چقدر با شرایط گرفتن وام مسکن آشنا هستید؟


خرید خانهیکی از مشکلاتی است که همه از پس آن برنمی­آیند و برخی هم توانایی خرید خانه را ندارند. دلیل آن هم قیمت بالای خانه و روند افزایشی آن است. طرف دیگر، درآمد مردم بخصوص در تهران با قیمت‌های فعلی با قیمت‌های خرید مسکن همخوانی ندارد. در چنین شرایطی افراد سعی می­کنند برای خرید خانه از وام مسکن که برخی از بانک‌ها در اختیار مردم می­گذارند، نهایت استفاده را ببرند. در کشور ما، وام مسکن اکثرا توسط بانک مسکن عرضه می­شود. در ادامه بیشتر به شرایط و نحوه‌ی دریافت آن خواهیم پرداخت.

شرایط فرد متقاضی برای دریافت وام مسکن

 • وام مسکن به افرادی که مجرد یا متاهل هستند تعلق می­گیرد. در هر صورت فرد باید ۱۸ سال و دارای درآمد ثابتی باشد. از شروط اصلی برای دریافت وام مسکن این است که افراد قبلا از بانک دیگری، تسهیلات وام مسکن برای انجام امور ساخت‌وساز، دریافت نکرده باشند. این موضوع شامل خدمات مسکن مهر نیز می­شود. این شرایط به این معنی است که اگر قبلا وامی بابت این امور دریافت کرده­اید، وام مسکن دیگر به شما تعلق نمی­گیرد.
 • شرایط درآمدی فرد متقاضی توسط بانک مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که فرد شرایط بازپس­دادن وام مسکن را داشته باشد، این وام به وی تعلق می‌گیرد.
 • فرد متقاضی باید به اندازه نیمی از مبلغ وام را در بانک مسکن به مدت یک سال سپرده‌گذاری کند و به یاد داشته باشد که سودی به این سپرده تعلق نمی­گیرد.

مسکن موجود باید چه شرایطی داشته باشد؟

در اینجا لازم به یادآوری است که ، خانه­هایی، شرایط دریافت وام را دارند که از تاریخ جواز ملک مورد نظر بیشتر از ۱۵ سال نگذشته باشد. در مرحله بعد، ارزش ملک مورد بررسی قرار می­گیرد. در این مرحله بررسی می­شود که، تقریبا ۸۰ درصد ملک باید به اندازه وام دریافتی، قائل به ارزش باشد. وام مسکن فقط به خانه­هایی که در محدوده شهری قرار دارند، تعلق گرفته و به خانه‌های که در این محدوده نیستند یا در روستاها واقع شده­اند وامی داده نمی­شود. فراموش نشود که، ملک باید توسط شهرداری مورد بررسی قرار گرفته و مواردی مانند مقاومت خانه و نکات ایمنی در مواقع زلزله، در آن رعایت شده باشد. دریافت تایید شهرداری در این امور ضروری است.

 نکاتی در مورد سقف وام مسکن یکم

 • تسهیلات وام مسکن بسته به شهر و یا منطقه‌ای که فرد متقاضی در آن زندگی می­کند، اینکه متاهل است و یا مجرد تفاوت­هایی دارد.
 • سقف تسهیلات وام مسکنی که برای شهر تهران مورد تایید است، برای افراد مجرد ۸۰ میلیون تومان و برای متاهلین دو برابر آن یعنی ۱۶۰ میلیون تومان و حداقل موجودی در بانک نیز ۱۳٫۵ میلیون تومان است.
 • در رابطه با شهرهایی که جمعیت زیادی دارند و این جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر است، تسهیلات متعلق به مجردها ۶۰ میلیون تومان و برای متاهلین ۱۲۰ میلیون تومان است. حداقل موجودی نیز ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 • در مناطق دیگری که این ویژگی­ها را ندارند، برای مجردها ۴۰ میلیون و برای متاهلین ۸۰ میلیون تومان و حداقل موجودی ۶٫۷ میلیون تومان است.
 • سود بازپس­دادن تسهیلات وام مسکن یکم، ۹٫۵ درصد است و تا مدت ۱۲ سال هم باید به صورت کامل تسویه گردد.
 • افراد می­توانند به صورت مختلف اقساط را پرداخت کنند. به طور مثال می­توان در پرداختی­های اولیه مبلغ اقساط را پایین در نظر گرفت و به تدریج آن را افزایش داد.

در جدول زیر نحوه بازپرداخت و میزان اقساط وام مسکن آورده شده است.

اقساط وام مسکن

کدام وام بانکی خانه‌ دار شدن ما را آسان‌ تر می‌ کند؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن

برای دریافت وام مسکن یکم، فرد می­تواند حساب مختص به این وام را بازکرده و سپرده­گذاری را به مدت یک سال انجام دهد. بعد از یک سال، فرد می­تواند تقاضای دریافت وام مسکن کرده و مدارکی که در زیر آمده است را فراهم سازد:

 • اصل و کپی همه صفحات سند مالکیت
 • اصل و کپی پروانه ساختمانی مسکن
 • اصل و کپی پایان‌کار ساختمانی
 • اصل و کپی کارت ملی و همه صفحات شناسنامه‌ی خریدار و فروشنده
 • قبض برق ساختمان (در صورت لزوم با تشخیص شعبه)
 • تکمیل و امضای فرم درخواست

اینکه تمام مدارک بالا توسط فرد متقاضی به مسئول بانک تحویل داده شود، به معنی این نیست که می­تواند وام مسکن را دریافت کند. تحویل مدارک بالا جهت بررسی شرایط فرد متقاضی انجام می­شود و اینکه آیا وی از قبل بدهی داشته یا اینکه اکنون چک برگشتی دارد یا خیر.

نکاتی راجع به وام مسکن

 • اگر از دریافت وام منصرف شده‌­اید می­توانید در هر زمانی که خواستید درخواست انصراف وام بدهید و شرایط آن به این صورت که، سود سپرده فرد متقاضی به شکل سود سپرده کوتاه مدت، به حساب او واریز خواهد شد.
 • اگر پس از ارائه مدارک و بررسی شرایط، به فرد اعلام شود که شرایط دریافت وام را ندارد، او می­تواند از سپرده خود، سود سپرده کوتاه‌مدت را دریافت کند یا اینکه حق استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز برای او در نظر گرفته شود.
 • درصورتی‌که فرد متقاضی وام مسکن یکم را دریافت کرده باشد، می­تواند از وام‌های دیگر هم بهره­مند شود. مانند وام با اوراق ممتاز. اما شکل معکوس آن ممکن نیست؛ توجه داشته باشید که اگر قبلا از این نوع وام­ها بهره برده­اید دیگر نمی­توانید وام مسکن یکم را دریافت کنید.
 • به یاد داشته باشید که دریافت وام مسکن برای هر فرد تنها یک بار انجام می­شود و اگر فرد دوباره بخواهد از آن استفاده کند در صورتی قادر به این کار است که ابتدا افراد نزدیک در خانواده او یعنی پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ، این وام را دریافت کنند و پس از پرداخت قسط اول، آن را به فرد متقاضی انتقال دهند.
 • در صورتی، فرد می­تواند پول خود را از حسابش خارج کند که به سقف امتیازات دریافت وام رسیده باشد، ولی نباید حسابش را ببندد. امتیازات وی تا یک سال حفظ خواهد شد.

وام مسکن یکم به چه کسانی تعلق می‌ گیرد؟

دریافت وام مسکن از محل اوراق ممتاز

اصطلاحا به این وام، وام اورژانسی میگویند. دریافت وام از اوراق ممتاز مناسب افرادی است که وقت کافی نداشته و در این کار عجله دارند. سقف تسهیلات در این مورد، در مرکز استان­ها و شهرهایی که جمعیت بالایی داشته و مشمول بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت باشند، ۵۰ میلیون توان و برای شهر تهران ۶۰ میلیون توان در نظر گرفته شده است. در رابطه با دیگر شهرها که جز این شرایط نیستند، ۴۰ میلیون توان وام تعلق می­گیرد. زمان بازپرداخت اقساط آن ۱۲ سال است که باید به صورت کامل تسویه شود. سود تسهیلات آن نیز ۱۷٫۵ درصد است.

اوراق مسکن را از کجا می‌توان خرید؟

 • بانک مسکن و یا کارگزاری‌های فرابورس، ارائه دهنده اوراق مسکن هستند.

پرداخت اقساط وام از محل اوراق ممتاز، چطور انجام می­شود؟

افرادی که در تهران ساکن هستند باید حدود یک میلیون تومان را به صورت ماهیانه به عنوان قسط وام مسکن به بانک پرداخت کنند. این مبلغ برای شهرهای پرجمعیت حدود ۸۳۳ هزار تومان و برای مابقی شهرها در خصوص وام ۴۰ میلیون تومانی، ۶۶۷ هزار تومان به‌صورت ماهیانه است.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • افزودن دیدگاه