خانه مناسب برای کودک – مجله آنلاین هومینگ


خانه مناسب برای کودک خانه‌ای است که در آن کودکان مانند گیاهی که در حال رشد است، بالغ می‌شوند. فرزندان در دوران کودکی نیاز به آزادی عمل دارند و با فعالیت‌هایی که دارند، رشد می‌کنند و یاد می‌گیرند. خانه اولین و بهترین مکان برای رشد و یادگیری است که اگر خانه مناسب کودک نباشد مانند گیاهی که به آن نور خورشید و آب مناسب داده نشده است، پژمرده می‌شوند. فرقی نمی‌کند که شما از  چه طبقه‌ای اجتماعی باشید یا چقدر هزینه برای کودک خود کنید، فرزند شما در دوران کودکی نیاز به شرایطی دارد که اگر این شرایط فراهم نباشد، آن‌ها نمی‌توانند خوشحال باشند و افراد شادی در آینده باشند. حتماً کودکانی را دیده‌اید که زیاد لبخند نمی‌زنند یا مانند کودکان دیگر به بازی مشغول نمی‌شوند، این کودکان در محیط خانه خود شرایط مناسبی ندارند و وقتی شما از دور آن‌ها را می‌بینید، می‌دانید که شرایط مناسبی برای کودک فراهم نشده است. در صورتی که ممکن است هر آنچه یک کودک از نظر مادی نیاز داشته باشد برایش فراهم باشد. در بعضی از موارد خانه مناسب کودک نیست و آن‌ها نمی‌توانند در آن احساس خوشحالی کنند. کودکان خوشحال، از کوچک‌ترین وسایل و اتفاق‌ها هم شاد می‌شوند. این کودکان در آینده دیرتر امید خود را از دست می‌دهند و راحت‌تر می‌توانند در جامعه با دیگران ارتباط برقرار کنند. برای اینکه شما خانه مناسب برای کودکان داشته باشید به نکات ریزی توجه کنید که رعایت آن‌ها باعث می‌شود، فرزندتان در محیط خانه شادتر باشند.

سرفصل‌های این مقاله عبارت‌اند از :

 • کودکان و امنیت آن‌ها در خانه
 • چیدمان خانه مناسب برای کودک
 • یادگیری کودکان در خانه

کودکان و امنیت آن‌ها در خانه

کودکان همیشه در حال فعالیت هستند و هیچ اتفاق یا وسیله‌ای نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد. به خاطر تجربیات کمی که دارند، نمی‌دانند که در خانه وسایلی هست که ممکن است برای آن‌ها خطرناک باشد. والدین همیشه از وقوع اتفاقات تلخ در خانه برای کودکان نگران هستند، برای اینکه کودکان بتوانند آزادانه در خانه بازی کنند و امنیت آن‌ها در خطر نباشد باید محیط خانه را امن کرد. برای امن کردن خانه لطفاً به نکات زیر توجه کنید:

 1. آشپزخانه یکی از مکان‌هایی هست که والدین بسیار از ورود کودکان می‌ترسند. در آشپزخانه خود وسایل تیز مانند چاقو و قیچی را داخل کابینت‌های بالایی قرار دهید تا دست فرزند شما به آن‌ها نرسد. همچنین مواقعی که آشپزی می‌کنید کودکان خود را از گاز دور نگه دارید.
 2. مراقب کودکان خود در برابر آب جوش باشید. اگر در خانه از سماور یا چای‌ساز استفاده می‌کنید آن را از دسترس کودکان خارج کنید. پوست کودکان بسیار حساس است و آب جوش یا حتی گرم، سریع می‌تواند آن‌ها را بسوزاند. در فصل زمستان اگر از بخاری به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌کنید مراقب باشید که فرزند شما به سراغ آن نرود یا حتی نزدیک آن نشود.
 3. از ترمزهای فرش استفاده کنید. این ترمزها باعث می‌شوند که فرش بر روی سرامیک یا سنگ لیز نخورند و وقتی کودک شما بر روی آن‌ها می‌دود، سر نخورد.
 4. لبه‌ی میزها و گوشه‌های تیز کابینت خود را با فوم بپوشانید. خود ما بزرگ‌ترها وقتی تصادفی سرمان را بلند می‌کنیم بسیار پیش می‌آید که سرمان به لبه تیز آن‌ها بخورد، کودکان هم از این قائده مستثنی نیستند.
 5. در تراس خود را با برچسب‌های رنگی تزیین کنید تا کودکان دچار اشتباه نشوند. کودکان کمتر می‌توانند وجود شیشه را بفهمند برای همین ممکن است که با آن‌ها برخورد کنند.
 6. اگر پنجره‌ای دارید که ارتفاع کمتری در خانه دارد و دست کودک به آن می‌رسد، حتماً از بسته بودن آن اطمینان داشته باشید. کودکان به نترس بودن مشهورند و معنای ارتفاع را هنوز درک نمی‌کنند، پس برای امنیت جان آن‌ها درب پنجره‌ها را ببندید.
 7. برای جلوگیری از برق‌گرفتگی کودکان از درپوش برق استفاده کنید. بچه‌ها برای درک بهتر وسایل خانه آن‌ها را لمس می‌کنند. برای جلوگیری از بروز حادثه بهتر است روی پریزها درپوش بگذارید.
 8. مراقب وسایلی که لولا دارند باشید. این وسایل از قبیل میزهای تاشو و میز اتو ؛ وقتی که کودک شما به پایه آن‌ها دست بزنند باعث گازگرفتگی دست آن‌ها می‌شود.
 9. کودک خود را از موادی که سمی هستند دور نگه دارید. یکی از حس‌هایی که فرزند شما به آن علاقه زیادی دارد، حس چشایی است. کودکان معمولاً وسایلی که در اطراف خود دارند را در دهان خود می‌گذارند. مواد سمی مانند حشره‌کش‌ها و مواد شوینده خود را دور از دسترس کودکان قرار دهید. موادی مانند جوهر خودکار هم برای کودک شما مضر هستند.
 10. وسایل ریزی که در خانه هستند، جمع کنید یا آن‌ها را در جایی دور از دسترس کودکان قرار دهید. این وسایل اگر در اطراف کودک باشند آن‌ها را می‌خورند که باعث اختناق فرزند شما می‌شود.

خانه مناسب برای کودک

احساس امنیت یکی از نیازهایی است که با رعایت موارد خانه مناسب برای کودک می‌توانید با آرامش خاطر بیشتری این حس را در خود و فرزندتان تقویت کنید.

چیدمان خانه مناسب برای کودک

خانه شما با هر دکوراسیونی که باشد باید اصولی را برای سهولت بیشتر کودک در آن رعایت شود. محیط خانه باید طوری طراحی شده باشد که کودک در آن بتواند آزادی عمل بیشتری داشته باشد.

یکی از این اصول که شما را به داشتن خانه مناسب کودک نزدیک‌تر می‌کند، داشتن فضایی مخصوص کودک است که معمولاً این فضا با اتاق‌خواب برای کودک فراهم می‌شود. اجازه بدهید که کودکان اتاق خود را خودشان طراحی کنند. اگر خانه شما اجاره‌ای نیست، بگذارید که کودکان روی دیوارهای اتاقشان نقاشی کنند یا قسمتی از دیوار اتاق را اختصاص دهید که قدشان روی آن علامت زده شود. این کودکان هستند که در آن اتاق زندگی می‌کنند پس اجازه دهید انتخاب تخت خواب و وسایل یا رنگ اتاق‌خواب به عهده خودشان باشد. آزادی عمل را از آن‌ها نگیرید، با این کار شما به فرزندتان متذکر می‌شوید که آن‌ها شخصیت خود را دارند و می‌دانند که شما انتخاب‌هایشان را حمایت می‌کنید.

خانه مناسب برای کودک

فضای حال و پذیرایی خود را طوری بچینید که کودک شما بتواند به راحتی عبور و مرور کند. کودکان از دویدن خسته نمی‌شوند و دوست دارند در خانه راحت رفت‌وآمد داشته باشند.  شما اگر به آن‌ها امرونهی کنید که در خانه ندوند، آن‌ها روزبه‌روز فعالیتشان کم می‌شود و علاقه‌ای به انجام فعالیت‌های بدنی ندارند.

در فضای خانه از گل و گیاه استفاده کنید. گلدان‌هایی با رنگ‌هایی شاد انتخاب کنید و در فضای منزلتان بگذارید. با گذاشتن آن‌ها هم فضایی شاد را در خانه تهیه‌کرده‌اید هم اکسیژن محیط بیشتر شده است.

در خانه مناسب برای کودک، آن‌ها آزادی عمل بیشتری را برای کشف دنیای اطراف خود حس می‌کنند.

یادگیری کودکان در خانه

خانه مناسب برای کودک فضایی را فراهم می‌کند که در آن فرزند علاوه بر شاد بودن و تفریح کردن، اساسی‌ترین نکات زندگی را یاد می‌گیرد. این نکات در شخصیت‌سازی فرزند عزیزتان بسیار تأثیرگذار است. هر چقدر بیشتر شما در تربیت فرزندتان تلاش کنید در آینده شخصیتی ثابت‌تر خواهد داشت.

یکی از این نکاتی که باید یاد بگیرند، حس همیاری و کمک به خانواده است. شما می‌توانید در کارهای خانه از فرزندتان کمک بخواهید و مسئولیت‌های متفاوتی بر اساس رده سنی او بر عهده آن‌ها بگذارید. می‌توانید در آب دادن گلدان‌ها، از آن‌ها بخواهید که کمکتان کنند. هنگام پذیرایی از مهمان از آن‌ها بخواهید که میوه‌ها را در ظرف برای شما بچینند. از آن‌ها بخواهید که لباس‌های خودشان را تا کنند. با کمک خواستن از فرزندتان به آن‌ها یاد داده‌اید که شما روی آن‌ها حساب باز می‌کنید و آن‌ها به عنوان بخشی از خانواده باید به بقیه اعضا کمک کنند.

حس مسئولیت‌پذیری در خانه مناسب برای کودک با مشارکت والدین به وجود می‌آید.

فرزندتان باید وظایفی در خانه داشته باشد. در خانه مناسب برای کودکان، وظایفی از قبیل مرتب کردن اتاق‌خواب، جمع‌کردن اسباب‌بازی‌ها و انجام تکالیف مدرسه باید در لیست کارهای آن‌ها قرار گیرد. والدین می‌توانند به فرزندان در انجام امور کمک کنند اما در انتها این فرزندان هستند که آن‌ها را انجام دادند.

از اسباب‌بازی‌های فکری استفاده کنید. اسباب‌بازی‌هایی که برای فرزند خود تهیه می‌کنید باید هم جنبه آموزشی داشته باشد هم جنبه تفریح. خلاقیت کودکان در بازی با این وسایل است که شکوفا می‌شود. بازی‌هایی مانند لگو، شطرنج و جورچین جز بهترین بازی‌های فکری هستند. اگر فرزند شما در سنین ۲ تا ۵ سال قرار دارد حتماً از بازی‌هایی که به آن‌ها حروف الفبا و شمارش اعداد را یاد می‌دهد، استفاده کنید.

 کودکان شما باید در ساعات مشخصی از شب بخوابند. خواب در کودکی از اهمیت بالایی برخوردار است. فرزند شما گاهی می‌شود که با هر بهانه‌ای می‌خواهد شب بیدار بماند اما این شما هستید که نباید اجازه بدهید این ساعت تغییری کند.

ساعات مخصوصی از روز را در کنار فرزند خود بازی کنید. بازی کردن با کودک نشان می‌دهد که چقدر او برای شما مهم است. به عنوان انسان بالغ بازی کردن ممکن است که برای شما سخت باشد یا کارهای زیادی داشته باشید اما حتماً زمانی را برای انجام این کار قرار دهید تا فرزندتان بودن در کنار شما را حس کند.

یادگیری در خانه مناسب برای کودک از انجام دادن کارهای کوچک شروع می‌شود و سن مشخصی ندارد.

خانه مناسب برای کودک

آزادی عمل را از کودکان خود نگیرید و اجازه دهید اشتباهاتشان را تجربه کنند. گاهی شده است که ما وقتی کودک بودیم و کاری را اشتباه انجام می‌دادیم، می‌دانستیم که والدین سرزنش‌های بی‌شماری به ما می‌کنند. لطفاً در انجام کارها توسط کودکان صبور باشید و بگذارید خودشان به راه‌حل برسند. اگر کاری را درست انجام ندادند آن‌ها را سرزنش نکنید. مانند کسی که آموزشگاه تعلیم رانندگی ثبت‌نام کرده است و پشت ماشینی می‌نشیند که به آن برچسب تحت تعلیم زده‌اند. کسی از او توقع ندارد که مانند شوماخر رانندگی کند. پس توقعات خود را از فرزندتان پایین بیاورید و صبر کنید تا یاد بگیرند. به اعصاب خود مسلط باشید و استرس به او وارد نکنید. هیچ ‌کسی در محیط پراسترس نمی‌تواند یادگیری بهینه‌ای داشته باشد.

والدین می‌دانند که در خانه مناسب کودک، نقشی اساسی دارند و نباید در انجام آن کوتاهی کنند. تمامی نکاتی که ذکر شد می‌تواند در تربیت فرزند شما تأثیر بگذارد و کودک شما را برای دوره‌های بعدی زندگی‌اش آماده کند. طبق مثل معروف گر خشت اول نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج، شما به عنوان والدین اگر مراحل ابتدایی تربیت فرزند را به درستی انجام ندهید فرزندتان در بزرگ‌سالی با مشکلاتی روبرو می‌شود. خانه جایی است که شما باید در آن، این مراحل را مدیریت و اجرا کنید. باید با این مسئله کنار بیایید که با ورود فرزندتان دیگر زندگی شما اصول و قواعد قبلی را نخواهد داشت و شما باید انعطاف بیشتری داشته باشید. کودک شما برای اینکه در آینده به فردی با شخصیت کامل و دارای سلامت روانی و جسمی تبدیل شود احتیاج به این دارد که در خانه کودکی‌اش یکسری اصول و قواعد رعایت شده باشد. نیازهای کودک شما را باید برآورده کند تا بتواند رشد فکری مناسبی داشته باشد. والدین کسانی هستند که در محیط خانه می‌توانند خیلی از این نیازها را برطرف کنند. می‌دانیم که پدر یا مادر شدن دل‌نگرانی‌هایی همراه خود دارد که نمی‌شود به راحتی آن‌ها را نادیده گرفت اما باید در بعضی از مواقع آن‌ها را کنار بگذارید تا بتوانید عاقلانه فکر کنید. در این مقاله تمام سعی خود را داشتیم که نکاتی را به والدین گوش زد کنیم تا آن‌ها در تهیه خانه مناسب برای کودک خود بتوانند بهتر عمل کنند.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • افزودن دیدگاه