پاسخ هایی برای ۵ مورد از مهم ترین سوالات مربوط به شومینه


شومینه یکی از مهم‌ترین امکانات خانه محسوب می‌شود و استفاده از آن می‌تواند سوالاتی را در این زمینه در پیش داشته باشد.

در این مقاله ما راهکارهای سریع و کارآمد را برای مهمترین سوالات شما گردآوری کرده‌ایم.

چطور از شومینه‌ی هیزمی استفاده کنیم؟

اگر یک انسان در غار می‌تواند آتش روشن کند، بنابراین شما نیز می‌توانید در خانه این کار را انجام دهید.

دودکش را بازرسی کنید

اولین اولویت در اینگونه وسایل ایمنی است. شومینه و ایمنی آن را بررسی کنید. این کار را هر سال قبل از فصل سرما و روشن کردن آن حتما انجام دهید.

شومینه را آماده کنید

داخل شومینه را از خاکسترهای قبلی پاک کنید( البته مطمئن شوید که آن‌ها خنک هستند). چک کنید دمپر سالم است و به درستی کار می‌کند.

جمع‌آوری و آماده‌سازی چوب

چوب‌هایی که خشک و تقسیم شده را برای مدت زمان حداقل شش ماه و ترجیحا یک سال آماده کنید. برای داشتن یک آتش طولانی مدت، روزنامه‌های مچاله شده قرار دهید و بر روی آن قطعات باریک و کوچک را بگذارید . پس از آن چوب‌های بریده شده را طبق یک الگو به صورت تقسیم شده قرار دهید.

شومینه

اول دودکش

در این مرحله هوای داخل دودکش را گرم کنید. قبل از اینکه آتش را روشن کنید. روزنامه‌های مچاله‌ شده‌ای را که قرار داده‌اید روشن کنید و آن را به سمت دمپر نگه دارید. یک یا دو دقیقه این کار را انجام دهید.

روشنش کن!

زمان آن رسیده که آتش را روشن کنید و از آن لذت ببرید.

برای داشتن سوخت بیشتر برای آتش می‌توانید زغال به آن اضافه کنید. این نکته را فراموش نکنید که زمانی که شب برای خواب می‌خواهید به رختخواب بروید و می‌بینید که شعله‌ها به سمت بیرون هستند، درب شیشه‌ای یا فلزی شومینه را ببندید.

آیا شومینه وسیله‌ای کارآمد است؟

بستگی دارد. شومینه هیزمی، به دلیل جذابیت‌های قدیمی آن، امروزه یک روش عجیب و غریب برای گرم کردن محیط است. به این دلیل که که زمانی که حرارت بالا می‌رود، بیشتر آن از طریق دودکش بیرون می‌رود.

شومینه‌هایی که در کنار یک دیوار بیرونی قرار گرفته‌اند ، به این دلیل که هوای بیرون هوای سردی است حرارت بیشتری را از دست می‌دهند. راه حل چیست ؟ در مواقع خاص از شومینه استفاده کنید. اگر اغلب اوقات برنامه ریزی خاصی برای استفاده از آن ندارید. برای آن عایق خریداری کنید.

شومینه‌های گازی کارآمدتر هستند . تغییر یک شومینه هیزمی به شومینه گازی فرآیندی گران است به خصوص که شما ملزم به تغییر دودکش باشید.

اگر زیبایی شومینه برای شما اهمیت دارد می‌توانید از شمع برای زیبایی آن استفاده کنید.

شومینه

آیا شومینه وسیله‌ای امن است؟

در کل ماهیت آتش حس ناامنی می‌دهد. اما به این معنی نیست که شما نمی‌توانید با خیال راحت از شومینه لذت ببرید. برای این کار بایستی یک سری اصول را رعایت کنید:

اجسام و موادی را که قابلیت اشتعال دارند از شومینه دور نگه دارید.

برای جلوگیری از سوختن بعضی از وسایل مانند کتابی که در کنار شومینه در حال خواندن آن هستید بهتر است که یک محافظ فلزی در جلوی آن قرار گرفته باشد.

قبل از این که در ابتدای فصل برای اولین بار بخواهید شومینه را روشن کنید، از سالم بودن آتش خاموش کن، مسیرهای خروجی دود و مسیرهای فرار برای اعضای خانواده را چک کنید.

ماهانه مسیرهای خروجی دود و مونوکسید کربن را چک کنید.

محافظ یا وسیله شیشه‌ای در جلو آن می‌تواند از خطرات جلوگیری کند. اگر در خانه بچه دارید، از یک مانع در جلوی آن استفاده کنید.

شومینه هیزمی، دودی تولید می‌کند که می‌تواند باعث تحریک و یا صدمه به شش‌ها شود، حتی اگر دودکش‌ها درست کار کنند. برای اینکه از پر شدن دود در خانه جلوگیری کنید، اطمینان حاصل کنید که دمپر باز است، خانه تهویه مناسب دارد و دودکش بازرسی شده و از موانع پاک شده است.

مونوکسید کربن توسط هر دو شومینه هیزمی و گازی تولید می‌شود. این گاز به این دلیل که قابل دیدن نیست و بی‌بو است بسیار خطرناک است. از آشکارسازهای مونوکسید کربن استفاده کنید و آن‌ها را به طور منظم بررسی کنید.

چرا شومینه گازی بو می‌دهد؟

آن چیزی که شما بوی آن را احساس می‌کنید، بویی است که در گاز پروپان موجود است و این کمک را به شما می‌کند تا نشت گاز را تشخیص دهید.

شومینه‌های گازی بدون تهویه معمولا دارای یک سنسور تخلیه اکسیژن است که زمانی که مونوکسید کربن بیش از حد آن تشخیص داده شود، شعله را خاموش می‌کند و تهویه‌های خروجی آن را از خانه دور می‌کند.

این اقدامات ایمنی احمقانه نیستند، بنابراین مطمئن شوید که دستگاه آشکارسازی مونوکسید کربن نصب هستند و هر ماه آن را تست کنید.

چه زمان‌هایی باید دودکش را تمیز کرد؟

شومینه

ایجاد دوده بسیار ناخوشایند است، این کار می‌تواند جریان هوایی که بایستی از آن عبور کند را کاهش دهد. بازگشت این دوده می‌تواند خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از آتش گرفتن دودکش، شومینه و دودکش خود را سالانه توسط افراد ماهر و حرفه‌ای بازرسی کنید.

در هنگام تمیز کردن یک ماسک گرد و غبار استفاده کنید، خاکستر‌ها را از بین ببرید و و سطوح را با قلم مو و مایع ظرفشویی تمیز کنید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه