آنچه از بیمه مسئولیت ساختمانی باید بدانید


 بیمه عبارت است از مجموعه­ای که با انعقاد یک قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار و دریافت مبلغی بر طبق تعرفه آن بیمه مشخص، جبران خسارات وارده در حوادث ناگوار را تضمین می‌کند. در حقیقت بیمه کردن نوعی مدیریت خطر و ریسک است. به این صورت که شما با پرداخت مبلغی طبق مفاد قراردادتان با بیمه، شرکت بیمه را در مدیریت اتفاقات و حوادث غیر منتظره زندگی‌تان شریک می‌کنید. بیمه انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها اجباری نیز هستند. مثلا بیمه شخص ثالث طبق قانون راهنمایی و رانندگی اجباری بوده یا بیمه ملک یا بیمه مسئولیت ساختمانی یا بیمه اماکن تجاری، طبق قانون ملک اجباری می‌باشد. تاریخچه بیمه در ایران به سال ۱۳۱۴ باز می‌گردد که دو شخص به نام­های «الکساندر آقایان» و «علی اکبر داور» با سرمایه گذاری شرکت بیمه ایران را تاسیس کردند. تعریف قانونی بیمه، بر طبق ماده یک مصوب سال ۱۳۱۶ چنین است:

ساختار بیمه­ مثل بیمه مسئولیت ساختانی، عقدی است که به  موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی، از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده و یا وجه معینی بپردازد. متعهد را “بیمه‌گر”، طرف تعهد را “بیمه‌گذار”، وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد، “حق بیمه” و آنچه را که بیمه می‌شود، “موضوع بیمه” می‌نامند.

بیمه مسئولیت ساختمانی

انواع مختلفی از بیمه­های ساختمانی موجود می‌باشند، مانند بیمه پیمانکاران، بیمه آتش‌سوزی، بیمه زلزله و… .

یکی از بیمه‌های مهم و قابل توجه در امور ساختمان و ساخت و ساز، بیمه مسئولیت ساختمانی است.  برای اینکه درک این بیمه راحت تر شود، سعی می­کنیم که عبارت مورد نظر را به اجزای کوچکتر تبدیل کنیم. کلمه بیمه، که تعریفش در ابتدا آمده است؛ کلمه ساختمان نیز که مربوط سازه یا بنایی در نظر گرفته می­شود که مساحتی مشخص از زمینی را اشغال ­کند. تعریف مسئولیت از سوی قانون مدنی، لزوم جبران خسارات وارد شده به شخص است.

یکی از کاربرد­های بیمه مسئولیت ساختمانی در مثال زیر مشخص می­شود. به عنوان مثال مفاد قوانین بازسازی ملک در جهت ارتقای کیفیت بازسازی و تامین امنیت جانی افراد بوده و طبق قوانین بازسازی ملک قبل از هر گونه تخریب، باید بخش‌هایی که مخصوص رفت و آمد مردم و خودرو است را حفاظ زده تا کارگران در حال کار و مردم و ماشین­های در حال رفت و آمد، دچار آسیب نشوند.

 

بیمه مسئولیت

 

حال این سوال پیش می‌آید در صورتی که حفاظ زده  و تمامی کارهای قانونی را نیز انجام داده باشیم، اگر خدایی نکرده در این میان کارگری در حین تخریب دچار آسیب شد یا حتی یک عابر پیاده، تکلیف چه بوده و چه کار باید کرد؟ در این زمان بیمه مسئولیت ساختمانی که زیر مجموعه­ای از بیمه مدنی است به کمک شما می­آید.

موارد کلی و تحت پوشش بیمه مسئولیت ساختمانی، طبق قانون ماده اول به شرح ذیل است:

“خسارتهای بدنی و مالی به اشخاص ثالث ناشی از مسئولیت مدنی بیمه­گذار در جریان عملیات ساختمانی و در محل اجرای عملیات است، مشروط بر آنکه مسئولیت بیمه­گذار برای بیمه­گر محرز باشد.”

انواع بیمه مسئولیت ساختمانی

دو نوع بیمه مسئولیت ساختمانی وجود دارد تحت عنوان­های “بی­نام” و “با­نام”. بیمه بی­نام، بیمه مسئولیتی است که در آن نام کارگران قید نمی­شود و همه مجموعه در حال ساخت را که به آدرس ثبت شده است را شامل می‌شود. اما در  بیمه مسئولیت بانام باید نام کارگران را لحاظ کرد

وام جعاله مسکن چیست و مراحل دریافت آن چگونه است؟

تفاوت بیمه مسئولیت ساختمانی بانام با بی­نام در چیست؟

 متفاوت کردن این دو بیمه را بیشتر برای ساده کردن روال اداری در نظر گرفته­اند. بیمه بی­نام از بانام گرانتر است. در بیمه با نام شما باید نام افراد پرسنل را ذکر کنید تا تنها در صورت بروز حادثه برای همان افراد حق بیمه اعمال شود. اگر شما در حال ساخت پروژه­ای باشید و از کارگرهای روزمزد استفاده کنید، این حالت بیمه برای شما دشوار خواهد بود. زیرا که اگر کارگر خود را عوض کنید، باید تمامی مشخصات فرد جدید را به شرکت بیمه ارائه دهید و برای این کار، الحاقیه صادر شود. این فرایند ممکن است در حوصله و وقت شما نگنجد. استفاده از بیمه بی­نام با وجود پرداخت هزینه بیشتر، امکان روان بودن رویه و کار را به شما می‌دهد. زیرا هر چقدر هم که کارگرها عوض شوند، بیمه مسئولیت ساختمانی بر کل مجموعه اعمال شده و نیازی به ارائه لیست و مشخصات و… نخواهد بود.

 

بیمه مسئولیت ساختمانی

 

عواقب عدم انجام بیمه مسئولیت ساختمانی

برخی از  افراد به دلیل طرز تفکر اشتباه و خیال اینکه هرگز هیچ اتفاقی در حین کار رخ نخواهد داد و طمع مادی، با بی­اعتنایی به مسائل بیمه و ریسک­های بالقوه ناشی از عدم آن رفتار می­کنند. لازم به توضیح است که، متغیرهایی چون متراژ ساخت، تعداد کارگران در حال کار، مرحله کنونی اجرای پروژه و… ، در بالا بردن ریسک و اهمیت بیمه مسئولیت ساختمانی موثر هستند. در صورتی که کارفرما به اعمال بیمه مسئولیت ساختمانی اقدام نکند، مسئولیت­های سنگینی در صورت بروز حوادث، می­تواند بر گردن وی  باشد.

قوانین کار و همچنین قوانین رفاه اجتماعی و حتی قوانین مربوط به مجازات اسلامی (با توجه به قانون دیات) مسئولیت‌های سنگینی در جهت جبران غرامت فوت و نقص عضو و صدمات بدنی کارکنان (که ناشی از حوادث حین کار است)، را متوجه کارفرما می‌نماید. همچنین طبق ماده ۶۶ سازمان تامین اجتماعی، این حق به سازمان تامین اجتماعی داده شده است که در صورت محرز شدن مسئولیت و قصور از طرف کارفرما، برای مطالبه و وصول وجوه پرداختی خود (به نفع فرد بیمه شده یا خانواده وی) اقدامات لازم را انجام دهد.

عوامل موثر بر قیمت بیمه مسئولیت ساختمانی

  • متراژ بنای در حال ساخت: این متراژ بر اساس جواز ساخت است. یعنی سندیت این مورد در زمان تعیین خسارت بیمه مسئولیت ساختمانی، جواز ساخت در نظر گرفته می­شود.
  • نوع فعالیت ساختمانی در نرخ بیمه مسئولیت ساختمانی و در نتیجه، هزینه این بیمه موثر است. یعنی اینکه، پروژه در مرحله احداث بنا هست یا اینکه در مرحله تخریب و بازسازی.
  • مرحله‌ای که پروژه ساختمانی در آن قرار دارد: مانند تخریب، گودبرداری، فونداسیون، اسکلت سازه (بتن یا فلز)، نازک کاری، سفت کاری، نما. هر یک از این مراحل در تعیین درجه ریسک پروژه موثر هستند و به تبع آن، با قیمت بیمه مسئولیت ساختمانی ارتباط مستقیم دارند.
  • نوع اسکلت ساختمان: توجه به این موضوع مفید خواهد بود که، ریسک در اسکلت بتونی کمتر از اسکلت فلزی است.

 

وام مسکن یکم به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه