طراحی اتاق مطالعه مناسب برای افزایش انگیزه کودکان و نوجوانان


اهمیت زیادی ندارد که خانه شما چه متراژی دارد، بزرگ است یا کوچک، چندین اتاق دارد یا به یک فضای چند کاربردی منحصر شده است. نکته مهم در هر خانه‌ای اختصاص دادن یک فضا برای مطالعه است. فضایی که با بودن در آنجا حس و حال مطالعه در شما قوت گیرد و اصلاً دلتان بخواهد کتابی دست بگیرید و زمانتان را با مطالعه پرکنید. حالا این فضا می‌تواند گوشه‌ای از آشپزخانه یا نشیمن اصلی یا شاید حتی حیاط یا تراس خانه باشد شاید هم‌اتاقی مجزا. مهم‌ترین اتفاق در این اتاق ایجاد حس تمرکز است که بیشترین تأثیر را در کارایی اتاق بروز می‌‌دهد. اگر در خانه کودک یا نوجوان دارید، این نکته را مد نظر قرار دهید که اتاق مطالعه مناسب می‌تواند انگیزه او برای مطالعه را دوچندان کند. انجام تکالیف و رسیدگی به درس‌ها بخش بزرگی از زندگی یک نوجوان است. هر نوجوان باید یک اتاق یا بخشی از اتاق که در آن بتواند به مطالعه پرداخته و پروژه‌های مدرسه را آماده کند، داشته باشد. اگر شما خانه بزرگ‌تر دارید، می‌توانید یک اتاق به‌خصوص را برای این منظور در نظر بگیرید؛ اما اگر شما در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید و فضای شما محدود است شما نیاز به پیدا کردن گوشه‌ای آزاد دارید که باید آن را برای مطالعه تنظیم دکوراسیون کنید.

 در این مقاله سعی داریم هر آنچه را برای داشتن اتاق مطالعه‌ای کاربردی و زیبا لازم دارید را در اختیارتان بگذاریم. ما را با عناوین زیر همراهی کنید:

 • مکان و شرایط مطالعه
 • ویژگی‌های اتاق مطالعه مناسب
 • تأثیر رنگ‌های مختلف در اتاق مطالعه
 • چهار نکته مهم

مکان و شرایط مطالعه

مکان و شرایط ذهنی از نکات مهم یک مطالعه مفید و خوب است و در میزان یادگیری، کارآمدی، مدت و طولانی شدن مطالعه تأثیر بسزایی دارد. کارشناسان و روان شناسان معتقدند که یکی از مشکلات جوانان برای مطالعه بی‌توجهی به شرایط و فضای مطالعه است که اغلب موجب خستگی و کاهش انگیزه می‌شود.

بهترین زمان مطالعه برای انسان، هنگام آرامش و داشتن رضایت است، زیرا داشتن دغدغه و نگرانی در هنگام مطالعه، نتایج مطلوبی برای انسان به همراه نخواهد داشت. مشغول بودن فکر و ذهن و خستگی روح و جسم، توان فرد را کاهش می‌دهد و در این حالت، مطالعه کتاب، جز اتلاف وقت و بی‌حاصلی سودی ندارد. زمان مطالعه برای افراد تفاوت می‌کند، برخی در سکوت شب و برخی نیز هنگام صبح را به‌عنوان زمان مطالعه انتخاب می‌کنند اما مطالعه هنگام صبح از هر زمان دیگر بهتر است. مطالعه کتاب را صبح زود شروع کنید زیرا ذهن انسان پس ازچندساعت استراحت و آرامش، بیش از هر زمان دیگر آماده یادگیری است.

وقتی‌که صبح زود را برای مطالعه انتخاب می‌کنید حتماً قبل از آن صبحانه صرف کنید زیرا گرسنگی در کاهش میزان یادگیری و فراگیری تأثیر زیادی دارد. پس از صرف غذا نیز بلافاصله شروع به مطالعه کتاب نکنید و چند دقیقه بعد از غذا مطالعه را آغاز کنید. ورزش و نرمش و حتی حمام گرفتن نیز پیش از مطالعه در میزان یادگیری مؤثر است. مطالعه صبحگاهان هنگامی مفید واقع می‌شود که فرد شب قبل را به‌خوبی استراحت کرده باشد و خسته و خواب‌آلود نباشد.

اتاق مطالعه

ویژگی‌های اتاق مطالعه مناسب

 • کمبود نور در دکوراسیون اتاق می‌تواند باعث افزایش خستگی و البته خواب‌آلودگی در فرد شود؛ بنابراین در روشنایی اتاق مطالعه اصلاً کوتاهی نکنید. حتی شاید لازم باشد بگوییم که در صورت نور کم لوسترها در اتاق، می‌توانید از یک چراغ مطالعه نیز در کنارش استفاده کنید تا نور اتاق مطالعه کاملاً تأمین شود. چراغ مطالعه هم باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان ارتفاع آن را تنظیم کرد تا بتواند همه سطحی که درگیر در مطالعه هستند را به‌خوبی پوشش داد.

از تمام فضاهای اتاق استفاده کنید. نور طبیعی انرژی بچه‌ها را افزایش می‌دهد، میز مطالعه آن‌ها را کنار پنجره قرار دهید.

 • در این اتاق بهترین گزینه این است که از کاشی و سرامیک برای کف اتاق استفاده کنید. چراکه این امر باعث ایجاد جلوه‌ای تمیز و پاکیزه در اتاق شده و به تمرکز بیشتر هم کمک می‌کند. اگر مقداری از وسایل فرزند شما در جای دیگری از خانه است تا حد امکان همه را به اتاق مطالعه او منتقل کنید تا تمرکز او در این رفت‌وآمدها برهم نخورد.
 • با کمک شلف و یا قفسه‌بندی‌هایی که انواع و اقسام آن‌ها را می‌توانید به‌راحتی در بازار پیدا کنید، از به‌هم‌ریختگی جزوات که به دنبال خود به‌هم‌ریختگی اتاق و هم‌چنین آشفتگی ذهنی برای شما ایجاد می‌کنند رها شوید.
 • در اتاق مطالعه خود از رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند که بتوانید آرامش خود را حفظ کرده و بااحساس سبکی به درس خواندن ادامه دهید. علاوه بر این می‌توانیم به مزایای رنگ آبی و سبز در دکوراسیون اتاق مطالعه بگوییم که در افزایش میزان تمرکز و شادابی شما نقش بسزایی خواهند داشت، البته باید این را هم بگوییم که شما می‌توانید از رنگ‌های موردعلاقه‌تان نیز در دکوراسیون اتاق مطالعه بهره بگیرید، چراکه این کار هم باعث ایجاد حس خوب و مثبتی در شما و افکارتان می‌گردد.
 • سعی کنید در صورت امکان درزمانی که مطالعه می‌کنید پنجره‌ها را باز بگذارید. این کار باعث می‌شود که هوای اتاق به جریان افتاده و تازگی داشته باشد. علاوه بر این در ایجاد تمرکز نیز می‌تواند به شما کمک کند. در ضمن درزمانی که احساس خستگی می‌کنید می‌توانید لب پنجره بروید و هوایی تازه کنید.
 • وجود گیاهان خانگی و گل و گیاه آپارتمانی در دکوراسیون اتاق مطالعه نیز تأثیرات به‌مراتب کارسازتری درروند مطالعه شما خواهند داشت. این گیاهان علاوه بر تصفیه هوای اتاق باعث افزایش تمرکز و هم‌چنین حس خوب در شما می‌شوند که همین مسائل انگیزه مطالعاتی شمارا افزایش می‌دهند.
 • برای نوشتن نکات مهم درسی خود و یا حتی برنامه‌ریزی‌های امتحانی‌تان به سراغ تخته‌سیاه بروید. پیشنهاد ما این است که یک تخته‌سیاه و یا سفید تهیه‌کرده، آن را بر روی دیوار نصب نموده و از آن برای افزایش بازدهی مطالعاتی خود استفاده نمایید. برای فرزند خود یک‌قسمتی از دیوار را کاغذ متری بچسبانید و اجازه دهید نکات مهم را با ماژیک روی دیوار بنویسد. این کار به‌مرور او را تشویق به ادامه درس خواندن برای ساعت‌های طولانی‌تر می‌کند.
 • اگر کف اتاق فرش یا موکت نیست، حتماً در محل مطالعه‌تان یک قالیچه پهن کنید. سرمای زمین حتی در فصول گرم هم آرامش را به هم می‌زند. گرچه گرمای بیش‌ازحد هم خواب‌آلودگی می‌آورد. پس بهتر است تهویه مناسبی هم باشد که هوا نه سرد و نه گرم بشود.
 • مسائل مهم و اساسی دیگری که در زمان مطالعه باید در دکوراسیون اتاق مطالعه خود مدنظر داشته باشید، صندلی و مبلمان راحت و مناسب است. البته باید این را بدانید که راحتی خیلی زیاد می‌تواند باعث خواب‌آلودگی شما شود! بااین‌حال باید به سراغ صندلی‌هایی بروید که هم در طولانی‌مدت باعث خستگی‌تان نشوند و هم آن‌قدری راحت نباشند که خوابتان ببرد!
 • یکی از دلایلی که معمولاً توصیه می‌شود که افراد در هنگام مطالعه از اتاق‌خواب فاصله بگیرند و یا اتاق مطالعه‌ای برای خودشان در نظر داشته باشند وجود تخت خواب و صندلی‌های خیلی راحت در دکوراسیون اتاق‌خواب است، چراکه این وسایل باعث افزایش خواب‌آلودگی برای فرد می‌شوند.
 • وجود میزتحریر مناسب و استاندارد در دکوراسیون اتاق مطالعه لازم و ضروری است. باید بگوییم که قاعدتاً وجود چنین شرایطی می‌تواند تأثیر مثبتی درروند مطالعاتی شما داشته باشد، میز بدون پایه به ساده بودن فضا کمک می‌کند. این طراحی کمک می‌کند که فضا برای پا بیشتر باشد. بااین‌حال بسته به نوع شخصیت و عادات خودتان می‌توانید حتی از یک میز کوچک کنار یک کاناپه نیز برای مطالعه‌ای راحت و صمیمی استفاده نمایید. باید سعی شود وسایل اتاق مطالعه را به‌گونه‌ای انتخاب شود که با سایر وسایل منزل متناسب باشد.

هنگام خرید این وسایل فرزند خود را هم به همراه داشته باشید تا وسایلی مانند میز و صندلی را امتحان کرده و ببیند در آن راحت است یا نه. میز مطالعه را رو به دیوار قرار دهید و توجه کنید بهتر است رو به وسایل یا فضایی نباشد که حواس‌پرتی به وجود آورد.

اتاق مطالعه

تأثیر رنگ‌های مختلف در اتاق مطالعه

قرمز: قرمز برای افرادی مناسب است که هنگام مطالعه همیشه بی‌حال و سست می‌شوند. چراکه جزء رنگ‌های گرم بوده و حالتی تحریک‌کننده دارد که باعث افزایش انرژی می‌شود و به همین دلیل نیز می‌تواند برای افرادی که عادت دارند شب‌ها مطالعه کنند، بسیار مناسب باشد.

سفید: یکرنگ بی‌اثر و کامل خنثی، با ویژگی‌های بی‌شمار و البته فراموش‌شده در بین عموم افراد. این رنگ باعث می‌شود محیط عاری از هرگونه شلوغی و به‌هم‌ریختگی شود و اگر چنین اتفاقی نیز رخ بدهد، باوجوداین رنگ سریعاً خودنمایی می‌کند. دیوارهای سفید یک محیط استراحت عالی برای چشمان افرادی است که مدام مطالعه می‌کنند یا با رایانه سروکار دارند.

خاکستری: ماهیت خنثی این رنگ باعث می‌شود هنگام مطالعه نه چشم‌ها خسته شوند نه تمرکز حواس به هم بریزد و نه محیط دچار یکنواختی شود. تفاوتی که اتاق مطالعه خاکستری با سفید دارد در به‌کارگیری سایر لوازم و دکوراتیوهاست. اینجاست که باید مبلمان بارنگ‌های شاد، ولی نه در افراط در محیط به کار ببرید.

آبی: آبی می‌تواند باعث افزایش بهره وری افراد و به‌خصوص نوجوانان هنگام مطالعه شود؛ اما در صورت انتخاب رنگ آبی به‌عنوان رنگ اتاق مطالعه بهتر است که طیف‌های کم‌رنگ و بی‌روح آن مثل آبی آسمانی را فراموش کرده و به‌جای آن رنگ‌هایی مانند فیروزه‌ای و یا آبی نیلگون را انتخاب کنید. یکرنگ سرد و جذاب که هر چه بیشتر با سفید ترکیب شود بیشتر به درد اتاق مطالعه می‌خورد. ازآنجاکه آبی‌رنگی آرامش‌بخش است بهتر است دیوارهای اتاق به‌جز دیوار روبروی میز مطالعه به این رنگ، رنگ‌آمیزی شوند. چون خود همین رنگ باعث کسالت و خواب‌آلودگی شده و میزان هوشیاری را کاهش می‌دهد. ترکیب آبی روشن با آبی‌های تیره در اتاق الگویی شگفت‌انگیز خواهد بود.

زرد: همانند قرمز، زرد نیز یکی از رنگ‌های پرانرژی است و می‌تواند گزینه مناسبی برای رنگ اتاق مطالعه به‌خصوص برای نوجوانان باشد. از طرفی با توجه به این‌که زرد طیف‌های رنگی زیادی دارد، برای اتاق‌خواب نیز می‌تواند مناسب باشد. برای مثال زرد کره‌ای یکی از رنگ‌های مناسب برای اتاق مطالعه است که می‌تواند برای خواب بهتر نیز کمک کند.

قهوه‌ای روشن: این رنگ نیز مانند خاکستری جز دسته رنگ‌های خنثی محسوب شده و تأثیرگذاری کمی در به جریان انداختن احساسات درونی افراد داراست. رنگ قهوه‌ای روشن یا کاراملی که یکرنگ خاص است که کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد، چراکه دید عمومی مثبتی نسبت به آن شکل نگرفته، درحالی‌که ترکیب آن بارنگ‌های سفید، لیمویی و آبی سرمه‌ای ترکیبی رؤیایی برای اتاق‌های مطالعه مدرن می‌سازد.

صورتی و بنفش: در مورد این دورنگ باید بدانید که به دلیل بهره بردن از رنگ‌های پایه گرم هیجانات درونی افراد را به غلیان درآورده و باعث بالا رفتن فشارخون و درنتیجه بی‌قراری در شخص می‌شوند. به همین منظور دیوار شاخص اتاق مطالعه را می‌توانید با چنین رنگ‌هایی تزیین کنید یا از دکوراتیوهای مکمل این رنگ کمک بگیرید؛ اما برای ایجاد تعادل بهتر است وجه‌های باقی‌مانده اتاق را با سفید بپوشانید.

اتاق مطالعه

شیری: این رنگ که از ترکیب زرد با مقدار زیادی سفید حاصل می‌شود، صرفاً به این دلیل مورداستفاده است که تمام خاصیت‌های رنگ سفید را در خوددار است با یک تفاوت کوچک. تفاوت این رنگ با سفید در جلوگیری از بی‌روح بودن و یکنواختی محیط است. در رنگ سفید شما می‌توانید از نورهای آفتابی استفاده کرده و محیط را دستخوش تغییر قرار دهید و در رنگ شیری سعی کنید از نورهای مهتابی بهره بگیرید.

سبز: همانند آبی، سبز نیز یکرنگ سرد بوده احساس آرامش‌بخشی را القا می‌کند؛ اما انتخاب سایه مناسبی از رنگ سبز می‌تواند فضایی سرزنده و پرانرژی را نیز به وجود آورده و به تمرکز نیز کمک کند. در اتاق مطالعه می‌توانید از رنگ‌هایی مانند سبز طوسی و یا سبز خزه‌ای استفاده کنید که باعث افزایش تمرکز می‌شوند.

چهار نکته مهم

 • فرزندتان اجازه دهید یادداشت‌ها یا نوشته‌های مهم را روی کاغذ بزرگ با ماژیک روی دیوار بچسباند. به‌تدریج این کار تبدیل به تفریح لذت‌بخشی برای او می‌شود که درس خواندن را آسان می‌کند.
 • به درس خواندن او مانند یک مراسم آیینی احترام بگذارید. قرار دادن گل تازه و بیسکوییت و آجیل از نوع موردعلاقه‌اش روی میز می‌تواند انگیزه زیادی برای او به درس خواندن باشد.
 • با رفت‌وآمد مداوم به هر بهانه‌ای تمرکز او را به هم نزنید.
 • نکته مهمی که در تمیزکاری و مرتب کردن خانه باید خیلی توجه کنید این است که به‌هم‌ریختگی‌های او را جمع‌آوری نکنید. ورقه‌های پراکنده و جزوه‌های روی زمین پخش‌شده و کتاب‌ها را به حال خود رها کنید تا به‌مرورزمان و ترتیب اهمیت خودش به سراغ آنان برود. تمیز و مرتب کردن یک‌باره اتاق او به‌وسیله شما هرگونه برنامه‌ریزی و تمرکز ذهنی او را به هم می‌ریزد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • افزودن دیدگاه