مهم‌ ترین ویژگی‌ های یک خانه‌ ی خوب برای خرید


انتخاب خانه امری لذت‌بخش، هیجان‌انگیز و البته بسیار چالش‌برانگیز و دشوار است. با آگاهی از ویژگی‌های خانه‌ی خوب، می‌توان این امر را مدیریت کرد و با انتخابی صحیح، آرامش و آسایشی درازمدت را تأمین کرد. انتخاب خانه‌ی مناسب با توجه به سلیقه و سبک زندگی برای افراد متفاوت است. برای آنکه بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید، ابتدا باید مشخصات خانه‌ای را که دوست دارید برای سکونت داشته باشید، تعیین کنید. شاید هرگز خانه‌ای با تمام ویژگی‌های مورد نظر شما پیدا نشود اما با تعیین اولویت‌ها می‌توانید گزینه‌ای نزدیک‌تر به ایده آل‌های خود انتخاب کنید. علاوه بر تعیین اولویت‌ها مشخص بودن دقیق بودجه شما نیز امری ضروری است.

مهم‌ترین ویژگی‌های یک خانه‌ی خوب علاوه بر نقشه و فضاهای داخلی ساختمان، محیط پیرامون و اطراف خانه را نیز در برمی‌گیرد زیرا بخش زیادی از آرامش ما در منزل ناشی از آرامش محله و منطقه‌ی محل سکونت است. با نزدیک‌تر شدن به فصل تابستان،  نقل و انتقالات خانواده‌ها شدت بیشتری به خود می‌گیرد؛ اگر شما هم به دنبال انتخاب خانه هستید در این مطلب همراه با ما باشید تا ویژگی‌های خانه‌ی خوب را در عنوان‌های زیر دنبال کنیم:

  • امنیت و آرامش محله
  • امکانات محله
  • دسترسی به حمل‌ونقل عمومی
  • دسترسی و ترافیک
  • فضا و محیط محله
  • ویژگی‌های داخلی خانه

امنیت و آرامش محله

امنیت و آرامش محله از مهم‌ترین ویژگی‌های خانه‌ی خوب است. خانه به‌عنوان مکانی برای استراحت و آسایش نیاز به محله‌ای امن و آرام دارد. دور بودن محله از خطوط راه‌آهن، مسیرهای هوایی و همچنین فاصله‌ی مناسب از بزرگراه‌های شهری و اتوبان‌ها باعث کاهش سروصدا و داشتن آرامش در منزل می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین عوامل در امنیت محله، فعالیت‌های مشترک اهالی است. درگذشته رفت‌وآمد و ارتباط زیاد همسایه‌ها عاملی جهت امنیت محله‌ها بود. امروزه نیز محله‌هایی که افراد با یکدیگر ارتباط بیشتری دارند و فعالیت‌های مشترکی مانند پیاده‌روی، گردهمایی و… انجام می‌دهند، به علت شناخت اهالی از یکدیگر و ایجاد تعلق‌خاطر نسبت به یکدیگر، آمار جرم کمتری دارند. پایین بودن آمار جرم در محله نشان از امنیت بیشتر دارد. در چنین محله‌ای افراد آرامش بیشتری دارند زیرا با آسودگی خاطر می‌توانند رفت‌وآمد کنند، فرزندان خود را بدون نگرانی از مسیر به مدرسه بفرستند و یا اینکه برای چند روز به مسافرت بروند.

وجود کاربری‌های متنوع مانند: سینما، مراکز تفریحی، کافه‌ها و رستوران‌ها سبب رفت‌وآمد بیشتر اهالی و کاهش خلوتی معابر می‌شود که یکی دیگر از دلایل افزایش امنیت به‌ویژه در شب است.

ویژگی‌ خانه برای خرید

امکانات محله

وجود امکانات مختلف و متنوع در محله، ساکنین را از طی کردن مسیرهای طولانی، هزینه‌های رفت‌وآمد و اتلاف وقت آسوده می‌سازد.

دسترسی به مراکز پزشکی و خدمات درمانی برای تمامی خانواده‌ها مخصوص خانواده‌هایی که دارای اعضای سالخورده یا کودک هستند، از اهمیت بسیاری برخوردار است. بی‌شک نیاز به پزشک یکی از نیازهای همیشگی افراد در تمام مراحل زندگی  است.

پیدا کردن مدارس مناسب از دغدغه‌های فکری خانواده‌های دارای فرزند است. یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام پیدا کردن محله به آن دقت کرد وجود مدارس و آموزشگاه‌ها است. نزدیک بودن محل زندگی به مراکز آموزشی فرزندان باعث صرف هزینه و زمان کمتری جهت رفت‌وآمد می‌شود. همچنین امکان پیگیری بیشتر وضعیت درسی و ارتباط بیشتر با همکلاسی‌های فرزندانتان را به ‌واسطه همسایگی با آن‌ها به دنبال خواهد داشت. با اندکی تحقیق می‌توانید مدارس خوب و محله‌های آن‌ها را شناسایی کنید. غالباً چنین مناطقی به علت توجه بیشتر خانواده‌ها از کیفیت زندگی بالاتری نیز برخوردار هستند.

وجود فروشگاه‌های متنوع و مختلف شرایطی را فراهم می‌کند تا به ‌آسانی و صرف زمانی اندک، بدون داشتن نگرانی از مسیر رفت‌وآمد، در هر زمان مایحتاج خود را فراهم کنید. وجود مرکز میوه و تره‌بار در نزدیکی خانه این امکان را به شما می‌دهد تا به‌ راحتی و با صرف هزینه‌ای کمتر میوه و سبزی‌های تازه‌ی مورد نیاز خود را تهیه کنید.

وجود پارک و کافه در محله یکی دیگر از ویژگی‌های خانه خوب است. پارک‌ها و فضاهای سبز باعث زیبایی محیط، طراوت و کاهش آلودگی هوا می‌شوند. این فضاها مکان‌های مناسبی برای تفریح و ایجاد ارتباطات اجتماعی بیشتر هستند.

ویژگی‌ خانه برای خرید

تفریح و پر کردن اوقات فراغت غالباً با صرف هزینه‌هایی همراه است. یکی از ویژگی‌های خانه‌ی خوب دسترسی بهتر به مکان‌های تفریحی و مراکز گردشی است، تا از هزینه های ناشی از رفت وآمد کاسته شود.

دسترسی به حمل‌ونقل عمومی

یکی دیگر از ویژگی‌های خانه‌ی خوب دسترسی آسان به وسایل حمل‌ونقل عمومی است. دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی رفت‌وآمد ساکنین به سایر نقاط شهر را بدون داشتن نگرانی از ترافیک و جای پارک خودرو، آسان‌تر می‌کند. علاوه بر سهولت و کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد، استفاده کمتر از خودروهای شخصی، کاهش آلودگی هوا و سروصدای اتومبیل‌ها در محله‌ را به دنبال خواهد داشت.

ویژگی‌ خانه برای خرید

دسترسی و ترافیک

مسیر خانه تا محل کار یا تحصیل، مسافتی است که شما هرروزه طی خواهید کرد. با دقت در انتخاب محل زندگی می‌توانید این مسیر را کوتاه‌تر و یا کم ترافیک تر کنید. دسترسی آسان به مسیرهای اصلی و بزرگراه‌ها می‌تواند این امکان را به شما بدهد تا با سهولت بیشتری به مقصد برسید.

کوچه یا خیابانی که خانه در آن واقع‌شده است اهمیت بسیار زیادی دارد، باریک بودن، بن‌بست بودن و یک طرفه بودن خیابان علاوه بر مشکلات در زمان اسباب‌کشی، اغلب اوقات به دلیل پارک سایر وسایل نقلیه در کنار خیابان می‌تواند مشکل‌ساز باشد. وجود سازمان‌ها، ارگان‌ها و اداره‌ها در نزدیک خانه به‌ویژه در شروع روز، باعث افزایش رفت‌وآمد، ازدحام و شلوغی می‌شود.

قرار گرفتن محله در طرح ترافیک به دلیل آنکه برخی از روزها امکان استفاده از خودروی شخصی را نخواهید داشت، بسیار مشکل‌ساز خواهد بود.

ویژگی‌ خانه برای خرید

فضا و محیط محله

محله‌ای برای شما مناسب‌تر است که متناسب با سبک زندگی شما باشد. به‌عنوان‌مثال برخی از محله‌ها دارای ساکنین مذهبی هستند که در برخی از ایام سال به دلیل برگزاری مراسم‌های مذهبی می‌توانند باعث ایجاد ازدحام و سروصدا شوند اگر شرکت در این مراسم‌ها از اولویت‌های سبک زندگی شما نباشد، در آینده دچار مشکل خواهید شد. یا ساکنین برخی از محله‌ها بیشتر شامل افراد مجرد با شرایط رفت‌وآمد خاص خود هستند که ممکن است با سبک زندگی شما هماهنگی نداشته باشد. فرهنگ و عادات ساکنین محله از نکاتی است که در آرامش شما تأثیرگذار خواهد بود.

تأثیر زیبایی محیط زندگی، بر روحیه انسان بسیار روشن و واضح است. محیطی با معماری‌های زیبا، معابر استاندارد و نورپردازی‌های صحیح،  اثری مثبت بر کیفیت زندگی ساکنین خواهد داشت که البته نقش ساکنین در ایجاد این زیبایی‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت.

در انتخاب و تعیین ویژگی های خانه ی خوب  باید به سرمایه‌گذاری و هزینه‌ای که برای خرید خانه صرف می‌شود، نیز دقت بیشتری داشته باشید. مناطقی از شهر که در طرح‌های افزایش کیفیت محیط شهری قرار دارند، محله‌های مناسب‌تری جهت سرمایه‌گذاری هستند. رشد مسکن در محله‌هایی با امکانات رفاهی بیشتر و دسترسی‌های آسان‌تر، بیشتر خواهد بود و درنتیجه سرمایه‌گذاری در چنین مناطقی پرسودتر است.

ویژگی‌های داخلی خانه

طبقه‌ها

در ساختمان‌های چند طبقه معمولاً اولین طبقه به علت سروصدای ناشی از رفت‌وآمد زیاد و همچنین امنیت کمتر گزینه‌ی مناسبی جهت انتخاب نیست، طبقه‌ی آخر نیز به علت اتلاف بیشتر انرژی و همچنین با در نظر گرفتن قطعی برق، خرابی آسانسور و نیاز به استفاده از پله گزینه‌ی چندان مناسبی به نظر نمی‌رسد. معمولاً طبقات میانی انتخاب‌های بهتری خواهند بود.

واحدها

تعداد واحدها در هر طبقه اهمیت بسیاری دارد. هر چه تعداد واحدها بیشتر باشد، تراکم جمعیت در ساختمان بیشتر می‌شود که سروصدا، رفت‌وآمد و خرابی‌های بیشتر را نیز به دنبال دارد.

در هنگام انتخاب خانه، از وضعیت و شرایط همسایه‌های خود مطلع شوید. همسایه‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد می‌توانند عاملی جهت مزاحمت و برهم زدن آرامش در خانه باشند.

وضعیت ورودی واحدها در هر طبقه و فاصله‌ی آن‌ها از یکدیگر نیز ملاک دیگری در انتخاب واحد ساختمانی است، مثلاً واحدهایی که ورودی رو به روی‌هم یا بسیار نزدیک به هم دارند عاملی در جهت برهم زدن حریم خصوصی ساکنین هستند.

ایمنی ساختمان

با کمک گرفتن از یک کارشناس و بررسی نقشه‌های ساختمان، کیفیت مصالح به کار گرفته ‌شده، تعبیه‌ی پله‌های اضطراری، حس‌گرهای دود و …  می‌توانید از ایمنی ساختمان در برابر حوادث اطمینان حاصل کنید.

پارکینگ

داشتن پارکینگ استاندارد از دیگر ویژگی‌های خانه‌ی خوب است. پارکینگ استاندارد باید مسقف باشد تا وسایل نقلیه از امنیت بیشتری برخوردار باشند. شیب کم‌تر ورودی پارکینگ و همچنین مزاحم نبودن پارکینگ‌ها نسبت به یکدیگر از دیگر ویژگی‌های پارکینگ مناسب است

ویژگی‌ خانه برای خرید.

نورگیری خانه

شمالی یا جنوبی بودن خانه یکی از راه‌های تعیین میزان نورگیر بودن خانه است. وجود نور طبیعی در خانه علاوه بر امکان استفاده از روشنایی روز و مصرف کمتر برق، حس نشاط‌آور و تازگی به خانه می‌بخشد و در روحیه‌ی افراد خانه مؤثر خواهد بود. خانه‌های جنوبی بیشترین میزان نورگیری را دارند و بعد از آن‌ها واحدهای شمالی از نور نسبتاً مناسبی برخوردارند.

البته در مناطق گرمسیر، نورگیر بودن خانه شاید نه‌تنها ویژگی خوبی جهت انتخاب خانه نباشدT بلکه با گرم شدن بیشتر خانه در تابستان و مصرف بیشتر برق و افزایش هزینه‌ها نیز به عنوان عاملی نامناسب در نظر گرفته شود.

بالکن و انباری

وجود بالکن در ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها بسیار حائز اهمیت است. بالکن می‌تواند مکانی برای پخت‌وپز جهت جلوگیری از گرم شدن و کثیف شدن خانه باشد. می‌توانید از بالکن به‌ عنوان مکانی مناسب برای پرورش گیاهان و بالا بردن نشاط خانواده یا فضایی برای انباری استفاده کنید. با داشتن بالکن از خشک شدن لباس‌ها در مقابل نور آفتاب نیز می‌توانید بهره‌مند شوید.

با توجه به فضای محدود در آپارتمان‌ها، داشتن انباری اهمیت زیادی دارد. با نگه‌داری وسایل اضافی در انباری، می‌توانید از فضای بیشتری در خانه استفاده کنید.

آسانسور و کنتورها

در هنگام انتخاب خانه، به ‌ویژه اگر واحد مورد نظر در طبقات فوقانی قرار دارد از وضعیت آسانسور، فضای کافی و تهویه‌ی مناسب آن نیز اطمینان حاصل نمایید.

جدا بودن کنتورهای آب، برق و گاز با توجه به هزینه‌هایی که جهت استفاده از حامل‌های انرژی باید پرداخت شود، اهمیت زیادی دارد.

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

معمول‌ترین سیستم‌های سرمایشی در مجتمع‌های مسکونی، استفاده از کولرآبی، اسپلیت­ها و سرمایش از کف و سیستم‌های گرمایشی رایج نیز استفاده از موتورخانه مرکزی، پکیج‌ها و یا گرمایش از کف هستند. سالم و مناسب بودن این سیستم‌ها را نیز در هنگام انتخاب خانه بررسی کنید.

شاید با در نظر گرفتن شرایط ذکرشده، جست‌وجو و یافتن خانه‌ی مورد نظر بسیار سخت و زمان‌بر به نظر برسد؛ اما با در نظر داشتن مشکلات و هزینه‌های اسباب‌کشی و همچنین سلب آرامش با نبود فاکتورهای مورد نظر شما در خانه، بهتر است صبور باشید و در انتخاب خود عجله نکنید. برای به دست آوردن نتیجه‌ی بهتر از کارشناسان خبره این حوزه کمک بگیرید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه