مسکن مهر، انتخاب اجباری خانه اولی‌ها


 

شاید در ابتدای راه وام مسکن ۱۶۰ میلون تومانی می‌توانست نقش پرنرگ‌تری در صاحب‌خانه شدن زوج‌های جوان داشته باشد. نقش و تاثیری که روز به روز کمرنگ‌تر و کم‌اثرتر می‌شود و متقاضیان را به سمت گزینه‌های دیگر از جمله مسکن مهر سوق می‌دهد.

براساس گزارشات، تنها ۲ سال پیش از این، وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی چیزی در حدود ۵۰ درصد قیمت مسکنی با متراژ ۶۰ متر (براساس میانگین قیمت) را پوشش می‌داد. تاثیری که در حال حاضر و با توجه به میانگین قیمت فعلی مسکن در تهران رقمی در حدود ۲۰ درصد قیمت واحد مسکونی ۶۰ متری است.

کاهش قدرت خرید متقاضیان واقعی منجر به کاهش حجم معاملات مسکن در فروردین‌ماه به شکلی بی‎سابقه شده‌است. به نحوی که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۷۳ درصد کاهش را تجربه کرده است.

شرایط ایجاد شده تمایل!! متقاضیان وام مسکن اول را به خرید واحدهای مسکن مهر بیشتر کرده است.

مدیر اعتباری بانک مسکن به این نکته اشاره کرده است که واحدهای مسکن مهر شامل نوعی از تسهیلات تا سقف ۴۰ میلیون تومان هستند و استفاده از این تسهیلات و وام مسکن به‌طور همزمان امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه متقاضیان استفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای خرید واحدهای مسکن مهر ابتدا باید تسهیلات مسکن مهر را تسویه کنند، گفت بخشی از متقاضیان خانه اولی در شهرهای بزرگ که به دلیل نوسانات قیمت امکان خرید مسکن در برخی مناطق شهری را ندارند می‌توانند از این امکان با لحاظ شرط مذکور استفاده کنند.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن سقف تسهیلات خرید مسکن از طریق صندوق پس‌انداز مسکن یکم را معادل ۱۶۰ میلیون تومان برای زوجین عنوان و اظهار کرده متقاضیانی که در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در کلانشهرها همچون تهران ثبت‌نام کرده‌اند و متقاضی خرید واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید هستند پس از تطبیق سقف تسهیلات خود با سقف تسهیلات پرداختی در شهرهای جدید باید برای اخذ تسهیلات خود اقدام کنند.

سقف تسهیلات در شهرهای جدید با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر معادل مراکز استان‌ها و در شهرهای جدید با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر معادل شهرهای کوچک خواهد بود. شرایط دریافت وام مسکن

مدیر اعتباری بانک مسکن با تاکید بر آنکه امکان استفاده همزمان از دو نوع تسهیلات خرید مسکن برای یک واحد مسکونی وجود ندارد، گفت که صندوق پس‌انداز مسکن یکم صندوق مختص سپرده گذاری برای استفاده از تسهیلات خرید مسکن ویژه متقاضیان خانه اولی و یا متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری است که پس از اتمام دوره سپرده گذاری نسبت به پرداخت تسهیلات به سپرده گذاران اقدام می‌کند؛ این صندوق متناسب با قیمت مسکن و مکان جغرافیایی که متقاضیان خرید مسکن در آن قرار دارند همچنین با لحاظ مجرد و یا متأهل بودن متقاضیان اقدام به پرداخت شش سقف شناور از تسهیلات می‌کند؛ سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس اندازمسکن یکم برای زوجین شهر تهران ۱۶۰ میلیون تومان است که بالاترین سقف تسهیلات خرید مسکن در شرایط فعلی محسوب می‌شود؛ سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن برای متقاضیان انفرادی (مجرد) نیز در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان است که بالاترین سقف تسهیلات انفرادی خرید مسکن در حال حاضر است.

با توجه به شرایط بیان شده توسط مدیر اعتباری بانک مسکن، وام مسکن اول برای زوج‌ها در شهرهای جدید اطراف تهران ( جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر) معادل ۱۲ میلیون تومان و وام انفرادی معادل ۶۰ میلیون تومان است. در سایر شهرها نیز این رقم برای زوجین معادل ۸۰ میلیون تومان و برای وام انفرادی ۴۰ میلیون تومان است.

باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که وام مسکن یکم حداکثر تا ۸۰ درصد ارزش واحد مسکونی را پوشش می‌دهد. برای مثال اگر ارزش خانه مورد نظر ۷۰ میلیون تومان باشد وام مسکن حداکثر تا ۸۰ درصد ارزش آن را پوشش خواهد داد.

براساس آمار و اطلاعات ، تعداد سپرده صندوق پس‌انداز مسکن یکم در پایان سال ۹۷ به ۳۶۲ هزار و ۸۲۲ فقره و ۶ هزار و ۵۴ میلیارد تومان رسیده است. در سال گذشته نیز بیش از ۵۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن از این محل به متقاضیان خانه اولی در سراسر کشور پرداخت شده است.

 

جدیدترین اخبار بازار مسکنمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه