بازدید سفیر ارمنستان از منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد – مجله خبری اقتصاد پیشرو
تیر ۲۶, ۱۳۹۶
یک هتل ۵ستاره با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهوری در کیش افتتاح می‌شود – مجله خبری اقتصاد پیشرو
تیر ۲۶, ۱۳۹۶

ایدرو برای انطباق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی هویت خود را بازسازی کند/ در سال ۹۱و ۹۲ صنعت ۱۷ درصد کوچکتر شد – مجله خبری اقتصاد پیشرو


مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت : پیشنهاد می دهم ایدرو نقش خود را بازنگری کرده و هم برای انطباق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی وهم شرایط روز فرصتی است که هویت خود را بازسازی کند.

ایدرو برای انطباق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی هویت خود را بازسازی کند/ در سال 91و 92 صنعت 17 درصد کوچکتر شد

به گزارش شاتا مسعود نیلی در نکوداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود : ایدرو باید نقش برون گرایی در اقتصاد کشور داشته باشد و کاری کند که اقتصاد را از تله فقر برای سالهای آینده خارج کند.

نیلی تصریح کرد :‌اقتصاد کشور چاره ای جز برون گرایی ندارد و وجه نهادی اش ایدرو می تواند باشد ، کوچک شدن تقاضا در داخل اقتصاد صنعت را هم کوچک خواهد کرد.

وی تاکید کرد : سازمان گسترش از برخی ماموریتهایی که الان به آن واگذار شده که تناسب با آن ندارد جدا شود و در بهم رسانی کسب و کارهای داخل و جذب سرمایه گذاری خارجی برای ارتقای ساختار بنگاه متمرکز شود، دگرگونی های زیادی در کارکرد سازمان به خصوص در ۱۵ سال گذشته ایجاد شده است.

نیلی افزود : در صنعت نیازمندد نهادی هستیم که برای خود صنعت این کار را انجام دهد و کارکرد نهادهای توسعه ای را داشته باشد و بنگاهها ی کوچک و متوسط  را به بنگاههای بزرگ وصل کند و سرمایه گذار خارجی برای اصلاح ساختار بنگاه پیدا کند.

نیلی یاد آور شد : ظرف چند سال گذشته واژه ای که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد راجع به فعالیتهای تولیدی واژه ” رکود”  بوده و گفته می شود بسیاری از واحدها زیر ظرفیت تولید می کنند و نیازهای مختلف دارد تا راه بیفتد اما رکود در اقتصاد تعریف مشخص دارد نوساناتی که در روند کلی فعالیتهای اقتصادی اتفاق می افتد کوتاه مدت است و لزوما جایگزین رکود، رونق نیست ولی هر کسادی در فعالیت تولیدی را رکود نمی گوییم.

وی خاطر نشان کرد : رسالت ایدرو ایجاد صنعت بوده و از سال ۴۶ تا ۵۴ که موج درامدهای نفتی انبوه وارد اقتصاد کشور شد در حوزه هایی مثل نساجی ، ایدرو با رسالت نوسازی وارد شد اما آن زمان صنعتی نداشتیم که مسائلی مثل بهره وری و رقابت پذیری مطرح باشد به طوریکه سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی در سال ۴۵ تا ۴۶ زیر ۳ درصد بود.

مشاور اقتصادی رییس جمهور ادامه داد : هر چند اقتصاد کشور از آن سال ۵ برابر شده اما صنعت ۳۰ برابر شده و امروز با صنعتی بزرگتری مواجهیم و واحد های تولیدی زیادی شکل گرفته است.

نیلی ادامه داد : از زمان شروع به کار صنعت ، استراتژی نانوشته این بوده که صنعت برای پاسخ به نیاز داخل ایجاد شده و صنعت برون گرا و صادراتی مبنای عمومی صنعت نبوده کما اینکه بخشهایی الان صادرات دارند که ا زمنابع طبیعی بهره مند می شوند نه عنصر تکنولوژی و بهره وری و …

به گفته وی طی سالهای ۸۶ تا ۹۲ اتفاقی افتاده که اثرات ماندگاری بر صنعت گذاشته که به سادگی نمی شود برطرف کرد و کمتر به آن توجه شده به طوریکه درامد خانوارهای شهری ما به طور متوسط  در سال ۹۲ حدود ۲۲ درصد پایین تر از سال ۸۶ بود است که از زمان جنگ به این سو سابقه نداشته است !

مسعود نیلی افزود : بخش بزرگی از مصرف کنندگان محصولات صنعتی ما ( خانوار شهری ) با کاهش بزرگ سطح درآمد در دوره از سال ۸۶ تا ۹۲ مواجه بوده اند و این امر در خانوارهای روستایی شددید تر بوده است اما در همین فاصله ۳۸ درصد درآمد متوسط خانوار روستایی کاهش داشته یعنی سطح تقاضا برای  محصولات مختلف از جمله محصولات صنعتی در سال ۹۲ تقریبا برابر با سطح تقاضا در سال ۸۰ و ۸۱ بود.

وی در ادامه توضیح داد : بخش بزرگی از تولید صنعت برای خانوارهای شهری و روستایی است و نیز بازار داخلی و بخش دیگری از تقاضا کالاهای سرمایه ای است که به میزان سرمایه گذاری بر می گردد.

به بیان نیلی مقدار سرمایه گذاری در سال ۹۲ معادل سال ۸۰ بوده و چون نرخ رشد سرمایه گذاری منفی بوده میزان تقاضا برای کالاهای سرمایه ای روند نزولی داشته است.

وی ادامه داد : دولت نیز به عنوان مصرف کننده ، مقدار مخارجش هم معادل سالهای ۸۰ و ۸۱ است و این بدین معناست که صنعت کشور به اندازه سال ۸۰ و ۸۱ مشتری دارد.

نیلی تصریح کرد : آن چیزی که بعد از سال ۸۰ به ظرفیت  صنعت اضافه شده در فروش محصول در بازار داخلی با مشکل و کاهش تقاضای داخلی مواجه است  و  با اضافه کردن و تزریق پول برطرف نمی شود.

وی تاکید کرد :‌ برای اینکه درامد خانوارها به سال ۸۶ که قله درامد بوده برگردد ۷ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد که ۳ سال آن را پشت سر گذاشته ایم .

نیلی در ادامه یادآور شد : حتی در زمان جنگ رشد منفی صنعتی نداشتیم اما در سال ۹۱ و ۹۲ صنعت حدودا ۱۷ درصد کوچکتر شد ولی رشدی که سال ۹۳ و ۹۵  داشتیم   بخشی از آن را جبران کرد.

وی اظهار کرد : نکته اصلی اینجاست که صنعت کشور تقریبا دو برابر سال ۸۱ است و به اندازه مقدار صنعت در سال ۸۰ و ۸۱ به صنعت ما اضافه شده اما تقاضا به اندازه سال ۸۱ است ، شکاف بزرگی بین ظرفیت ایجاد شده در صنعت و تقاضا در اقتصاد هست و اثر عینی آن این است که واحدهای تولیدی با مشکل مواجهند و می گویند مشکل مالی و نقدینگی دارند در حالی که با مشکل جدی تری از تامین مالی مواجهند .

وی تاکید کرد : اگر ما فکری برای نیمی از صنعت که با مشکل تقاضا مواجه است نداشته باشیم روند طبیعی ، صنعت را کوچکتر خواهد کرد و این بخش از صنعت حذف خواهد شد و مشکل بیکاری ایجاد می شود چرا که بازار داخلی کفاف ظرفیت ایجاد شده در صنعت را نمی دهد و ما باید صادر کننده شویم و بازارهای خارجی را هدف قرار دهیم.

به گفته وی ما نیاز به دوران گذر داریم تا بنگاهای ما به بنگاههای صادراتی تبدیل شوند.

خبرنگار : منصوره قنبری

 مطلب ایدرو برای انطباق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی هویت خود را بازسازی کند/ در سال ۹۱و ۹۲ صنعت ۱۷ درصد کوچکتر شد برای اولین بار در اینجا منتشر شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Send this to a friend