برای ایمنی کودکان در خانه چه راهکارهایی وجود دارد؟


همواره یکی از بزرگترین و مهمترین دغدغه های والدین محافظت از کودک در برابر آسیب های جسمی و روحی است که متاسفانه گاهی این آسیب ها میتوانند غیرقابل جبران و همیشگی باشند و جنبه های مختلف زندگی کودک و خانواده را حتی در آینده نیز تحت تاثیر قرار دهند. والدین همواره از آسیب دیدن کودک در اثر بیماری ، سواستفاده و یا گم شدن هراس دارند اما متاسفانه از خطراتی که روزانه در محل زندگی ، کودک را تهدید می کنند غافل هستند!

اطفال زیر۴ سال ، خصوصا کودکان نوپا به دلیل نداشتن درک صحیح از خطر و کنجکاوی زیاد بیشتر در معرض حوادث خانگی هستند که این حوادث می توانند شامل اتفاقاتی نظیر : سقوط ، سوختگی ، خفگی ، مسمومیت و … باشد . خوشبختانه می توان با رعایت نکات ایمنی در خانه از بسیاری از این قبیل اتفاقات پیشگیری کرد. پس اگر شماهم کودکی در منزل دارید و یا قصد دارید  خانواده خود را گسترش دهید تا پایان این مطلب همراه ما باشید زیرا در این مقاله به راهکارهایی برای ایمنی کودک در خانه با عناوین زیرخواهیم پرداخت :

راهکارهایی برای جلوگیری از سقوط کودک یا اجسام

راهکارهایی برای پیش گیری از مسمومیت

راهکارهایی برای ایمنی در مقابل برق گرفتگی و سوختگی

راهکارهایی برای جلوگیری از خفگی

 ایمنی کودکان در خانه

راهکارهایی برای جلوگیری از سقوط کودک یا اجسام :

سقوط و افتادن کودک حتی از ارتفاع کم نیز می تواند موجب جراحت کودک شود ، علاوه بر این کودکان با کشیدن اجسام و انداختن آن روی خود نیز میتوانند دچار آسیب شوند ، پس با اندکی تغییرات در چیدمان و حذف برخی از آنها از این امر جلوگیری نمایید.

در صورت داشتن راه پله در منزل ، دو طرف راه پله را با درهای کوچک یا قرار دادن اجسام سنگین مسدود کنید و در صورت مفروش بودن پله ها ، فرش یا موکت را با چسب یا گیره کاملا ثابت کنید و مطمئن شوید که عاملی جهت افتادن و سرخوردن وجود نداشته باشد.

از فاصله ی بین نرده ها و رد نشدن کودک از آنها اطمینان حاصل کنید. گاهی فاصله بین نرده ها مانع از افتادن کودک میشود اما این فاصله به گونه ای است که امکان گیر کردن سر یا بخشی از بدن کودک بین آنها وجود دارد که خواد میتواند منجر به آسیب دیدگی کودک شود پس از این جهت نیز نرده ها را بررسی کنید .

فاصله ی بین چهارچوب پنجره های در دسترس کودک را ، با قرار دادن حفاظ های محکم کم کنید تا درصورت باز ماندن پنجره خطری کودک را تهدید نکند.

از لولاهای در و پنجره ها و یا وسایل تاشو که ممکن است به دست کودک آسیب برساند غافل نشوید ، در صورت امکان لولاها را به گونه ای تنظیم کنید که توسط کودک باز و بسته نشوند.

کلید های خانه را در جایی مناسب قرار دهید و هیچ گاه کلید ها را بر روی قفل در نگذارید تا در صورت بسته شدن و قفل شدن در به کلید ها دسترسی داشته باشید .

لبه های میزها ، درها و کنج ستون ها را با محافظ های ابری مخصوص کودک و یا پارچه بپوشانید  تا جراحت های ناشی از افتادن و برخورد کودک را به حداقل برسانید.

وسایل زینتی سنگین و شیشه ای را موقتا از چیدمان خانه حذف کنید ، ممکن است تصمیم گیری در این زمینه برای شما کار دشواری باشد اما فراموش نکنید این روزها خیلی زود سپری می شوند و آرامش خاطر شما و امنیت کودک اهمیت بیشتری دارد .

چیدمان منزل متناسب با سن و سال فرزندتان نه تنها موجب ایمنی و آزادی عمل کودک در بازی و زندگی روزمره و رشد بهتر وی می شود بلکه آسودگی خاطر شمارا نیز به دنبال خواهد داشت .

ایمنی کودکان

در صورت امکان تلویزیون خود را بر روی دیوار در ارتفاع مناسب نصب کنید زیرا اکثر کودکان علاقه ی زیادی به ضربه زدن به تلویزیون از خود نشان می دهند .

از قرار دادن اسباب بازی های کودک در طبقات بالاتر و یا روی کمد که باعث می شود کودک برای دسترسی به آن ها نیاز به بالا رفتن و یا کشیدن اجسام داشته باشد خودداری کنید .

برای کمد ها و کابینت هایی که محل نگه داری وسایل سنگین و ابزارهای تیز و برنده هستند قفل ایمنی کودک تعبیه نمایید.

تا حد امکان محل بازی کودک را مفروش کنید و برای این کار از پوشش هایی با الیاف غیر حساسیت زا استفاده کنید.

راهکارهایی برای پیشگیری از مسمومیت :

یکی از راه های شناخت محیط اطراف توسط کودکان خصوصا در سنین زیر ۲ سال به دهان بردن هر شیئ قابل دستیابی است در نتیجه خوردن مواد غیر خوراکی از مواردی است که اکثر کودکان آن را تجربه کرده اند . برای جلوگیری از این اتفاق موارد زیر را رعایت کنید :

حساسیت های غذایی و دارویی کودک را شناسایی کرده و به سایر اعضای خانواده نیز اطلاع دهید .

برخی از گیاهان آپارتمانی که به صورت متداول در منازل نگه داری می شوند  نظیر پتوس ، دیفن باخیا ، خرزهره و … در صورت بلعیده شدن میتوانند سبب مسمومیت و حتی در موارد خاص سبب مرگ نیز شوند پس در صورتی که از علا قه مندان به گل ها و گیاهان زینتی هستید حتما از سمی نبودن گیاهان خود مطمئن شوید و یا چند سالی آن ها را نزد دیگران به امانت بگذارید.

هر نوع حیوان خانگی میتواند موجب بروز حساسیت های پوستی و تنفسی در کودک شود ، از عدم حساسیت کودک خود اطمینان حاصل کنید .

از سم پاشی گوشه و کنار خانه حتی زیر فرش ها خصوصا در حضور کودک جدا خودداری کنید ؛ در صورت نیاز به استفاده از حشره کش ها و سم پاشی ، کودک را تا زمان لازم از محل دور کنید .

هرگز مواد غیر خوراکی را در ظروف نوشیدنی ها ( مخصوصا شیر ) نگه داری نکنید.

داروها و مواد شیمیایی غیر خوراکی مانند شوینده ها و حشره کش ها در مکانی دور از چشم کودک و غیر قابل دسترس به ویزه در کمدهای قفل دار نگه داری کنید .

تا حد امکان از خوردن دارو در حضور کودک خودداری کنید.

راهکارهایی برای ایمنی در مقابل برق گرفتگی و سوختگی

هرگز از کنجکاوی های کودک غافل نشوید و به خاطر داشته باشید که کودکان همواره در پی تقلید از بزرگترها هستند ، بعد از استفاده از وسایل برقی مانند اتو ، چرخ گوشت و .. آن ها را درمکان مناسب قرار داده و از تنها گذاشتن کودک حتی برای لحظات کوتاه در کنار این وسایل اجتناب کنید.

سیم های برق پوسیده را تعویض کنید و آن ها را معرض دید کودک قرار ندهید و تا حد امکان آن ها را جمع و یا از پشت وسایل سنگین عبور دهید.

پریزهای برق بی استفاده را با درپوش بپوشانید تا مانع از فرو کردن اشیا در آن ها شوید.

در صورت امکان محل پخت و پز را از خانه جدا کرده و یا مانع از ورود تنهایی کودک به آن شوید . در هنگام آشپزی  همواره از شعله های پشتی استفاده کنید و دسته ی ظروف را به سمت داخلی اجاق قرار دهید و از عدم دسترسی کودک به ظروف روی اجاق مطمئن شوید.

در زمان استفاده از شومینه و بخاری از محافظ استفاده کنید.

وسایلی از قبیل سماور ، چای ساز ، خرد کن و … در صورت عدم استفاده جمع کرده و در زمان استفاده آن ها را در مکانی دور از دسترس کودک قرار داده و هرگز کودک را تنها در آشپزخانه رها نکنید.

هرگز نوشیدنی های داغ را بر روی میزهایی با ارتفاع کم و یا روی زمین قرار ندهید و در هنگام نوشیدن از بازی و یا در آغوش کشیدن کودک خودداری کنید .

تا حدامکان از وسایل قابل اشتعال مانند فندک و کبریت در حضور کودک استفاده نکنید و ان ها را در دسترس کودک قرار ندهید.

همواره درجه آب گرم کن خانه را بر روی دمای مناسب تنظیم کنید تا در صورت باز کردن شیر آب توسط کودک ، سوختگی شدید با آب داغ ممکن نباشد.

ایمنی خانه خود را با استفاده از هشداردهنده های دود و آتش و همچنین داشتن کپسول آتش نشانی و قرار دادن آن در مکان مناسب به طور چشم گیری افزایش دهید.

 حفاظت از کودکان در خانه

راهکارهایی برای جلوگیری از خفگی :

بسته شدن مجرای تنفسی در کودکان در اثر بلعیدن اجسام یا قطعه های درشت خوراکی میتواند منجر به خفگی شود ، دکمه های رنگارنگ ، سکه ها ، پیچ و مهره ها ، باطری های متعلق به اسباب بازی و … از آن دست وسیله هایی هستند که میتوانند توجه کودک را به خود جلب کنند پس در زمان استفاده از چنین وسایلی دقت لازم را داشته باشید .

در هنگام تعمیر وسایل ،  کودک را با ابزار تنها نگذارید و در زمان غذا خوردن کودک بر او نظارت داشته باشید تا در صورت گیر کردن غذا در گلوی کودک سریعا به او کمک کنید.

امکان خفگی در خواب در کودکان زیر ۴ ماه (بعلت آن که در این سن تنفس فقط از راه بینی انجام می شود ) از آن مواردی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد ، برای جلوگیری از این مورد امن ترین محل برای خواباندن کودک ، تخت خواب کودک با رخت خواب مناسب و بدون هر گونه لوازم اضافی می باشد و از دمر خواباندن کودک و یا خواباندن آن بر روی مبل خودداری کنید .

هرگز در اتاقی که کودک خوابیده است سیگار نکشید .

در هنگام خرید اسباب بازی و ابزار رنگ آمیزی به مشخصات درج شده بر روی آن ها و تناسب آن با سن کودک و نداشتن اجزای کوچک توجه کنید .

هیچ گاه کیسه های پلاستیکی را برای بازی ، بدون حضور خود در اختیار فرزندان زیر یکسال قرار ندهید .

در صورت داشتن استخر و یا جکوزی در منزل حتما آن را محصور کرده و از بسته بودن ورودی آن و عدم امکان ورود کودک به استخر مطمئن شوید . در صورت عدم استفاده از استخر ، آب آن را تخلیه کنید.

هرگز کودک را در حمام تنها رها نکنید ، به خاطر داشته باشید که غرق شدن کودک زیر یکسال درآبی با عمق ۵ سانتی متر  نیز ممکن است پس حتی برای پاسخ به تلفن و یا آیفون کودک را تنها نگذارید.

درصورتی که اتاق کودک از اتاق خواب یا اتاق کار شما فاصله دارد میتوانید با نصب مانیتور و پیجر کودک خود را کنترل کنید .

همواره جعبه ی کمک های اولیه را در محل مناسب قرار داده و به تاریخ مصرف اقلام آن توجه کنید و استفاده از آن را به سایر اعضای خانواده نیز آموزش دهید . اقدامات مربوط به کمک های اولیه و شماره تماس های اورزانسی را به خاطر داشته باشید .

شاید این تدابیر و راهکارهای افزایش ایمنی کودک در منزل برای شما هزینه بر به نظر برسد اما فراموش نکنید که هزینه ها ی مالی و روانی  درمان بسیار سنگین تر خواهد بود و سلامتی اعضای خانواده ارزشی فراتر از آن دارد پس با رعایت نکات بالا از اتفاقات و حوادث ناگوار جلوگیری کنید .

 

 منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه