پر معامله‌ترین مناطق تهران برای خریداران مسکن در سال ۹۷

[ad_1]

اطلاعات، آمار و ارقام در بازار مسکن همچون تمام بازارهای دیگر برای تحلیل‌گران، مشاوران املاک و مردم عادی بسیار جذاب است. علت این جذابیت می‌تواند توانایی تحلیل بازار براساس این اطلاعات باشد. تحلیل‌هایی که می‌تواند در پروسه خرید و فروش و یا سرمایه‌گذاری در بخش مسکن مفید واقع شود.

بخشی زیادی از اطلاعات بازار مسکن در ایران، از طریق تحقیقات میدانی و از فعالان این حوزه کسب می‌شود. مشاوران املاک منابع اصلی تأمین داده و اطلاعات بخش مسکن هستند. در کنار تحقیقات میدانی و اطلاعاتی که اصطلاحا شنیده‌ها گفته می‌شود، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نیز در بازه‌های زمانی مشخص و متناوب به ارائه اطلاعات، آمار و ارقام در مورد شاخص‌های تاثیرگذار این حوزه می‌پردازند.

تحلیل بازار مسکن از نگاه مرکز آمار

مرکز آمار ایران در بازه‌های زمانی فصلی به ارائه گزارش از تحولات بازار مسکن می‌پردازد. در بخشی از این گزارش فصلی سهم مناطق مختلف شهر تهران از خرید و فروش واحدهای مسکونی آورده شده است. متوسط قیمت خرید و فروش فصلی، متوسط متراژ و عمر بناهای خرید و فروش شده نیز از دیگر اطلاعات ارائه شده در این گزارشات هستند.

در ادامه بخشی از آمار و اطلاعات آماری که به بررسی سهم مناطق ۲۲ گانه شهر تهران از خرید و فروش واحدهای مسکونی در سال ۹۷ پرداخته است، آورده شده است.

پر معامله‌ترین مناطق تهران

براساس گزارش‌های فصلی مرکز آمار ایران، در سه فصل بهار، تابستان و پاییز در سال ۹۷ منطقه ۵ به عنوان پرمعامله‌ترین منطقه شهر تهران شناخته شده است. مناطق ۴، ۲ ، ۱۴ و  ۱۵ نیز هرکدام در فصول مختلف مناطق جذاب برای خرید و فروش مسکن پس از منطقه ۵ بوده‌اند.

براساس نمودارهای زیر که به ترتیب میزان و سهم خرید و فروش مناطق ۲۲ گانه تهران را در سه فصل یهار، تابستان و پاییز نشان می‌دهند، منطقه ۵ با میانگین ۱۳٫۷ درصد در مجموع به عنوان جذاب‌ترین و پرمعامله‌ترین منطقه شهر تهران به حساب می‌آید.

 

 

آمار خرید و فروش واحد مسکونی در تهران بهار 97

آمار خرید و فروش واحد مسکونی در تهران تابستان 97

آمار خرید و فروش واحد مسکونی در تهران پاییز 97

با پر معامله‌ترین منطقه تهران بیشتر آشنا شوید

منطقه ۵

منطقه ۵ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال غرب کلان‌شهر تهران واقع شده‌است.

این منطقه از شمال به رشته‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری و بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از شرق به بزرگراه اشرفی اصفهانی و جناح ومنطقه ۲ شهری در امتداد شمال میدان آزادی در مجاورت طرشت و ستارخان و مرزداران و شهرک غرب و سعادت آباد و از غرب به منطقه جدید ۲۲ شهری ،استادیوم آزادی محدود می‌باشد و به اتوبان های همت و حکیم و آبشناسان و باکری و ستاری و شیخ فضل الله نوری و لشگری و اشرفی اصفهانی وجناح دسترسی دارد.

مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین محله‌های منطقه ۵ عبارتند از؛ کن ، شهر زیبا، شهران، مهران، آریاشهر، جنت‌آباد، پونک، پیامبر، باغ فیض، سردار جنگل، شهرک آپادانا، شهرک اکباتان، اشرفی اصفهانی، سولقان، حصارک، بیمه و بلوار فردوس.

از مراکز تفریحی وتجاری معروف این منطقه می‌توان به پارک ارم وباغ وحش ارم در آزادراه تهران – کرج، مجموعه ورزشی آزادی تهران، تیراژه در باغ فیض بلوار اشرفی اصفهانی و باکری ومجتمع تجاری فرهنگی کوروش در تقاطع ستاری و حکیم در پیامبر مرکزی ،مگامال در اکباتان، هایپر استار در بلوار فردوس غرب، بوستان در پونک، شهروند پونک، المپیا در پونک، پردیس زندگی در پیامبر شرقی و… اشاره کرد. در حال حاضر شهرداری تهران در حال ساخت پارک تفریحی دره کن می‌باشد.

تحلیل علت جذابیت یک منطقه کار آسانی نیست. قیمت واحدهای مسکونی منطقه، میانگین عمر بناها، دسترسی‌ها، شرایط محیطی و فرهنگی و مراکز تفریحی و خرید همگی می‌توانند در میزان جذابیت یک منطقه برای سکونت از دید خریداران تاثیر گذار باشند.

منطقه ۴

دومین منطقه پر معامله تهران در سال ۹۷ منطقه ۴ بوده است. برخلاف منطقه ۵ که منطقه غربی شهر تهران است منطقه پر معامله بعدی یک منطقه شرقی است. منطقه ۴ شهرداری یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال شرقی این شهر قرار دارد. شهرک ولیعصر، عباسیه، پارک جنگلی قوچک، پاسداران، قاسم‌آباد، شهرک امید، لویزان، پارک جنگلی لویزان، شیان، ده نارمک، گلستان، بوستان، ضرابخانه، نگارستان، حسین‌آباد، مبارک‌آباد، شمس‌آباد، کاظم‌آباد، تهران پارس، قنات کوثر، قلعه سردار، شمیران نو و  مجیدیه از شناخته شده‌ترین محله‌های شهر تهران هستند.

سوالی که در ادامه روند بررسی مناطق پر معامله تهران برای هر فردی پیش می‌آید این است که به راستی ویژگی‌های محل مناسب برای سکونت و زندگی چیست؟ در مقاله‎های پیشین هومگ به این موضوع پرداخته شده است ولی به اختصار به بخشی از مهم‌ترین موارد می‌پردازیم.

آمار پایین تخلفات:

یکی از شاخص‌های مهم در انتخاب محل مناسب برای سکونت آرامش محل زندگی است. آمار پایین تخلافات تضمین کننده آرامش یک محل است.

وجود کاربری‌های متفاوت:

وجود پیاده‌رو و معابر مناسب از دیگر ویژگی‎های یک محل خوب برای زندگی است.

حمل‌و‌نقل عمومی و دسترسی:

بدون شک دسترسی به محل زندگی یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب خانه برای هر فردی است. دسترسی مناسب به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و دسترسی مناسب به بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی از ویژگی‌های محل مناسب برای سکونت است.

وجود مراکز درمانی ، امنیت محل در شب، محیط زیبا، مراکز فرهنگی تفریحی و تجاری مناسب، مراکز آموزشی مناسب و ویژگی‌های فرهنگی از دیگر شاخص‌های یک محل خوب و مناسب برای خرید خانه و زندگی است.

[ad_2]

منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه