راهکار حمایت از مستاجران – مجله آنلاین هومینگ


به گزارش هومگ و به نقل از خبرگزاری تسنیم، رئیس سابق اتحادیه مشاورین املاک اعتقاد دارد که افزایش اجاره‌بها تابع افزایش قیمت خانه در تهران است. به عقیده حسام عقبایی افزایش درآمد با افزایش هزینه‌ها بخش مسکن همخوانی ندارد و افزایش حقوق ۲۰ درصدی توسط دولت بیشتر جنهب نمادین و یا شاید  روانی دارد.

افزایش تمام سبدهای هزینه‌ای یک خانوار از خوراک و بهداشت گرفته تا تحصیل و حمل‌ونقل بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است و توقع اینکه این افزایش به صورت کامل به پوشش بخش مسکن خانوارها برسد توقع نابجایی است. کما اینکه اگر این امر محقق شود نیز باز در برابر افزایش اجاره‌بها جوابگو نخواهد بود.

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک نقدی هم به عملکرد و نحوه تعامل دولت با بانک‌ها دارد. به عقیده عقبایی بانک‌ها باید به سمت فعالیت‌های توسعه‌ای و مردم‌محور پیش بروند. بانک‌ها باید در طول این سال‌ها فعالیت‌هایی را برای ارائه خدمات و تسهیلات به اقشار ضعیف انجام انجام می دادند که متاسفانه این اتفاق رخ نداده است.

وی ادامه داد: منظورم از ارائه وام، تسهیلات است که هم مبلغ آن موثر باشد، مدت بازدهی آن و هم سودش یک سود کم و موثری باشد.  این کار باید در جهت ماندگار شدن دهک‌های ضعیف و متوسطی که در تهران یا شهرهای بزرگ استقرار دارند، انجام شود. مهاجرت این اقشار چه بسا به دلیل این‌که شغلشان در آن شهر است یا فرزند آنها در آن شهر به مدرسه می‌رود یا همسرشان در آن شهر سرکار می‌رود به مفهوم مهاجرت معکوس دلخواسته و به اصطلاح از سر راضی بودن نیست. این مهاجرت از سر ناچاری است و این خودش هزینه‌های بسیار زیاد فرهنگی و اجتماعی چه در بُعد سوخت، ترافیک آلودگی هوا و اعصاب و روان و مشکلات دیگر برای مردم ایجاد می‌کند.

مشکلات مسکن، مشکلاتی ریشه‌ای است

به عقیده عقبایی به مشکل اجاره‌نشینی باید یک دهه قبل فکر میشد و اقدامات ساخت خانه‌های استیجاری انجام میشد تا امروز بتوان از نتیجه آن استفاده کرد. متاسفانه پروسه ساخت و ساز در ایران به خوبی پیش نرفته است و خانه‌های با عمر ۱۰ تا ۱۵ سال در ایران کلنگی به حساب می‌آیند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که این سازه‌ها سازه‌های پایداری هستند، افزود: باید تولیدکنندگان مسکن ترغیب شوند و زمین و تسهیلات مناسب در اختیار آنها قرار گیرد. دولت به تولیدکنندگان بگوید در قبال زمین و وام ۱۰ سال مکلف هستید که این سازه را با قیمتی که ما تعیین می‌کنیم در اختیار مردم مردم قرار دهید. مثلا دولت با یک قرارداد مشخصی میزان رشد اجاره‌بهای سالانه را مشخص کند به مدت ۵ سال به مدت ۱۰ سال سند اجاره‌داری داشته باشد و بعد به سرمایه‌گذار بگوید بعد از ۱۰ سال خودت می‌توانی بهره‌برداری کنی.

عقبایی تاکید کرد:‌ این سازه آنقدر پایدار است که سازنده بتواند حتی ۴ دهه و ۵ دهه دیگر از آن بهره‌برداری کند و استفاده خودش را برده و توجیه اقتصادی داشته باشد. این مسئله باعث ترغیب سازنده برای ورود به چنین طرح‌هایی می شود.

در نهایت باید اشاره کرد که تمام مشکلات امروز بخش مسکن برای چندین سال حل نشده باقی خواهند ماند ولی همین امروز هم برای تصمیم‌گیری و ارائه راهکار برای حل مشکل مسکن خوب است. به این امید که در آینده نزدیک این مشکلات کاش یابد و اقشار ضعیف و متوسط سختی کمتری را متحمل شوند.

جدیدترین اخبار بازار مسکنمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه