منزل سالمندان چگونه بایستی باشد؟


در جامعه امروز نقش و تاثیرات سالمندان انکار ناپدیز است، زمانی که سالمند در زندگی شاد و فعال است، می‌تواند روابط بین اعضای خانواده را تقویت کند و برای سایر افراد خانواده و به خصوص جوان‌ترها یک پناهگاه امن باشد. این کارها سبب افزایش اعتماد به نفس، ایجاد انگیزه و امید و در نهایت بالاتر رفتن سطح سلامت در بین اعضای خانواده خواهد شد و روابط اجتماعی آن‌ها را بهبود می‌دهد.

با بالاتر رفتن سن افراد، نیاز به تغییراتی در دکوراسیون و فضای داخلی خانه لازم است تا فضای زندگی افرادی که نقش مهمی در زندگی ما دارند، با کیفیت باشد. از اولین اقداماتی که برای رسیدن به یک زندگی با کیفیت برای آن‌ها بایستی انجام داد این است که بتوان تا حدی از وسایل اضافی در خانه کم کرد تا همانطور که از شلوغی محیط کم می‌شود، از احتمالاتی که ممکن است در اثر برخورد به اقلام دکوری یا مبلمان صورت می‌گیرد، جلوگیری کرد.

شاید تجربه این را داشته باشید که وقتی سن نزدیک‌ترین عزیزانتان بیشتر می‌شود تمایل داشته باشید که آن‌ها با شما زندگی کنند تا بیشتر حواستان به آن‌ها باشد و بتوانید مراقب آن‌ها باشید. اما این نکته را باید بدانید که سالمندان بیشتر ترجیح می‌دهند در خانه خود زندگی کنند. بنابراین به تصمیم‌های آن‌ها احترام بگذارید و سعی کنید که امکانات یک زندگی خوب و تا حدی ایده‌آل را برای آن‌ها فراهم کنید.

در زیر به بیان توصیه‌هایی در این زمینه پرداخته‌ایم تا شما را برای ساختن هر چه بهتر و کارآمدتر این محیط آماده کند.

مکان مناسب:

در مرحله نخست برای مکانی که آن‌ها می‌خواهند درآنجا زندگی کنند، بهتر است مکانی انتخاب شود که در طبقه اول باشد به این دلیل که رفت و آمد برای آن‌ها راحت‌تر باشد. توجه به این اصل بسیار بااهمیت است به این دلیل که با انجام این کار باعث می‌شود که در هنگام بروز مشکل، خارج شدن از مکان راحت‌تر صورت گیرد. در صورتی که این امکان وجود ندارد که مکان زندگی آن‌ها در طبقه اول باشد، می‌توان از یک سری صندلی‌های برقی که قابلیت نصب بر روی پله‌ها دارند، استفاده کرد.

نورپردازی:

سالمندان

مرحله بعدی که برای خانه سالمندان ضرورت دارد این است که با توجه به اینکه با بالاتر رفتن سن افراد میزان دید و بینایی آن‌ها کم‌تر می‌شود، برای جلوگیری از برخورد با اجسام و بالا رفتن کیفیت دید در آن‌ها، به نورپردازی استاندارد خانه توجه کرد تا میزان نور در محیط به مقدار مساوی و استاندارد در تمامی مکان‌ها وجود داشته باشد. برای این کار از نورهای غیر مستقیم در مکان‌های مناسب استفاده کنید. برای نورپردازی مکان‌هایی که نیاز به نور بیشتر است مانند آشپزخانه،حمام و دستشویی که امکان آسیب بر اثر دید نامناسب وجود دارد بایستی بیشتر توجه کرد. همچنین برای اطمینان می‌توانید در قسمت‌های مختلف خانه چراغ قوه‌هایی تعبیه کنید تا زمانی که در اثر قطعی برق نیاز به نور پیدا می‌شود بتوان سریع به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

آشپزخانه:

با توجه به سخت بودن کارهای آشپزخانه‌ای به دلیل توان فیزیکی پایین در سالمندان، فضای داخل آشپزخانه بایستی با رعایت استاندارد طراحی شود. برای این کار در نظر گرفتن ارتفاع مناسب برای کابینت‌ها، دستگیره‌ها و درهای آسان بازشو، انتخاب کف مناسب برای جلوگیری از سرخوردن، قرارگیری ابزار و وسیله‌های در دسترس بایستی در دستور کار قرار بگیرد.

سالمندان

حمام و سرویس بهداشتی:

لغزنده بودن این محیط‌ها این نکته را به ما یادآوری می‌کند که این مکان‌ها می‌تواند خطرات بسیاری را برای شخص به وجود آورد. برای این کار در محیط حمام از پدهای مخصوص ضد سرخوردگی استفاده کنید. همچنین ارتفاع دوش به گونه‌ای باشد که به صورت دستی قابل تنظیم باشد. برای سرویس بهداشتی نصب توالت فرنگی را در اولویت قرار دهید، بهتر است برای راحتی استفاده کاربر در جهت کمک به نشت و برخواست دستگیره‌هایی تعبیه شود.

سالمندان

دکوراسیون نشیمن:

گیاهان، نورپردازی و ایجاد هوای مناسب در فضای داخلی نشیمن می‌تواند محیط شادابی را برای سالمندان به وجود آورد. بدانید که این محیط‌ها می‌تواند نقش اساسی در روحیه سالمندان به وجود آورند و با استفاده از رنگ‌های جذاب به این کار کمک بسیاری کرد.

در مجموع سعی کنید در چیدمان و دکوراسیون محیط حتما از نظر و سلیقه‌ی آن‌ها کمک بگیرید تا محیط مناسب و دلنشینی برایشان ساخته شود.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه