افتتاح واحد صنعتی فرآورده های غذایی در شهرک صنعتی بندرگز : – مجله خبری اقتصاد پیشرو
تیر ۲۶, ۱۳۹۶
مرکز تجاری ترکیه در ایران اقدامی مغایر قانون انجام نداده است – مجله خبری اقتصاد پیشرو
تیر ۲۶, ۱۳۹۶

جوابیه سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری جایگاههای سوخت – مجله خبری اقتصاد پیشرو


جوابیه سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری جایگاههای سوخت

پیرو گفتگوی منتشر شده خبرگزاری تسنیم با عنوان “واگذاری ۳ پمپ‌بنزین با لابی سازمان خصوصی‌سازی به افراد خاص” به نقل از سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، این سازمان جوابیه ای را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ پیرو گفتگوی منتشر شده مورخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۶ خبرگزاری تسنیم با عنوان “واگذاری ۳ پمپ‌بنزین با لابی سازمان خصوصی‌سازی به افراد خاص” به نقل از سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، این سازمان جوابیه ای را به شرح زیر منتشر کرد:
مزایده جایگاههای مورد اشاره پس از انتشار آگهی در دو روزنامه کثیرالانتشار، در سه  نوبت و در تاریخ های ۲۳/۰۶/۱۳۹۴، ۱۳/۱۰/۱۳۹۴ و ۱۱/۱۱/۱۳۹۴ برگزار شده که در هر سه  مزایده برگزار شده، علیرغم این که قیمت پایه مزایده تغییر نداشته برای هیچ کدام از جایگاههای مورد نظر نیز متقاضی شرکت در مزایده وجود نداشته است.
همچنین کلیه جایگاه های سوخت توسط کارشناسان رسمی دادگستری قیمت گذاری می شود که براساس آئین نامه شیوه های قیمت گذاری قیمت و نظر آنها اعتبار قانونی داشته و مبنای مراجع قضایی قرار می گیرد. به همین دلیل قیمت پایه مزایده در هر ۳ جایگاه از قیمت تعیین شده توسط کارشناس رسمی دادگستری کمتر نبوده است.
بر این اساس اگر فردی مدعی است که حاضر بوده جایگاه استارا را  6 میلیارد تومان خریداری نماید می توانست در مزایده قبلی این جایگاه که قیمت پایه مزایده ۴ میلیارد و هشتصد میلیون تومان بود شرکت کند، در حالی که در مزایده برگزار شده قبلی هیچ متقاضی در مزایده شرکت نکرده بود. همچنین به نظر می رسد اطلاعات خلاف واقعی که به آقای نماینده محترم ارائه گردیده مبنای موضع گیری غلط ایشان شده است به گونه ای که حتی مبلغ قیمت پیشنهاد برنده مزایده را که در مصاحبه ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعلام نموده اند صحیح نبوده بلکه مبلغی کمتر از آن به میزان ۵ میلیارد و دویست میلیون تومان صحیح است.
نکته قابل توجه و توضیح این که قیمت گذاری سهام و اموال دولتی و نیز تعیین شیوه واگذاری آنها از جمله مواردی است که بر اساس آئین نامه و دستورالعملهای قانونی و با تصویب هیئت واگذاری صورت می گیرد و موضوع مهم در این زمینه نیز اینست که در مزایده های سازمان خصوصی‌سازی نظارت دقیق نهادهای ناظر بر تمامی مراحل اجرای واگذاریها وجود دارد و با توجه به این که مزایده در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ و پاکات پیشنهاد قیمت عملا در حضور و با تائید اعضاء کمیته مزایده و بخصوص شرکت کنندگان بازگشایی می گردد، استفاده از عبارت رانت و واگذاری به افراد خاص یک اتهام و فرافکنی می باشد.
بنابراین عدم آگاهی از ساز وکار واگذاریها و مزایده های این سازمان که متاسفانه به اتهام زنی و انتشار خبرهای خلاف واقع می انجامد از طریق سامان خصوصی سازی قابل پیگرد قانونی و حقوقی است و این سازمان حق شکایت را برای خود محفوظ می داند.مطلب جوابیه سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری جایگاههای سوخت برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *