارها

اگر رنگ‌های سرد در دیوارهای قسمت غذاخوری شما استفاده شده است، نورپردازی می‌تواند کمک زیادی در گرم‌تر شدن محیط داشته باشد. لامپ‌های ال ای دی، هالوژن و فلورسنت فشرده نیز گزینه‌های مناسبی برای طراحی نورپردازی میز غذاخوری هستند. همچنین لوسترهای رنگی که رنگ به فضا می‌پاشند هم گزینه‌های خوبی برای گرم‌تر شدن فضا محسوب می‌شوند، به‌خصوص در خانه‌هایی که سبک آن‌ها سنتی است.

نوع لوستر

لوسترهایی که قسمت غذاخوری خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند هم باید با دکوراسیون داخلی فضا و المان های آن از مانند پرده‌ها، سرویس غذاخوری، کابینت‌ها و غیره هماهنگ باشند. برای مثال اگر دکوراسیون داخلی منزل شما سبک قدیمی دارد، لوسترهایی که از ترکیب شدن نخ ها و طناب‌های رنگی بافته‌شده تشکیل‌شده‌اند مناسب هستند. اما برای فضاهای مدرن بایستی به سراغ لوسترهای شیشه‌ای و بلوری رفت.

جالب است بدانید نصب کردن لوستر مقداری دورتر از مرکز فضای ناهارخوری سبب می‌شود فضا بزرگتر به نظر آید.

شمع در میز غذاخوری

استفاده از شمع با جاشمعی‌های بلند بر روی میز غذاخوری انتخاب بسیاری از افراد است. نور شمع نوعی نور مناسب در شب محسوب می‌شود که علاوه بر این که جلوه رمانتیکی به فضا می خشد، حس خوبی نیز به انسان می‎دهد و فضا را برای خوردن شام دل‎انگیزتر می‎کند. توجه کنید که اگر میز شما کوچک است از جاشمعی‌ها و گلدان‌های بزرگ استفاده نکنید.

استفاده کردن از سوییچ دیمر

با استفاده از سوییچ دیمر می‌توانید متناسب با فضای صرف غذا و نیز حضور مهمانان نور را تنظیم کنید. مخصوصاً در مواردی که میز غذاخوری اطراف یک پنجره بزرگ قرار دارد و نور به‌آسانی داخل خانه می‌تابد. با این وسیله می‌شود در روز که روشنایی طبیعی فراهم است نور را کم و در شب از نور زیاد استفاده کرد.

نکات مهم در نورپردازی قسمت‌های غذاخوری خانه

نورپردازی

دید را مسدود نکنید

برخی از فضاهای غذاخوری دارای یک منظره و یا دکوراسیون زیبای دیواری هستند. در این صورت مطمئن باشید که روشنایی مانع دیده شدن آن‌ها نشود و در این موارد از روشنایی‌های بازتر، تو خالی و در ارتفاعی بالاتر از سطح چشم استفاده کنید که دید خوب و مناسبی از تمام منطقه اطراف در اختیار شما قرار بدهد.

ترکیب روشنایی های بیشتر

سعی کنید نورهای اضافی مانند تأثیرات انعکاسی آینه‌ها را به نقاط کانونی اضافه کنید.

روشنایی‌های کاربردی

اگر قصد دارید مرکز توجه در دکوراسیون بر نور متمرکز شود، استفاده کردن از لوسترهای بزرگ با جزئیات بیشتر را به شما پیشنهاد می‌کنیم و اما اگر مایلید دیگر اجزای دکوراسیون فضای غذاخوری مورد توجه باشد، از نورپردازی ساده‌تری کمک بگیرید.

انواع نورپردازی در اتاق غذاخوری

نورپردازی

نورپردازی عمومی

نورپردازی عمومی معمولاً به وسیله یک لوستر که دقیقاً بر روی میز غذاخوری نصب می‎کنند و فضا را روشن می‎کند، به وجود می‌آید.

نورپردازی پایین تاب‌

این نوع نورپردازی همان نورپردازی تأکیدی است که از این نورپردازی در قسمت‌های خاص محیط غذاخوری مثل میز‌های خاص و آثار هنری استفاده می‎شود. این نورپردازی را می‌‌توان به‌وسیله چراغ‎های دیوارکوب، هالوژن‌ها و آباژورهای کنار سالنی‎ ایجاد کرد.

نورپردازی ملایم‌

با قرار دادن یک آباژور رومیزی و یا یک لوستر دیوارکوب که نور ملایم دارد، می‌توانید این نورپردازی را تأمین کنید. هدف این نورپردازی به وجود آوردن فضایی آرام برای خانواده است.

همان‌طور که می‌دانید فضای غذاخوری خانه تأثیر بسزایی در اشتها حس و حال افراد خانواده دارد و از مکان‌هایی به حساب می‌آید که اعضای خانواده پس از یک روزمرگی خسته‌کننده به دورهم جمع می‌شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در زیباتر شدن این فضا، به‌کارگیری نورپردازی مناسب است که با توجه به دکوراسیون اتاق غذاخوری و سلیقه افراد متفاوت می‌شود. با رعایت کردن نکاتی که درباره نورپردازی فضای غذاخوری منازل در این مقاله گفته شد می‌توانید بهترین دکوراسیون را برای خود به ارمغان آورید تا از قرار گرفتن در آن محیط لذت ببرید.

هومگ،مجله آنلاین هومینگمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه