راز داشتن آشپزخانه‌ ای زیبا


راه‌های زیبایی آشپزخانه و تغییر دکوراسیون آن بسیارند و ترفندهای زیادی برای این امر وجود دارد. آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه و قلب آن است، بنابراین زیبایی آن در اولویت بالایی قرار دارد. همچنین خانم‌های خانه‌دار بسیاری از وقت خود را در آشپزخانه مشغول کار و تلاش هستند. بنابراین وجود فضایی لذت‌بخش که انرژی مثبت زیادی را به همراه داشته باشد، در آشپزخانه ضروری است. به منظور زیبایی آشپزخانه خود نیاز به هزینه کردن مبالغ هنگفت ندارید. گاهی یک گلدان کوچک با گل‌های زیبا نیز می‌تواند معجزه‌ای در فضا ایجاد کند. از تغییر نهراسید و کمی رنگ و شادی را به فضای آشپزخانه خود هدیه دهید. این کار علاوه بر زیبایی آن در میزان بالا رفتن روحیه شما نیز مؤثر خواهد بود. راه‌های زیبایی آشپزخانه باید متناسب با فضا و طرح دکوراسیونی باشد، که در حال حاضر از آن برخوردار است. حتی در صورت امکان تأمین بودجه می‌توانید آشپزخانه خود را به‌کلی دگرگون کنید. انجام تغییراتی در فضای آشپزخانه آن را تبدیل به مکانی دلخواه و لذت‌بخش برای انجام امور آشپزی یا محل مناسبی برای جمع شدن افراد خانواده در زمان غذا خوردن می‌کند.

در ادامه این مطلب با راه‌های زیبایی آشپزخانه و ترفندهای آن بیشتر آشنا خواهید شد:

  • تغییر رنگ و طرح دیوارهای آشپزخانه
  • تعویض کابینت‌های آشپزخانه
  • وسایل کهنه را عوض کنید
  • نورپردازی آشپزخانه را بهبود دهید
  • تغییر چیدمان داخلی
  • اضافه کردن روح و سرزندگی
  • استفاده از گیاهان در دکوراسیون آشپزخانه

 

راه‌های داشتن آشپزخانه‌ای زیبا

 

زیبا کردن آشپزخانه

 

تغییر رنگ و طرح دیوارهای  آشپزخانه

آشپزخانه شما چیزی فراتر از کابینت‌ها، پیشخوان و وسایل درون آن است. این بخش اصلی از خانه را می‌توان با راه‌های مختلفی زیباتر کرد. یکی از راه‌های زیبایی آشپزخانه تغییر رنگ و طرح دیوارهاست. درست است که قسمت اعظمی از فضای آشپزخانه را کابینت‌ها و وسایلی چون یخچال و فریزر و .. پوشانده‌اند، اما هنوز هم قسمت‌هایی از دیوار و سقف وجود دارد که می‌توان آن‌ها را تغییر داد. یکی از راه‌های ارزان و سریع تغییر طرح و رنگ دیوارها استفاده از رنگ‌های ساختمانی یا کاغذدیواری است. اما نکته مهم در تغییر رنگ دیوارهای آشپزخانه جنس و نوع پوشش دیوارها است. در آشپزخانه به دلیل پخت‌وپز میزان زیادی از بخارهای متصاعد از غذای در حال پخت و چربی در فضا پراکنده می‌شود. در نهایت این چربی‌ها روی سطوح وسایل موجود و دیوارها و سقف می‌چسبد. از گذشته برای سهولت در نظافت آشپزخانه و زدودن رد و نقش چربی روی آن از کاشی و سرامیک در سطوح مختلف استفاده می‌شده است. امروزه نیز طرح‌های مختلفی از کاشی‌ها و سرامیک در بازار موجود است که می‌توانید از آن‌ها برای تغییر دکوراسیون و زیباتر کردن آشپزخانه خود استفاده کنید. چنانچه نگران دردسرهای حاصل از تعویض کاشی‌ها هستید، باید بدانید که در حال حاضر انواع مختلفی از کاشی‌های برچسب دار در بازار موجود است که به سادگی و بدون ایجاد گردوخاک و کثیفی نصب می‌شوند. البته در این مورد زیرسازی سطح دیوار نیز امر مهمی است و سطح دیوار باید صاف و یکدست باشد.

چنانچه سطح دیوارهای آشپزخانه شما در حال حاضر از کاشی یا سرامیک و امثال آن پوشیده نیست، می‌توانید با تغییر رنگ آن زیبایی بیشتری در فضا ایجاد کنید. رنگ‌های روشن فضا را بزرگ‌تر و جذاب‌تر نشان می‌دهند بنابراین خانواده رنگ‌ها خنثی و روشن می‌تواند گزینه خوبی برای زیبایی آشپزخانه شما باشد. به دلیل همین خاصیت رنگ‌های روشن از آن‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه‌های کوچک استفاده می‌شود. علاوه بر آن رنگ‌های روشن به دلیل جلب توجهی که می‌کنند ایرادات موجود روی دیوارها را پوشانده و از این نظر عالی هستند. به یاد داشته باشید که رنگ‌آمیزی دیوارهایی دارای کاشی و سرامیک شاید در نگاه اول جذاب باشد اما در طولانی‌مدت ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهد. یکی از ایده‌های و راه‌های زیبایی آشپزخانه که امروزه طرفداران بسیاری دارد استفاده از کاشی‌های بین کابینتی آینه‌ای است. این طرح‌های کاشی را می‌توانید برای ایجاد ظاهری مدرن در آشپزخانه خود بکار برید.

 

روش زیبا کردن آشپزخانه

 

تعویض کابینت‌های آشپزخانه

بیشترین فضای هر آشپزخانه‌ای را کابینت‌های آن اشغال می‌کنند، بنابراین برای ایجاد تغییری اساسی در ظاهر آن بهتر است کابینت‌های خود را عوض کنید. همگی به خوبی برای موضوع که تغییر کابینت‌های یکی از راه‌های زیبایی آشپزخانه با هزینه زیاد است، واقفیم. اما ترفندهایی در این زمینه وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. چنانچه از طرح کابینت‌های خود خسته شده‌اید اما کابینت‌های کنونی سالم هستند می‌توانید با تعویض و تغییر رنگ درب‌های آن زیبایی آشپزخانه خود را دوچندان کنید. بسیاری از شرکت‌ها و تولیدکنندگان کابینت این کار را با هزینه‌ای بسیار کمتر از تعویض آن‌ها انجام می‌دهند. درصورتی‌که امکان تغییر رنگ درب‌ها به دلایل فنی وجود ندارد، با هزینه‌ای بسیار ناچیز می‌توانید از برچسب‌های طرح دار کابینت استفاده کنید. این برچسب‌ها که با نام آرکور در بازار موجود است، طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری دارد. لازم به ذکر است که نصب این برچسب‌ها حساس بوده و نیاز به دقتی خاص دارد از این رو می‌توانید از نصاب‌های ماهر برای اجرای آن کمک بگیرید. گرچه صرف نوسازی درب‌های کابینت‌ها فضای آشپزخانه شما را زیباتر می‌کند؛ جسارت به خرج دهید و آن‌ها را از رنگ‌های شاد و خاص انتخاب کنید. تغییر دستگیره‌های درب کابینت‌ها نیز می‌تواند ایده جالب و کم‌ هزینه‌ای برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه باشد.

 

به دلیل تعدد کابینت‌ها در فضای آشپزخانه یکی از راه‌های زیبایی آشپزخانه می‌تواند تغییر و بهبود رنگ و طرح کابینت‌ها باشد.


وسایل کهنه را عوض کنید

یکی دیگر از راه‌های زیبایی آشپزخانه تعویض وسایل و ابزار کهنه و قدیمی است. این وسایل می‌تواند اجاق‌گاز، یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و… باشد. حتی ظروفی که در کابینت‌های دکوری خود قرار داده‌اید در زیباتر نشان دادن فضای آشپزخانه شما مؤثر است. بله درست است که هزینه‌های خرید وسایل نو بسیار زیاد است، اما اگر تمایل به تغییر در فضای آشپزخانه خود دارید باید این هزینه را بپردازید. ضمن آنکه این وسایل کاربردی بوده و تنها جنبه تزیینی ندارند. لازم به ذکر است وسایل و ابزاری که هنوز کارایی دارند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد را نباید به بهانه تغییر دکوراسیون به‌راحتی دور بیندازید. یکی از ترفندهای نو کردن ظاهر وسایل کهنه رنگ کردن آن‌ها  است. رنگ نقره‌ای و طرح استیل یکی از المان‌های مدرن برای ظاهر وسایل آشپزخانه است. با رنگ کردن این وسایل به رنگ نقره‌ای و شبیه به استیل می‌توانید تغییرات زیبایی در آشپزخانه خود خلق کنید. دقت کنید که هر وسیله‌ای باید با رنگ متناسب با آن رنگ‌آمیزی شود و این امر عموماً بر روی دستگاه‌های مختلف یا از طریق شرکت سازنده اعلام می‌شود. ترفند دیگر برای زیباتر شدن وسایل داخل آشپزخانه باز هم استفاده از برچسب است. می‌توانید سطح یخچال قدیمی خود را با استفاده از برچسب‌های مختلف تغییر دهید. البته بهتر است در این مورد از نصابان ماهر و چیره‌دست برای نتیجه بهتر کمک بگیرید.

نورپردازی آشپزخانه را بهبود دهید

از دیگر راه‌های داشتن آشپزخانه زیبا تغییر لوازم روشنایی آن است. چنانچه فضا و دکوراسیون آشپزخانه شما در حال حاضر بی‌نقص است اما احساس می‌کنید که نیاز به تغییر دارید، بهتر است وسایل روشنایی خود را تغییر دهید. استفاده از آویزهای سقفی و لوسترهایی متناسب با طرح دکوراسیون شما تغییر عمده‌ای در فضای آشپزخانه ایجاد می‌کند. یکی از ایده‌های جالب در این زمینه استفاده از آویزهای سقفی بالای پیشخوان یا میز غذاخوری است. طرح‌های متنوع و رنگ‌های بسیاری در بازار برای این نوع از لوسترها وجود دارد. دقت داشته باشید که نورپردازی آشپزخانه شما بخش مهمی از دکوراسیون آن است و باید به آن اهمیت ویژه‌ای بدهید. با استفاده از ریسه‌های نور و نورهای مخفی در زیر کابینت‌ها و پیشخوان خود نیز می‌توانید زیبایی آشپزخانه را دو چندان کنید. نورهای مخفی سقفی نیز برای روشنایی و زیبایی آشپزخانه نقش مهمی را می‌توانند ایفا کنند.

 

نورپردازی آشپزخانه را بهبود دهید

 

تغییر چیدمان داخلی

گاهی برای ایجاد داشتن آشپزخانه زیبا و لذت بردن از فضای آشپزخانه تنها نیاز به تغییر چیدمان و مرتب کردن وسایل دارید. یکی از راه‌های زیبایی آشپزخانه که هزینه‌ای را برایتان نخواهد داشت، مرتب کردن و حذف برخی از وسایل دکوری است. بهتر است لوازم دکوری قدیمی را از آشپزخانه خارج کنید و از شر وسایل اضافی نیز خلاص شوید. بسیاری از ما به دلیل عادت و تعلق خاطر به فضای فعلی اطرافمان کمتر به تغییر و تحول در چیدمان میافتیم. برای این کار باید نوع نگاه خود را تغییر داده و به عنوان فردی غریبه به فضای آشپزخانه نگاه کنیم. ظرفی را که ماه‌ها و سال‌ها به خاطر زیبایی آن را در گوشه‌ای قرار داده‌اید می‌تواند به داخل کابینت‌ها منتقل شود. دستگاه‌ها و ظروف متعدد دکوری را از روی کانتر و کابینت‌ها بردارید و آن‌ها را به درون کابینت‌ها و کمدها منتقل کنید. هرچه فضای اطرافتان خلوت‌تر و کاربردی‌تر باشد در میزان آرامش و احساس رضایت شما تأثیر دارد. وسایلی که به مدت طولانی از آن‌ها استفاده نکرده‌اید می‌توانند به انباری منتقل شوند و  جای بیشتری را در فضای آشپزخانه باز کنند. مطالعه و بررسی طراحی دکوراسیون آشپزخانه مینیمال می‌تواند در این رابطه کمک بزرگی به شما کند.

 

یکی از راه‌های ایجاد آشپزخانه زیبا تغییر اساسی در چیدمان و مرتب کردن فضای داخلی است. این کار در آرامش ذهنی و ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه بسیار کمک می‌کند.


اضافه کردن روح و سرزندگی

برای ایجاد فضایی مثبت و دلخواه در آشپزخانه و داشتن آشپزخانه زیبا می‌توانید از وسایل و لوازم دکوری بسیاری استفاده کنید. تابلوهای بزرگ نقاشی و هنری می‌توانند وظیفه این کار را به عهده بگیرند. نکته مهم در این راهکار استفاده از رنگ‌ها و نقش‌ها با توجه تم دکوراسیون است. استفاده از آثار هنری یکی از راه‌های زیبایی آشپزخانه است که به ایجاد روح و نشاط بسیار کمک می‌کند. از طرح‌های خلاقانه با رنگ‌های شاد برای این منظور می‌تواند انقلابی در فضای آشپزخانه ایجاد کند. به کار بردن آینه در آشپزخانه علاوه بر زیبایی در بزرگ‌تر نشان دادن فضا نیز مؤثر است. می‌توانید از یک آینه بزرگ یا چند آینه کوچک برای زیباتر شدن فضای آشپزخانه استفاده کنید.

تعویض رنگ و طرح پرده‌ها نیز در ایجاد حس خوب درون آشپزخانه تأثیر دارند. پرده‌هایی با نقوش هندسی در آشپزخانه‌ای با سبک و رنگ خنثی می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای کانونی و جذاب شود. بهتر است برای بهره‌مندی بیشتر از نور طبیعی در آشپزخانه، جنس پرده‌ها را نازک‌تر  انتخاب کنید.

 

زیباسازی آشپزخانه

 

استفاده از گیاهان در دکوراسیون آشپزخانه

گیاهان نقش مهمی را در ایجاد فضای مثبت و زیبایی آشپزخانه و داشتن آشپزخانه زیبا به عهده دارند. طرح‌های مختلف گلدان‌ها و گیاهان رنگارنگی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، علاوه بر زیبایی انرژی مثبت فضا را افزایش می‌دهند. یکی از راه‌های زیبایی آشپزخانه با هزینه کم می‌تواند استفاده از گیاهان برای دکوراسیون آشپزخانه باشد. در ادامه با گیاهانی که می‌توان در آشپزخانه از آن استفاده کرد، بیشتر آشنا می‌شویم.

گیاه رونده عشقه یا پاپیتال یکی از گیاهان مناسب برای آشپزخانه است که می‌توان آن را بالای سینک یا پنجره نگهداری کرد. برگ­های سبز و طرح دار این گیاه با ساقه‌های رونده برای نگهداری در فضای خانه تنها نیاز به نور کافی دارند. عشقه برای پاک‌سازی هوای آشپزخانه نیز بسیار مؤثر است. از این گیاه به دلیل آویزان بودن ساقه‌های آن می‌توانید در گلدان‌های آویز سقفی برای زیبایی بیشتر استفاده کنید.

چنانچه برای پیشخوان یا روی کابینت‌ها به دنبال گیاه  و گلدان مناسبی هستید، بهتر است از آلوئه ورا استفاده کنید. این گیاه سرسخت که قابلیت تطابق بالایی با محیط دارند، علاوه بر خواص درمانی خود در پاک‌سازی هوای محیط نیز مؤثر هستند.

گیاه برگ عبایی نیز از دیگر گیاهان مناسب برای آشپزخانه شماست. این گیاه علاوه بر برگ­های زیبای خود، قابلیت تحمل بالایی در برابر گرما و کم آبی دارند. از همین رو این گیاه انتخاب مناسبی برای تغییرات دمایی آشپزخانه شما خواهد بود.

یاس سفید علاوه بر گل‌های زیبای خود دارای بوی مطبوعی است که بوهای نامطبوع ناشی از پخت‌وپز را از بین می‌برد. بهتر است، گلدان یاس را در نزدیکی پنجره قرار داده و به طور مرتب آن را آبیاری کنید.

پیله آ نیز از دیگر گیاهانی است که نیاز به مراقبت چندانی ندارد. این گیاه برای زیبایی آشپزخانه‌هایی که تمام لوازم آن‌ها از استیل است، پیشنهاد می‌شود. گلدان‌های کوچک با دهانه پهن‌تر مناسب نگهداری این گیاهان است.

گیاه عنکبوتی به دلیل برگه‌ای باریک، بلند و زیبای خود زیبایی آشپزخانه شما را دوچندان می‌کند. این گیاه نیز تصفیه‌کننده‌ای بی‌نظیر برای هوای آشپزخانه به شمار می‌رود. می‌توانید این گیاه را در هر جای آشپزخانه قرار داده و از تماشای آن لذت ببرید.

کاکتوس‌ها نیز از دیگر گیاهان محبوب برای آشپزخانه خصوصاً روی کانتر و پیشخوان هستند. بهتر است از طرح‌های زیبای گلدان‌های پایه کوتاه با شکل‌های هندسی جذاب، برای نگهداری از این گیاهان استفاده کنید.

 

آشپزخانه

 

آشپزخانه زیبا را می‌توان با قرار دادن و نگهداری از گیاهان مختلف ایجاد کرد و از تماشای آن‌ها لذت برد.

راه‌های داشتن آشپزخانه زیبا به عنوان بخش مهمی از خانه بسیارند. با ترفندها و کمی خلاقیت می‌توانید بودجه معقولی را برای تغییر دکوراسیون و بهبود فضای آشپزخانه خود در نظر بگیرید. این تغییرات می‌تواند در قسمت‌های مختلفی مانند دیوارها، کابینت، روشنایی و لوازم موجود در آشپزخانه رخ دهد. اضافه کردن وسایل دکوری مانند تابلوهای هنری یا حتی نگهداری از گیاهان به ایجاد حس مطلوب در آشپزخانه کمک می‌کند. نوع چیدمان وسایل و مرتب بودن فضا در زیبایی آشپزخانه تأثیر بسزایی دارد.

 منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه