مسئولیت تعمیر وسایل گرمایشی و سرمایشی با چه کسی است؟


من مالک یک واحد آپارتمان هستم و آن را اجاره داده‌ام؛ مسئولیت تعمیر وسایل گرمایشی و سرمایشی آپارتمان من با چه کسی است؟ من مستاجر هستم؛ چه کسی باید هزینه تعمیرات پکیج و موتورخانه را بپردازد؟ این‌ها سوالات مهمی است که باید به درستی پاسخ داده شوند؛ پس با ما همراه باشید!

آپارتمان‌نشینی واژه‌ای همنشین با بعضی از مشکلات است؛ مشکلاتی که باعث شده اختلافاتی را بین خانواده‌ها ایجاد کند. تراز و هم‌سطح نبودن درآمدها، متفاوت بودن سلایق خانواده‌ها، عدم آگاهی از قوانین آپارتمان‌نشینی و… مشکلات را نیز در این عرصه بیشتر کرده است.

متأسفانه اول به دلیل عدم آگاهی در مورد قوانین روابط مالک و مستاجر و دوم به علت کمبود نقدینگی و درآمد، برخی مالک‌ها و مستاجرها به دنبال شانه خالی کردن از پرداخت هزینه‌هایی هستند که بر عهده‌شان است اما نمی‌خواهند زیر بار آن بروند.

به همین دلیل پرونده‌های بسیاری درباره هزینه‌های جاری یک واحد آپارتمانی در شوراهای حل اختلاف باز می‌شوند.

طبق ماده ۴۸۶ قانون مدنی “تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آنکه شرط خلاف شده یا عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستاجره لازم می‌باشد.”

همچنین مطابق قانون موجر و مستاجر “در صورتیکه در ملک اجاره داده شده عیبی به‌وجود آید، قانون مدنی پرداخت هزینه‌های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است که شامل تعمیرات جزیی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می‌شود.

هزینه تعمیرات جزیی یا فرعی به عهده مستاجر است و هزینه تعمیرات کلی و اساسی به عهده موجر است. تشخیص هزینه‌های جزیی یا فرعی از هزینه‌های کلی و اساسی، تابع فرع است؛ بنابراین با در نظر گرفتن مکان و زمان قابل تشخیص است.

به عنوان مثال هزینه‌های مرتبط با سرویس سالیانه شوفاژ و تعمیرات جزیی آن به عهده مستاجر است و هزینه‌های مرتبط با مشکلات جدی در موتورخانه قطعاً بر عهده مالک قرار دارد.”

در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم:

هزینه تعمیرات سیستم گرمایشی

هزینه تعمیرات سیستم گرمایشی

سیستم‌های گرمایشی در آپارتمان‌ها به چند صورت هستند؛ مثلاً برخی مالکان ترجیح می‌دهند تا از پکیج و شوفاژ برای واحد خود استفاده کنند، برخی موتورخانه و شوفاژ، شومینه یا بخاری و آبگرم‌کن استفاده کنند.

حال سوال اینجاست که اگر این وسایل گرمایشی خراب شدند و نیاز فوری به تعمیر داشته باشند، چه کسی باید هزینه آن را تقبل کند؟

در وهله اول، هنگام اجاره یک واحد مسکونی، تجاری و… ابتدا به این مسایل توجه کنید، که آیا سیستم گرمایشی فرسوده است یا خیر! آیا نیاز به تعمیرات اساسی دارد؟ اگر نیاز به تعمیر اساسی داشت، باید به مالک گوشزد کنید تا در اسرع وقت آن را تعمیر کند و به صورت سالم تحویل شما دهد.

اما اگر سیستم گرمایشی، هنگامی که مورد اجاره در اختیار مستاجر است و به مرور به واسطه استفاده مستاجر از آن خراب و از کار افتاده شده است، هزینه تعمیر و جبران خسارات آن با مستاجر است؛ توجه داشته باشید که هنگام تحویل باید سیستم گرمایشی سالم بوده باشد.

در مواقعی که سیستم گرمایشی از موتورخانه منشعب می‌شود، هزینه تعمیرات و بازرسی جزیی از موتورخانه که ماهانه یا چند ماه یکبار اتفاق می‌افتد از سهم شارژ توسط مدیر ساختمان پرداخت می‌شود که هزینه شارژ با مستاجر است.

هزینه‌های اساسی تعمیرات و تعویض قطعات موتورخانه نیز که موجودیت ساختمان را حفظ می‌کنند با مالک می‌باشد. هزینه‌ تعمیرات اساسی پکیج مانند تعمیر پمپ پکیج دیواری نیز بر عهده مالک می‌باشد.

مسئولیت تعمیر وسایل گرمایشی و سرمایشی

هزینه تعمیرات سیستم سرمایشی

سیستم‌های سرمایشی نیز به چهار نوع می‌باشند:

  • کولر آبی
  • کولر گازی یا اسپلیت
  • فن کویل
  • چیلر

چقدر با قوانین آپارتمان‌نشینی آشنایی دارید؟

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، سیستم‌های سرمایشی نیز مانند سیستم‌های گرمایشی به چند نوع تقسیم می‌شوند اما استفاده از دو مورد اول یعنی کولر آبی و کولر گازی بسیار متداول‌تر می‌باشد.

اگر مستاجر یک واحد مسکونی، اداری، تجاری یا صنعتی هستید و سیستم گرمایشی آن نیز کولر آبی است، قبل از تحویل واحد حتماً از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر کولر یا دینام آن نیاز به تعمیرات اساسی دارد مالک موظف به تعمیر و پرداخت هزینه آن است.

در هنگام استفاده از کولر آبی توسط مستاجر مطمئناً کولر آبی نیاز به تعمیراتی جزیی مانند روغن‌کاری، سرویس ماهانه، تعویض پوشال و… دارد که نیاز به تعمیر به دلیل استفاده مستاجر از آن به وجود آمده است؛ در این مواقع، هزینه تعمیرات بر عهده مستاجر می‌باشد.

در برخی مواقع نیز موتور یا دینام کولر آبی به دلیل فرسودگی و استفاده مستاجر می‌سوزد، در این مواقع نیز چون کولر به دلیل استفاده و مرور زمان مستهلک شده است، تعمیر و پرداخت هزینه آن نیز با مستاجر است.

تعمیر وسایل گرمایشی و سرمایشی

پرداخت هزینه تعمیرات وسایل گرمایشی و سرمایشی بدون اطلاع مالک

مستاجران باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که مستاجر در صورتی می‌تواند هزینه تعمیرات و تغییرات انجام شده در مورد اجاره را از موجر مطالبه کند که این تعمیرات را با اجازه و اطلاع مالک انجام داده باشد.

بنابراین قبل از هر اقدامی برای تعمیر باید با صاحب‌خانه تماس بگیرید و آن‌ها را در جریان نیاز به تعمیرات قرار دهید، صاحب‌خانه نیز موظف است در زمان مشخص به شما پاسخ دهد.

در صورتیکه بدون اطلاع مالک به صورت اساسی اقدام به تعمیرات سیستم گرمایشی و سرمایشی و دیگر موارد کنید، دیگر نمی‌توانید از مالک تقاضای پرداخت هزینه کنید و دادگاه نیز حقی برای شما قائل نخواهد بود.

اما ممکن است شما برای اطلاع به مالک اقدام کنید اما مالک در زمان مناسب پاسخگوی شما نبوده باشد. در این زمان، شما می‌توانید اقدام به تعمیر و پرداخت هزینه کنید اما باید زمان تماس با صاحب‌خانه، پاسخ وی و دلیل طولانی شدن زمان پاسخگویی را مستند کنید.

همچنین تمام فاکتورها را نگهداری کنید تا دلایل مستدلی برای ارایه به دادگاه داشته باشید.

سخن آخر

هر خانه‌ای در طول استفاده نیاز به تعمیرات و ایجاد تغییراتی نیاز دارد ولی اگر مستاجر باشید، ممکن است درباره هزینه تعمیرات سوالاتی برای شما به وجود آید؛ بنابراین باید به قوانین روابط مالک و مستاجر احاطه داشته باشید و یا در مواقع ضروری به آن مراجعه کنید تا دچار اختلافاتی با مالک و همسایگان خود نشوید.

همچنین قبل از هرگونه مراجعه به دادگاه بهتر است مالک و مستاجر سعی کنند در محیطی مسالمت‌آمیز درباره این مسایل توافق کنند؛ چراکه ارتباط درست می‌تواند بهتر از اختلاف باشد!

حق و حقوق همسایگیمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه