افزایش چراغ خاموش اجاره‌ بها


داده‌های مشاورین املاک و اطلاعات حاصله از بازار مسکن نشان می‌دهد که نرخ اجاره‌بها در اردیبهشت‌ماه تهران رقمی بین ۱۰ تا ۴۰ درصد رشد داشته است. عدم تناسب این رشد با درآمد قشر اجاره‌نشین باعث کشیده شدن این قشر به سمت گزینه‌های دیگر شده است.

با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی اجاره‌بها روندی افزایشی را در پیش گرفته است و این درحالی است که توان مالی مستأجران تفاوت چندانی نکرده است و حتی کاهش نیز یافته است. با این‌حال با تواجه به افزایش چشم‌گیر قیمت مسکن در پایان سال گذشته و شروع سال جدید مالکین درخواست اجاره‌بها بالاتری را دارند. البته ذکر این نکته لازم است که با توجه به شرایط احتمال خالی ماندن خانه‌های با اجاره بالا که عمدتا نیز خانه‌های نوساز هستند بیشتر است.

خانه‌های کوچک‌تر و قدیمی‌تر

آمار و گزارش‌ها حاکی از آن است که مستأجران با توجه به شرایط قیمتی در فصل جابه‌جایی به دنبال خانه‎های کوچک‌تر و قدیمی‎تر خواهند بود. خانه‌هایی که از نظر مالی به بودجه آن‌ها نزدیک‌تر باشد و بتوانند از پس هزینه‌های آن بربیایند.

واحدهای لوکس! اجاره‌های نجومی

واحدهای لوکس و متراژ بالا شهر تهران که مالکین آن‌ها شرایط سختی را برای فروش آن‌ها با قیمت‌های جدید پیش‌رو دارند، رفته رفته به سمت بازار اجاره کشیده می‌شوند و به علت قیمت بالا ساخت قابل انتظار است که مالکین اجاره‌بها بالایی را برای این واحدها طلب می‌کنند.

جدیدترین اخبار بازار مسکن

اجاره‌نشینی یا کوچ

 هرچند که رشد اجاره‌بها نسبت به رشد قیمت مسکن کمتر بوده است ولی باز هم همین میزان رشد باعث شده تعداد زیادی از قشر اجاره‎‌نشین به فکر مهاجرت از شهر باشند. مهاجرتی که طبق آمار از سال ۹۰ شروع شده است و در سال جاری احتمالا سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت. استان‌های البرز، گیلان و مازندران بیشترین سهم از این مهاجرت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

شهرهای کرج، گرم‌دره، اندیشه، پرند، هشتگرد و پردیس مقاصد احتمالی افرادی است که قصد کوچ از تهران را دارند.

مسکن استیجاری! رویا یا واقعیت؟

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، تولید و عرضه مسکن استیجاری دولتی به عنوان یک راه حل برای کنترل بازار اجاره بها در دستور کار قرار دارد. در ایران نیز از سال ۱۳۹۲ طرح مسکن استیجاری در قالب مسکن اجتماعی مطرح شده اما به دلیل عدم اختصاص بودجه کافی، شکلی عملیاتی به خود نگرفت و می‌توان گفت بازار اجاره کماکان در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. ساز و کار آن هم کاملاً سنتی و توسط مالکان مدیریت می‌شود.

در روزهای اخیر سیستم بانکی بسته‌ای را در دستور کار خود قرار داده که طبق اعلام مدیرعامل بانک مسکن به هر دو طرف عرضه و تقاضا در این بسته توجه شده است. رحیمی انارکی درباره گروه‌های اجاره‌نشین بیان کرده: با توجه به شرایط موجود و برای مدیریت اجاره بهای پرداختی از سوی مستأجران، برای اولین بار بانک عامل بخش مسکن در این حوزه ورود پیدا و ابزارهای جدیدی تدوین کرد.

عوامل موثر در نرخ اجاره‌بها

اکثریت اعتقاد دارند که اصلی‌ترین عامل تعیین نرخ اجاره‌بها قیمت مسکن است اما عواملی دیگری همچون میزان سود بانکی، بازده سرمایه‌گذاری اجاره نسبت به فروش، نرخ تورم، نرخ بیکاری و توان خرد اقشار اجاره‌نشین در نوسانات قیمت اجاره‌بها تاثیر دارند. در سال جاری کاهش سود بانکی باعث کاهش تمایل مالکین به رهن و افزایش تمایل به دریافت اجاره شده است.

شرایط اقتصادی پرنوسان و افزایش مداوم قیمت‎‌ها باعث سرگردانی اجاره‌نشین‌ها شده است اما  واقعیتی که وجود دارد این است که اگر میزان اجاره‌بها تناسبی با توان پرداختی مستأجرین نداشته باشد آن‌ها ناچار به کوچ به شهرهای حومه تهران و یا شهرهای دیگر هستند.

مهــــاجرت بـــزرگ!؟منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه