روش های پاک کردن کاغذ دیواری


کاغذ دیواری ماده‌ای است که از آن برای تزئین دیوارهای داخلی منازل، شرکت‌ها و دفاتر استفاده می‌شود و به عنوان یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. کاغذ دیواری شبیه به پارچه‌ها به صورت توپی به فروش می‌رسد و با استفاده از چسب‌های مخصوص کاغذ دیواری بر روی دیوار نصب می‌شود. کاغذ دیواری‌ها در طرح و رنگ‌ها متنوعی وجود دارد و با توجه به نور و دکوراسیون خود می‌توانید طرح‌های مختلفی را انتخاب نمایید. افزایش هزینه‌های رنگ ساختمان و خانه‌ها باعث شده است که اکثر مردم برای منازلشان از کاغذ دیواری استفاده کنند. با توجه به شرایط کنونی زمانی که کاغذ دیوار منزلمان به هر دلیلی دچار مشکل و کثیفی شده، تعویض کردن آن مقرون به صرفه نیست. از این رو باید روش‌های پاک کردن کاغذ دیواری را بدانیم.

در این مقاله می‌خواهیم آسان‌ترین روش‌های پاک کردن کاغذدیواری را برایتان بیان کنیم. تمیز کردن کاغذ دیواری برای خانم‌ها امری مهم است چون دوست ندارند دکوراسیون خانه و محیط کارشان کثیف و ناموزون باشد از این رو دغدغه ای مهم برای بانوان است.

تمیز کردن کاغذ دیواری بر حسب نوع کاغذ دیواری به ۲ دسته زیر تقسیم می شود:

  1. پاک کردن کاغذ دیواری قابل شستشو
  2. پاک کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

پاک کردن کاغذ دیواری

توصیه مهم این است که در موقع خرید کاغذ دیواری، انواع قابل شستشو آن را انتخاب نمایید تا به هنگام پاک کردن کاغذ دیواری دچار زحمت و مشکل نشوید.

پاک کردن کاغذ دیواری قابل شستشو

پاک کردن کاغذ دیواری قابل شستشو کار بسیار آسانی است. با یک پارچه تمیز و محلول شستشو می‌توانیم به راحتی کاغذ دیواری را تمیز نماییم.

روش تهیه محلول شستشو برای تمیز کردن کاغذ دیواری

برای تهیه محلول شستشو ابتدا دو قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را با یک سطل آب گرم مخلوط نمایید. این محلول را درون ظرفی مناسب بریزد. سپس با استفاده از محلول و یک پارچه نرم مکان آلودگی را کاغذ دیواری را پاک نمایید. نکته مهم این است که پارچه را به آرامی بر روی کاغذ دیواری بکشید و از فشار دادن بیش از حد پارچه برای پاک کردن کاغذ دیواری اجتناب کنید.

نحوه شستشو کاغذ دیواری

برای تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو باید به نکات زیر توجه کنید:

  • پس از آماده کردن محلول شستشو از پارچه نرم و یا اسفنج برای آغشته کردن در محلول و پاک کردن کاغذ دیواری استفاده نمایید و از استفاده از پارچه زبر جدا خودداری کنید.
  • پس از خیس کردن پارچه یا اسفنج در محلول شستشو آب آن را کامل بگیرید سپس با استفاده از اسفنج به تمیز کردن کاغذ دیواری بپردازید.
  • حواستان باشد که پارچه را به مکان‌های تمیز کاغذ دیواری نزنید.

استفاده از بخارشو برای تمیز کردن کاغذ دیواری

استفاده از بخارشو به این دلیل مناسب است که از محلول شستشو استفاده نمی شود و ضرری برای انسان ندارد و دارای بوی نامناسب نمی باشد. فقط حواستان باشد که در محیط های مرطوب از بخارشو استفاده نکنید.

پاک کردن کاغذ دیواری با خمیر نان باگت

از خمیر نان باگت یا ساندویچی می توانید در پاک کردن کاغذ دیواری استفاده کنید. از این روش برای پاک کردن لکه هایی مانند لکه ایجاد شده توسط اثر انگشت استفاده می شود.

در میان انواع روش های پاک کردن کاغذ دیواری های قابل شستشو روش استفاده از بخار شو برای خانواده هایی که فرزند خردسال دارند، مناسب تر می باشد.

پاک کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

برای تمیز کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو از روش های زیر استفاده می کنیم:

پاک کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری با جارو برقی

در ابتدا برس مخصوص که جارو برقی ها برای دیوار و مبل دارند را به سر جارو برقی وصل کنید تا کاغذ دیواری خراش برندارد و خراب نشود. سپس برای پاک کردن کاغذ دیواری جارو را از بالا به سمت پایین بکشید تا تمام گرد و غبار های کاغذ دیواری گرفته و تمیز شود.

تمیز کردن کاغذ دیواری با طی های پارچه ای

برای تمیز کردن کاغذ دیواری می توانید از طی های پارچه (جاروهای میکروفیبر) استفاده کنید و تمام گرد و غبار کاغذ دیواری را بگیریم.

تمیز کردن کاغذ دیواری با دستمال

برای تمیز کردن کاغذ دیواری می توانید از دستمال یا پارچه تمیز استفاده کنید. فقط حواستان باشد هر وقت دستمالتان کثیف شد، سریع آن را عوض کنید.

استفاده از جارو برقی بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری های غیر قابل شستشو است و استفاده از این روش بیشتر توصیه می شود.

 پاک کردن کاغذ دیواری از انواع لکه ها

بر روی کاغذ دیواری ممکن است لکه های مختلفی باعث کثیفی شود که به شرح زیر است:

تمیز کردن کاغذ دیواری از لکه چربی

برای پاک کردن کاغذ دیواری از لکه چربی با استفاده از دستمال کاغذی و اتو می توانیم این لکه را پاک کنید. در ابتدا دستمال کاغذی را روی مکان لکه قراری می دهیم و اتو را با درجه کم روی دستمال کاغذ می کشیم، به این صورت تمام چربی جذب دستمال کاغذی می شود.

تمیز کردن کاغذ دیواری از لکه آبمیوه

ممکن است به صورت اتفاقی کاغذ دیواریتان با آبمیوه کثیف شود. برای پاک کردن کاغذ دیواری ابتدا آب اضافی را خشک می کنیم سپس با استفاده از مقدار کمی ماده شوینده لباس و پارچه ای نرم را درون محلول آغشته کنید و پارچه نرم را روی سطح کثیف شده بکشید. بعد از کشیدن پارچه روی سطح با پارچه دیگری یا دستمال کاغذی سطح پاک شده را خشک کنید.

پاک کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری از لکه قهوه

اگر لکه قهوه تازه باشد یا مدت زمان زیادی از آن نگذشته است می توانید با یک پارچه پنبه ای، لکه را به راحتی پاک کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری از لکه خون

در برخی مواقع ممکن است با کشتن حشرات روی دیوار یا دست خونی به دیوار ممکن است لکه ای قرمز بر روی کاغذ دیواری باقی بماند. برای تمیزکردن کاغذ دیواری از لکه خون می توانید از نوشابه، سرکه و یا هیدروژن پراکسید استفاده کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری از لکه خودکار

برای پاک کردن کاغذ دیواری از لکه خودکار می توانید با استفاده از یک پارچه و الکل سفید به راحتی این لکه را پاک کنید.

حواستان باشد در هنگام استفاده از پارچه برای پاک کردن کاغذ دیواری، پارچه را زیاد مرطوب نکنید. زیرا باعث می شود که چسب کاغذ دیواریتان از بین برود و کاغذ دیواریتان خراب شود.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه