بهترین راه خنک نگه داشتن خانه


راه‌های خنک نگه داشتن خانه در تابستان بسیار متنوع است و شما می‌توانید با پیدا کردن بهترین راه خنک نگه داشتن خانه، منزل خود را از فصل تابستان به فصل بهاری دل‌انگیز تبدیل کنید. به دلیل اینکه گازهای گلخانه‌ای در سال‌های اخیر به میزان زیادی تولید شده است، دمای جو زمین روزبه‌روز افزایش میابد. از طرفی هم کشور عزیزمان دارای بخش کویری عظیمی است. ساختمان‌ها هم با بیشتر قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب به مرور زمان گرم‌تر می‌شوند. همچنین در تابستان آلودگی هوا زیاد است و بهینه مصرف کردن آب و برق مصرفی خانوار در اولویت قرار دارد. خوشبختانه امروزه کارخانه‌های تولیدکننده دستگاه‌های سرمایشی این اولویت‌ها را کاملاً شناخته و سرلوحه خود قرار داده‌اند و برای ما راه‌های خنک نگه داشتن خانه را آسان‌تر کردند. این امر باعث شده است که با شناخت کافی که از دستگاه‌های سرمایشی دارید راحت‌تر بتوانید بهترین راه خنک نگه داشتن خانه توسط این دستگاه‌ها را کشف کنید و بتوانید خانه‌ای خنک با کمترین هزینه داشته باشید. البته انتخاب بهترین وسیله­ی سرمایشی بخشی از راه‌های خنک نگه داشتن خانه در تابستان است و ترفندهای دیگری هم هستند که شما را در این امر یاری می‌کنند. خنک بودن منزل شما بستگی به شرایطی دارد که شما بستر آن‌ها را فراهم می‌کنید و اگر در انجام این کارها کوتاهی کنید؛ خانه شما با هوای بیرون فرق چندانی نمی‌کند. بنابراین خنک‌کننده‌ها نمی‌توانند در کاهش دمای منزل تأثیر چندانی داشته باشند و فقط شما وجود آن‌ها را در قبض آب و برق خود حس می‌کنید. این ذکاوت و هوش شماست که به شما کمک می‌کند تا خود و منزلتان را برای این گرما آماده کنید و راه‌هایی را پیدا کنید که بتواند شما را از این گرما در امان بدارد. ما در این مقاله سعی بر این داشته‌ایم که به شما راه‌کارهایی را ارائه دهیم تا خانه خود را از دمای بالا و گرمای بیش از حد محافظت کنید و در بهتر شدن شرایط زندگی خود در این روزهای گرم تأثیرگذار باشید.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • چگونگی خنک نگه داشتن بدن
  • خنک کردن خانه از دیروز تا امروز
  • بهترین راه خنک نگه داشتن خانه به وسیله کولرها

چگونگی خنک نگه داشتن بدن

قبل از اینکه بخواهیم خانه خود را خنک کنیم یا از سیستم‌های سرمایشی استفاده کنیم، باید راه‌های خنک کردن دمای داخلی بدن خودمان را پیدا کنیم و از عطش بدن بکاهیم. وقتی شما از درون عطش دارید هر چه قدر هم فضای منزلتان خنک باشد باز هم شما احساس گرما می‌کنید. همان‌طور که می‌دانید غذاها و نوشیدنی‌ها دارای طبع‌های مختلفی هستند مانند سردی، گرمی و متعادل. در فصول سرد سال بهتر است از مواد خوراکی استفاده کنیم که طبع گرم دارند و در فصول گرم تابستان، مواد غذایی که سردی با خود دارند مصرف بیشتری داشته باشیم. این مواد غذایی می‌توانند میوه یا سبزی‌ها باشند، مانند هندوانه، خیار و کدو، یا نوشیدنی‌های سنتی و خاطره‌انگیز که از گذشته تا الآن از نوشیدن آن‌ها سیر نمی‌شویم مانند عرق خارشتر، آیس­تی، سکنجبین و عرق بیدمشک که هم خاصیت دارویی دارند و هم از گیاهان به دست آمده‌اند و برای سلامتی مفید هستند. استفاده از این مواد غذایی با طبع سرد را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید تا دمای بدنتان را پایین نگه دارند.

خنک نگه داشتن خانه

یکی از راه‌های خنک نگه داشتن خانه در تابستان می‌تواند جلوگیری از افزایش دمای بدن در روزهای گرم باشد.

در روزهایی که تعریق زیاد دارید دوش آب سرد بگیرید تا دمای بدنتان به زودی پایین بیاید. دوش آب سرد یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای پایین آمدن عطش بدنتان است. هر وقت فکر کردید که گرمای هوا شما را کلافه کرده است از دوش گرفتن با آب سرد غافل نشوید.

خنک نگه داشتن خانه

در خانه از لباس‌هایی با جنس پنبه استفاده کنید تا حس خنکی بیشتری داشته باشید. رنگ‌های روشن و لباس‌های گشاد مانند دامن یا تی‌شرت گشاد که از جنس پنبه هستند گرمای کمتری را به بدن منتقل می‌کنند.

خنک کردن خانه از دیروز تا امروز

در گذشته راه‌های خنک نگه داشتن خانه در تابستان بسیار آسان و کاربردی بود. خانه‌ها حیاط داشتند؛ برای خنکی خانه حیاط را می‌شستند و حوض‌هایی در وسط حیاط قرار داشت که دمای خانه را متعادل می‌کرد. گل و گیاهانی که برای زینت در حیاط‌ها کاشته می‌شد، سایه‌بانی برای خانه به حساب می‌آمدند. در آن دوران شب‌ها در پشت‌بام یا حیاط خود می‌خوابیدند که از نسیم شبانگاهی بهره ببرند. بهترین راه خنک نگه داشتن خانه‌ها در آن روزها استفاده از پنکه‌های سقفی بود که جریان هوا را جابه‌جا می‌کرد و هوای فضای خانه را مطبوع نگه می‌داشت.

خنک نگه داشتن خانه

  این پنکه‌های سقفی راه‌حل خوبی بودند اما فقط در روزهایی که دمای هوا خیلی بالا نبود. در روزهای گرم و شرجی تابستانی این پنکه‌ها جواب گوی این گرما نبود و برای همین کم‌کم جای خود را به کولرهای آبی داد. کولرهای آبی بسته به قدرتی که دارند فضای خانه‌ها را خنک می‌کنند. برای انتخاب قدرت این کولرها باید به متراژ خانه توجه کنید که بتوانید مناسب‌ترین کولرآبی را تهیه کنید. این کولرها هر سال، قبل از اولین استفاده باید کاملاً سرویس شوند و پوشال‌های آن‌ها تعویض شود، اگر تسمه‌های آن‌ها شل شده بود، تسمه جدید جایگزین شود و داخل کولر را کامل تمیز کنید. کولرهای آبی به خاطر دردسرهایی که برای استفاده دارند کم‌کم کنار گذاشته شدند. البته در بسیاری از خانه‌های ایرانی به خاطر سرمای مرطوبی که این دستگاه‌ها دارند هنوز هم از آن‌ها استفاده می‌شوند.

کولرهای آبی با اینکه دردسرهای خود را دارند اما از بیشترین محبوبیت در بین مصرف‌کنندگان برخوردارند و یکی از راه‌های خنک نگه داشتن خانه در تابستان هستند.

کولرهای گازی نوع جدیدتری از دستگاه‌های خنک‌کننده‌ها هستند که بعد از کولرهای آبی وارد بازار شدند. این کولرها دیگر دردسرهای کولرهای آبی را ندارند. سرمای کولرهای گازی، سرمایی خشک و بدون رطوبت است که برای مناطق شرجی که رطوبت هوای بالایی دارد، مناسب است. کولرهای گازی با ریموت، کنترل می‌شوند و شما می‌توانید دمای منزل را به راحتی کنترل کنید. این کولرها بهترین روش خنک نگه داشتن خانه نیستند زیرا مصرف برق زیادی دارند و شما را از استفاده طولانی مدت از آن‌ها پشیمان می‌کنند. هزینه‌ی زیاد برق این دستگاه‌ها باعث می‌شوند که خانه شما جزء پرمصرف‌ترین‌ها باشد و مدام با قطعی آن مواجه شوید.

اسپیلت­ها با ورودشان نبض بازار را در دست گرفتند. این دستگاه‌های خنک‌کننده همراه با هوای خنک، مقداری هم رطوبت را وارد خانه می‌کنند. این قابلیت اسپیلت­ها باعث شده است که برای همه شرایط آب و هوایی مناسب باشند. اسپیلت­ها مانند کولرهای گازی با ریموت، کنترل می‌شوند و می‌توانید دمای مناسب با منزلتان را پیدا کنید. اسپیلت­ها برعکس کولرهای گازی بسیار به صرفه هستند و دیگر نگران روشن نگه داشتن آن‌ها نیستید. یکی از معایبی که این دستگاه دارند و با کولرگازی هم مشترک هستند این است که در یک نقطه از منزلتان نصب می‌شوند و شما دیگر این خنکی را در فضاهای دیگر خانه حس نمی‌کنید. اگر می‌خواهید همیشه خنک بمانید باید تمام وسایل خود را بردارید و در همان نقطه از خانه بمانید.

استفاده از دستگاه‌های مناسب محیط زندگی بهترین راه خنک نگه داشتن خانه در تابستان است.

بهترین راه خنک نگه داشتن خانه به وسیله کولرها

هر دستگاه برقی که خریداری می‌شود اگر از دستورالعمل‌هایی که دارد پیروی کنید هم می‌توانید طول عمر آن‌ها را بیشتر کنید و هم بهترین کارایی را برای شما دارند. دستگاه‌های خنک‌کننده هم از این قاعده مستثنا نیستند. شما با رعایت اصولی ساده می‌توانید بهترین راه خنک نگه داشتن منزل خود را بیابید و از گرمای تابستان در امان باشید. این اصول عبارت‌اند از :

برای کولرهای آبی خود سایه‌بان نصب کنید تا بادی که وارد منزلتان می‌شود خنک باشد. کولرهای آبی اگر در معرض مستقیم آفتاب باشند، گرم می‌شوند و دیگر باد خنک نمی‌دهند.

کولرهای خود را سرویس کنید تا از سلامت اجزای آن‌ها اطلاع داشته باشید. در کولرهای گازی و چیلرها از تمیز بودن فیلترهای آن‌ها غافل نشوید. در کولرهای آبی تسمه و پوشال سالم داشتن، یک رکن اساسی است.

وقتی که کولرهای خود را روشن می‌کنید کاملاً درب و پنجره‌ها را ببندید، تا هوای خنک از آن‌ها خارج نشود. اگر در منزلتان در ساعاتی از شبانه‌روز فقط از یک فضا استفاده می‌کنید، دریچه قسمت‌های دیگر خانه را ببندید تا تمرکز خنک‌کننده به یک فضا باشد.

از پرده‌های مناسب تابستان استفاده کنید. پرده‌های مناسب این فصل بیشتر جنس نخی و پنبه‌ای دارند. ضخامت پرده‌های خود را طوری انتخاب کنید که نور خورشید از آن‌ها عبور نکند.

در ساعاتی از شبانه‌روز که از وسایلی گرمایی استفاده می‌کنید، لطفاً دستگاه خنک‌کننده خود را خاموش کنید. این دستگاه‌ها عبارت‌اند از: اجاق‌گاز، اتو و فر. دستگاه‌های تولیدکننده گرما باعث می‌شود تا دمای خانه برای مدتی بالا برود و  به خنک‌کننده شما فشار بیشتری وارد شود.

از خنک‌کننده‌های با برچسب انرژی بالا استفاده کنید. این دستگاه‌ها با انرژی برق کمتری کار می‌کنند و بازده بالایی دارند. هنگام خرید دستگاه‌های خنک‌کننده متراژ خانه خود را مدنظر قرار دهید. کولرهایی که مناسب خانه شما هستند را خریداری کنید.

یک ربع قبل استفاده از کولرآبی خود دکمه پمپ را بزنید تا کامل پوشال‌ها خیس شوند. پوشال‌های این کولرها هر چقدر بیشتر خیس شوند بادی که از کولرها وارد خانه می‌شود، خنک‌تر است.

شب‌ها کولر خود را تا قبل از طلوع خورشید خاموش کنید. زیرا در این ساعت دمای هوا در خنک‌ترین حالت خود قرار دارد و موقع مناسبی است که کولر شما استراحت کند.

برای پنجره‌های خود سایه‌بان بگذارید. با گذاشتن سایه‌بان در بالای پنجره‌ها دیگر آفتاب وارد خانه شما نمی‌شود .

در نمای بیرونی ساختمان خود از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا نور خورشید جذب ساختمان نشود.

خنک نگه داشتن خانه

خانه خود را با گیاهانی که تولید اکسیژن می‌کنند، تزئین کنید. این گیاهان علاوه بر تأمین اکسیژن خانه، می‌توانند دمای منزلتان را تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش دهند. این گیاهان همچنین می‌توانند نور خورشید را جذب کنند و اجازه ندهند که گرمای خورشید وارد منزل شوند.

دستگاه‌های خنک‌کننده خانگی اگر درست استفاده شوند و بدانیم در چه شرایطی بهترین کارایی را دارند می‌توانند بهترین راه خنک نگه داشتن خانه باشند.

در این مقاله راه‌های خنک نگه داشتن خانه در تابستان را به شما ارائه دادیم. این بستگی به شما دارد که بخواهید از کدام راه و روش استفاده کنید. بهترین راه خنک نگه داشتن خانه ترکیبی از این مطالب بود که به شما گفتیم. اگر شما این مطالب را در موقعیت‌های مناسب استفاده کنید، می‌توانید بهترین راه خنک نگه داشتن خانه را پیدا کنید. رعایت اصولی ساده که کاربردی هستند و در روند زندگی شما تغییر بسیار زیادی دارند. این روش‌ها باعث می‌شوند که در خانه ماندن آرزوی شما باشد و دیگر از گرمای تابستانی کلافه نشوید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه