دربارۀ نازی‌آباد بیشتر بدانیم – مجله آنلاین هومینگ


نازی‌آباد یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین محله‌های جنوب شهر تهران است. این محله روستایی سرسبز در جنوب تهران بوده است و امروزه به یکی از بهترین و به‌روزترین محله‌های جنوب تهران تبدیل شده است.

در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی دربارۀ این محلۀ قدیمی در اختیار شما بگذاریم و  از مهم‌ترین ویژگی این منطقه که فرهنگسرای بهمن است، بیشتر بدانیم.

سرفصل‌های این مقاله عبارت‌اند از:

  • موقعیت جغرافیایی و شهری محلۀ نازی‌آباد
  • نام‌گذاری محلۀ نازی‌آباد
  • اولین فرهنگسرای تهران
  • افراد سرشناس
  • راه‌های دسترسی

 

موقعیت جغرافیایی و شهری محلۀ نازی‌آباد

نازی‌آباد در منطقۀ ۱۶ شهرداری تهران قرار دارد. این محله از شمال به اتوبان بعثت و محلۀ جوادیه، از جنوب به محلۀ یاخچی‌آباد، از شرق به محله‌های خزانه و علی‌آباد شمالی و از غرب به محلۀ خانی‌آباد نو متصل است.

این محله بیش از ۷۰ میدان دارد که نسبت به محله‌های دیگر جنوب شهر ظاهر آن را بهتر می‌کند. در دوران شهرداری غلامحسین کرباسچی با ساخته شدن پارک و فرهنگسرای بهمن به جای کشتارگاه تهران رشد چشم‌گیری داشته است. همچنین دو بازار معروف در منطقۀ جنوب تهران در این محله هستند که به نام «بازار اول» و «بازار دوم» معروف‌اند؛ این بازارها در خیابان پارس (اکبر مشهدی فعلی) و مدائن (بابایی فعلی) قرار دارند.

نازی آباد هم مانند هر منطقۀ دیگری در تهران متأثر از پیشرفت آپارتمان‌سازی به سبب رشد جمعیت است. در این منطقه آپارتمان‌سازی بسیار پیشرفت کرده است و چون ظاهر شهری آن نسبت به محله‌های دیگر جنوب شهر بهتر است متقاضیان بیشتری برای خرید و رهن و اجاره در آن وجود دارد. این منطقه از نظر جمعیت منطقۀ پرتراکمی است. به دلیل اینکه در این محل قیمت مسکن متوسط رو به پایین است، مردم به سکونت درآن تمایل نشان می‌دهند.

بهترین محله‌هاتهران برای زندگی کدام محله‌ها هستند؟

 

نام‌گذاری نازی‌آباد

دربارۀ نام‌گذاری محلۀ نازی‌آباد روایت‌های متفاوتی و از تاریخ‌نویسان و مردم نقل می‌شود.

یک روایت این است که این نام مربوط به زمان رضاشاه است و به خاطر مهندسان آلمانی که در آن زمان مشغول احداث خط راه آهن تهران به مشهد بودند روی این محله گذاشته شده است. معماران و مهندسان بسیاری از آلمان پروژه‌هایی مانند سیلوی گندم، استادیوم مرغوبکار و خط‌آهن تهران‌مشهد در محله نازی آباد را اجرا کردند. این مهندسان آلمانی در همین منطقه ساکن بودند.

راویان محلی هم می‌گویند در قدیم صاحب اصلی زمین‌های این محله اسمش نازی بود.

 

روایت دیگر این است که این محله، املاک و مستغلاتی بوده است که ناصرالدین شاه به نام یکی از همسرانش به نام نازخاتون کرده بود و به همین دلیل نام نازی‌آباد بر این محل مانده است. تا پایان سلطنت ناصرالدین شاه و تا زمان پادشاهی احمدشاه، این آبادی همچنان نازآباد نام داشته است و بعد از ورود آلمان‌ها به نازی‌آباد تغییر نام داده است.

البته روایت اول و نام‌گذاری محلۀ نازی‌آباد به دلیل حضور آلمانی‌ها در زمان رضاشاه قوی‌تر است.

 

نازی‌آباد - فرهنگسرای بهمن

 

اولین فرهنگسرای تهران

یکی از ویژگی‌های مهم محلۀ نازی‌آباد وجود فرهنگسرای بهمن است که اولین فرهنگسرای شهر تهران و جزو مهم‌ترین و پربرنامه‌ترین مراکز فرهنگی پایتخت شناخته می‌شود.

فرهنگسرای بهمن اولین فرهنگسرای طراحی‌شده در شهر تهران است که برنامه‌های متنوع فرهنگی، علمی، ورزشی، هنری و… برای شهروندان جنوب تهران دارد.

بیست و یکم شهریور ماه ۱۳۷۰ شهرداری تهران با هدف راه‌اندازی توسعه و گسترش فضاها و مکان‌های فرهنگی هنری در اولین حرکت فرهنگی خود این فرهنگسرا را در محل کشتارگاه تهران احداث کرد.

فرهنگسرای بهمن به عنوان مادر فرهنگسرای کشور نامیده شده و زیر نظر سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران فعالیت می‌کند. بیش ازپنج هزار متر مربع مساحت دارد و بخش‌های مختلفی دارد از جمله:  سالن ورزشی، نگارخانه، واحد آموزش، خانۀ کودک، چای باغ، تالار علوم و فنون و… .

امکانات سالن سینما تراس بهمن، شامل  تعداد ۳۵۰ صندلی مبله، سالن انتظار با ظرفیت ۲۰۰ نفر، اتاق صدا دارای امکانات ضبط و پخش است. از قابلیت‌های ویژه‌اش می‌توان به سقف متحرک و چشم‌انداز تابستانی آن اشاره کرد. در این سالن اکران فیلم‌های سینمایی، اجرای کنسرت‌های موسیقی کلاسیک و سنتی، برگزاری مراسم‌های افتتاحیه و اختتامیه، سمینارها، نکوداشت‌ها، جلسات سخنرانی و همایش‌ها امکان‌پذیر است. همچنین مجموعه تالارهای مبارک در این مجموعه شامل دو سالن تماشاخانۀ مبارک و تالار تجربه است.  در تالار تجربه تالار تجربه امکان نمایش‌های تمرینی، نمایشنامه‌نویسی و اجرای پایان‌نامۀ تحصیلی دانشجویان رشته‌های نمایشی و تئاتر وجود دارد. از دیگر بخش‌های آن می‌توان به سه  پلاتوی حرفه‌ای تمرین با عنوان‌های نقش، نگاه و بازی اشاره کرد.

مجتمع فرهنگی هنری شهید کریمی در فرهنگسرای بهمن شامل سالن نغمه و مجهز به پشت صحنه، اتاق‌های گریم، جایگاه VIP، آرشیو لباس، و تدوین، اتاق نور دارای سیستم نورپردازی پیشرفته به همراه دیمر ۱۶ کاناله، اتاق صدا با امکانات ضبط و پخش به همراه میکسر ۱۶ کاناله جهت انجام امور صداگذاری و صدابرداری حرفه‌ای و سایر امکانات جانبی است.

نگارخانه‌های هنرهای تجسمی فرهنگسرای بهمن شامل نگارخانۀ شمارۀ یک و دو است؛ نگارخانۀ یک، با مساحت ۹۵۰ متر مربع گنجایش حداقل ۱۰۰ الی ۱۵۰ اثر دیواری را دارد، سقف بلند این گالری امکان نصب آثار بزرگ و حجیم را فراهم می‌کند.. سیستم نوررسانی نگارخانه‌ها هالوژن است. نگارخانۀ شمارۀ دو، با مساحت ۶۷۸ مترمربع گنجایش ۸۰ الی ۱۳۰ اثر را دارد.

واحد موسیقی (سالن حشمت سنجری)۴۰ متر مربع، سالن تمرین موسیقی یکصد متری دارد و به سیستم آگوستیک مجهز است. این سالن مکانی مناسب جهت تمرین و ضبط کنسرت‌های موسیقی است.

کتابخانه شهید فهمیده در فضایی بالغ بر ۱۴۰۰ متر مربع شامل: مخزن، سالن‌های مطالعۀ برادران و خواهران، کتابخانۀ کودک، بخش خدمات فنی و محل استراحت و پذیرایی اعضا و کارکنان است. همچنین دارای ۳۵ هزار جلد کتاب و ۲۵۰۰ جلد کتاب مرجع است. ظرفیت سالن‌های این کتابخانه در مجموع ۸۰۰ نفر است. سیستم کتابخانه به صورت دی، یو، ای بوده و کتاب‌ها به‌وسیلۀ نرم‌افزار کاوش جست‌وجو می‌شوند.

مجموعه‌های ورزشی فرهنگسرای بهمن عبارت‌اند از: استخر سرپوشیدۀ بزرگسالان و کودکان، سونای خشک و بخار و جکوزی. ابعاد استخر ۲۰ در ۳۳ متر مربع است و در هر سانس تا تعداد ۱۵۰ نفر گنجایش دارد؛ سالن‌های بدن‌سازی، ورزش‌های رزمی، ژیمناستیک و شطرنج. همچنین مجموعۀ ورزشی فدک فرهنگسرای بهمن در جنوب این فرهنگسرا و در پارک بهمن امکانات مطلوب ورزشی در رشته‌های فوتسال، والیبال، بسکتبال، اسکیت، زمین چمن مصنوعی و ورزش‌های جانبازان و معلولین را دارد. سالن چندمنظورۀ تیراندازی شامل سالن تیراندازی تفنگ و تپانچۀ بادی، سالن تیراندازی با کمان ریکرو و سالن تیراندازی دارت از بخش‌های ورزشی دیگر این مجموعه است.

واحد آموزش فرهنگسرای بهمن جزو بزرگ‌ترین مراکز آموزش فرهنگسراهای تهران است. این واحد با تجربه‌ای بیست‌ساله به‌عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است و رشته‌های متعددی در قالب هنرهای دستی، تزئینی، هنرهای تجسمی، موسیقی، زبان، کامپیوتر، علوم قرآنی، علمی و ادبی در این واحد آموزشی ارائه می‌شود.

خانه کودک بهمن پنج کلاس آموزشی، سالن بازی کودکان و اتاق استراحت کودکان دارد که در مساحتی حدود ۲۰۰مترمربع ساخته شده است.

مهدکودک فرشته‌های بهمن ظرفیت پذیرش حداکثر ۱۵۰ نفر را دارد و با امکانات و برنامه‌های متنوع در خدمت خانواده‌ها است.

چای باغ فرهنگسرا مکانی است که مهمانان و خانواده‌ها می‌توانند از تسهیلات رفاهی و فضای آرام‌بخش آن برای گذران اوقات فراغت استفاده کنند.

تالار علوم وفنون خوجه نصیرالدین طوسی که در آن بنیاد علمی زیرک‌زاده خدمت می‌کند، با وسعت ۶۰۰ متر مربع به منظور گسترش مفاهیم علمی و فنی در بین نوجوانان و جوانان و علاقه‌مندان از اول خرداد ۱۳۷۴ آغاز به کار کرده است. این تالار که روزانه صدها نفر از آن بازدید می‌کنند وسایل مختلف علمی دربارۀ الکتریسیته، ارتعاش، نور و اپتیک، مولاژهایی در رابطه با زیست‌شناسی، کانی‌ها، هوا و فضا و آسمان‌نما دارد. در این تالار بیش از ۳۰۰ وسیلۀ علمی برای آزمایش‌های مختلف وجود دارد.

با محله نارمک بیشتر آشنا شوید

 

فرهنگسرای بهمن

افراد سرشناس

نکتۀ جالب و قابل توجه دربارۀ محلۀ نازی‌آباد این است که افراد شناخته‌شده و معروفی از آن در عرصۀ جامعه حضور دارند از جمله:

اکبر عبدی، هنرپیشۀ سینما و تلویزیون

حمید استیلی، بازیکن فوتبال

سعید حجاریان، تئوریسین اصلاحات

امیر قلعه‌نویی، بازیکن سابق فوتبال و از موفق‌ترین مربیان لیگ برتر

فرشاد پیوس، بازیکن سابق پرسپولیس و مربی فوتبال

حاج داود کریمی، از سرداران سپاه پاسداران

حاج منصور ارضی، از مداحان اهل‌بیت

شادی پریدر، استاد بزرگ شطرنج

علیرضا توکل شعار، فعال سیاسی ضد رژیم پهلوی

ساعد باقری، شاعر معاصر

مهدی فنونی‌زاده، بازیکن سابق فوتبال و مربی فوتبال

مرتضی فنونی‌زاده، بازیکن سابق فوتبال

ابراهیم آشتیانی، بازیکن سابق فوتبال و مربی فوتبال

حسن آبشناسان، فرماندۀ نیروی زمینی ارتش در زمان جنگ ایران و عراق

فرشته کریمی، برترین فوتسالیست زن در قهرمانی تیم ملی فوتسال در جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا در سال ۲۰۱۵

 

راه‌های دسترسی

انتهای بزرگراه نواب – میدان بهمنیار بزرگراه بعثت – میدان بهمن

بزرگراه تندگویان – ورودی نازی‌آباد و میدان بهمنیار

بزرگراه آزادگان – ورودی خیابان شهید رجایی و نازی‌آباد

 

مسیر خطوط اتوبوسرانی:

شهرک وصال – انقلاب

مترو علی آباد – شهرک وصال

مترو علی‌آباد – شکوفه

مترو علی‌آباد – خانی آباد نو

فیاض بخش (پارک شهر) – خانی‌آباد نو

فیاض بخش (پارک شهر) – شهرک وصال

فیاض بخش (پارک شهر) – هفده شهریور

شهرک احمدیه – هفده شهریور

مترو شهرری – میدان راه آهن (نازی آباد)

 

مسیر خطوط تاکسی‌رانی:

مترو علی‌آباد – نازی‌آباد

شهید سروری – نازی‌آباد

بازار (خیام) – نازی‌آباد

راه‌آهن –نازی‌آباد

 

 منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه