چگونه خانه‌ ای با نمای زیبا داشته باشیم؟


مسکن و داشتن خانه و سرپناه همیشه به‌عنوان یکی از نیازهای نخستین بشر، مد نظر بوده است. انسان‌های اولیه با سکنی گزیدن در غارها خود را از گزند باد و باران و حیوانات وحشی در امان نگاه می‌داشتند و بعدها با شکل‌گیری روستاها، اولین خانه‌های روستایی شکل گرفت. با توجه به اینکه مسکن یک نیاز ضروری برای انسان است اما هیچ‌گاه بشر از زیباسازی، طراحی و هنر در ساخت آن غافل نبوده است. این نیاز به زیبایی بوده است که سرمنشأ شکل‌گیری هنر معماری علاوه بر ملاحظات فنی آن بوده است. امروزه با افزایش جمعیت به‌ویژه در شهرها، شکل و نمای ساختمان‌ها متفاوت و متنوع شده است. نمای ساختمان و خانه در مبحث زیباسازی شهری اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه معماران در کشور ما تلاش بسیاری برای تلفیق سنت و مدرنیته دارند تا خروجی زیباتری داشته باشند. داشتن خانه‌ای زیبا صرف‌نظر از متراژ و نوع ساخت آن، یک نیاز اساسی برای هر فرد است. علاوه بر معماران خود ما نیز می‌توانیم در ساختن نمای زیبا از منزلمان شریک باشیم. در این مقاله سعی داریم شمارا برای انتخاب نمای مناسب و زیبا همراهی کنیم. مطالبی که خواهید خواند شامل سر تیترهای زیر است:

 • تعریف نما
 • چه زمانی نما نیاز به تغییر دارد؟
 • ویژگی‌های نمای استاندارد
 • انواع نما

تعریف نما

در ساختمان‌سازی به‌سوی بیرونی یک ساختمان نما گفته می‌شود. در طراحی ساختمان، نما مهم‌ترین بخش به شمار می‌رود زیرا با توجه به اینکه نمای ساختمان در مقابل عوامل جوی قرار دارد در انتخاب مصالح برای نماسازی باید دقت شود تا نمای ساخته‌شده اولاً در مقابل عوامل جوی مقاوم بوده و در ثانی زیبایی لازم را داشته باشد و همچنین با نمای ساختمان‌های مجاور هماهنگی داشته باشد. برای نمای ساختمان می‌توان از مصالح مختلفی مانند آجر، سنگ، شیشه، سیمان، سرامیک، انواع دانه‌های سنگی رنگی با چسب‌های مخصوص و… استفاده کرد. تماشای نمای خانه‌های مدرن که از طراحی زیبایی بهره می‌برند برای بیشتر ما جذاب است به‌طوری‌که ممکن است با هر بار عبور از مقابل آن‌ها لحظاتی را محو تماشای طراحی هنرمندانه نمای خانه‌های مدرن نماییم.

چه زمانی نما نیاز به تغییر دارد؟

 • بازسازی نما این امکان را به شما می‌دهد که خانه خود را به‌دلخواه خود تغییر دهید. این موضوع در خرید خانه وجود ندارد و شما ناچارید در هنگام خرید سلیقه سازنده را بپذیرید و یا سلیقه‌های نزدیک به خود را انتخاب کنید. ولی هنگامی‌که شما اقدام به بازسازی خانه قدیمی خود می‌کنید می‌توانید هر آنچه را که مدنظر دارید در منزل قدیمی خود پیاده کنید. بازسازی منازل قدیمی و بازسازی آپارتمان‌های قدیمی یک کار تخصصی است که بسیاری از شرکت‌ها در این زمینه فعالیت دارند.
 • اگر قسمت بیشتر نمایتان سالم است، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط قسمت‌های آسیب‌دیده را تعمیر کنید. تعمیر قسمت‌های آسیب‌دیده به این صورت است که آجر یا سنگ لق یا شکسته را برمی‌دارند و ملات زیر آن را می‌تراشند و بعد از تمیز کردن با ملات جدید تکه سنگ یا آجر را می‌چسبانند.
 • گاهی پیش می‌آید باگذشت زمان ملات زیر ساز نما پوک شده و سنگ یا آجرنما بااینکه سالم هستند از نمای ساختمان جدا می‌شوند. این اتفاق بسیار خطرناک است. معمولاً در این حالت هر عدد از سنگ‌ها را با پیچ و رول‌پلاک به بدنه اصلی ساختمان پیچ می‌کنند.
 • در برخی موارد به دلیل فرسودگی نما، آن را تعویض می‌کنند. در این حالت چون نما فرسوده شده کاملاً آن را تخریب می‌کنند و قطعات سنگ و آجر را جدا می‌کنند. حواستان باشد هیچ‌گاه روی نمای فرسوده نمای جدید را کار نکنید، چون مواد قدیمی مقاومت نگهداری مصالح جدید را ندارند.
 • زمانی که نمای ساختمان سالم است و شما به دلیل تغییر کاربری یا دل‌زدگی از نمای فعلی قصد تعویض نما رادارید، بهترین گزینه انتخاب اتصالات خشک است. شما می‌توانید قسمتی از نما را انتخاب کنید و برای زیبایی بیشتر آن را با یک متریال جدید تلفیق کنید این انتخاب با هزینه مناسب‌تری انجام می‌شود.

نمای زیبا

ویژگی‌های نمای استاندارد

فرسودگی نمای فعلی، تغییر کاربری و خرابی قسمت‌هایی از نما، از دلایلی است که شمارا به سمت فکری اساسی برای تعمیر نما می‌کشاند. به این منظور به سراغ متخصصان نما می‌روید. حتماً باید موارد زیر را در خصوص داشتن نمای زیبا در نظر گرفته و در این زمینه‌ها با متخصص خود مشورت داشته باشید.

تناسب نما و اقلیم: ایران یکی از کشورهایی است که به تنوع اقلیم معروف است. برای انتخاب نمای مناسب باید به اقلیم و شرایط آب‌وهوای منطقه توجه داشت. نمایی که در شمال کشور با اقلیم معتدل و مرطوب طراحی می‌شود با نمای ساختمانی که در منطقه گرم و خشک ساخته می‌شود می‌بایست متفاوت باشد.

به‌عنوان‌مثال در مناطق شمالی استفاده از پنجره‌های بزرگ و سرتاسری، جهت نورگیری پیشنهاد می‌شود اما در مناطق سردسیر استفاده از نماهای شیشه‌ای و پنجره‌های بزرگ سرتاسری به‌خصوص در جهت‌های بادگیر پیشنهاد نمی‌شود.

نما متناسب با بافت منطقه: توجه به بافت منطقه در طراحی نمای ساختمان موجب پدید آمدن نمایی زشت خواهد شد. برای مثال قرار گرفتن یک ساختمان آجری در کنار یک ساختمان با نمای سنگ اصلاً زیبا نیست. جالب است بدانید که یکی از شهرهای موفق درزمینه توجه به بافت منطقه در ایران‌شهر کاشان است که از آجرنما بیشتر در طراحی نمای ساختمان استفاده می‌کنند.

استفاده از سبک معماری مشخص: طراحی نمای ساختمان یک امر کاملاً تخصصی و حرفه ایست و به‌جز یک مهندس معمار باتجربه و اهل‌فن، کسی دیگر صلاحیت طراحی نمای ساختمان را ندارد. در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که یک کارفرما یا سازنده نمایی را از ساختمانی دیگر بدون توجه به شرایط معماری آن ساختمان کپی می‌کند که این امر باعث ایجاد مشکلات بسیاری نیز می‌شود. طراحی نمای ساختمان خود را حتماً به متخصصین باصلاحیت در این امر بسپارید.

استفاده از مصالح بوم آور: اگر در شهر و یا استانی هستید که متریال سنگ به‌سادگی یافت می‌شود، طراحی نمای خود را بر اساس متریال سنگ طراحی کنید. برای مثال در شهرهای استان مرکزی از قبیل خمین و محلات و استان‌هایی چون اصفهان و لرستان، استفاده از نمای سنگ پیشنهاد می‌شود. در شهرهای کویری نیز استفاده از متریال آجر به سبک و شیوه‌های اجرایی جدید پیشنهاد می‌شود.

عملکردگرایی در طراحی نمای ساختمان: بسیاری از ساختمان‌ها را دیده‌ایم که صرفاً در جهت زیباسازی نما از حجم‌هایی استفاده می‌کنند که موجب پرتی در فضای داخلی می‌شوند. ازجمله افرادی که فکر می‌کنند با ایجاد یک قوس در بدنه نما دست‌به‌کار بزرگی زده‌اند!

توجه به درون‌گرایی و برونگرایی: معماری ایران درمجموع یک معماری درون‌گرا طبق نظر استاد پیرنیا طبقه‌بندی‌شده است. در بحث طراحی نما، موضوع توجه به حریم شخصی و درون‌گرایی باید در نظر گرفته شود و از ایجاد نماهای برونگرا که حریم شخصی افراد در منزل را به خطر می‌اندازد پرهیز کرد.

نمای زیبا

استفاده از مصالح باکیفیت و پایدار: نمای یک ساختمان پوسته بصری یک ساختمان است. جهت داشتن نمای زیبا باید از مصالح باکیفیت استفاده شود تا زیبایی ماندگارتری را بتوان ایجاد کرد. صرف هزینه برای کاربرد مصالح باکیفیت‌تر بسیار منطقی و عاقلانه است.

استفاده از گل و گیاه: برای داشتن نمای زیبا، تنها مصالح سرد و سنگی تعیین‌کننده نیست. شما می‌توانید با استفاده از انواع گل و گیاه‌های آپارتمانی فضای بیرونی نمای خانه خود را زیبا کنید. در صورت داشتن تراس دست شما برای گل‌آرایی بازتر است. اگر آپارتمان شما فاقد بالکن یا تراس است نگران نباشید. از فضای پنجره خود استفاده کرده و با کمک متخصص جوشکار می‌توانید محل امنی برای قرار دادن گلدان تعبیه کنید.

انواع نما

نمای سنگ: نمای سنگی یکی ازجمله نماهای ساختمان است که به دلیل وجود معادن مختلف آن در ایران از آن‌ها در ساخت و بازسازی نمای ساختمان، بسیار استفاده می‌شود. ازجملهٔ سنگ‌هایی که در نمای ساختمان می‌توان استفاده کرد سنگ‌های گرانیت، مرمر، تراورتن، سنگ نمای آنتیک و … است از میان این سنگ‌ها تراورتن به دلیل این‌که معادن بسیاری از آن وجود داشته و در حال استخراج است، در بازار باقیمت‌های متفاوت به‌وفور یافت می‌شود و همین امر باعث شده تا سازندگان به سراغ این نوع سنگ بروند و معماران و نقشه‌کش‌ها نیز بیشتر از طرح‌های معماری رومی که امکان استفاده از این نوع سنگ در نمای ساختمان را می‌دهد، بهره می‌برند. سنگ‌های تراورتن بسته به رنگ و میزان صاف بودن سطح و این‌که چه مقدار خلل و فرج در سنگ وجود دارد درجه‌بندی می‌شوند. سنگ‌های گرانیتی در مقابل سایر سنگ‌ها از سختی بیشتری برخوردار هستند و بنابراین استفاده از آن در نمای ساختمان که با تغییرات مداوم جوی روبرو می‌باشد، بهتر جواب می‌دهد؛ اما امروزه از این نوع سنگ در داخل ساختمان و نیز در سنگفرش‌ها استفاده بیشتری می‌شود.

سنگ‌های گرانیتی تیره در نمای ساختمان باید استفاده شوند چون زمانی که آب حاصل از بارش را جذب می‌کنند لکه‌ها را نشان ندهند. به این دلیل که خشک شدن سنگ به‌طور کامل بعد از بارندگی مدتی طول می‌کشد.

نمای زیبا

نمای شیشه: از اولین فرم‌های نمای شیشه‌ای در سازه‌هاست از سال ۱۹۵۰ در فرانسه استفاده می‌شد؛ که دو صفحه شیشه‌ای به حالت معلق درآمده‌اند. سیستم‌های Glass fin در مفهوم بسیار ساده هستند و  در محورهای عمودی تعدادی شیشه قرار می‌گیرد و همچنین در پشت شیشه که با استفاده از اتصالاتی به نمای اصلی اتصال می‌شوند که از جنس فولاد (ضدزنگ) هستند و شبیه عنکبوت هستند. همچنین نمای شیشه‌ای علاوه بر زیبایی فواید و معایب دیگری نیز دارد. ازجمله فواید آن این است که اگر شیشه‌های دو یا سه جداره استفاده شود در برابر سرما و گرما و صدا محافظ‌اند (صرفه‌جویی در مصرف انرژی) همچنین بازسازی نمای ما سریع‌تر انجام می‌شود و مهم‌تر اینکه نور طبیعی بیشتری داریم و دید بهتر و یکپارچه از بیرون داریم، اما علاوه بر استفاده اقتصادی که این شیشه‌های دوجداره دارند هزینه نصب و خریداری آن‌ها زیاد است و در برابر آتش‌سوزی و زلزله مقاوم نیستند.

نمای آجر: آجر به‌عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورداستفاده بوده است و امروزه مزایای بی شمار آن باعث شده تا همچنان طراحان از این متریال در اجرای نماهای ساختمان بهره ببرند. برای نمای آجری باید از آجری که برای نماسازی تهیه می‌شود استفاده نمود این آجرها به رنگ‌های بهی، قرمز، ابلق در بازار یافت می‌شود. امروزه برای نماهای آجری از سیستم نمای خشک استفاده می‌شود در این روش برای اتصال آجرها به یکدیگر از ملات استفاده نمی‌شود. برای اتصال آجرهایی که در این سیستم به کار می‌روند، از تجهیزات فلزی مانند ریل استفاده می‌شود. از مزایای نمای آجری می‌توان به این موارد اشاره کرد، ضریب انتقال حرارت پایین آجر که نقش یک عایق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ایفا می‌کند، تنوع و ثبات رنگ، ایجاد حس نوستالژیک در یک فضای مدرن شهری، سرعت‌بالای اجرای این سیستم به دلیل عدم استفاده از ملات

نمای سیمان: امروزه نمای سیمان شسته یکی از پرطرفدارترین، مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین نماها است که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف قابل‌اجرا می‌باشد. استفاده از این ملات در نماسازی استحکام بنا را حفظ کرده و به دوام و پایداری ساختمان کمک می‌کند درنتیجه سیمان باعث افزایش عمر ساختمان نیز می‌شود. البته نماهای سیمانی ترک پذیر می‌باشند به این دلیل که سیمان خواص الاستیکی نداشته و لذا در انبساط و انقباض ساختمان احتمال ترک برداشتن آن وجود دارد. همین‌طور به علت جذب گردوغبار بعد از مدتی زیبای خود را از دست می‌دهد. مزایای نمای سیمانی، صرفه‌جویی مالی، سرعت اجرای بالا و صرفه‌جویی در زمان، عدم ریزش و پوسته‌شدن در درازمدت (در صورت اجرای درست) و تهیه آسان و در دسترس بودن است.

نمای زیبا

نمای بایرامیکس: بایرامیکس برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ میلادی توسط یک گروه در ترکیه تولید و به دنیا عرضه شد. بایرامیکس یک سیستم پوشاننده تزیینی است که برای نماهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود. این محصول به‌صورت ملات بوده و متشکل از مخلوط دانه‌های گرانیتی و مرمر سرامیزه با تنوع رنگ فراوان و دانه‌بندی‌های متعدد، رزین‌های طبیعی و مصنوعی و سایر افزودنی‌ها می‌باشد. بایرامیکس بعد از اجرا و خشک شدن، نمای سنگ تزئینی به خود می‌گیرد. سختی، مقاومت مکانیکی، فیزیکی، شیمیایی مواد تشکیل‌دهنده زیاد بوده و در طی مدت‌زمان طولانی از دوام رنگ و میزان پیوستگی ذرات کاسته نمی‌شود. تنوع رنگ، کاربرد آسان ، نگه‌داری و تعمیر آسان و قابلیت شستشو با آب از مزایای این نوع نما است.

نمای کامپوزیت: کامپوزیت یکی از مصالح ترکیبی، متشکل از دولایه پوششی آلومینیوم با یک هسته پلی‌اتیلن می‌باشد. امکانات بی‌نظیر این متریال طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌های خلاقانه را در اختیار معماران قرار داده است. این متریال ماهیتاً ترکیبی است از مجموعه قابلیت‌هایی نظیر شکل‌پذیری، سطوح صاف و یکدست، استحکام و پایایی در برابر شرایط متغیر جوی و نیز با توجه به ساختار ترکیبی آن، به صورت‌های گوناگونی می‌تواند عرضه گردد. پنل های آلومینیوم کامپوزیت می‌توانند بدون آنکه سختی و استحکام خود را از دست دهند، بنا به صلاح‌دید معماران در طراحی نما، به اشکال گوناگون تبدیل شوند. مزایای نمای کامپوزیتی، مستحکم در برابر فرسایش، تنوع رنگ، طرح و اندازه، عایق صوتی و حرارتی و مقاوم در برابر اشعه ماوراءبنفش است.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • chat
  افزودن دیدگاه