بهترین شرایط خانه برای نوزاد


هر فرزندی که تازه به دنیا آمده است احتیاج دارد که بهترین شرایط خانه برای نوزاد برایش فراهم شود. نوزادان در اوایل زندگی خود به شرایط خاصی برای زندگی احتیاج دارند. آن‌ها در آسیب‌پذیرترین مرحله زندگی خود هستند و نمی‌توانند نیازهایشان را خودشان برطرف کنند. محیط منزل باید بهترین شرایط خانه برای نوزاد را داشته باشد که بتوانند به مراحل دیگر زندگی راه پیدا کنند. نوزادان از نظر جسمی هنوز ضعیف هستند و نمی‌توانند از خود مراقب کنند و به خاطر اینکه ذهنیتی از دنیای اطراف خود ندارند، نمی‌دانند که به چه وسایلی نیاز دارند یا چه مواردی را باید رعایت کنند. والدین با ساختن محیطی که بهترین شرایط خانه برای نوزاد را دارا است، می‌توانند فرزند خود را سالم و شاد بزرگ کنند. اینکه دوران اولیه زندگی هر کس از اهمیت بالایی برخوردار است بر همگان واضح است. در این دوران نوزاد احتیاج به مراقبت‌هایی شبانه‌روزی دارد و والدین بیشترین انرژی خود را صرف این بازه زمانی می‌کنند. در این ‌بین ممکن است که بعضی از موارد را فراموش کنند یا از بودن آن‌ها غافل باشند. اگر شما فرزند اولتان را به دنیا آورده‌اید و از قبل تجربه والدین شدن را ندارید ممکن است در روزهای اول با مشکلات زیادی روبرو شوید. با مطالعه‌ی دقیق و تحقیق در نیازهای نوزاد و راه‌های رفع این نیازها می‌توانید تا درصد بالایی این مشکلات را پیش‌بینی کنید. محیط خانه باید آماده رویارویی با این مشکلات باشد و کار­هایی هست که شما قبل از ورود نوزاد خود می‌توانید انجام دهید تا منزلتان آمادگی داشته باشد. در اینجا به بررسی بهترین شرایط خانه برای نوزاد می‌پردازیم. این شرایط عبارت‌اند از:

 • لوازمی که بعد از زایمان در خانه احتیاج دارید
 • آماده‌سازی خانه
 • شرایط اتاق نوزادان

لوازمی که بعد از زایمان در خانه احتیاج دارید

قبل از ورود فرزند تازه متولد شده به خانه شما به یکسری لوازم احتیاج دارید .در خرید سیسمونی فرزندتان این لیست را هم اضافه کنید. این وسایل به شما کمک می‌کنند که در خانه به مواردی برنخورید که نمی‌دانستید که از قبل باید این وسایل را تهیه می‌کردید. این لوازم در این روزها عصای دست شما می‌شوند و شما را در مراقبت از فرزند دلبندتان یاری می‌کنند.

 1. حداقل ۲ عدد رویه تشک قابل شستشو برای نوزاد خود تهیه کنید. در این روزها وسایل مربوط به نوزادان زیاد کثیف می‌شوند و در مواقعی که نیاز است آن‌ها را بشویید از جایگزین­ها استفاده کنید.
 2. در اتاق کودک یک یا دو اسباب‌­بازی تهیه کنید که موسیقی داشته باشند. پخش موسیقی‌های ملایم هنگامی‌که کودک گریه می‌کند یا بی‌قرار است، بسیار برای آرام کردن نوزاد مفید است.
 3. در انتخاب تخت نوزاد دقت کنید و تخت‌هایی را تهیه کنید که دارای نرده باشد. هر چقدر فاصله نرده‌ها از هم کمتر باشد، ایمنی بیشتری برای نوزاد دارد.

شرایط خانه برای نوزاد

 1. هنگام خرید سیسمونی، بوفه و کمدهایی که خریداری می‌کنید بدون شیشه باشند.
 2. میز تعویض پوشک نوزادان و سطل‌های پوشک حتماً تهیه کنید. در شبانه‌روز بیشترین میزی که از آن استفاده خواهید کرد، میز تعویض پوشک است.
 3. در حمام خود حتماً از وان­های مخصوص نوزادان استفاده کنید. وقتی‌که پوست نوزادان خیس است بیشترین احتمال لیز خوردن را دارد و ممکن است که شما نتوانید نوزاد را در دستان خود نگه‌دارید. برای راحت شدن حمام فرزندتان از وان­های مخصوص نوزادان استفاده کنید.
 4. ناخن‌گیر کوچک تهیه کنید. در این دوران باید مرتب ناخن‌های نوزادان گرفته شود پس از ناخن‌گیرهای کوچک استفاده کنید.

در سیسمونی نوزاد خود وسایلی را خریداری کنید که شما را در تهیه بهترین شرایط خانه برای نوزاد یاری کند.

آماده‌سازی خانه

قبل از ورود نوزاد خود باید خانه خود را برای کسی که بیشترین اهمیت را برای شما دارد، یعنی فرزندتان، آماده کنید. این آماده‌سازی باید در جوانب مختلفی صورت گیرد که بهترین شرایط خانه برای نوزاد فراهم گردد. پس شما در چند ماه بارداری خود کارهای زیادی دارید، تا بتوانید دوران نوزادی فرزند خود را راحت‌تر بگذرانید.

وقتی‌که نوزاد شما از بیمارستان به خانه می‌آید، اقوام و آشنایان به خانه شما زیاد رفت‌وآمد دارند و شما در آن روزها باید علاوه بر مراقبت از خود و نوزادتان به پذیرایی مهمان‌ها هم برسید. برای اینکه آسان‌تر بتوانید این کار را انجام دهید از قبل وسایل مخصوص پذیرایی را آماده کرده و آن‌ها را روی میز پذیرایی بچینید.

در روزهای پایانی بارداری به کمک همسر خود به خانه‌تکانی بپردازید. در نظافت خانه بیشتر از پودر و آب استفاده کنید و مواد شوینده قوی کمتر استفاده شود، بهتر است. از همسر خود بخواهید که ماشین لباسشویی منزل را دوباره سرویس کند. در روزهای پیش رو یکی از مهم‌ترین لوازمی که به آن‌ها احتیاج دارید ماشین لباسشویی است.

یکی از کابینت‌های آشپزخانه خود را مخصوص وسایل شیردهی نوزاد قرار دهید. با این کار هر وسیله‌ای که بخواهید و موردنیاز باشد در دسترس شماست. اگر هم کس دیگری بخواهد به نوزاد شما شیر دهد راحت‌تر می‌تواند شیر خشک و شیشه شیر را پیدا کند. بعد از چند ماه همین فضا را برای یخچال خود تعبیه کنید تا بتوانید غذاهای مکمل را در بخش خاصی از یخچال نگه‌دارید. روی ظرف‌های مکمل برچسب بزنید تا راحت‌تر بفهمید که حاوی چه موادی هستند.

در چند ماه اول زایمان شما مشغولیت‌های زیادی در رابطه با نگهداری نوزاد خود دارید و کمتر وقت می‌کنید که برای خود و خانواده غذا تهیه کنید. از قبل فهرستی فراهم کنید که در این ماه‌ها به آن‌ها احتیاج دارید و غذاهایی که می‌پزید را  بیشتر از یک وعده درست کنید و در فریزر خود قرار دهید. رستوران‌ها و کترینگ­های معتبر با غذاهای سالم اطراف منزلتان را پیدا کنید و به آن‌ها سفارش دهید.

آماده‌سازی خانه قبل از ورود نوزاد یکی از اساسی‌ترین اصول به منظور فراهم کردن بهترین شرایط خانه برای نوزاد است.

حتماً تمام خانه را ایمن کنید. نوزادان به دلیل اینکه بیشتر در سطوح پایینی خانه در حرکت هستند، باید گوشه‌های تیز وسایل خانه را با فوم‌های مخصوص بپوشانید. از قفل‌های آهنربایی برای بسته ماندن کابینت‌ها استفاده کنید. نوزادان هنگامی‌که با چهاردست‌وپا راه رفتن را یاد می‌گیرند به‌جاهای مختلف خانه سرک می‌کشند.

شرایط خانه برای نوزاد

اگر شیر آب روشویی شما کوتاه است اقدام به تعویض آن‌ها کنید و از شیر آب‌های بلند استفاده کنید. بعد از تعویض پوشک، شما برای تمیز کردن نوزاد پ باید از روشویی استفاده کنید و نوزاد را در آن بشویید. اگر شیر آب روشویی کوتاه باشد برای شما دردسرهایی را به همراه دارد که با تعویض آن‌ها راحت‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید.

از سالم بودن لوله‌های فاضلاب خود اطمینان حاصل کنید. اگر خانه شما احتیاج به سم‌پاشی دارد قبل از ورود نوزاد حتماً این کار را انجام دهید. در دوران اولیه نوزادی ریه‌های کودک بسیار حساس هستند.

اگر کودک شما در فصل زمستان به دنیا می‌آید، از قبل وسایل گرمایشی خانه را نصب کنید و از سالم بودن آن‌ها اطمینان کامل کسب کنید.

اگر در خانه گلدان دارید آن‌ها را در تراس یا حیاط منزل نگه‌دارید. خاک مرطوب داخل گلدان‌ها فضای مناسبی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها هستند. برای اینکه نوزادان سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بهتر است که گلدان­ها را در فضایی خارج از منزل نگه‌دارید.

لباس‌های نوزادان سریع کثیف می‌شوند و ممکن است که لکه‌هایی بر روی آن‌ها بعد از شستشو باقی بماند، برای تمیز ماندن لباس‌های نوزادان راه‌های برطرف کردن لکه‌ها را یاد بگیرید. زمانی که می‌خواهید مواد شوینده تهیه کنید حتماً برچسب روی آن‌ها را بخوانید که استفاده از آن‌ها برای نوزاد ضرری نداشته باشد.

پنجره‌های خانه را دوجداره کنید. با این کار هم از سروصدای بیرون نوزاد در امان است و هم گردوغبار بیرون به داخل خانه نمی‌آید.

فضای خانه را عایق‌بندی کنید تا دمای خانه تغییر چندانی در طول روزهای گرم و سر نداشته باشد.

در بهترین شرایط خانه برای نوزاد رعایت اصول ایمنی از اهمیت خاصی برخوردار‌است.

شرایط اتاق نوزادان

اتاق نوزادان باید دارای شرایط خاصی باشد، این شرایط باید تمام نیازهای نوزاد را برآورده کند و محیطی باشد که برای نوزاد زیان نداشته باشد. این شرایط عبارت‌اند از :

 1. به دمای اتاق نوزاد توجه داشته باشید. دمای اتاق نوزادان بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی­گراد باید تنظیم شود. دمای اتاق را در این درجات نگه‌ دارید و نسبت به گرم‌تر یا سردتر بودن آن حساسیت داشته باشید. در گوشه‌ای از اتاق دما سنجی نصب کنید تا دمای اتاق را اندازه‌گیری کند. هرروز به ‌اندازه‌گیری دما اقدام کنید. اگر دمای خانه‌ی شما مناسب باشد احتیاجی نیست که نوزاد لباس‌های زیاد بپوشد.
 2. در اتاق کودک دستگاه‌های تهویه هوا بگذارید تا هوای تازه ‌وارد اتاق نوزاد شود. کودکان به خاطر اینکه تعداد تنفس در دقیقه بالایی دارند، احتیاج دارند که هوای اتاق آن‌ها تازه باشد تا اکسیژن کافی به آن‌ها برسد.
 3. از دستگاه‌های بخور مناسب نوزادان استفاده کنید. دستگاه‌های بخور، رطوبت هوا را تأمین می‌کند و مانع رشد باکتری در ریه‌های کودکان می‌شود. نوزادان در این دوره سیستم ایمنی پایینی دارند که نمی‌توانند از خود در مقابل باکتری‌ها محافظت کنند. دستگاه‌های بخور می‌توانند باکتری‌های موجود در هوا را از بین ببرند. اگر رطوبت هوا به ‌اندازه کافی باشد پوست نوزاد شما لطیف‌تر می‌شود و فرزند شما خشکی پوست نمی‌گیرد.

شرایط خانه برای نوزاد

تأمین نیازهای تنفسی فرزندتان بخشی از بهترین شرایط خانه برای نوزادان محسوب می‌شود.

 1. در اتاق کودک از صندلی‌های تکان خور استفاده کنید. هنگامی‌که فرزندتان در آغوش شما خواب است می‌توانید روی این صندلی‌ها بنشینید و نوزاد خود را تکان دهید تا به خواب برود.
 2. از مانیتورهای مخصوص اتاق نوزاد استفاده کنید. وقتی‌که نوزاد خود را خوابانده‌اید می‌توانید اتاق را به‌وسیله آن‌ها بررسی کنید و از سلامت فرزندتان اطمینان خاطر داشته باشید و به کارهای خود برسید.
 3. از رنگ‌های شاد و سرزنده در اتاق نوزاد استفاده کنید. در انتخاب اسباب‌بازی‌ها دقت کنید و آن‌هایی را انتخاب کنید که مناسب نوزادان هستند. این اسباب‌بازی‌ها غیرقابل جدا شدن هستند و خطری برای نوزاد ندارند.

اتاق نوزادان قلب خانه شما در این روزها است و بهترین شرایط خانه برای نوزاد در این فضا نقش مهمی دارد.

فراهم کردن بهترین شرایط خانه برای نوزاد شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما با تهیه لوازمی که نوزاد به آن احتیاج دارد، می‌توان این دشواری را کمتر کرد. اگر در خانواده کسانی هستند که می‌توانند به شما در نگهداری فرزندتان کمک کنند حتماً از آن‌ها بخواهید که به یاری شما بیایند. افراد با تجربه‌ای که خود قبلاً این مراحل را پشت سر گذاشته‌اند می‌توانند به شما راهکارهایی را ارائه دهند تا راحت‌تر بتوانید بهترین شرایط خانه برای نوزاد عزیزتان را فراهم کنید. در این روزها مادر فشار بیشتری را تحمل می‌کند و باید منزل برای کم شدن فشارها آمادگی داشته باشد. اگر از قبل خانه خود را آماده کنید راحت‌تر می‌توانید کارهای مربوط به مراقبت از نوزادان را انجام دهید. نوزادان با اینکه جثه‌ی کوچکی دارند اما نگهداری و مراقبت از آن‌ها کل فضای خانه را به هم می‌ریزد. با برنامه‌ای دقیق و آمادگی کامل خود و خانه می‌توانیم این به‌هم‌ریختگی را کاهش دهیم. در این مقاله بهترین شرایط خانه برای نوزاد را به شما گفتیم تا خود و منزلتان را برای پدر و مادر شدن آماده کنید و بتوانید نوزاد عزیزتان را با آگاهی بیشتری بزرگ کنید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • افزودن دیدگاه