بهترین روش چیدمان آشپزخانه – مجله آنلاین هومینگ


فضاسازی برای آشپزخانه خصوصاً در مکان‌هایی که مساحت کمی دارند، ضرورت بالایی به خود اختصاص می‌دهد. به‌ منظور ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه راه‌های مختلفی با هزینه‌هایی متفاوت وجود دارد. ترفندها و راه‌حل‌های ساده‌ای نیز موجود است، که می‌توان از آن‌ها برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه استفاده کرد. در آشپزخانه به دلیل تعدد وسایل ریزودرشتی که با آن سروکار داریم، عموماً جای کافی وجود ندارد. بنابراین باید از تمام فضای ممکن بیشترین استفاده را کرد. تعداد کابینت‌ها برای ذخیره‌سازی مواد غذایی و ظروف فضای خوبی را در اختیار قرار می‌دهد. اما تعداد بیش از حد کابینت‌ها نیز بر زیبایی دکوراسیون تأثیر معکوسی دارد. همچنین در آشپزخانه‌های کوچک نمی‌توان حتی به تعداد موردنیاز کابینت قرار داد. امروزه در صنعت کابینت سازی و ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه از ترفندهای ساده‌ای برای این منظور استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که فضاسازی برای آشپزخانه علاوه بر بودجه، نیاز به کمی خلاقیت و خارج از چهارچوب فکر کردن نیز دارد.

سرفصل‌های زیر ایده‌ها و ترفندهای موجود در فضاسازی برای آشپزخانه را در اختیارتان قرار می‌دهد.

  • ایجاد فضای بیشتر با کابینت‌های مدرن
  • استفاده از شلف­ها و طبقه‌ها برای ایجاد فضای بیشتر
  • ایده‌های مختلف فضاسازی برای آشپزخانه

فضاسازی آشپزخانه

ایجاد فضای بیشتر با کابینت‌های مدرن

فضاسازی برای آشپزخانه اگرچه در نگاه اول سخت و غیرقابل اجرا به نظر می‌رسد اما وقتی به جزئیات دقت بیشتری می‌کنید، فضاهای بسیاری را می‌بینید که می‌توان از آن‌ها بیشترین بهره را برد. در آشپزخانه فضاهای بی‌استفاده و مرده بسیاری وجود دارد که با قرار دادن کابینت مناسب در آن می‌توان فضای ذخیره سازی بیشتری را در اختیار داشت. از جمله این فضاها می‌توان به بالای یخچال، فاصله بین یخچال و کابینت‌ها، زیر کابینت‌های زمینی و.. اشاره کرد. امروزه طراحی‌های جالبی برای استفاده از تمام فضای ممکن در آشپزخانه وجود دارد. به طراحی کابینت زیر دقت کنید.

ایجاد فضای بیشتر با کابینت‌های مدرن

در این طراحی با کمی صرف هزینه از تمام فضای مرده اطراف یخچال برای ایجاد فضای لازم در آشپزخانه استفاده شده است. در طبقات بالای یخچال که شاید دسترسی خوبی نداشته باشند، میتوان وسایل و ظروفی را که کاربرد روزانه ندارند، قرار داد. بدین ترتیب شما فضایی هر چند کوچک را به عنوان انباری برای ظروف خود در اختیار خواهید داشت. این متد برای تمام قسمت‌های مختلف در آشپزخانه کاربرد دارد. بهتر است برای اجرای این روش ابتدا اقدام به شناسایی تمام فضاهای مرده در آشپزخانه خود کنید. سپس آن‌ها را روی کاغذی یادداشت کرده و تصمیم بگیرید که از کدام‌یک تمایل به استفاده دارید. زیر کابینت‌ها در آشپزخانه نیز فضای مناسبی برای طراحی کشوهایی به‌منظور ذخیره وسایل ریز و کوچک است. این کشوها که به صورت ریلی عموماً طراحی می‌شوند در زیر کابینت‌های زمینی که فاصله زیادی از سطح زمین قرار دارند، طراحی و تعبیه می‌شوند. همچنین یکی از دیگر راه‌های فضاسازی برای آشپزخانه استفاده از کابینت‌های غیرمعمول است. این کابینت‌ها را می‌توان برای قرار دادن ادویه‌جات و به صورت عمودی ، در سه کنج آشپزخانه و … تعبیه کرد. در تصویر زیر نمونه‌ای از این کابینت‌ها معرفی‌شده‌اند. طراح این کابینت برای استفاده از تمام فضای موجود در آشپزخانه کابینتی سه کنج را طراحی کرده تا فضای بین دو کابینت را نیز در اختیار داشته باشد.

ایجاد فضای بیشتر با کابینت‌های مدرن

چنانچه در فضای آشپزخانه خود قسمت‌هایی از دیوار دارای قاب و تورفتگی‌هایی مانند طاقچه است از آن‌ها می‌توانید برای قرار دادن اشیا مختلف استفاده کنید. این قاب‌ها عموماً در خانه‌های قدیمی وجود دارند اما در برخی آشپزخانه‌های مدرن نیز به دلیل نوع طراحی فضا دیده می‌شوند. در این قاب‌ها می‌توان طبقاتی را برای قرار دادن وسایل مختلف اعم از کنسروها و ادویه‌جات ایجاد کرد. درب‌های ریلی و کشویی برای قاب‌هایی با عمق کم مناسب‌ترین انتخاب هستند. تصویر زیر طراحی زیبا و ماهرانه‌ای از این قاب‌ها را برای الهام گرفتن از آن در اختیارتان قرار می‌دهد.

به‌منظور فضاسازی برای آشپزخانه می‌توان از قاب‌ها و تورفتگی‌های موجود در معماری آشپزخانه برای ذخیره‌سازی مواد غذایی بیشترین استفاده را کرد.

چگونه آشپزخانه‌ای استاندارد داشته باشیم؟

فضای زیر کابینت‌های دیوار نیز محل مناسبی برای قرار دادن وسایل و مواد غذایی می‌تواند باشد. با ترفندهای ساده‌ای می‌توان از فضای مرده زیر کابینت‌های دیواری بیشترین استفاده و بهره را برد. یکی از ایده‌های جالب در این خصوص چسباندن درب قوطی‌های ادویه و چاشنی به سطح زیرین کابینت‌ها و آویزان کردن آن‌ها است. برای این روش تنها نیاز به ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی با اندازه‌ها و طرح‌های یکسان و چسبی قوی خواهید داشت. بدین ترتیب تنها با چسباندن قسمت بالایی درب‌ها به سطح زیرین کابینت می‌تواند ظروف خود را از آن آویزان کنید.

در فضاسازی برای آشپزخانه توسط کابینت‌ها همچنین می‌توانید از فضای پشت درب‌ها نیز برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده کنید. برای اجرای این روش نیاز به قلاب‌ها و گیره‌های برچسب دار خواهید داشت که پشت درب کابینت‌ها قرار می­گیرند. از این فضا می‌توان برای قرار دادن درب قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها، ملاقه‌ها و کفگیرها و حتی سرویس چاقوی آشپزخانه استفاده کرد. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست که کشویی جداگانه را برای قرار دادن این وسایل اختصاص دهید. پشت درب کابینت‌ها را همچنین می‌توان برای قرار دادن انواع دستمال‌ها و پارچه‌های مخصوص نظافت در کابینت‌های پایین سینک، استفاده کرد. طرح‌های خلاقانه بسیاری برای این منظور در اینترنت موجود است که با الهام گرفتن از آن‌ها می‌توانید بهترین طرح را برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه استفاده کنید.

چیدمان آشپزخانه

از دیگر فضاهایی که می‌توان برای قرار دادن لوازم از آن‌ها در آشپزخانه استفاده کرد، سطح کنار کابینت‌ها است. برای این کار نیاز به آویز مناسبی دارید تا وسایل مختلفی مانند رنده، الک، شیر داغ کن و … را روی آن قرار دهید. عموماً در تمام آشپزخانه‌ها کابینت‌های کناری که به دیوار متصل نیستند فضای خالی دارند، که از آن‌ها می‌توان برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه استفاده کرد. وقتی گفته می‌شود از تمام فضاهای موجود در آشپزخانه باید استفاده کرد، منظور همین جاهایی است که شاید در نگاه اول دیده نشوند. بهتر است یکی از کابینت‌های بالا یا پایینی را برای این کار انتخاب کنید. زیرا تکرار آن در یک قسمت باعث شلوغ شدن و بی‌نظمی محیط می‌شود. باید توجه داشته باشید که این مناطق جز محل‌های عبور و مرور نباشد، زیرا ممکن است صدماتی به افراد در هنگام عبور وارد شود. بهترین محل برای قرار دادن دستگیره‌ها، دم‌کنی، دستکش‌های فر همین محل کنار کابینت‌ها است.

آشپزخانه مدرن

استفاده از شلف­ها و طبقه‌ها برای ایجاد فضای بیشتر

در فضاسازی برای آشپزخانه یکی از ترفندها استفاده از شلف­های دیواری و ایستاده است. از این طبقات باید در تمام نقاط ممکن آشپزخانه از دیوارها گرفته تا روی کابینت‌های زمینی استفاده کرد. این کار به شما امکان می‌دهد که وسایل موردنیاز خود را در جاهایی که امکان قرار دادن کابینت وجود ندارد، قرار دهید. این روش در مقایسه با ساخت و اجرای کابینت بسیار ارزان‌تر است. همچنین این طبقات را می‌توان با کمی سلیقه و خلاقیت به یکی از آیتم‌های اصلی دکوری در دیزاین آشپزخانه تبدیل کرد. در آشپزخانه‌ها عموماً جنس، طرح و رنگ این شلف­ها را متناسب با تم دکوراسیون خصوصاً کابینت‌ها در نظر می‌گیرند. اما در حالت کلی شلف­های چوبی با رنگ طبیعی یکی از گزینه‌های اصلی برای این کار است. شلفهای فلزی و استیل نیز امروزه راه خود را در دنیای دکوراسیون آشپزخانه باز کرده‌اند و طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند. تعداد طبقات شلفهای دیواری باید متناسب با فضایی که برای قرار دادن آن در نظر گرفته‌اید، انتخاب شود. اما این مسئله در شلف­های ایستاده که از کف تا سقف امکان امتدادشان وجود دارد، متفاوت است. بهتر است در این نوع از شلف­ها با توجه به عرض آن از طبقات با فاصله منطقی بین ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر استفاده شود. طبقاتی با ارتفاع کوچک‌تر و  متغیر می‌تواند فضای آشپزخانه شما را نامرتب و شلوغ نمایش دهد.

استفاده از شلف­ها و طبقه‌ها برای ایجاد فضای بیشتر

قرار دادن گل و گیاهان بر روی این شلف­ها جذابیت خیره‌کننده‌ای برای دکوراسیون آشپزخانه شما به ارمغان می‌آورد. بهتر برای شلفهای ایستاده از گل‌های آبشاری و آویزان در طبقات بالایی برای زیبایی بیشتر فضا استفاده کنید. دقت داشته باشید که طبقات بالایی را اختصاص به مواردی بدهید که کمتر به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید، بدین ترتیب چیدمانی کاملاً منطقی و کاربردی خواهید داشت.

شلفهای دیواری و ایستاده یکی از بهترین گزینه‌های ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه هستند که بودجه بالایی برای استفاده از آن‌ها نیاز نیست.

استفاده از شلف­ها و طبقه‌ها برای ایجاد فضای بیشتر

ایده‌های مختلف فضاسازی برای آشپزخانه

ایده‌های خلاقانه زیادی در فضاسازی برای آشپزخانه وجود دارد، که این ایده‌ها را به‌راحتی می‌توان اجرا کرد. در زیر ایده‌های متنوعی از ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه برای الهام گرفتن از آن‌ها، آمده است:

یکی از طرح‌ها و ایده‌های زیبا برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه قرار دادن نوار مغناطیسی برای آویزان کردن چاقوها است. این نوار که خاصیت آهن­ربایی دارد را می‌توان بر روی دیوار بین کابینت‌ها یا در کنار سینک ظرف‌شویی قرار داد. نوار مغناطیسی را روی دیوار نصب کنید و لبه چاقوهای خود را روی آن قرار دهید. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست که کشویی را برای نگه‌داری چاقوها اختصاص دهید  از این صفحات مغناطیسی در برخی از مدل‌های دکوراسیون آشپزخانه برای آویزان کردن وسایل استیلی مانند قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها و دیگر وسایل ریزودرشت فلزی نیز استفاده می‌شود.

برای زیبایی فضای بین کابینت‌ها و ایجاد محلی برای قرار دادن اشیا مختلف می‌توان از صفحات فلزی سوراخ‌دار نیز استفاده کرد. این صفحات دارای سوراخ‌های منظمی هستند که با فاصله کمی از دیوار قرار می‌گیرند. با استفاده از قلاب‌های مختلفی می‌توان لوازم موردنیاز روزانه را روی آن‌ها قرار داد. بدین ترتیب علاوه بر زیبایی دیوار بین کابینت می‌توانید وسایل مختلفی را روی آن نیز نگه‌داری کنید. این ایده برای آشپزخانه‌های کوچکی که فضای کافی در اختیار ندارند، ایده بسیار کاربردی خواهد بود.

استفاده از میزهای تاشو و کانترهایی که تبدیل به میز غذاخوری می‌شوند، نیز برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه مؤثر است. در زمان خرید لوازم دکوراسیون آشپزخانه بهتر است آن‌ها را از نوع چندکاره انتخاب کنید. بدین ترتیب نیاز نیست که برای هر یک از این وسایل فضای جداگانه‌ای را اختصاص دهید. این مسئله تنها مختص مبلمان آشپزخانه نیست، بلکه وسایل برقی چندکاره نیز همین تأثیر را در آشپزخانه و دکوراسیون آن ایفا می‌کنند. برای مثال به‌ جای خرید چرخ‌گوشت، غذا ساز و خردکن هرکدام به صورت منفرد می‌توانید از دستگاه‌های چندکاره‌ای که همه این قابلیت‌ها را در خود دارد استفاده کنید. بنابراین به‌جای سه دستگاه مختلف که باید فضایی را برای نگهداری از آن اختصاص دهید، یک دستگاه خواهید داشت.

از فضای بالای سینک ظرف‌شویی نیز می‌توانید برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده کنید. برای این نیاز به یک آویز بزرگ خواهید داشت. وسایلی مانند تخته‌های ساطوری کردن مواد غذایی، گوشت‌کوب‌های چوبی و … را می‌توان در این محل قرار داد. همچنین برای این منظور می‌توان از فضای بین کابینت‌ها، در مجاورت کابینت­های بالایی نیز استفاده کرد.  بهتر است جنس و رنگ این آویزها را متناسب با فضا و دکوراسیون آشپزخانه خریداری شود. نکته مهم در این ایده تعداد وسایلی است که دارای دسته بوده و قابلیت آویزان شدن دارند. چنانچه شما هم از افرادی هستید که در هنگام آشپزی به تعداد زیادی ابزار و لوازم نیاز دارید این گزینه می‌تواند برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه به شما کمک کند.

آشپزخانه

آشپزخانه‌هایی که دارای طراحی جزیره هستند بهتر است در فضای پیشخوان آن‌ها نیز کشوها و طبقاتی برای نگهداری لوازم مختلف تعبیه شود. با این کار شما جزیره خود را به بهترین نحو تبدیل به یکی از فضاهای ذخیره‌سازی کرده‌اید. البته در برخی طرح‌های جزیره سینک ظرف‌شویی روی پیشخوان قرار می‌گیرد. بدین ترتیب می‌توانید از کابینت‌ها یا طبقات سقفی در بالای آن نیز استفاده کنید. برای آشپزخانه‌های کوچک یا مواردی که فضای کافی برای قرار دادن تمام وسایل موجود در آشپزخانه وجود ندارد، باید تا جای ممکن از هر فضایی استفاده کرد.

ایده‌های خلاقانه بسیاری برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه توسط طراحان دکوراسیون مشهور دنیا معرفی می‌شوند، که با استفاده از آن‌ها می‌توان فضای کاربردی آشپزخانه را ارتقا داد.

ایده‌های مختلف فضاسازی برای آشپزخانه

فضاسازی برای آشپزخانه کار سختی نیست به شرطی که کمی خلاقیت را چاشنی ذوق و سلیقه خود کنید. کابینت‌ها بخش اعظم فضای ذخیره‌سازی مواد و نگهداری وسایل را در آشپزخانه فراهم می‌کنند. اما برای بهره بردن از تمام فضای موجود در آشپزخانه بهتر است تغییراتی را در کابینت‌های خود ایجاد کنید. ایده‌های برتری توسط طراحان دکوراسیون برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه وجود دارد که می‌توانند الهام‌بخش شما در این راه باشند. استفاده از وسایل چندکاره یا چندمنظوره در آشپزخانه می‌تواند فضای بیشتری را برایتان به ارمغان آورد. در زمان طراحی برای فضاسازی بیشتر آشپزخانه باید دیدگاهی متفاوت به تمام فضاهای موجود داشته و از فضاهای مرده محیط خود بیشترین بهره را ببرید.

راز داشتن آشپزخانه‌ای زیبامنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه