رعایت استانداردهایی برای داشتن یک آشپزخانه مناسب


استانداردها و اصول مهمی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود دارند که اطلاع از آن‌ها در ایجاد نتیجه مطلوب و کاربردی اهمیت بسزایی دارند . اصول دکوراسیون برای آشپزخانه‌ها تنها در زیبایی آن‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه باید به نکات کاربردی و ایمنی نیز توجه ویژه‌ای داشت. آشپزخانه مکانی است که برای پخت و نگهداری غذا از آن استفاده می‌شود. این امر نیازمند وسایل و ابزار خاصی است که باید به نحوی صحیح در جای خود قرار بگیرند. همچنین برای استفاده از آن‌ها نیاز به فضای مناسبی دارید که مانع از تحرک شما نشود. نظافت آسان تمام قسمت‌های مختلف آشپزخانه نیز از دیگر موارد مهمی است که در طولانی‌مدت می‌تواند در صورت رعایت نشدن باعث بروز مشکلاتی شود. استانداردهای سازه و ایمنی لوله‌ها و انشعابات آن نیز در فرآیند طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید لحاظ شود. از دیگر موارد مهم و حتی حیاتی خصوصاً برای خانه‌های کوچک گردش مناسب هوا و برخورداری از سیستم تهویه مطبوع است.

سرفصل‌های زیر در خصوص استانداردهای مناسب برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد.

  • اندازه‌ها و اصول قرارگیری اجزا در آشپزخانه
  • نقش چیدمان تأسیسات در طراحی دکوراسیون آشپزخانه
  • تهویه و گردش مناسب هوا در آشپزخانه
  • نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون آشپزخانه
  • کف‌پوش و دیوار پوش مناسب برای آشپزخانه
  • تعداد و نحوه قرارگیری کابینت‌ها در آشپزخانه

اندازه‌ها و اصول قرارگیری اجزا در آشپزخانه

آشپزخانه‌ها از هر نوع سبک و مدلی که باشند دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که برای طراحی دکوراسیون مناسب باید آن‌ها را در نظر گرفت. به‌منظور راحتی کار کردن در آشپزخانه و اختصاص فضای لازم برای استفاده از وسایل مختلف نیاز است که اصول مهمی در آن رعایت شود. بدین منظور طراحان داخلی دکوراسیون اعداد و ارقامی را به‌عنوان استاندارد معرفی کرده‌اند. حداقل فضای لازم برای کار کردن افراد با توجه به فضای در اختیار ۱ متر است. در این فضا شخص می‌تواند به‌راحتی به امور مربوط به آشپزخانه بدون ایجاد مشکل بپردازد. همچنین به‌منظور عبور و مرور سایر افراد در آشپزخانه علاوه بر این مقدار حداقل ۹۰ سانتی‌متر را باید برای این منظور در نظر گرفت. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه عموماً با توجه به شکل دیزاین این مکان که احتمالاً ال شکل ، یو شکل و یا موازی است این مقدار از فضا باید آزاد باشد. این امر در درازمدت به‌راحتی و آسایش افراد ساکن در خانه کمک بزرگی می‌کند.

همچنین ارتفاع پیشخوان آشپزخانه و عرض آن نیز از اهمیت بالایی در طراحی دکوراسیون خانه دارد. به همین دلیل پیشخوان آشپزخانه را عموماً متناسب با مشخصات ظاهری افراد اعم از قد آن‌ها طراحی می‌کنند. در ارتفاع پیشخوان آشپزخانه شما باید از سطح تا نوک آرنج شما باشد. از همین رو ارتفاع پیشخوان‌ها و کانترهای آشپزخانه را در حدود ۸۰ تا ۹۰ سانتیمتر در نظر می‌گیرند که عموم افراد با مشخصات ظاهری مختلف بتوانند از آن به‌راحتی استفاده کنند. این استانداردها را می‌توان برای خانه‌های شخصی به میزان موردنیاز تا حدودی که از عرف آن فاصله چندانی نداشته باشد شخصی‌سازی کنید. همچنین برای عرض پیشخوان نیز می‌توانید آن را در حدود ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر نیز در نظر بگیرید.

استاندارد آشپزخانه

فواصل بین کابینت‌ها نیز از دیگر موارد مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. کابینت‌های شما از هر شکل و مدلی که هستند باید فضای منطقی بین کابینت‌های دیواری و زمینی را رعایت کنند. حداقل میزان فاصله بین کابینت‌های دیواری و زمینی ۳۰ سانتی‌متر و حداکثر آن در حدود ۵۰ سانتیمتر است. این فضا به شما برای قرار دادن لوازم مختلف و ایجاد محلی برای کار کردن شرایط لازم را فراهم می‌کند. فاصله بین کابینت‌ها همچنین در زیباتر دیده شدن اجزای دکوراسیون آشپزخانه نیز نقش مهمی دارد.

نقش چیدمان تأسیسات در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

یکی از عواملی که تأثیر بسزایی در چیدمان و تصویر نهایی طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایفا می‌کند، جایگذاری تأسیسات است. یعنی وقتی از قبل جای لوله‌های آب مربوط به ظرف‌شویی و خروجی آن تعبیه‌شده باید سینک ظرف‌شویی شما در آنجا قرار بگیرد. همچنین رعایت استانداردهای ایمنی برای هریک از تأسیسات آب، برق و گاز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. عموماً طراحان دکوراسیون داخلی برای حصول نتیجه بهتر در بازسازی منزل ، جای این تأسیسات را به بهترین نحو تعیین و تغییر می‌دهند. توجه به محل پنجره ، دیوارهایی که باید کابینت‌ها روی آن قرا گیرند نیز در تعیین جای تأسیسات نقش مهمی دارد. دسترسی آسان به لوازمی که برای نصب روی این تأسیسات قرار می‌گیرند نیز از دیگر عوامل مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است.

تجهیزات اصلی ساختمان مانند یخچال، گاز، لباسشویی، ظرف‌شویی، سینک، آب‌چکان، هود، فر و … برای نصب نیاز منبع انرژی‌دارند. بنابراین در زمان طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید محل مناسبی برای منبع ورودی و در برخی موارد مانند لباسشویی خروجی آن‌ها توجه کرد. زیرا در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه محل این تأسیسات در قرارگیری هرکدام از این وسایل تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال در خانه‌های مدرن عموماً آشپزخانه‌هایی به شکل جزیره وجود دارد که سینک ظرف‌شویی را در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد برای این منظور باید لوله‌های ورودی و خرجی مناسب با آن نیز تعبیه شود.

تجهیزات تأسیساتی ولوله‌های ورودی و خروجی تعیین‌کننده محل قرارگیری وسایل مختلف در طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستند.

تهویه و گردش مناسب هوا در آشپزخانه

عموماً در طراحی دکوراسیون آشپزخانه از هود برای خارج کردن بو و بخارات ناشی از پخت غذا استفاده می‌شود. اما گردش هوای مطبوع و تازه در فضای آشپزخانه امری است که باید آن را جدی گرفت. این امر در جلوگیری از بو گرفتن فضای آشپزخانه و حتی کل خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. عموماً در طراحی فضای آشپزخانه‌ها پنجره‌ای برای تأمین نور و ورود هوای تازه در نظر گرفته می‌شود. استفاده هم‌زمان از هوای تازه و روشن کردن دستگاه هود در زمان پخت غذا می‌تواند گردش هوای آشپزخانه را تا میزان زیادی تأمین کند. به همین منظور عموماً مکان خروجی هود را درجایی دور از پنجره قرار می‌دهند که ورود جریان هوا باعث خاموش شدن شعله گاز نشود. همچنین این امر در گردش صحیح هوا نیز مؤثر است. برای  خانه‌های که از پنجره بی‌بهره هستند در متدهای جدید عموماً سیستم تهویه هوا بکار برده می‌شود. برای الهام گرفتن از این سیستم‌ها می‌توانید در آشپزخانه‌های بزرگ و صنعتی نیز آن‌ها را مشاهده کنید. برای پوشاندن لوله‌های ورودی و خروجی هوا در سبک‌هایی دکوراسیون به‌غیراز صنعتی عموماً سقف کاذب استفاده می‌شود.

استاندارد آشپزخانه

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

نورپردازی مناسب نیز از دیگر عوامل مهم و اصولی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. این نورپردازی بنا به سلیقه افراد می‌توان به‌صورت متمرکز و نقطه‌ای یا مخفی و گسترده اجرا شود. گرچه نور طبیعی در طول مدت روز زمانی که خورشید به پنجره می‌تابد می‌تواند این نور را تأمین کند. اما برای خانه‌هایی که آشپزخانه آن‌ها نور طبیعی ندارد و یا زمان غروب خورشید نیاز است که چاره‌ای اندیشیده شود. برای این کار می‌توانید از طرح‌های مختلف نورپردازی در آشپزخانه که در مجله‌های دکوراسیون داخلی بسیار هستند نیز الهام بگیرید. یکی از ایده‌های کاربردی و زیبا برای تأمین نور آشپزخانه استفاده از ریسه‌های مخفی نور در فضای بین کابینت‌ها است. همچنین از لوسترهای سقفی که از ارتفاع مناسبی برخوردارند می‌توان برای ایجاد نور متمرکز استفاده کرد. از دیگر ایده‌های زیبا برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه و تأمین نور مناسب آن می‌توان به‌قرار دادن دو یا چند لوستر یا لامپ با سیم بلند بر روی کانتر و پیشخوان نیز اشاره کرد.

استاندارد آشپزخانه

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی باید علاوه بر زیبایی، کاربردی نیز باشد و نور موردنیاز برای انجام امور روزمره را تأمین کند.

کف‌پوش و دیوار پوش مناسب برای آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی دکوراسیون آشپزخانه انتخاب دیوار پوش و کف‌پوش آن است. این انتخاب علاوه بر زیباتر دیده شدن فضای آشپزخانه در نظافت روزانه آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. عموماً دیوارها و کف آشپزخانه‌های کلاسیک و قدیمی را برای نظافت و شستشوی راحت‌تر با کاشی‌های مختلف می‌ساختند. اما امروزه کف‌پوش‌های مختلفی از جنس پارکت، سنگ، لمینیت، سرامیک، پی‌وی‌سی و … در بازار برای طراحی کف آشپزخانه وجود دارد. فضای بین کابینت‌ها نیز از دیگر موارد مهمی است که در انتخاب نوع دیوار پوش باید به آن‌ها توجه کرد. امروزه کاشی‌های آینه‌ای و فلزی از انواع مدرن دیوار پوش‌ها برای فضای بین کابینت‌ها هستند. این کاشی‌ها که عموماً به شکل برچسب دار طراحی می‌شوند، تأثیر بسزایی در زیبای آشپزخانه دارند. علاوه بر نظافت آسان ، در انتخاب کف‌پوش و دیوار پوش باید به عایق بودن در برابر آب، عدم مخدوش شدن آسان و مقاومت در برابر ایجاد لکه (خصوصاً لکه‌های چربی) توجه کرد. سطح صاف و صیقلی کف‌پوش همچنین باید به‌گونه‌ای باشد که از لیز خوردن افراد روی آن جلوگیری کند. رنگ کف‌پوش و دیوار پوش را می‌توانید از رنگی متناسب با کابینت‌ها انتخاب کنید. برای سقف آشپزخانه نیز باید طرحی متناسب با فضای آشپزخانه به‌منظور زیبایی آن استفاده کنید. در اغلب طرح‌های دکوراسیون آشپزخانه امروزه می‌توانید از انواع سقف کاذب خصوصاً برای پنهان کردن شبکه تأسیسات نیز استفاده کنید. ارتفاع سقف نیز باید فاصله منطقی از کابینت‌ها را در برداشته شود.

استاندارد آشپزخانه

تعداد و نحوه قرارگیری کابینت‌ها در آشپزخانه

کابینت‌ها بیشترین تأثیر را در طراحی دکوراسیون آشپزخانه دارند، بنابراین برای انتخاب آن‌ها باید دقت بالایی به خرج داد. نوع و سبک کابینت‌ها در تعریف فضا و سبک آشپزخانه شما اعم از لوکس، مدرن، کلاسیک و صنعتی تأثیر بسزایی دارد. همچنین فواصل قرارگیری و تعداد آن‌ها نیز باید متناسب با فضای داخلی آشپزخانه شما باشد. کاربرد اولیه و مهم کابینت‌ها ایجاد فضای لازم برای قرارگیری وسایل مختلف آشپزخانه است اما نباید از آن‌ها به‌صورت اغراق‌آمیزی استفاده کرد. عموماً در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن برای قرار دادن کابینت‌ها دو دیوار آن در نظر گرفته می‌شود. اما در برخی طرح‌ها باکمی خلاقیت در جایگذاری کابینت‌ها این عدد به سه دیوار نیز می‌رسد. سعی کنید در اختصاص کابینت‌ها فضای کافی برای بهره بردن از نور طبیعی پنجره‌ها در نظر بگیرید . همچنین باید جای هر چیز را از قبل مشخص کرده و برای دکوراسیون آشپزخانه خود نظم قائل شوید. مثلاً لباسشویی ، یخچال و فریزر ، مایکروفر، ماشین ظرف‌شویی ، اجاق‌گاز و … باید جایی مخصوص به خود داشته باشند. فاصله بین سقف تا کابینت‌ها ، کابینت‌های دیواری تا زمینی و فضایی که برای راهرو کار کردن در آشپزخانه نیز باید به‌دقت طراحی شوند.

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، کابینت‌ها نقشی مهم و پررنگ را ایفا می‌کنند، همچنین نوع و مدل آن‌ها بیانگر سبک دکوراسیون آشپزخانه است.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به دلیل اهمیت بالای این قسمت از خانه استانداردها و نکاتی مهمی دارد که باید رعایت شود. یکی از اصول اصلی و مهم طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایجاد فضای لازم برای کار کردن و عبور و مرور است. این امر ازآنجاکه در طول زمان ممکن است مشکلات عمده‌ای را به وجود آورد، از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین وجود سیستم تهویه هوا و گردش مناسب هوا در جلوگیری از بو گرفتن فضای آشپزخانه در هنگام پخت‌وپز ضروری است. نورپردازی مناسب در دکوراسیون آشپزخانه نقشی حیاتی را ایفا می‌کند. طرح‌های مختلف نورپردازی و ایده‌های جالبی برای الهام گرفتن از آن‌ها در محلات دکوراسیون وجود دارد. تعداد و طرح کابینت‌ها نیز به‌عنوان عنصر اصلی دکوراسیون آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. رعایت کردن نکات ایمنی در چیدمان تأسیسات داخلی آشپزخانه از مواردی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. همچنین در انتخاب نوع کف‌پوش و دیوار پوش باید به استحکام و سهولت نظافت آن‌ها در کنار زیبایی ظاهری توجه کرد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه