افزایش قیمت اجاره‌بهاء ، تحولات بازار مسکن (فروردین ۹۸)


شروع سال جدید همیشه برای بسیاری از ما شروع برنامه‌ریزی سالانه است. برنامه‌ای برای خرید و فروش یا رهن و اجاره مسکن. قیمت‎گذاری بازار مسکن همیشه و طبق روال سال‌های گذشته از شروع سال کلید می‌خورد و به نوعی می‌توان تحلیلی کوتاه مدت از قیمت‌گذاری‌های اولیه که در شروع سال ارائه می‌شود داشت. قیمت‌گذاری مسکن و بخصوص قیمت اجاره بهاء واحدهای مسکونی در فروردین ماه نشان دهنده افزایش قیمتی قابل توجه است. علت این افزایش قیمت و واقعی بودن یا نبودن آن موضوعی است که قصد داریم در ادامه به آن بپردازیم.

علت افزایش اجاره‌بهاء

به گزارش هومگ و به نقل از دنیای اقتصاد، تحقیقات میدانی از وضعیت بازار اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد در حالی‌که فصل اوج جابه‌جایی‌ها در بازار اجاره در سال ۹۸ هنوز آغاز نشده است و رفت وآمد به بازار اجاره از جانب متقاضیان اجاره واحدهای مسکونی در روزهای پایانی فروردین ماه در سطح محدودی قرار دارد، برخی افراد یا بنگاه‌ها با انتشار آگهی اجاره واحدهای مسکونی با نرخ‌های غیرمتعارف سعی در هیجانی کردن بازار و افزایش سطح قیمت‌ها در این بازار را دارند.

این افزایش قیمت در واحدهای با متراژ پایین‌تر و در مناطق مورد اقبال‌تر بیشتر از سایر مناطق به چشم می‌خورد. جوسازی در بازار اجاره مسکن از سوی برخی افراد ذی‌نفع در این مناطق به گونه‌ای است که مشخصات ملک معرفی شده به هیچ وجه سنخیتی با شرایط قیمتی تعیین شده به‌عنوان اجاره‌بها ندارد.

دو تحلیل در مورد علت افزایش قیمت اجاره بهاء وجود دارد که در ادامه به شرح هریک پرداخته شده است.

افزایش اجاره بهاء، دو روی یک سکه

نگاه اول: قیمت‌گذاری غیرواقعی

در بسیاری از این آگهی‌ها بخصوص آگهی ‌های واحدهای بامتراژ پایین که معمولا بیش از دیگر واحدها مورد اقبال قشر متوسط و متوسط رو به پایین است، نحوه قیمت‌گذاری به گونه‌ای است که کاربران در نگاه اول شاید تصور کنند که این آگهی با قیمتی اشتباه ثبت شده است. ودیعه چندصد میلیون تومانی و اجاره بهاء ماهانه چندین میلیونی وجه مشترک تمام این آگهی هاست.

بسیاری از فایل‌های عرضه شده در این آگهی‌ها با اطلاعاتی غیرواقعی سعی در فروش واحدهای مسکونی در مناطق شلوغ شهر تهران را دارند واحدهایی که فاقد امکاناتی همچون پارکینگ و آسانسور بوده و عمدتا در طبقات بالایی ساختمان قرار دارند. این درحالی است که واحدهایی مشابه با این واحدها در انتهای سال گذشته با داشتن امکاناتی همچون پارکینگ و یا آسانسور با رقمی بسیار کمتر از رقم درج شده در این آگهی‌ها به مستاجران واگذار شده‌اند. این واحدها در واقع واحدهایی هستند که در سال گذشته اجاره‌بهای آنها نصف یا حتی کمتر از نصف اجاره‌بهای جدید پیشنهادی بوده است.

تمام این آمار و ارقام وقتی معنادارتر می‌شود که قیمت آگهی‌های مناطق شلوغ و مرکزی شهر را با مناطق شمالی و مناطق گران قیمت‌تر مقایسه کنیم. این مقایسه به روشنی نشان می‌دهد که قیمت‌گذاری بسیاری از این آگهی‌های غیرواقعی بوده و با هدف جوسازی سازی در بازار انجام شده است.

نگاه دوم: اجاره به جای خرید

از سوی دیگر اما عده‌ای افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت خرید مسکن را دلیلی بر ناامیدی بخشی از جامعه از خرید خانه می‌دانند. بخشی که به بازار اجاره مسکن اضافه شده‌اند و عرضه و تقاضا را  در بخش اجاره مسکن بهم زده‌اند. از طرف دیگر عده‌ای از تحلیل‌گران معتقدند که فرارسیدن ماه رمضان بهانه‌ای شده تا متقاضیان اجاره مسکن در تهران زودتر دست بکار شوند تا مراحل جابه‌جایی مسکن خود را در ماه رمضان انجام ندهند.

از دید عده‌ای از تحلیل‌گران این دلایل به اندازه کافی برای افزایش قیمت اجاره بهاء واحدهای مسکونی در تهران قابل قبول هستند و می‌توان قیمت‌گذاری اجاره واحدهای مسکونی را متأثر از این شرایط دانست.

نتیجه‌گیری

با توجه به مطالب گفته شده دو نگاه به این افزایش قیمت وجود دارد. نگاه اول افزایش قیمت را ناشی از تلاش عده‌ای برای هیجانی کردن بازار اجاره مسکن دانسته و قیمت‌ها را غیرواقعی می‌داند. با فرض درست بودن این نگاه بهترین تصمیم برای متقاضیان اجاره مسکن صبوری کردن است. گذشت زمان می‌تواند هیجانات بازار را کاهش داده و قیمت‌ها را به قیمت‎‌های واقعی نزدیک‌تر کند.

در نگاه دوم، افزایش قیمت اجاره بهاء را متأثر از اضافه شدن خریداران واحدهای مسکونی به متقاضیان اجاره می‌داند. ار طرفی دیگر تحولات در بازار مسکن در همین ابتدای سال را ناشی از شروع ماه رمضان و تلاش مستأجران برای جابه‌جا نشدن در این ماه‌ می‌داند.

قضاوت در مورد اینکه کدام یک از این دو تحلیل درست کار دشواری است. شاید حد وسط میان این دو تحلیل بهترین دیدگاه نسبت به افزایش قیمت اجاره بهاء باشد. گذشت زمان و نزدیک شدن به تابستان که به طور سنتی فصل رونق اجاره خانه است می‌تواند دید و تحلیل بهتری به ما از وضعیت بازار مسکن بدهد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه