استفاده از شیشه یا آیینه به‌عنوان دیوارهای داخلی


دیوار آینه‌ای و دیوار شیشه‌ای کاذب ترفندهایی محبوب در بین طراحان دکوراسیون داخلی است. آن‌ها نه ‌تنها توانایی بزرگ‌تر نشان دادن فضاهای کوچک را دارند، بلکه نور را به میزان قابل‌ توجهی بازتاب می‌دهند. در خانه‌هایی که عموماً فضایی کوچک دارند می‌توان برای تقسیم فضاها از دیوار شیشه‌ای کاذب استفاده کرد. در سال‌های اخیر استفاده از دیوار آینه‌ای و شیشه‌ای در خانه‌های مدرن، ترند شده است. دیوار شیشه‌ای و آینه‌ای را می‌توان از طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی انتخاب کرد. علاوه بر دیوار همچنین می‌توانید از آینه‌های بزرگ برای تزئین دیوارهای کمد نیز استفاده کرد. هرکدام از انواع دیوارهای شیشه‌ای یا آینه‌ای زیبایی و جلوه خاص خود را دارند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. طرح‌های مختلف آن نیز متناسب با فضایی که در اختیاردارید باید انتخاب شوند. یکی از المان‌های اصلی معماری ایرانی استفاده از آینه‌کاری‌های بی‌بدیل در سازه‌های مختلف است که با الهام از آن‌ها می‌توان دکوراسیون داخلی را طراحی کرد.

در ادامه با سرفصل‌های زیر راهکارها و ایده‌های جذابی برای استفاده از شیشه یا آینه به‌عنوان دیوار در خانه‌های مدرن آمده است.

  • دیوار شیشه‌ای در منزل
  • نکات مهم در استفاده از دیوار شیشه‌ای
  • دیوار آینه‌ای در دکوراسیون داخلی
  • نکاتی کاربردی برای استفاده از دیوار آینه‌ای

دیوار شیشه‌ای کاذب

استفاده از دیوار شیشه‌ای کاذب در طراحی دکوراسیون خانه علاوه بر تعریف کردن فضاها، طرحی مدرن و مینیمالیستی به آن می‌بخشد. همچنین عموماً از دیوار شیشه‌ای در خانه‌ها و واحدهای کوچک استفاده می‌شود. در این مدل طراحی از دیوار شیشه‌ای به‌عنوان پارتیشن استفاده خواهد شد. دیوار شیشه‌ای انواع و اقسام مختلفی دارند که به نسبت نوع آن‌ها تعاریف متعددی نیز می‌توانند داشته باشند.

دیوارهای شیشه‌ای علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن فضای خانه به‌راحتی نور را از خود عبور داده و در خانه‌هایی که پنجره کافی برای نورگیری ندارند، نیز استفاده می‌شوند.

واحد فلتی را در نظر بگیرید که تنها از یک سالن بزرگ تشکیل‌شده است و هیچ‌گونه فضایی برای اتاق‌خواب، سرویس بهداشتی و حتی آشپزخانه در آن وجود ندارد. در این مدل پنجره‌ها تنها در یک‌طرف سالن وجود دارد، برای سکونت در چنین مکانی چطور فضا را تقسیم‌بندی می‌کنید؟ در چنین موقعیت‌هایی دیوار شیشه‌ای به کمک طراحان آمده و از آن می‌توان برای جداسازی اتاق‌خواب و حتی سرویس بهداشتی نیز استفاده کرد. برای بسیاری از افراد استفاده از شیشه به‌عنوان دیوار، طرحی اداری را تداعی می‌کند. اما طرح‌های زیبای استفاده از دیوار شیشه‌ای در منزل تفاوت‌های بزرگی با انواع اداری آن دارد.

دیوارهای داخلی

از انواع دیوار شیشه‌ای می‌توان به ضدضربه و دوجداره بودن آن‌ها اشاره کرد. عموماً شیشه‌هایی که به‌عنوان دیوار در دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌شوند از قطر بیشتر و استحکام بالاتری برخوردار  هستند. همچنین باید در نظر داشته باشید که نوعی از شیشه را برای دیوار استفاده کنید که از مقاومت بالایی در برابر تغییرات دما نیز برخوردار باشند. در غیر این صورت با تغییرات دمایی داخل منزل این شیشه‌ها نیز انبساط یا انقباض ناگهانی داشته و ترک می‌خورند.

طرح‌های مختلفی برای دیوار شیشه‌ای در بازار موجود است که از آن جمله می‌توان به شیشه‌های ساده، برجسته، طرح دار و رنگی اشاره کرد. درصورتی‌که برای فضای داخلی خود نیاز به حریم شخصی دارید مثلاً برای حمام می‌توانید از دیوارهای شیشه‌ای مات با طرح‌های برجسته استفاده کنید. لازم به ذکر است که در طراحی‌های مینیمال و مدرن عموماً از شیشه‌هایی با طرح‌های ساده در فضای داخلی خانه استفاده می‌شود.

از انواع هوشمند و مدرن دیوار شیشه‌ای می‌توان به دیوارهای طرح دار نیز اشاره کرد. این شکل از دیوار شیشه‌ای عموماً طرحی فانتزی و یا منظره دارند که با استفاده از کنترل یا دکمه به شکل شیشه‌ای ساده نیز تغییر می‌کنند. درواقع از این دیوارها می‌توان زمانی که نیاز به حریم خصوصی دارید آن را روشن و از طرح‌های آن استفاده و در بقیه موارد با طرح ساده آن خانه را بزرگ‌تر ازآنچه هست نمایش دهید. مانند تصویر زیر از این مدل دیوار شیشه‌ای هوشمند نیز می‌توانید در دکوراسیون خانه استفاده کنید.

از دیگر ایده‌های استفاده از شیشه به‌عنوان دیوار در طرح‌های دکوراسیون خانه به روش صنعتی است. عموماً در این طرح‌ها قاب‌های فلزی و چهارچوب‌هایی که با فلزهایی به رنگ فلز زنگ‌زده طراحی‌شده است استفاده می‌شود. ابعاد هر یک از قاب‌ها نیز با توجه به طول و عرض دیوار طراحی و ساخته می‌شود. سپس شیشه‌هایی ساده درون هر یک از قاب‌ها قرار می‌گیرد. از این روش طراحی می‌توانید برای آپارتمان‌های قدیمی در کنار استفاده از دیوارپوشهای آجری استفاده و نمایی صنعتی را به دکوراسیون خانه ایجاد کنید.

از انواع مختلف دیوار آینه‌ای می‌توان برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای داخلی و انعکاس نور کافی به دیگر فضاهای داخلی خانه استفاده کرد.

نکات مهم در استفاده از دیوار شیشه‌ای

نکته قابل‌ توجه در طراحی دیوار شیشه‌ای برای منزل که می‌تواند حریم خصوصی را در هر زمان برایتان ایجاد کند استفاده از پرده است. گرچه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی با قرار دادن پرده روی دیوار شیشه‌ای خصوصاً برای اتاق‌خواب مخالف‌اند، اما برای کسانی که این ماله برایشان اهمیت ویژه‌ای دارد، ایده خوبی خواهد بود. می‌توانید از پرده‌هایی با پارچه ساده و تک‌رنگ که به‌راحتی باز و جمع می‌شوند برای پوشش روی دیوارهای شیشه‌ای منزل خود استفاده کنید.

نکته مهم دیگر در استفاده از دیوار شیشه‌ای در دکوراسیون داخلی منزل اطمینان از حفظ دمای داخلی است. بسیاری از خانه‌های قدیمی دیوارهای شیشه‌ای در مقابل حیاط دارند که عموماً از مشکل درزهای بیشمار نیز برخوردارند. توجه داشته باشید که از قاب‌های استاندارد برای جلوگیری از ورود و خروج دما در فصول سر و همچنین آلودگی استفاده کنید. در خانه‌های قدیمی نیز می‌توان با استفاده از رگلاژ کردن درب و پنجره و استفاده از درزگیر میزان هدر رفتن انرژی را کنترل کرد.

دیوارهای داخلی

یکی از معضلات استفاده از دیوار شیشه‌ای در نگاه اول برای بسیاری از خانم‌های خانه‌دار تمیز کردن آن است. امروزه دستمال‌ها و ابزارهایی زیادی برای نظافت هر چه آسان‌تر شیشه‌ها وجود دارد. با استفاده از این ابزارها به‌راحتی می‌توانید نسبت به شیشه‌های داخلی خانه اقدام کنید. ضمن آنکه دیوارهای شیشه‌ای داخلی خانه برخلاف پنجره‌های خارجی چون در معرض مستقیم باران و گردوغبار نیستند، دیرتر کثیف شده و زحمت کمتری برای نظافت دارند.

میزان عبور صدا در فضایی مانند  اتاق‌خواب که نیاز به آرامش بیشتری دارد نیز از دیگر نکات مهم در استفاده از دیوار شیشه‌ای است. می‌توان با استفاده از شیشه‌های دوجداره میزان عبور صدا را به حداقل رساند. همچنین قاب‌های پی‌وی‌سی که برای نصب شیشه‌های دوجداره استفاده می‌شوند میزان صدای ورودی و خروجی را به حداقل می‌رسانند. گرچه عموماً از این طرح شیشه برای فضای خارجی با توجه به هزینه آن استفاده می‌شود اما در دکوراسیون داخلی تصمیم‌گیرنده شما هستید که با توجه به نیاز خود دیوار شیشه‌ای مناسب را انتخاب می‌کنید.

دیوارهای داخلی

دیوار شیشه‌ای دوجداره می‌تواند علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن فضا برای اتاق‌خواب ، صدای محیط بیرونی را نیز گرفته و آرامش بیشتری را برای آن فراهم کند.

دیوار آینه‌ای در دکوراسیون داخلی

کاربردهای مختلف  آینه در دکوراسیون داخلی منزل را نمی‌توان نادیده گرفت. امروزه دیوارهایی از جنس آینه را برای طراحی هر چه زیباتر فضای داخلی خانه‌ها استفاده می‌کنند. این دیوارهایی آینه‌ای علاوه بر زیبایی به بزرگ‌تر نشان دادن فضای داخلی و منعکس کردن نور نیز کاربرد دارند. همچنین در دکوراسیون‌های میینیمال و مدرن طراحان تمایل زیادی به استفاده از دیوار آینه‌ای داند .

امروزه اکثر آپارتمان‌ها از فضای کافی و بزرگی برخوردار نیستند. اما همیشه در طراحی دکوراسیون ترفندهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای خانه و جود دارد. ازجمله این ترفندها می‌توان به استفاده از دیوار آینه‌ای اشاره کرد. از این روش همچنین می‌توانید برای مدرن کردن خانه‌های قدمی نیز استفاده کنید. دیوار آینه‌ای را همچنین می‌توان به‌منظور تعریف کردن فضایی خاص و یا ایجاد نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون به کاربرد.

منظور از دیوار آینه‌ای درواقع دیواری است که کل سطح آن با آینه پوشیده شده است. این آینه‌های می‌توانند به‌صورت ساده و کلاسیک و یا در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده شوند.

یکی از ایده‌های بسیار شیک استفاده از دیوار آینه‌ای امروزه ، به کار بردن آینه‌هایی با اشکال هندسی متفاوت بارنگ شامپاینی است. از این قبیل آینه‌ها معمولاً در ورودی خانه یا قسمتی از دیوارهای پذیرایی استفاده می‌کنند . بسیاری از طراحان داخلی معروف از این روش برای لوکس و شیک‌تر کردن خانه یا آپارتمان بهره می‌برند. این طرح گرچه هزینه بالایی را برایتان به همراه خواهد داشت اما در مقابل نمای نهایی بسیار دلپذیر خواهد بود. از شکل‌های هندسی بسیار شیک این روش می‌توان به دیوار آینه‌ای با طرح لوزی اشاره کرد.

همچنین از دیوار آینه‌ای می‌توان برای تعریف فضایی خاص استفاده کرد. ازجمله کاربردهای این طرح می‌توان به تعریف فضای غذاخوری مانند تصویر زیر اشاره کرد.

از دیگر ایده‌های پرطرفدار در استفاده از دیوار آینه‌ای می‌توان به اتاق‌خواب نیز اشاره کرد. دیوار آینه‌ای در اتاق‌خواب و بالای تخت خواب یکی از طرح‌های بسیار زیبا و پرطرفداری است که بسیاری برای ایجاد نور و بزرگ‌تر نشان دادن فضا از آن استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید برای این منظور روکش کمدهای دیواری را از جنس آینه انتخاب کنید.

دیوارهای داخلی

استفاده از دیوار آینه در راهرو ورودی آپارتمان نیز از دیگر ایده‌های بسیار زیبا برای دکوراسیون است. دیوارهای آینه‌ای می‌توانند مانند پارتیشن عمل کرده و علاوه بر منعکس کردن نور برای ایجاد فضای خصوصی نیز استفاده شوند. به همین علت استفاده از دیوار آینه‌ای در قسمت ورودی خانه می‌تواند علاوه بر زیبایی از جدا کردن قسمت ورودی و بقیه فضای خانه نیز استفاده شود.

دیوار آینه‌ای در انعکاس نور بیشتر و نمایی مدرن و لوکس در دکوراسیون داخلی بسیار کاربرد دارد.

نکاتی کاربردی برای استفاده از دیوار آینه‌ای

در خانه‌هایی که شومینه یا نقطه کانونی وجود ندارد می‌توان با استفاده از دیوار آینه‌ای این مرکزیت را ایجاد کرد. برای این منظور می‌توانید دیوار آینه‌ای را از انواع طرح دار و ترکیبی آن انتخاب و مبلمان خود را در اطراف آن قرار دهید. درواقع این دیوار آینه‌ای مانند نقاشی بزرگی عمل می‌کند که منعکس‌کننده تمام دنیای خانه شماست.

در اتاق‌ها و فضاهایی که از تعداد کمی پنجره برخوردارند یا حتی پنجره‌ای ندارند از آینه برای روشن‌تر شدن فضای داخلی استفاده می‌شود. نکته مهم در این مورداستفاده از دیوار آینه‌ای به‌عنوان منعکس‌کننده نور داخلی و بزرگ‌تر نشان دادن فضای آن است. همچنین از دیوار آینه‌ای می‌توان برای حذف نقاط تاریکی از خانه که نور کافی در آن وجود ندارد نیز استفاده کرد. در این روش بهتر است از آینه‌های روشن و طرح‌های ساده برای ایجاد نور بیشتر استفاده کرد.

در خانه‌های بزرگ و فضاهایی که وسیع هستند بهتر است از آینه‌های طرح دار برای شکست نور استفاده کرد. دیوار آینه‌ای ساده بارنگ روشن را عموماً در فضاهای کوچک برای بزرگ‌تر نشان دادن آن استفاده می‌کنند.

در زمان نصب دیوار آینه‌ای بهتر است که نکات ایمنی را برای استفاده از آن‌ها رعایت کنید. همچنین نباید گوشه‌های تیز و برجسته روی کار احساس شود.

دیوارهای کاذب آینه‌ای نیز از دیگر ترفندهای جالب برای تخصیص و تفکیک فضاهای داخلی است. این مدل‌ها علاوه بر قیمت مناسبی که دارند با توجه به تنوع خود طرح‌های زیادی را برای انتخاب در اختیارتان قرار می‌دهند.

دیوارهای داخلی

از دیوار آینه‌ای و شیشه‌ای می‌توان برای ایجاد فضایی بزرگ‌تر و روشن‌تر در دکوراسیون داخلی استفاده کرد. بسیاری از طراحان داخلی معروف از دیوار شیشه‌ای برای تفکیک فضاهای مختلف در خانه استفاده می‌کنند. طرح‌ها و ایده‌های مختلفی برای استفاده از دیوار آینه‌ای یا شیشه‌ای وجود دارند که نمایی مدرن را برای خانه به همراه می‌آورند . همچنین از این نوع دیوارها برای انعکاس نور و بزرگ‌تر دیده شدن فضای داخلی در آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک نیز استفاده می‌شود. آینه‌ها و شیشه‌هایی که روی دیوار کار می‌شوند طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی دارند که با توجه به نوع دکوراسیون می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از انواع شیک و مدرن دیوار شیشه‌ای می‌توان به شکل‌های هندسی ، مات و طرح دار آن اشاره کرد.

از دیوار  آینه‌ای در خانه‌های بزرگ عموماً برای ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. همچنین از این دیوارها می‌توان برای تعریف قسمتی از واحدهای بزرگ و فلت که به‌درستی تقسیم‌بندی نشده‌اند، نیز به کاربرد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه