۱۶.۷۵ درصد سهام دولت در ذوب‌آهن عرضه می‌شود – مجله خبری اقتصاد پیشرو
خرداد ۲۹, ۱۳۹۶
نجات جان ۵ نفر صیاد توسط مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار در آب های دریای عمان – مجله خبری اقتصاد پیشرو
خرداد ۲۹, ۱۳۹۶

مخالف انتزاع صنعت و بازرگانی هستیم – مجله خبری اقتصاد پیشرو


نشست خبری امروز معاون امور صنایع وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در حالی برگزار شد که نمایندگانی از تشکلهای صنعتی و تولیدی به بیان نقطه نظرات خود در موضوعات مختلف از طرح انتزاع وزارت بازرگانی و صنعت گرفته تا حادثه معدن زمستان یورت پرداختند.

مخالف انتزاع صنعت و بازرگانی هستیم/ 1780 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان تهران تزریق شد/دولت سیاستگذاری و بخش خصوصی محوریت  اجرا را داشته باشد

به گزارش شاتا در این نشست  رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران مهمترین دستاورد دولت یازدهم را توافق هسته ای دانست وگفت : کنترل تورم از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد و کنترل سایر عوامل بازدارنده بخش تولید در دولت یازدهم مورد توجه بوده است.

ابوالفضل روغنی ادامه داد : دولت یازدهم با توجه به افق ۱۴۰۴ و رسیدن به اهداف از بهترین مدیران و نخبگان استفاده کرد اما چالشها آنقدر بزرگ بود که هنوز صنعت با مشکلات بسیاری مبتلاست .

وی تصرح کرد : مهمترین بحث که خارج از کنترل وزارت صنعت است نظام بانکیست.

وی افزود : با انتزاع صنعت و بازرگانی مخالفیم چرا که بر اساس گزارش یونیدو در ۷۵ درصد کشورها ایندو وظیفه در یکجا متمرکز است.

دبیر کل کنفدراسیون صنعت نیزگفت : یکی از مواردی که باید پیگیری شود مقابله جدی با فساد است و و باید مبارزه از سوی تمام ارکان حاکمیت صورت گیرد ودولت به تنهایی نمی تواند کار صد درصدی انجام دهد.

وی ادامه داد : دولت سعی خود را در کاهش حجم قوانین و اجرای آنها کرده و و قوانین حمایتی تولید باید مورد توجه قرا بگیرند.

داریوش مهاجر افزود :  واگذاریهای شرکتها به بخش خصوصی اغلب به نتیجه نرسیده و بدهی ها ی زیادی را به صنعت تحمیل کرده است.

در ادامه رییس خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران گفت : چابک سازی دولت و واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی  و جوان سازی دولت از اهداف اصلی ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی بود و ۶ سال از آزمون این اهداف می گذرد و تفکیک آنها بازگشت به گذشته است.

سید علی صدری  افزود : در دولت یازدهم سه ابزار حمایتی در تولید داشتیم. ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بسته رونق تولید و ستا داقتصاد مقاومتی و این در حالی است که در ستاد تسهیل استان تهران ۴ هزار مصوبه در سال ۹۵ داشتیم  که عمده آنها بانکی و بیمه و دارایی و … بوده است و در این زمینه دستگاهها ی اجرایی استان همراهی کردند.

وی افزود : همچنین حدود ۱۷۸۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان تهران تزریق شد و ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تهران ۹ مصوبه داشت که لکه های صنعتی بلا تکلیف و ناحیه ها و گسترش شهرکهای صنعتی از جمله آنها بود.

وی پیشنهاد کرد به جای یارانه نقدی کارت خرید ایرانی اعطا شود.

وی اضافه کرد : در حادثه معدن زمستان یورت سازمان صنعت ،‌معدن و تجارت استان اختیا رپلمپ این واحد را  نداشته است و باید دستگاه قضایی آرا تعطیل می کرده و کارفرما نیز به تعهداتش عمل نکرده و استانداردها ی تولید و ابزارها و ماشین آلات مورد نیاز برای حفظ و تامین امنیت کارکنان وجود نداشته است.

در ادامه نماینده انجمن مدیران صنایع نیز تصریح کرد : انجمن مدیران صنایع نیز مخالف بازگشت به عقب در تفکیک بازرگانی و صنعت است.

حسین حقگو گفت : قانون ادغام دو وزارتخانه صنایع  و معادن و بازرگانی در حالی تدوین شد که ظرف ۶ ماه باید مصوبه ساختار نوشته می شده که متاسفانه انجام نشد و در فضای تحریم و وضعیت بانکی و نظام بانکی و ارزی و بحرانی  به جا مانده از دولت قبل حرکت این وزارتخانه رو به جلو بوده و انتظا ربخش خصوصی این است که دولت سیاستگذاری و بخش خصوصی محوریت داشته باشد و مکانیسم  و کارگروههایی طراحی شود برای حمایت از تولید .

 

خبرنگار : منصوره قنبری

 مطلب مخالف انتزاع صنعت و بازرگانی هستیم برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Send this to a friend