زندگی در محله بهجت آباد


تهران به عنوان بیست و هفتمین شهر بزرگ جهان و پایتخت ایران دارای ۲۲ منطقه شهری است. این تقسیم بندی ها جهت بهبود خدمات رسانی و تقسیم عادلانه امکانات و در نتیجه رفاه بیشتر شهروندان صورت گرفته است. شهروندان تهرانی برای انتخاب منطقه و محله مورد نظر جهت  زندگی به مواردی از قبیل : نزدیکی به محل کار، دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و بزرگراه ها، پراکندگی مراکز آموزشی، تفریحی، خدماتی و … می‌کنند.

در این مطلب قصد داریم تا یکی از محله‌های معروف و قدیمی شهر با نام بهجت آباد را از نظر ویژگی های زیر مورد بررسی قرار دهیم :

 • تاریخچه بهجت‌آباد
 • موقعیت و ویژگی ها
 • دسترسی
 • اماکن و خیابان های مهم
 • بوستان ها
 • مراکز خرید
 • مراکز درمانی
 • مراکز آموزشی
 • جایگاه سوخت

 

تاریخچه بهجت آباد

اراضی محله ی بهجت آباد متعلق به ورثه ی میرزا حسن مستوفی الممالک یکی از صدر اعظم‌های دوره قاجار و رضا شاه پهلوی بوده اند که نام آن برگرفته از بهجت نام یکی از دختران وی به معنای شادی و سرزندگی است.

بخشی از این اراضی به ساختمان  دانشگاه اختصاص داده شده بود که به دلایل مختلف محل ساخت دانشگاه تغییر کرد و کالج آمریکایی‌هایی در این اراضی بنا شد. این ساختمان که یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز آموزشی شهر تهران محسوب می‌شود. در سال ۱۳۰۳ هجری شمسی توسط ساموئل مارتین جردن بنا نهاده شد و اکنون با نام دبیرستان البرز شناخته می‌شود که به علت قدمت زیاد این بنا و همچنین افتخارات و سوابق علمی  و آموزشی ، این دبیرستان جزء مدارس ماندگار ایران به شمار می‌رود.

مهم‌ترین نماد و نشانه این محله مجموعه آپارتمان های بهجت آباد هستند که در سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۹ بین خیابان های ولی عصر و حافظ ساخته شده‌اند و به همراه ساختمان‌های ساعی اولین آپارتمان ها و ساختمان‌های مسکونی بلند ساخته شده در تهران و ایران هستند . ( باید به این نکته اشاره کرد که ساختمان مربوط به هتل هیلتون سابق و ساختمان پلاسکو با کاربرد تجاری پیش تر از این بنا شده بود) این مجموعه ی مرتفع مسکونی با استانداردهای بالای ساختمانی و مقاوم سازی اصولی جهت ترویج آپارتمان نشینی ساخته شده بود اما در آن زمان فقط با استقبال قشر خاصی از جامعه مواجه شد و اقشار متوسط و خانواده های سنتی ایرانی به علت محدودیت‌های آپارتمان نشینی و مغایرت با سبک زندگی سنتی ، علاقه‌ی چندانی به این نوع خانه‌ها نشان ندادند. برخلاف  اکنون‌که این مجتمع‌ها، با توجه به قدیمی بودن ، همچنان علاقه‌مندان بسیاری داشته و از قیمت نسبتاً بالایی نیز برخوردار هستند.

ساختمان های بهجت آباد با عمری نزدیک به نیم قرن همچنان طرفداران زیادی داشته که کارشناسان علت این امر را استفاده از تکنولوژی و امکاناتی جلوتر از زمان خود در ساخت و همچنین احساس امنیت در این آپارتمان ها می دانند.

 خرید و فروش خانه در تهران

موقعیت و ویژگی‌های بهجت آباد

محله‌ی بهجت‌آباد در مرکز شهر و در منطقه‌ی  ۶ شهرداری تهران قرار دارد. این محله‌ی مثلثی شکل در  حد فاصل بلوار کریم خان زند، بلوار ولی عصر،  بلوار میرزای شیرازی و بلوار شهید استاد مطهری واقع شده است. این محله جمعیتی حدود به ۹۸۳۸ نفر و مساحتی بالغ بر ۷۹ کیلومتر دارد.

بهجت آباد به عنوان یکی از محله‌های شلوغ تهران ، تنها دارای ۳۰%  بافت مسکونی است و سایر ساختمان‌ها به علت موقعیت محله دارای ماهیت اداری و تجاری هستند که بخش زیادی از بافت مسکونی این منطقه متعلق به مجموعه آپارتمان‌های مشهور بهجت آباد است که همچنان علاقه‌مندان خود را برای زندگی و سکونت در این خانه‌ها حفظ کرده‌اند. در نتیجه شلوغی و ازدحام این محله بیشتر مربوط به بافت غیر مسکونی است.

یکی دیگر از شاخصه های این محله وجود کلیسا ها و مدارس ارمنی است، که گویای سکونت ارامنه از دیرباز در این منطقه به ویژه در محدوده ی خیابان لارستان معروف به ۱۸ متری ارامنه است.

موقعیت محله بهت آباد

دسترسی بهجت آباد

با توجه به قرار گرفتن این محله در طرح ترافیکی زوج و فرد و محدودیت های ترافیکی ، قطعاً استفاده از وسیله‌ی نقلیه شخصی گزینه‌ی خوبی نیست. اما این محله از نظر دسترسی دارای شرایط مناسبی برای ساکنین است: ایستگاه مترو میرزای شیرازی خط ۱  ، ایستگاه میدان ولی عصر خط ۳ مترو و در آینده خط  ۶ مترو ، ایستگاه میدان جهاد خط ۳ مترو ، همچنین ایستگاه اتوبوس‌های تندرو در میدان ولی عصر از مبدأ تجریش تا مقصد راه آهن ( خط ۷ ) راه‌های دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و رفت و آمد به سایر نقاط شهر هستند.

اماکن و خیابان‌های مهم محله بهجت آباد

همان‌طور که قبل تراز این گفته شد بافت عمده‌ی این محله غیرمسکونی بوده و اکثر بناها کاربرد تجاری و یا اداری دارند ، ازجمله مراکز و سازمان‌های مهمی که در این محدوده قرار دارند به موارد زیر می‌توان اشاره کرد :

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات

شهرداری شهر تهران

سازمان آب و فاضلاب

مرکز تلفن شهید رجایی

اداره کل ثبت‌احوال

بنیاد شهید

سازمان صنایع دستی

مرکز خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا)

خیابان‌های اصلی این محله نیز عبارت‌اند از : خیابان ولی عصر ، خیابان حافظ ، خیابان میرزای شیرازی ، خیابان شهید استاد مطهری ، خیابان کریم خان زند ، زرتشت ، خیابان لارستان ، خیابان سربداران ، نجات اللهی ، خیابان دکتر عضدی.

بوستان ها

بوستان بهجت آباد در تقاطع خیابان کریم خان زند و خیابان حافظ

نام این بوستان قطعاً برای دوستداران شعر و ادب پارسی به ویژه علاقه‌مندان به استاد شهریار آشنا خواهد بود ؛ زیرا وی غزلی با نام (( خاطره بهجت آباد )) در خصوص ملاقات خود با معشوقه‌اش در این پارک، سروده بود ؛  از این رو دوستداران این شاعر معاصر مراسم‌های یادبود و بزرگداشت وی را در این محل برگزار می‌کنند.

پارک ساعی در خیابان ولی عصر پایین‌تر از توانیر

این بوستان زیبای ۱۲ هکتاری که در سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ در مدت زمان ده سال ساخته و تکمیل شده است دارای امکانات فراوان از جمله : زمین های بازی و ورزشی متنوع و متعدد، برکه و آب نمای موزیکال، آبشار، فرهنگسرا ، نماز خانه و سرویس بهداشتی و … است. پارک ساعی دارای پوشش گیاهی بسیار متنوع نظیر : درختان کاج ، سرو، چنار ، نارون ، گردو ، سیب  ، زالزالک ، افرا و… است و همچنین بخش هایی از این بوستان با سبکی شبیه به باغ های ژاپنی ، محلی برای نگه داری حیوانات مختلف از قبیل : قوچ ، خرگوش ، سنجاب و پرندگان مختلف ساخته شده است . این پارک پهناور که اصلی ترین مکان تفریحی در محله ی بهجت آباد است به علت طراحی خاص و استفاده ی بسیار کم از پله‌ها محل مناسبی جهت پیاده‌روی است که شما می‌توانید در طول مسیرپیاده روی خود از صدای آب و دیدن مجسمه های حیوانات مختلف لذت ببرید .

بوستان مریم در بلوار کریم‌خان زند ابتدای خیابان نجات اللهی

بوستان پزشک در خیابان حافظ شمالی کوی پزشک

بوستان میرزای شیرازی در خیابان میرزای شیرازی حد فاصل خیابان ۸ و خیابان ۱۰

بوستان ابن سینا  در خیابان کریم خان زند بین خیابان حافظ و خیابان گلابی

محله بهجت آباد

مراکز خرید

فروشگاه زنجیره‌ای قدس ، نمایشگاه کتاب پارک پزشک ، مرکز خرید نگین از جمله مراکز خرید اصلی این محله هستند اما شاید بتوان  بازارچه‌ی بهجت‌آباد را مهم‌ترین بازار در این محدوده نامید ؛ این بازار بزرگ با قدمتی پنجاه‌ساله که در خیابان کریم خان زند ، خیابان آبان قرار دارد بدون شک یکی از کامل ترین و متنوع‌ترین میدان‌ها تره بار در سطح شهر است که می‌توان انواع و اقسام مواد غذایی حتی مواد اولیه غذاهای چینی ، کره‌ای ، هندی و … و میوه‌ها و سبزی‌ها تازه و با تنوع بسیار زیاد و کیفیت بالا را در تمام فصول سال به آسانی مشاهده کرد ، اگر به دنبال میوه‌ای خاص و کمیاب هستید احتمالاً می‌توانید آن را در این بازارچه  بیابید.

خیابان ولی عصر یکی از مهم ترین خیابان های بهجت آباد که با عنوان تجاری ترین خیابان تهران معروف است دارای مغازه ها و مراکز خرید متنوعی و کم نظیری می باشد و این محله را نیز از جهت دسترسی به مراکز خرید غنی ساخته است.

زندگی در محله بهت آباد

 

مراکز درمانی

این محله قدیمی دارای مراکز درمانی متعددی است و از این جهت نیز ساکنین آرامش خاطر نسبی برخوردارند از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد :

بیمارستان یاس  در خیابان استاد نجات اللهی

این بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان با زیر بنای ۲۴۱۳۲ متر و در ۱۰ طبقه و دارای بنایی مدرن وبا امکانات مجهز مانند پد هلی کوپتر بر روی بام ساختمان ، برای انتقال بیماران در شرایط اضطراری است .

مرکز درمانی میرزا کوچک خان جنگلی در خیابان نجات اللهی ابتدای خیابان چهارم

مرکز توان بخشی خداپرست واقع در خیابان ولی عصر کوچه ناصر

آزمایشگاه ژنتیک دکتر زینلی زاده در خیابان ولی عصر بالاتر از خیابان فاطمی

مرکز جامع توانبخشی امید در خیابان ولی عصر، خیابان حسینی راد

بیمارستان طوس در خیابان استاد مطهری بین خیابان معینی و خیابان منصور

رادیولوژی موسسه پزشکی ایرانیان در خیابان نجات اللهی

مراکز آموزشی

در این محله مراکز آموزشی متعدد ازجمله آموزشگاه‌های زبان و موسیقی و معماری و رایانه و … وجود دارد اما برخی از مراکز مهم آموزشی در بهجت آباد در زیر فهرست شده است :

مرکز آموزشی علمی کاربردی فرهنگ و هنر

دانشگاه علمی کاربردی خوش نهاد پیمان

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد شرکت داده پردازی ایران

مدرسه ی شهید بهشتی در کوچه ی پزشک

دبستان پسرانه تورات گلبنکیان در خیابان زرتشت

دبستان و دبیرستان و دخترانه ارس

مجتمع آموزشی دکتر حسابی در خیابان جاوید علایی

مدرسه‌ی الزهرا در خیابان استاد مطهری

دبستان پسرانه غیردولتی صدر در خیابان مولایی

جایگاه سوخت

نیازمندی ساکنین از طریق دو جایگاه سوخت در حوالی این محله ، یکی جایگاه سوخت میرزای شیرازی واقع در خیابان میرزای شیرازی نبش خیابان خدری  و دیگری جایگاه سوخت شماره ۱۵ در تقاطع خیابان زرتشت و ولی عصر مرتفع می‌شود.

به طور کلی می توان گفت که این محله به عنوان یکی از محله های اعیانی و نسبتاً گران ، از نظر دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز تفریحی ، آموزشی ، خدماتی دارای موقعیت خوب و مناسبی است اما تقریباً به جز مجموعه ساختمان های بهجت آباد که همچنان مانند سابق آرامش ناشی از مسکونی بودن را حفظ کرده‌اند ، در سایر نقاط این منطقه  به علت وجود سازمان‌ها و ادارات و همچنین قرار گرفتن در مرکز شهر تهران می توان شاهد ترافیک و ازدحام در خیابان های این محله بود که البته به کار گیری طرح‌های ترافیکی  و ساخت پارکینگ‌های عمومی مانند پارکینگ حافظ در تقاطع خیابان حافظ و ولی‌عصر تا حدودی این مشکل را کاهش داده است.

رهن و اجاره واحد مسکونی در تهرانمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • chat
  افزودن دیدگاه