ثبات یا آرامش خیالی؟؟ – مجله آنلاین هومینگ


به گزارش هومگ، شنیده‌ها از فروکش کردن تب افزایش قیمت مسکن و بازگشت ثبات نسبی به بازار حکایت دارند. شاید بتوان این اتفاق را ناشی از حذف قیمت ازآگهی‌های مسکن دانست. فرضیه‌ای که در صورت درست بودن نیز یک راه‌کار موقت خواهد بود.

حذف قیمت از آگهی‌های خودرو و مسکن از سایت‌ها که به دستور دادستانی انجام گرفته بود تاحدودی موثر واقع شده است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران این کاهش قیمت را تایید می‌کند و حذف قیمت از آگهی‎ها را نیز بی‌تاثیر نمی‌داند. در بازار مسکن نیر اوضاع به همین شکل است. به نقل از مشاورین املاک تا حدودی شاهد کاهش قیمت بوده‌ایم.

هرچند هنوز هم فروشندگان از امضای قرارداد امتناع می‌کنند ولی تعداد فایل‌های سپرده شده به بنگاه‌های معاملات املاک افزایش داشته است. خریدران نیز با ابهام و سردرگمی و مشکلات نقئینگی مواجه هستند. به گزارش بانک مرکزی بازار مسکن در فروردین‌ماه، نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۷۳ و ۳۲ درصد کاهش حجم معمالات را تجربه کرده است.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که از ۱۲ اردیبهشت که قیمت از آگهی‌های مسکن حذف شده است قیمت مسکن پایین نیامده اما روند افزایشی آن نیز ادامه پیدا نکرده است. مشاورین املاک معتقدند که این حذف قیمت از آگهی مسکن بدون شک یک راهکار کوتاه‌مدت خواهد بود. بازار مسکن به اعتقاد اکثر کارشناسان تابع دو عامل قیمت ارز و طلا و میزان تقاضا در بازار است. از آنجایی که قیمت رشدی ۱۰۴ درصدی را در تهران تجربه کرده است و این رکود در بازار مسکن چندین ماه است که وجود دارد پس نمی‌توان حذف قیمت از آگهی‌های مسکن را چندان مؤثر دانست.

جدیدترین اخبار بازار مسکن

روز ۱۲ اردیبهشت ماه به دستور دادستانی، حذف قیمت آگهی‌های فروش خودرو و مسکن به مدیران سایت‌های واسط توسط پلیس ابلاغ شد. به دنبال این دستور، مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد:«مقداری هیجان و التهابات بازار فروکش کرده است». چند روز بعد خبر رسید که قرار است قیمت در بعضی آگهی‌ها مشروط به لحاظ بعضی الزامات درج شود. خسروی با اشاره به جلساتی که در این زمینه با حضور دستگاه‌های مختلف برگزار شده اظهار کرد: قرار است سایت وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع و معیار تعیین قیمت‌های پایه در نظر گرفته شود، این اطلاعات توسط اتحادیه مشاوران املاک استخراج شده و در اختیار سایت‌های اینترنتی قرار گیرد.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، سایت‌های اینترنتی باید از داده‌های سامانه رهگیری معاملات املاک استفاده کنند و آن‌ها را به روز در سامانه خود قرار دهند.

بازار مسکن در شهریور افت می‌کند

ستاریان، کارشناس بازار مسکن عقیده دارد حذف قیمت از آگهی مسکن تاثیر چندانی ندارد زیرا که مسکن همچون خودرو یا لوازم خانگی نیست و عوامل تبلیغاتی بر روی این کالای سرمایه‌ای چندان تاثیرگذار نیستند.

تاثیر بنگاه‌های معاملات املاک بدون شک ۱۰ تا ۲۰ درصد نخواهد بود و بسیار ناچیزتر از این ارقام است. مهم‌ترین عاملی که قیمت مسکن را دچار تغییر می‌کند تقاضای مطلق است. در نهایت پیش بینی می‌شود قیمت در سال ۹۸ کماکان افزایش پیدا کند هرچند که شاید در شهریور ماه شیب افزایش قیمت ملایم‌تر شود.

مسکن، بدون ظرفیت اقتصادی

عدالت‌خواه نیز به عنوان کارشناس مسکن اعتقاد دارد که مسکن گران نشده است و این پول ملی است که ارزش خود را از دست داده است. به عقیده عدالت‌خواه رشد قیمت مسکن متوقف نخواهد شد ولی به دلیل نبود تقاضای موثر، ارزش اقتصادی خود را از دست داده است.

وجود ۴٫۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور نشان‌دهنده بخش سرمایه‌گذار برای فعالیت در بازار مسکن است. ایجاد واحدهای بیشتر و اخذ مالیات از واحدهای خالی گزینه‌هایی هستند که می‌توانند تعادل را به بازار مسکن برگردانند.

نکته پایانی اینکه، قیمت ارز ریشه در مسائل سیاسی و اقتصادی دارد و نمی‌توان به قطعیت آینده آن را ترسیم کرد ولی قیمت ذاتی مسکن تابع قیمت مصالح است که چندان تحت تاثیر تحریم‌ها و نرخ ارز نیست. با این حال تا هنگامی که ثبات در اقتصاد کشور برقرار نباشد نمی‌توان توقع رفتاری متعادل و باثبات از بازار مسکن را داشت.

 

تحلیل بازار مسکن در فروردین‌ماه ۹۸منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه