آیا دوره افزایش قیمت مسکن به اتمام رسیده است؟


سال ۹۷ برای بازار مسکن سال پرفراز و نشیبی بود.افزایش قیمت مسکن تحت تاثیر نوسانات ارز و مسائل سیاسی رخ داد.از تبعات دیگر این نوسانات ایجاد شک و تردید در مالکین و خریداران برای معماله ملک بوده که در شروع سال جدید نیز مشاهده می‌شود.
یکی از تحلیل‌گران حوزه مسکن عقیده دارد با توجه به شرایط، پایان سال ۹۷ باید پایان دوره افزایش قیمت‌ها باشد. مهدی روانشادنیا، اضافه می‌کند که این تحلیل تحت تاثیر چهار عامل قرار دارد که منجر به سردرگمی و بلاتکلیفی فعالان بازار شده است. شناخت این عوامل می‌تواند به تحلیل درست بازار مسکن کمک کند.

عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن در سال ۹۸

اولین عامل به بحث تحریم‌ها مربوط می‌شود که جو روانی ایجاد کرده است. این سردرگمی منجر به این شده که طرف عرضه یا نسبت به فروش تردید کند یا قیمت‌های نامتعارف برای ملک خود در نظر بگیرد. استدلال فروشندگان این است که اگر واحد خود را بفروشم چه بهتر، اگر نفروشم ریسک‌های خود را به نوعی پوشش داده‌ام.

دومین عامل رشد قیمت‌های اسمی در بازار مسکن، رفتار بازارهای موازی است. قابلیت پیش‌بینی قیمت ارز و طلا چندان آسان نیست. نوسانات بازار ارز، قابلیت اطمینان نسبت به ریال برای انجام معاملات را کاهش می‌دهد که بازارها را در شرایط ابهام باقی می‌گذارد.
افزایش هزینه‌های تولید مسکن سومین پارامتر اثرگذار بر بازار مسکن است. قیمت مصالح ساختمانی طی یک سال اخیر بالا رفته است. هم‌چنین در ابتدای سال عوارض شهرداری‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده که در شهر تهران این افزایش چشمگیر بوده است به همین دلیل تولیدکننده نمی‌تواند برآورد دقیقی از قیمت تمام شده واحد خود به دست آورد و این موضوع را در قیمت واحدی که هم‌اکنون برای عرضه دارد، اعمال می‌کند.

عامل چهارم محدودیت‌های ایجاد شده برای سود بانکی است. با توجه به این‌که در ایران فعالیت‌های تولیدی متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد، مسکن کارکرد سرمایه‌گذاری پیدا می‌کند. در این شرایط عده‌ای برای حفظ ارزش دارایی‌های خود و همسویی با تورم عمومی، پول‌های خود را از بانک‌ها خارج و در مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بازار مسکن در سال ۹۸

با توجه به تمام این مسائل، در ماه‌های پایانی سال گذشته سرعت نرخ رشد قیمت مسکن کاهش یافت و به مرز صفر نزدیک شده بود اما به یکباره در اسفندماه شاهد رشد ۹ درصدی قیمت بودیم. به نظر می‌رسد این موضوع به حضور خریداران عادی مربوط شد که تسلط چندانی به بازارها ندارند اما برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود، آن را به ملک تبدیل کردند. سپس در فروردین ماه شاهد افت ۴۰ درصدی معاملات بودیم. همین موضوع به شرط آرامش بازار ارز، ایجاد ثبات قیمتی بازار مسکن در اردیبهشت ماه را محتمل کرده و به اعتقاد من در ماه‌های آینده رشد قیمت محسوسی در بازار مسکن اتفاق نخواهد افتاد.
این تحلیل‌ها با توجه به داده‌های کسب شده از روند قیمتی معاملات پایان سال ۹۷ و شروع سال جدید انجام شده است. حال باید دید روند جریانات سیاسی کشور و تاثیر آن بر بازارهای موازی بازار مسکن چگونه رقم خواهد خورد و قیمت مسکن در سال ۹۸ چه مسیری را طی خواهد کرد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه