حق کمیسیون مشاورین املاک – مجله آنلاین هومینگ


افراد زیادی هستند که با نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک آشنایی ندارند؛ در نگاه اول شاید به این برسید که نیازی به دانستن همه فرمول‌های محاسباتی نیست اما باید در نظر داشته باشید که شما حداقل یک بار برای خرید، فروش، رهن یا اجاره ملک باید پای قرارداد معامله ملکی بنشینید؛ بنابراین دانستن چنین فرمولی می‌تواند معامله‌ای سالم را برای شما فراهم کند.

نرخ‌های محاسباتی حق کمیسیون مشاورین املاک هر ساله توسط اتحادیه املاک هر شهر به مشاورین ابلاغ می‌شود و آنها باید طبق آن برای دریافت حق‌الزحمه معاملاتی خود اقدام کنند.

مشاوران املاک نقش واسطه در معاملات ملکی را دارند و از قوانین و مقررات خاصی تبعیت می‌کنند و دارای مجوز کسب از اتحادیه می‌باشند؛ به همین دلیل در صورتیکه تخلفی در این بنگاه‌ها صورت گیرد، توسط طرفین معامله قابل پیگیری قضایی می‌باشد.

در گذشته‌های نه چندان دور دریافت حق کمیسیون از طرف مشاورین املاک به صورت سلیقه‌ای انجام می‌گرفت اما از سال ۱۳۷۹ به بعد و با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت حق کمیسیون شکلی قانونی به خود گرفت و نحوه دقیق محاسبه آن و نرخ‌های مصوب در معاملات تعیین شد و مشاورین املاک ملزم و موظف به رعایت آن شدند.

نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک

درباره نحوه محاسبه و فرمول آن در مقاله‌ای به نام “حق کمیسیون” صحبت کرده‌ایم و در اینجا به صورت کلی به متن قانونی آن اشاره خواهیم داشت.

حق کمیسیون در قراردادهای مختلف مبلغ متفاوتی خواهد داشت و براساس اینکه قرارداد برای خرید و فروش است یا رهن و اجاره محاسبه می‌شود.

البته به طور کلی نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک از یک فرمول تبعیت می‌کند تا شک و شبهه‌ای برای مشاوران و طرفین معامله به وجود نیاید.

در نهایت مشاورین املاک تنها مجاز هستند براساس تعرفه مشخص شده از سوی اتحادیه املاک از طرفین معامله کارمزد ارایه خدمات خود را بگیرند.

حق کمیسیون مشاورین املاک

طبق قانون، در هر معامله خرید یا فروش ملک تا سقف مالی ۵۰۰ میلیون تومان، هر یک از طرفین معامله باید مبلغ ۰٫۵ درصد از ارزش آن را به عنوان حق کمیسیون مشاورین املاک پرداخت کنند.

در صورتیکه این ارزش بالاتر می‌رود، به میزان مبلغ مازاد، باید ۰٫۲۵ درصد نیز به مبلغ فوق افزوده شود.

در مورد معاملات رهن و اجاره نیز مالک و مستاجر باید یک چهارم مبلغ اجاره ماهانه را به عنوان حق کمیسیون مشاورین املاک پرداخت کند و در املاک رهنی (رهن کامل) ابتدا باید آن را به رهن و اجاره تبدیل کنند (هر یک میلیون تومان معادل سی هزار تومان اجاره) و سپس مبلغ کمیسیون را پرداخت کنند.

مبلغ ۹% مالیات بر ارزش افزوده نیز در هر معامله‌ای به حق کمیسیون افزوده می‌شود.

نکاتی درباره حق کمیسیون مشاورین املاک

۱- براساس قانون صنفی مشاورین املاک، ۸ درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می‌گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.

۲- در صورتیکه طی یک معامله حق کمیسیون مشاورین املاک، مبلغی بیشتر از ارزش واقعی آن باشد، طرفین معامله می‌توانند از طریق مراجع قانونی این مورد را پیگیری کنند.

۳- اتحادیه کشوری املاک در تهران، به عنوان ناظری عادل بر نحوه کار مشاورین املاک و نحوه محاسبه حق کمیسیون ملکی نظارت می‌کند و ارجاع شکایات به اتحادیه منجر به پیگیری از طرف این واحد خواهد شد.

۴- طرفین معامله باید از بنگاه مشاور املاک بابت حق کمیسیون رسید دریافت کنند، همچنین مشاورین املاک نیز باید مبلغ دریافت شده بابت حق کمیسیون را در اجاره‌نامه قید کنند.

۵- در صورتیکه بنگاه معاملاتی ادعا کند که ارزش ملک چیزی بیشتر از رقم معامله شده است و درخواست مبلغ بالاتری به عنوان حق کمیسیون داشته باشند، تخلف انجام داده است و قابل پیگیری می‌باشد.

۶- حق کمیسیون مشاورین املاک حق عرفی، قانونی و صنفی است و طرفین معامله ملزم به پرداخت نقدی آن بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد هستند.

۷- فرقی نمی‌کند که مشتری توسط بنگاه معرفی شود یا فروشنده به صورت شخصی با خریدار آشنا شود؛ در هر دو صورت حق کمیسیون مشاور املاک باید توسط طرفین معامله پرداخت شود.

۸- مشاورین املاک موظف هستند، نحوه محاسبه حق کمیسیون را در محل فعالیت خود نصب کنند تا در رویت کامل طرفین معامله باشد.

۹- مشاورین املاک موظف هستند تا اطلاعات طرفین معامله و حق کمیسیون دریافتی خود را در دفتر مالی ثبت کنند.

۱۰- مشاورین املاک موظف هستند تا مجوز کسب خود را که از اتحادیه املاک دریافت کرده‌اند در معرض دید مراجعه‌کنندگان قرار دهند.

۱۱- گرفتن مبالغی به عنوان شیرینی، عیدی و… در کنار حق کمیسیون توسط بنگاه‌های املاک غیرقانونی است.

حق کمیسیون مشاورین املاک

۱۲- خریدار یا فروشنده موظف به پرداخت هزینه‌ای مازاد بر حق کمیسیون مشاورین املاک که بر حسب معامله و ارزش ملک تعیین شده است، نیستند.

۱۳- صدور قبض رسید توسط مشاورین املاک امری ضروری است و بابت دریافت حق کمیسیون نیز باید رسیدی به دو طرف بدهند.

۱۴- ذکر مبلغ حق کمیسیون بنگاه معاملات املاک در اجاره‌نامه الزامی است.

۱۵- در صورت تخلف بنگاه در محاسبه حق کمیسیون، طرفین می‌توانند با سامانه تلفنی ۷۳۳۴ تماس بگیرند.

۱۶- اگر معامله ملکی براساس درخواست طرفین معامله یا یکی از بندهای قرارداد فسخ شود، حق کمیسیون بنگاه محفوظ می‌باشد و باید توسط طرفین پرداخت گردد.

۱۷- در صورتیکه طرفین رقمی کمتر را در هر مرحله از معامله توافق کنند، حق کمیسیون بنگاه باید همچنان پرداخت شود.

۱۸- در صورتیکه معامله ملکی در شهری غیر از تهران انجام می‌پذیرد، حتماً قبل از مراجعه به بنگاه جهت عقد قرارداد به سایت یا آدرس اتحادیه املاک همان شهر مراجعه کنید و از نرخ‌های مصوب حق کمیسیون مشاورین املاک آگاهی پیدا کنید.

۱۹- در صورتیکه بنگاه مشاورین املاک حق کمیسیون خود را دقیقاً طبق تعرفه اتحادیه دریافت می‌کند، برای کاهش آن چانه‌زنی نکنید.

۲۰- حتماً پس از عقد قرارداد یک نسخه از آن را به همراه تمام رسیدها نزد خود نگهداری کنید.

سخن آخر

براساس بند ب قانون نظام صنفی، “اگر دفاتر املاک از نصب نرخ‌نامه‌های مصوب یا مجوز کسب خود سر باز بزنند با آن‌ها برخورد و در مواردی حتی مجازات سخت‌تری چون پلمپ دفتر اعمال می‌شود.”

بنابراین ابتدا از مجاز بودن املاک مورد نظر اطمینان حاصل کنید و سپس با اعتماد به آن‌ها قرارداد مناسبی را برای خود تنظیم کنید؛ در نهایت قبل از پرداخت کمیسیون مشاورین املاک و امضای قرارداد یکبار بندهای آن را مطالعه کنید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه