بازآرایی به جای تجزیه وزارتخانه ها – مجله خبری اقتصاد پیشرو
خرداد ۳۰, ۱۳۹۶
از ظرفیت شرکت های پخش عمده استفاده کنید/لزوم ایجاد مراکز لجستیکی در خارج از کشور – مجله خبری اقتصاد پیشرو
خرداد ۳۰, ۱۳۹۶

جایگزینی ۵۱ هزارتاکسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری – مجله خبری اقتصاد پیشرو


معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت : امسال جایگزینی ۵۱ هزار تاکسی فرسوده را با خودروی گاز سوز در برنامه داریم.

جایگزینی 51 هزارتاکسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری

به گزارش شاتا محسن صالحی نیا در پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشست خبری امروز افزود : ۵۱ هزار دستگاه تاکسی فرسوده را از خرداد ماه سال گذشته تا امروز جایگزین کرده ایم که تمامی آنها گاز سوز بوده اند و طبق هماهنگی با کارگروه کاهش آلایندگی ، ادامه می دهیم و پیش بینی می کنیم با توجه به تمهیدات و پشتیبانی بانکها بتوانیم امسال هم این برنامه را برای ۵۱ هزار تاکسی اجرا کنیم و این در حالی است که ۱۳۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کشور وجود دارد.

وی افزود : عوارض خودرو برای خودروهای تا ۱۵۰۰  سی سی ۴۰ درصد و برای خودروهای تا ۲۵۰۰ سی سی ۴۵ درصد است و خودروهای  بالای ۲۵۰۰ سی سی  منع واردات خودرو دارند و سقف حقوق ورودی برای  انواع کالا ۵۵ درصد است و خودروهایی که در چارچوب ساخت داخل قرار گیرند به میزان ساخت داخل از حقوق ورودی شان کاسته می شود و با داخلی سازی قطعات حقوق ورودی کاهش می یابد.

صالحی نیا اضافه کرد: بخشی از رونق تولید به افزایش تولید بر می گردد و در بخشی از صنعت رسیدن به میزان تولید در طرح افزایش تولید آمده است و بر اساس طرح نوسازی برای تولیدات رقابتی، باید بخشهایی نوسازی شوند و با توجه به بروز رسانی دانش فنی تولید باید طرحهایی برای افزایش تولید رقابت پذیر شوند و برخی اقدامات نیز باید از سوی خود بنگاه صورت گیرد.

 معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت یادآور شد : در حوزه خودرو قرار نیست خصوصی سازی خاصی اتفاق بیفتد و دو شرکت بزرگ هم سهم دولت زیر ۲۰ درصد است و اینها به بخشهای کاملا خصوصی و قطعه سازان خصوصی  وابسته اند.

وی ادامه داد : وزارت صنعت ، معدن و تجارت بر اساس اهداف و سیاستهای خود که در بخش خودرو نیز قابل اعمال است برای کلیه واحدهای صنعتی  ابلاغ می کند و بخش خودرو نیز جدانیست و واگذاری بخشی از این سهام می تواند همیشه در دستور کار باشد و به تبع سیاستها و خریداران داخلی و خارجی اعمال شود.

این مقام مسوول اضافه کرد : در تولید خودروهای برقی و هیبریدی در ابتدای راه هستیم و شرکتهایی در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند و این در حالی است که آمار واردات سال ۹۵ روند افزایشی داشته و شرکت ایران خودرو پروژه ای را با یک مجموعه دانشگاهی و یک شرکت معتبر خارجی طرحی را برای طراحی پلت فرم این نوع خودرو تعریف کرده اند.

وی ادامه داد : با وجود سیستم شارژ مستقیم این نوع خودرو باید زیر ساختها در کشور فراهم شود و بدین منظور آیین نامه ای تنظیم کرده ایم که با وجود آن و الزام دستگاهها به اجرای زیر ساختها میتوانیم  برای تولید و واردات اقدام کنیم.

وی در زمینه تولید ماشین آلات معدنی در داخل گفت : ماشین آلات معدنی محدوده نسبتا وسیعی دارند و با توجه به ابعاد و کاربری امکان تولید و تامین در داخل نیست و شرکت هپکو برنامه تولید خوبی تدارک دیده که با همکاری با برندهای معتبر توافقات خوبی انجام می دهند که در دو مسیر تولیدات جاری و یک مورد دیگر توافق سه جانبه یا ۴ جانبه ، شرکت داخلی ، شرکت طرف خارجی ،‌بانک تخصصی  و مشتری بر اساس قاعده تامین مالی مناسب و استفاده از فناوری مورد نیازمشتری اجرایی می شود.

صالحی نیا  در زمینه فعالیت شرکتهای دانش بینان گفت : واحدهای دانش بنیان از لحاظ دریافت تسهیلات و .. حمایت می شوند و اگر شرکتی نتواند روند تولیداتش را بروز کرده و از دانش به روز و دانش بنیان استفاده کند در ادامه فعالیت خود با محدودیت مواجه می شود .

وی در پاسخ به سوالی در خصوص توقف تولید پراید گفت: استاندارهای کیفی خودرو باید تا پایان سال ٩٧ به ٨١مورد برسد و فعلا برنامه ای برای خروج پراید نداریم.

صالحی نیا در پاسخ به سوالی درباره قیمت گذاری خودرو گفت : وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت دستگاه سیاستگذار است و در قیمت گذاری دخالت نمی کند  اما نظر کارشناسی ما این است که خودرو در قاعده انحصار نمی گنجد .

وی در زمینه داخلی سازی برخی خودروها از جمله ۲۰۰۸ گفت : داخلی سازی این خودرو شروع شده و بیش از ۸۰ قرارداد با قطعه سازان ابلاغ شده و با توجه به گذر از تولید آزمایشی ایران خودرو در طی یکسال ۱۵ هزار دستگاه را در برنامه دارد  این در حالی است که یکم  و سوم تیرماه فروش این خودرو و تندر پلاس و دنا پلاس به صورت سامانه ای شروع می شود  و صادرات هم طبق قاعده ۳۰ درصد در برنامه هست.

اگاهی از آخرین وضعیت فروش کارخانه ارج دیگر سوال این کنفرانس خبری بود که صالحی نیا در این زمینه گفت : خریداران برای احیا و خرید این کارخانه در حال مذاکره هستند و ما هم از طریق کارگروههای مربوطه کمک می کنیم که انجام شود .

خبرنگار : منصوره قنبری

 مطلب جایگزینی ۵۱ هزارتاکسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Send this to a friend