ایجاد فضای مناسب برای کودکان


برای پرورش بهتر کودکانتان علاوه بر اهمیت اصول تربیتی و روان‌شناختی باید به محیط زندگی او هم دقت بسیاری داشته باشید. والدین باید به نیازمندی‌های روحی کودک خود توجه داشته باشند. یکی از نیازهای اساسی کودک، نیاز به بازی و ماجراجویی است و باید عناصر لازم جهت بازی او فراهم شود. منزل شما و به‌ویژه اتاق‌خواب کودک محل اصلی جهت فعالیت‌های روزانه کودک است. بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند که کنجکاوی بخشی از رفتار کودکان است که باید مورد توجه قرارگرفته و اجازه داده شود تا بتوانند با همین کنجکاوی دنیای پیرامون خود را بشناسند. آن‌ها معتقدند که باید در محیط خانه و در کنار والدین فضایی برای کودک در نظر گرفته شود. دکوراسیون اتاق کودک علاوه بر فضایی برای استراحت کاربردهای دیگری هم دارد. اتاق کودک مکانی برای بازی، مطالعه و یا حتی مکانی برای نگهداری اسباب‌بازی‌ها و لباس‌های کودک به شمار می‌رود. اتاق‌خواب یک مکان جادویی برای کودک ایجاد می‌کند که در آن می‌تواند با خیال راحت به بازی بپردازد و یا حتی تکالیف مدرسه خود را انجام دهد. کودک می‌تواند با محیط اتاق‌خواب خود انس بیشتری داشته باشد و احساس شادی و راحتی را در اتاق خود تجربه کند؛ بنابراین طراحی مناسب برای کودکان امری بسیار مهم است که ما در این مقاله سعی داریم شما را با ویژگی‌های آن آشنا کنیم. مطالب زیر را دنبال کنید:

  • طراحی مناسب اتاق کودک
  • رنگ مناسب اتاق کودک
  • تأثیر نور مناسب در طراحی

طراحی مناسب اتاق کودک

نقاشی روی دیوار: یکی از ایده‌ها برای کنترل انرژی کودکان ایجاد فضایی برای نقاشی کردن آن‌هاست. از آنجایی‌که کودکان در اکثر مواقع بر روی دیوارها خط می‌کشند یا نقاشی می‌کنند، بنابراین این فضاها می‌تواند بهترین مکان برای این کار باشد. در یک اقدام ساده می‌توانید از رنگ تخت سیاه استفاده کرده و دیوارهایی از خانه مانند راهروها، درب کمدها و … را برای این کار آماده نمایید.

طراحی منحصربه‌فرد: برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک سعی کنید خارج از کلیشه‌ها فکر کرده و از ایده‌های جدید فرار نکنید. توصیه می‌شود، ابتدا یک سبک بخصوص را انتخاب کرده و پس از قرار دادن اشیا و اسباب‌اثاثیه اصلی، روی جزییات و نکات تزیینی تمرکز کنید. سعی کنید از علایق فرزندانتان کمک بگیرید. سلیقه و خصوصیات فرزندتان را در طراحی دکوراسیون اتاق کودک خود در نظر داشته باشید. به‌طور مثال اگر کودک شما به داستان‌های تخیلی علاقه دارد سعی کنید اتاقی با اشیا و وسایلی که در داستان‌های تخیلی وجود دارد، برای او آماده کنید. یا اگر به ربات‌ها علاقه نشان می‌دهد با ربات‌ها اتاق آن‌ها را تزیین کنید.

اتاق کودک

فضایی نوستالژیک: بهره‌گیری از لوازمی با حس و حال نوستالژیک، علاوه برافزودن تنوع و جلوه بخشی به دکوراسیون اتاق کودک شما، برای فرزندتان نیز جذابیت بالایی خواهد داشت. در همین خصوص، به‌عنوان نمونه می‌توان به نقشه‌های قدیمی جهان، نوشته‌های دیواری تزئینی با هدف آموزش حروف الفبا یا دستگیره‌های رنگی و دکوراتیو کمدها و قفسه‌ها اشاره کرد.

لوازم کودک: در انتخاب وسایل اتاق کودک باید اندازه اتاق را در نظر داشته باشید و به نقش وسایل مورد استفاده در رشد کودک هم اهمیت دهید. انتخاب تخت خواب‌های کودک و نوجوان ساده‌تر در ابعاد مناسب می‌تواند در سال‌های آینده نیز مورد استفاده قرار گیرد. درحالی‌که انتخاب تخت خواب‌های عروسکی و کوچک تنها برای مدت کوتاهی می‌تواند استفاده شود..

استفاده از وسایل ساخته‌شده از چوب طبیعی و یا وسایلی با رنگ سفید یا فلزی و نقره‌ای برای اتاق کودک مناسب است؛ زیرا این وسایل می‌توانند با هر ترکیب رنگی مورد استفاده در طراحی دکوراسیون اتاق کودک هماهنگ باشند.

مبل مخصوص: برای کودک خود در کنار پذیرایی یا آشپزخانه میز و صندلی یا حتی یک مبل کوچک در نظر بگیرید. این‌که کودک احساس کند فضایی مخصوص به خود داشته و می‌تواند درعین‌حال، در کنار پدر و مادرش محدوده خاص خود را داشته باشد تأثیر بسیار مثبتی برایش خواهد داشت.

فضای اضافی: داشتن فضای بیشتر برای نگهداری اشیاء هرگز بیهوده نخواهد بود! لذا توصیه می‌شود تا با به‌کارگیری صندوق‌ها، جعبه‌های زیر تختی و کشوهای بیشتر در اتاق‌خواب کودکتان، مرتب نگاه‌داشتن و نظافت آن را سهولت ببخشید. این کار در زیبایی دکوراسیون اتاق کودک شما تأثیر زیادی دارد. همچنین در اتاق‌های کوچک که فضای موجود محدود بوده و بهره‌گیری از لوازم و اثاثیه متعدد ممکن نیست، بهتر است از جعبه‌ها، قفسه‌ها و کابینت‌های دیواری بهره گرفته و از آن‌ها نه‌تنها به‌عنوان محل نگهداری اشیاء و اثاثیه، بلکه همانند بخشی از تزئینات اتاق استفاده نمایید. جهت ایجاد سهولت در فرآیند نظافت اتاق پس از بازی از اثاثیه و قفسه‌هایی بهره بگیرید که برای آن‌ها قابل‌دسترس و جذاب بوده و درعین‌حال آن‌ها را به مرتب کردن اتاقشان می‌کند. از راهکارهایی بهره بگیرید که علاوه بر شما، نیازهای در حال تغییر فرزندانتان را نیز تأمین کند. استفاده از اثاثیه و لوازمی که برای آن‌ها مناسب نبوده و قابلیت دسترسی به اشیاء مورد نیازشان را کاهش می‌دهد، به‌هیچ‌وجه ایده خوبی نخواهد بود!

کلاژ: یکی دیگر از نکات مهم در طراحی مناسب کودک، استفاده از کلاژ یا همان تکه چسبانی در دکوراسیون داخلی است که این کار همچنین می‌تواند در پرورش هنر و خلاقیت کودک نیز بسیار تأثیرگذار باشد.

استفاده از اشکال کودکانه: انتخاب اشکال کودکانه، کارتنی و رنگی برای لامپ‌ها و انواع چراغ‌های اتاق کودک مناسب‌ترین انتخاب است زیرا فضای دکوراسیون اتاق را دوست‌داشتنی‌تر و منحصربه‌فرد برای کودک می‌سازد. در سنین بالاتر نیز متناسب با علایق کودک و سلیقه او می‌توان فرم‌ها و اشکال چراغ را البته با دقت و توجه به نکات ذکرشده در بالا استفاده کرد. اما نکته بسیار مهم در اتاق کودکان توجه به بالا بودن حساسیت کودک است که به همین دلیل کارایی و تأثیرات دکوراسیون بر کودک نسبت به زیبایی در اولویت ویژه‌ای قرار می‌گیرد .

اتاق کودک

کتاب و کودک: وجود یک قفسه کتاب و تخصیص بخشی بخصوص برای مطالعه، ایده بسیار جذاب و کاربردی است که علاوه بر بهبود دکوراسیون اتاق‌خواب کودک شما، اهدافی آموزشی را نیز در پی خواهد داشت. اجازه دهید کودکان شما از دوران کودکی کتابخانه اختصاصی داشته باشند این کار آن‌ها را در آینده به مطالعه علاقه‌مند خواهد کرد. حتی می‌توانید ساعتی را با فرزندانتان در اتاق به مطالعه با آن‌ها بگذرانید. تنها نکته قابل‌توجه این است که بهتر است این مکان را حتی‌الامکان به پنجره نزدیک کنید تا چشمان فرزندانتان به هنگام مطالعه نور کافی را دریافت کرده و در آینده هیچ‌گونه مشکل دیداری پیدا نکنند.

رنگ مناسب اتاق کودک

طراحی دکوراسیون اتاق کودک، درواقع موقعیتی بسیار مناسب جهت فراگیری ترکیب صحیح و کاربردی رنگ‌ها و سبک‌های گوناگون است. لذا در ایجاد تنوع و تلاش برای منحصربه‌فرد بودن کوشا بوده و از تفاوت‌ها هراسی نداشته باشید. یک اتاق کودک با رنگی قرمز در کنار بهره‌گیری از رنگ‌های متضاد، در کنار تخت خوابی تاشو با بالشت‌های قلاب‌دوزی شده و چند وسیله قدیمی برای ایجاد فضایی عاری از کلیشه‌های جنسیتی بسیار مناسب خواهد بود.

در خصوص انتخاب رنگ برای اتاق کودک خود لازم است با رنگ‌های گرم و سرد و تأثیر هرکدام در روحیه فرزندانتان آشنا شوید. رنگ‌های گرم باعث ایجاد انرژی شده و ذهن را تحریک می‌کند، اتاق‌های که رنگ‌های گرم در آن‌ها غالب است عموماً باعث می‌شود کودک شما احساس خوشایند و بانشاطی را در اتاق خود تجربه کند. اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این نوع رنگ‌ها در دکوراسیون اتاق کودک ممکن است برای خواب آن‌ها مناسب نباشد به‌خصوص برای کودکانی با انرژی زیاد. درحالی‌که اگر از رنگ‌های سرد در طراحی اتاق‌خواب کودک خود استفاده کنید محیطی آرامش‌بخش برای فرزندان خود ایجاد کرده‌اید. به‌طور مثال رنگ آبی‌، رنگ آرامش است و نقطه مقابل رنگ قرمز است. از این ‌رو نه‌تنها فشارخون را کاهش می‌دهد بلکه از استرس و اضطراب نیز جلوگیری می‌کند. همچنین سعی کنید از یک پس‌زمینه تک‌رنگ جهت بازتاب نور و نمایش یک یا چند اثر هنری مناسب با سن کودکتان بهره بگیرید.

اتاق کودک

اگر برای آغاز طراحی دکوراسیون اتاق کودک خود دچار سردرگمی شده و انتخاب رنگ‌ها و لوازم مناسب به امری دشوار برایتان تبدیل‌شده است، توصیه ما به شما، بهره‌گیری از رنگ سفید است! یک زمینه تماماً سفید محلی بسیار مناسب برای قرار دادن اثاثیه و اشیای رنگی را برای شما فراهم کرده و از سوی دیگر ایجاد تغییرات آتی جهت رفع نیازهای متغیر فرزندتان پس از گذر زمان و بزرگ شدن وی را سهولت خواهد بخشید.

تأثیر نور مناسب در طراحی

در تنظیم نور اتاق کودکان مهم‌ترین عامل توجه به امنیت کودکان است. تمامی لامپ‌ها و وسایل روشنایی بایستی به‌صورت مایل و به‌نحوی‌که نگه ‌دارنده‌های آن‌ها خم ‌شده، چرخشی یا دارای جهت باشند، استفاده شوند. از نکات مهم دیگر در نورپردازی اتاق کودک قابلیت تنظیم شدت نور است، به‌نحوی‌که در زمان‌های مختلف روز و با توجه به نیازهای کودک در هر زمان، نور سالم و دلپذیری برای کودک فراهم شود. این نکته را مدنظر قرار دهید که در نورپردازی اتاق کودک، ایجاد روشنایی مطلوب به نحوی است که تاریکی فضا در کودک ایجاد ترس نکرده و درعین‌حال روشنایی بیش‌ازحد چشم کودک را آزار ندهد. به همین سبب بهترین نور، بایستی نوری ملایم باشد که کودک در هنگام بیداری و فعالیت در اتاق احساس آرامش و راحتی داشته و از جانب دیگر به نحوی باشد که کودک در آن خواب کامل و راحتی را تجربه کند.

اتاق کودک

برای نورپردازی اتاق کودکان در سنین بالاتر یکی از بهترین گزینه‌ها مشارکت کودکان و دادن حق انتخاب به آن‌ها برای انتخاب رنگ‌هاست که این موضوع علاوه بر اینکه بر احساسات آن‌ها تأثیرگذار است، محیط را برایشان جذاب‌تر خواهد کرد. از این رو میتواند عامل بسیار مهمی برای میزان نور و انتخاب منبع نور مناسب باشد زیرا رنگ‌ها برشدت و تجربه احساسی افراد از نور تأثیر بسیار زیادی دارند و با تغییر یا افزایش یا کاهش تم رنگی می‌توانند اتاق را بزرگ‌تر، کوچک‌تر و یا روشن‌تر جلوه دهند. در نورپردازی و دکوراسیون اتاق کودکان انتخاب لامپ‌های سقفی سربالا یا دارای لایه پوشاننده لامپ و چسبیده به سقف مناسب‌تر بوده زیرا علاوه بر اینکه نور را ملایم‌تر و به ‌صورت غیرمستقیم پخش می‌کند برای فضاهای کوچک نیز مناسب‌تر هستند البته لازم به ذکر است چراغ‌های سقفی آویز مثل لوسترهای دکوری کودکانه نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشند درصورتی‌که متناسب با مساحت اتاق، ارتفاع سقف و دارای قابلیت تنظیم نور انتخاب ‌شده و نور حاصل از آن به‌صورت مستقیم در چشم کودک قرار نگیرد.

تاریکی فضا در زمان خواب کودک بسیار پراهمیت است و استفاده از چراغ‌خواب‌های تایمر دار امکان ایجاد حداقل میزان نور را در زمان خواب مهیا می‌سازد. زیرا باوجود نور در اتاق، مغز نمی‌تواند فرمان ترشح ملاتونین در بدن را به ‌درستی صادر کند و کمبود میزان ملاتونین در بدن منجر به بی‌خوابی و در نهایت بی‌حوصلگی، پرخاشگری و در درازمدت سبب افسردگی کودک می‌شود.

بهترین حالت برای نورپردازی  و دکوراسیون اتاق کودک استفاده از چراغ‌خواب‌های تایمر دار است تا بعد از به خواب رفتن کودک در زمان معینی بدون ایجاد ترس در او و به‌تدریج چراغ‌ها خاموش ‌شوند.

ورود نور طبیعی به اتاق نیز بایستی به نحوی باشد که نور خورشید به ‌صورت مستقیم و  آزاردهنده به اتاق تابیده نشود به همین سبب محل قرارگیری مبلمان شامل تخت خواب و میزتحریر کودک برای سنین بالاتر و محل قرارگیری تخت خواب در زمان نوزادی از اهمیت زیادی برخوردار است، به دلیل محدودیت فضا در آپارتمان‌های کوچک امروزی و محدودیت‌هایی برای چیدمان مناسب، بهترین راهکار در مواردی که امکان جابجایی مبلمان نبوده، استفاده از پرده‌های نازک تا ضخیم متناسب با شدت ورود نور بر روی پنجره اتاق کودک برای تعادل بخشیدن و ورود نور مطلوب است.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه