وام بافت فرسوده ( شرایط دریافت )


همه ما عنوان وام بافت فرسوده شنیده‌ایم ولی به راستی این وام چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ اگرچه پرداخت تسهیلات برای احیاء بافت‌‎های فرسوده موضوع تازه‌ای نیست؛ اما دولت اخیرا طرحی ۱۰ ساله را تصویب کرده است که در دو فاز ۵ ساله به اجرا در خواهد آمد. در فاز نخست ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده در مناطق شهری و حاشیه‌ی شهرها که معادل ۷درصد از مساحت مناطق شهری کشور را شامل می‌شود مورد بازسازی قرار خواهد گرفت. بنابر برآوردهای اولیه اجرای این طرح به بودجه‌ای در حدود ۱۲۳هزار میلیارد تومان نیاز خواهد داشت.

توانمندی اقشار آسیب‌پذیر، زمینه سازی برای مشارکت‌های اجتماعی آنان و افزایش اعتماد آن‌ها به دولت از جمله مواردی است که دولت در اجرای این طرح مد نظر قرار داده است. همچنین تجربه‌های تلخ دولت در زلزله‌های اخیر و همچنین شکل‌گیری گاه و بی‌گاه حباب مسکن نیز از دیگر عواملی هستند که سبب شده دولت در اجرای این طرح مصمم‌تر باشد.

در اینجا مروری خواهیم داشت به انواع تسهیلاتی که دولت برای احیاء بافت‌های فرسوده در نظر گرفته و شرایط و مراحل دریافت آن‌ها.

انواع تسهیلات در بافت‌های فرسوده:

۱) تسهیلات بهسازی :

فرآیند بهسازی عموما در مناطقی صورت می‌گیرد که ایجاد تغییرات در آنها مستلزم دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی باشد. استحکام بخشی و تعمیرات از موارد شمول این نوع از تسهیلات می‌باشد.

۲) تسهیلات نوسازی:

در فرآیند نوسازی انعطاف بیشتری در خصوص حفظ بافت قدیمی وجود ندارد و محدوده مداخلات در ساختمان بیشتر خواهد بود.

۳) تسهیلات بازسازی:

در فرآیند بازسازی هیچ لزومی به حفظ بافت و میراث گذشته وجود ندارد و انجام آن از طریق تخریب، پاکسازی و دوباره سازی ملک صورت می‌گیرد.

بافت فرسوده

انواع بافت‌های فرسوده:

بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مناطقی هستند که بناها، خیابان‌ها و میزان دسترسی به آنها دچار فرسودگی و محدودیت‌هایی باشند. بافت‌هایی که ۵۰ درصد از بناهای آن فاقد استحکام و پایداری لازم ، ۵۰ درصد از معابر آن دارای عرضی کمتر از ۶ متر و نیز ۵۰ درصد از عرصه‌ی بناها دارای مساحتی کمتر از ۲۰۰ متر مربع می‌باشند.

همچنین سه نوع دسته‌بندی دیگر نیز در در رابطه با بافت‌های فرسوده کاربرد دارند:

الف) بافت‌هایی که در محدوده‌ی میراث فرهنگی قرار دارند.

ب) بافت‌هایی که در محدوده‌ی اصلی شهر قرار دارند.

ج) بافت‌هایی که در حاشیه شهرها قرار دارند و گاهی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی را نیز شامل می‌شوند.

بازسازی بافت‌های فرسوده با چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

۱) بازسازی انفرادی:

در این روش مالک به تنهایی و یا با مشارکت یک سازنده اقدام به تخریب و بازسازی بنای خود می‌نماید.

۲) تجمیع:

در این روش دو و یا چند بنای فرسوده بطور مشارکتی اقدام به تخریب و بازسازی می‌نمایند. در این روش نیز احتمال شراکت سازنده وجود دارد. در این روش دولت و شهرداری‌ها معمولا امتیازات و تسهیلات بیشتری را در اختیار مالکین قرار می‌دهند.

۳) سرمایه گذاران بخش خصوصی:

در این روش سرمایه گذاران بخش خصوصی با بهره‌مندی از امتیازاتی که دولت برای آن‌ها در نظر می‌گیرد، اقدام به ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده می‌نمایند.

بافت فرسوده

امتیازات و مشوق‌های بازسازی در بافت‌های فرسوده:

۱) صدور پروانه رایگان.

۲) تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی در عوارض تخریب و نوسازی.

۳) معافیت کامل از پرداخت عوارض ارزش بهینه ناشی از اجرای طرح توسعه شهری.

۴) اعطای تراکم تشویقی.

۵)  امکان یک واحد کسری در پارکینگ (بنا به ضوابط).

۶) پذیرش یک واحد پارکینگ مزاحم (بنا به ضوابط).

۷) طراحی رایگان نما، منطبق با معیارهای مصوب ایرانی-اسلامی.

۸) حذف هزینه‌های نظارت (مهندس ناظر).

۹) تسهیلات بانکی.

۱۰) تخفیف در هزینه انشعاب، آب و برق و گاز.

۱۱) انشعابات رایگان (برای سرمایه گذاران بخش خصوصی).

۱۲) صدور پایان‌کار رایگان (برای سرمایه گذاران بخش خصوصی).

۱۳) انتقال سند به صورت رایگان (برای سرمایه گذاران بخش خصوصی).

مشوق‌های مربوط به عقب‌نشینی معابر

در خصوص املاک واقع در بن‌بست‌ها، چنانچه در اثر تجمیع معبر مربوطه کارایی خود را از دست دهد- به شرط مشارکت تمامی املاک واقع در بن‌بست در این تجمیع- شهرداری موظف خواهد بود تا بن‌بست را بطور رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهد.

همچنین ملاک شهرداری در محسابه تراکم مساحت مندرج در سند خواهد بود. بنابراین موادی مانند عقب‌نشینی و اصلاح زمین در محاسبات مربوطه منظور نخواهند شد.

وام بافت فرسوده

وام بافت فرسوده در سال ۹۸

با مصوبات دولت و بانک مرکزی در آذر ۱۳۹۷، تسهیلات ساخت در بافت‌های فرسوده به میزان ۱۱۰ میلیون تومان افزایش یافت. از این رقم، بازپرداخت ۷۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد و ۴۰ میلیون تومان با نرخ ۹ درصد تعیین شده است.

تسهیلات مسکن برای خانه اولی‌ها در بافت‌های فرسوده به میزان ۶ درصد تعیین شده است. مبلغ این تسهیلات در مورد افرادی که خانه اولی نیستند ۸ درصد می‌باشد.

صندوق پس انداز خانه یکم این امکان را نیز به متقاضیان می‎دهد تا با استفاده از تسهیلات خود به جای خرید مسکن در بافت فرسوده اقدام به ساخت آن نمایند.

دوره‌ی بازپرداخت وام، در مورد کسانی که از طریق اوراق تسهیلات در بافت فرسوده اقدام به خرید مسکن نمایند، از ۱۲ سال به ۱۵ سال افزایش یافته و زوج هایی که بصورت جداگانه اقدام به افتتاح حساب سرمایه گذاری مسکن نموده باشند، می‌توانند مشترکا اقدام به خرید یک واحد مسکونی نمایند.

همچنین انبوه سازانی که در بافت‌های فرسوده اقدام به احداث واحدهای مسکونی نمایند؛ با ساخت به شیوه‌ی سنتی ۷۰ میلیون تومان و در صورت بهره گیری از فناوری‌های نوین از تسهیلات ۱۱۰ میلیون تومانی با سود ۱۷درصد بهره‌مند خواهند شد.

همچنین برای واحدهای روستایی تسهیلاتی به مبلغ ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عهده‌دار کارشناسی، هماهنگی و تخصیص سهمیه‌های مربوطه خواهد بود.

نرخ جدید سود وام مسکن

نرخ سود بانک مسکن از ۹٫۵ درصد به ۸ درصد کاهش یافته است. در رابطه با خرید مسکن در خارج از بافت‌های فرسوده میزان اقساط به شرح ذیل می‌باشد:

وام انفرادی در تهران / به مبلغ ۸۰ میلیون تومان / میزان اقساط ماهانه: ۸۶۵٫۰۰۰ تومان.

وام انفرادی در مراکز استان‌ها / به مبلغ ۶۰ میلیون تومان/ میزان اقساط ماهانه: ۶۵۰٫۰۰۰ تومان.

وام انفرادی در سایر شهرها/  به مبلغ ۴۰ میلیون تومان / میزان اقساط ماهانه: ۴۳۳٫۰۰۰ تومان.

وام زوجین در تهران / به مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان / میزان اقساط ماهانه: ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان.

وام زوجین در مراکز استان‌ها / به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان/ میزان اقساط ماهانه: ۱٫۲۹۰٫۰۰۰ تومان.

وام زوجین در سایر شهرها / به مبلغ ۸۰ میلیون تومان / میزان اقساط ماهانه: ۸۶۵٫۰۰۰ تومان.

به عقیده کارشناسان حوزه‌ی مسکن، اگرچه افزایش تسهیلات تا مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان، اقدام موثری از سوی دولت به حساب می‌آید؛ اما با افزایش هزینه‌ی ساخت مسکن به بیش از سه میلیون تومان در هر متر مربع، انتظار می‌رود رقم این تسهیلات تا پوشش حداقل ۸۰ درصدی هزینه‌های ساخت افزایش یابد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه