چه جنس مبلمانی برای چه خانه‌ هایی مناسب است


انتخاب مبلمان مناسب برای دکوراسیون خانه برای اکثر خانواده‌ها امری چالش‌برانگیز است. بنابراین آگاهی از قوانینی که برای انتخاب مبلمان منزل توسط طراحان دکوراسیون رعایت می‌شود، ضروری است.

انتخاب مبلمان مناسب به عوامل مختلفی چون طرح دکوراسیون، مساحت اتاق پذیرایی یا نشیمن و میزان بودجه شما وابسته است. سلیقه و طرحی که از مبلمان ایدئال در ذهن دارید نیز تأثیر به سزایی در انتخاب مبلمان مناسب دارد. خرید مبل یکی از خریدهای اساسی برای خانه و دکوراسیون آن است از همین رو بهتر برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید. در مورد جنس مبلمان نیز انتخاب‌های نامحدودی از میان انواع پارچه‌ای یا چرمی آن خواهید داشت. بیش از ۲۰ مدل مبل در دنیای طراحی مبلمان وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان مبلمان مناسب برای خانه خود را انتخاب کنید. دکوراسیون اصلی خانه را می‌توانید با توجه به مبلمان خود انتخاب کنید یا بالعکس با توجه به دکوراسیون خانه اقدام به انتخاب مبلمان کنید. آشنایی با سبک‌های دکوراسیون و انواع مبلمان می‌توان در تصمیم برای انتخاب مبلمان منزل به شما کمک کند.

سرفصل‌های زیر نکات و راهنمایی‌های لازم را برای انتخاب مبلمان منزل در اختیارتان قرار می‌دهد.

  • برنامه‌ریزی و طرح نقشه
  • انواع طرح‌های مبلمان برای نشیمن و پذیرایی
  • انواع پارچه مبلمان

برنامه‌ریزی و طرح نقشه

ابتدا بهتر است اتاق نشیمن یا پذیرایی خود را با توجه به سایر وسایل موجود و محدودیت‌هایی که برای قرار دادن مبلمان وجود دارد را اندازه بگیرید. آنگاه نقشه‌ای از آن را روی کاغذ پیاده کرده و اندازه‌ها را به با اندازه‌های واقعی آن مشخص کنید. این کار به شما برای انتخاب مبلمان مناسب بسیار کمک می‌کند. زیرا علاوه بر مبلمان شما باید فضایی را برای رفت ‌و آمد آسان نیز در نظر بگیرید. همچنین میز وسط نیز از دیگر اجزای مبلمان است که باید مکان مشخصی را از قبل برای آن در نظر گرفت. در این نقشه باید جای درها و پنجره‌ها و سایر محدودیت‌هایی که برای قرار دادن مبلمان وجود دارد را مشخص کنید.

گام دوم تعیین تم اصلی دکوراسیون منزل است. برای این کار باید به علاقه‌مندی‌های خود توجه کنید و تصویر خانه رؤیایی را که در ذهن دارید را با تم‌های اصلی دکوراسیون منزل مقایسه کنید. برای این کار می‌توانید به آخرین متدهای طراحی دکوراسیون در مجله‌های دکور مراجعه کنید. انواع سبک‌های طراحی دکوراسیون عبارت‌اند از سبک مدرن، سبک کلاسیک، مینیمال، صنعتی، سنتی غربی، اسکاندیناوی، بوهمیان ، فرانسوی و سبک ترنزیشنال. دکوراسیون خانه خود را با توجه به هرکدام از سبک‌های فوق می‌توانید طراحی کنید. تعیین سبک خانه در انتخاب مبلمان منزل تأثیر بسیاری دارد.

نقش دکوراسیون داخلی و تمی که برای آن انتخاب کرده‌اید تأثیر به سزایی در انتخاب مبلمان دارد.

انواع طرح‌های مبلمان برای نشیمن و پذیرایی

عموماً برای اتاق نشیمن یا پذیرایی خانه از مبلمان های کلاسیک و یا راحتی استفاده می‌شود. اما گزینه‌هایی دیگری برای دکوراسیون خانه وجود دارد که می‌تواند در زیبایی و خاص شدن دکوراسیون شما کمک کند. در ادامه ایده‌های بسیاری برای انتخاب مبلمان منزل آورده شده است.

مبلمان چندبخشی

هیچ‌چیز به‌اندازه یک مبلمان راحتی جند بخشی نمی‌تواند فضای اتاق نشیمن یا پذیرایی شما را متحول کنید. این مبلمان عموماً از سه یا ۵ قسمت مختلف تشکیل‌شده است. برای خانه‌های با سبک طراحی مدرن بهتر است نوع پارچه‌ای با طرح ساده آن انتخاب شود. این نوع از مبلمان به حالت‌های مختلفی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. ازجمله انواع مبل چندبخشی می‌توان به مبل‌های ال و یو شکل اشاره کرد.

انتخاب مبلمان

مبلمان چسترفیلد

مبلمان چسترفیلد از انواع مبلمان های کلاسیک است که در قدیم بیشتر از نوع چرمی آن در مراکز رسمی و کتابخانه‌های استفاده می‌شد. اما امروزه انواع متفاوتی از مبل چسترفیلد در بازار موجود است که می‌توانید با توجه به نوع دکوراسیون خود از آن‌ها استفاده کنید. مبلمان چسترفیلد پارچه‌ای بارنگ‌های شاد و متنوع ازجمله طرح‌هایی است که می‌توان برای دکوراسیون‌های بوهمی از آن استفاده کرد. همچنین در سبک‌های مدرن نیز از انواع پارچه‌ای بارنگ‌های خنثی می‌توان بهره برد. در سبک کلاسیک و صنعتی بهتر است انتخاب مبلمان منزل از نوع چرمی آن صورت گیرد.

انتخاب مبلمان

مبلمان سبک لاوسن

از انواع مبلمان راحتی مدرن مبل سبک لاسن است که در بسیاری از خانه‌های نمونه‌ای از آن دیده می‌شود. این نوع مبلمان تنها با استفاده از پارچه‌های ساده طراحی می‌شود . یکی از گزینه‌های اصلی برای جلوی تلویزیون و اتاق نشیمن انواع سبک‌ها است . در سبک بوهمی و مدرن می‌توانید از رنگ‌های خنثی این مبلمان با کوسن‌هایی از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کرد. انتخاب مبلمان به سبک لاوسن به دلیل حجم متوسط و اغلب زیاد آن‌ها نیاز به فضای بزرگی دارد. البته می‌توانید از قسمتی از این مبلمان را خریداری کنید. برای این منظور کافی است که یک کاناپه دو یا سه‌نفره را به همراه دو عدد مبل تک‌نفره انتخاب کنید.

انتخاب مبلمان

مبلمان مدل انگلیسی

این مبل در بین انواع مبل با دارا بودن دسته‌کوتاه یا  پایین‌تر از حد استاندارد و درعین‌حال بلند بودن پشتی‌های معروف است. انتخاب مبلمان مدل انگلیسی که عموماً جنس آن از پارچه یا مخمل کوبیده است مناسب خانه‌هایی با سبک کلاسیک است.همچنین از این نوع مبلمان می‌توانید برای سبک سنتی غربی نیز استفاده کنید. این مدل از مبلمان برای اتاق نشیمن طراحی‌شده است اما از انواع پارچه‌ای طرح دار آن می‌توان برای اتاق پذیرایی نیز استفاده کرد.

مبلمان طرح بریج واتر

ساختار این مبلمان به نحوی است که دسته‌های مبل به سمت عقب کشیده و با شیبی ملایم به تاج مبل می‌رسد. از این سبک مبلمان راحتی می‌توان برای اتاق نشیمن استفاده کرد. البته این طرح از مبلمان دیگر مد نیستند و از آن‌ها می‌توان در مبلمان طرح کلاسیک و سنتی غربی استفاده کرد.

مبلمان کوهان شتری

وجود دو منحنی در پشت این مبلمان آن را شبیه به پشت شتر کرده است. این نوع مبلمان به دلیل استفاده از بدنه و دسته‌ها و پایه‌های چوبی خود بسیار لوکس و گران‌قیمت به نظر می‌رسد. سطح نشیمن و پشتی آن به دلیل استفاده از پارچه و ابر بسیار راحت‌تر ازآنچه به نظر می‌رسد، است. از انواع چرمی آن می‌توان برای دکوراسیون سبک‌های سنتی و صنعتی استفاده کرد.

انتخاب مبلمان

مبلمان تختخواب‌شو

از این مدل مبلمان که در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی تولید می‌شود می‌توان برای خانه‌های کوچک استفاده کرد. انواع مبلمان یک و دونفره این طرح می‌تواند به‌عنوان مبلمان و تخت خواب استفاده شود. انواع طرح دار و ساده این مبلمان که اغلب از فلز و پارچه تشکیل‌شده در بازار موجود است.

مبلمان سبک نیمکتی

به‌منظور انتخاب مبلمان مناسب برای سبک‌های کلاسیک می‌توانید از طرح‌های مختلف این مبلمان استفاده منید. این مبلمان که قسمت اعظم آن را چوب‌های کنده‌کاری‌شده تشکیل می‌دهد به دلیل وسیع بودن قسمت نشیمن آن موردتوجه بسیاری از افراد است. از انواع روکش‌های ابریشمی آن می‌توان به‌منظور لوکس‌تر شدن خانه استفاده کرد.

مبلمان راحتی رسمی

دسته‌های بلند و مرتفع این مبل راحتی و سازه یکپارچه و یکدست این مبل را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین و متفاوت‌ترین مبلمان تبدیل کرده است. پشتی این مبل از دولایه ثابت و متحرک ساخته با توجه به نیاز مشتری ساخته می‌شود. از این مبلمان که تمام بدنه آن از پارچه تشکیل‌شده را می‌توان برای سبک‌های مینیمال، مدرن ،صنعتی و بوهمی استفاده کرد. پایه‌های کوتاه چوبی نمایی مدرن و شیک‌تر برای این مبلمان به نسبت نمونه‌های دیگر ایجاد می‌کند.

مبلمان سلطنتی یا استیل

مبل سلطنتی یا استیل که شاخصه‌های ظاهری آن‌ها ارتفاع، کنده‌کاری‌های بدنه چوبی، استفاده از طرح‌های خاص، منبت‌کاری و همین‌طور رنگ آن است.  از این مبلمان معمولاً در خانه‌هایی با سبک اشرافی و کلاسیک استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید از نمونه‌های ساده‌تر آن برای دکوراسیون ترکیبی نیز استفاده شود. این مدل مبلمان به القای نمای لوکس دکوراسیون داخلی کمک می‌کند. این طرح از مبلمان در خانه‌های ایرانی طرفداران بسیاری دارد که با توجه به سبک خانه از انواع مختلف آن استفاده می‌شود. روکش این مبلمان عموماً از جنس پارچه‌های مرغوب مانند ابریشم ساخته می‌شود.

انتخاب مبلمان

در انتخاب مبلمان منزل بهتر است که با انواع آن و کاربردهایی که در دکوراسیون‌های مختلف و کاربردهایشان آشنا شوید.

انواع پارچه مبلمان

پارچه‌های مبل یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های آن است که باید با دقت انتخاب شود. در انتخاب مبلمان منزل باید به جنس پارچه دقت کنید در زیر انواع پارچه‌های مبلمی خدمتتان معرفی می‌شود.

پارچه مخمل

یکی از زیباترین و پرطرفدارترین نوع پارچه مبلی ، مخمل است که همیشه مد است.  ازلحاظ بافت و رنگ‌بندی این مدل پارچه دارای تنوع بسیاری است. تراکم در پارچه‌های مخمل از اهمیت بالایی برخوردار است.  هر چه تراکم و فشردگی پارچه بیشتر باشد کیفیت پارچه مخمل نیز بهتر خواهد بود.

پارچه‌های  ابریشم

از پارچه‌های ابریشمی و ترکیبی مواد و ابریشم می‌توان برای مبلمان لوکس و سلطنتی استفاده کرد. طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی برای این نوع از پارچه‌ها در بازار موجود است. ظریف بودن این نوع از پارچه علاوه بر زیبایی در شیک شدن مبلمان نیز مؤثر است . یکی از مواردی که در هنگام خرید پارچه ابریشمی باید به آن توجه کنید نخ کش شدن و ضربه‌پذیری آسان آن است. در این مدل پارچه‌ها معمولاً بافت‌های طلایی و زربافت برای گلدوزی رویه‌ها استفاده می‌شود که باید آن‌ها را به‌دقت انتخاب کرد.

انتخاب مبلمان

رویه‌های چرمی

انتخاب مبلمان چرم موردعلاقه بسیاری از افراد است اما نکات مهمی وجود دارد که قبل از خرید باید به آن توجه کنید. اگر بر روی مبل‌های چرمی لکه‌هایی از چربی بریزد امکان پاک کردن آن‌ها راحت نخواهد بود و گاهی جای لکه‌ها بر روی چرم می‌ماند . در مقابل سایر مواد غذایی و آب را به‌راحتی می‌توان از سطح مبلمان چرمی پاک کرد. مبلمان چرمی دکوراسیون خانه شما را رسمی‌تر می‌کند و از آن‌ها می‌توان در دکوراسیون کلاسیک و صنعتی استفاده کرد. همچنین از این جنس مبلمان می‌توان برای فضای کتابخانه و اتاق کار نیز استفاده کرد. چرم  به دلیل اینکه هوا از آن نفوذ نمی‌کند، گرما و سرما را به‌راحتی بروز می‌دهد و احساس چسبندگی و عرق کردن هنگام نشستن بر روی مبل‌های چرمی به این دلیل است.

طرح‌های گلیم و جاجیم

گلیم و جاجیم از بافت ضخیمی نسبت به سایر پارچه‌های دیگر برخوردار است که امروزه در دکوراسیون‌های مدرن ، مینیمال و بوهمی از آن بسیار استفاده می‌شود. در انتخاب مبلمان منزل با پارچه جاجیم باید در نظر داشته باشید که تعداد زیاد آن می‌توان به  شلوغی و به‌هم‌ریختگی نمای خانه منجر شود. بنابراین بهترین راه برای استفاده از این طرح‌ها انتخاب ترکیبی آن‌ها با سایر پارچه‌ها است. می‌توانید از یک یا دو مبل تک‌نفره با این طرح در کنار کاناپه‌هایی از جنس مازراتی استفاده کرد.

پارچه مازراتی

پارچه مبل مازراتی دارای بافت‌های برجسته و پستی‌وبلندی‌های فراوان است که پس از گذشت مدتی براثر تماس این برجستگی‌ها از بین می‌رود. اغلب مبلمان های ارزان‌قیمت در بازار از این نوع پارچه ساخته‌شده‌اند که تنوع رنگی بالایی نیز دارد. البته انواع باکیفیت با بافت‌های مختلف نیز در بازار موجود است که با توجه به سبک خانه شما می‌توان هر یک را انتخاب کرد.

انتخاب مبلمان

پارچه پورشه

این پارچه بافتی شبیه به مخمل دارد اما از پرزهای کوتاه‌تری برخوردار است. انواع رنگ‌های مختلف این پارچه آن را به یکی از محبوب‌ترین پارچه‌های مبلی تبدیل کرده است این جنس پارچه بیشتر برای مبل‌های راحتی مناسب است . انواع بافت‌های طرح دار آن نیز در بازار نیز موجود است. از آن سبک پارچه می‌توان در دکوراسیون‌های مدرن، مینیمال و بوهمی نیز استفاده کرد.

انتخاب مبلمان

انتخاب مبلمان مناسب تا حدود زیادی وابسته به نوع پارچه‌ای است که برای آن انتخاب می‌کنید بنابراین در انتخاب رویه مبلمان دقت بیشتری باید داشته باشید .

برای تعریف مبلمان مناسب با خانه‌های مختلف نیاز است که با انواع سبک‌های دکوراسیون آشنا شد. همچنین داشتن نقشه و اندازه‌گیری صحیح نیز در انتخاب مبلمان مناسب بسیار ضروری است. انواع مبلمان در دنیا طرح‌ها و شکل‌های مختلفی دارند که با توجه به نوع کاربرد خود می‌توانند جنس‌های متفاوتی داشته باشند. از دگر عوامل مهم در انتخاب مبلمان منزل توجه به جنس و طرح پارچه است. پارچه‌های مختلف معایب و محاسن متفاوتی دارند که از آن‌ها می‌توان با توجه به نوع کاربرد آن انتخاب مناسب را انجام داد. از اصول مهم برای انتخاب مبلمان صحیح برای خانه خود انتخاب تم مناسب برای دکوراسیون آن است. بدین ترتیب می‌توانید از طرح‌های طراحان معروف دنیا برای دکوراسیون خانه خود الهام بگیرید. همچنین مقاومت، عدم ضربه‌پذیری و لک نشدن راحت مبلمان نیز از دیگر عواملی هستند که در انتخاب مبلمان باید به آن‌ها توجه کرد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه