بازار مسکن چه زمانی شفاف می‎شود؟!


در روزهای اخیر مقصر نابسامانی بازار مسکن فایل‌های آگهی مسموم در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها معرفی شدند. حالا وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت به همراه اتحادیه صنف مشاوران املاک، قصد دارند اقداماتی را برای ایجاد شفافیت قیمتی در بازار مسکن آغاز کنند.

علت ضعف سامانه اطلاعات بازار املاک

سامانه اطلاعات بازار املاک ایران که با همکاری وزارتخانه‌های صمت و راه و شهرسازی راه افتاد و حدود هفت سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد به عنوان سایت مرجع آن‌طور که باید و شاید شناخته نشده است. یک آسیب به کارکرد این سامانه در سال ۱۳۹۳ خدمات آن را تضعیف کرد. تا قبل از آن تمام معاملاتی که در مشاورین املاک دارای مجوز انجام و کد پیگیری ارائه می‌شد در سامانه به ثبت می‌رسید. بنابراین همه می‌توانستند به این سامانه مراجعه کنند و دریابند در منطقه و محله‌شان چه معامله‌ای با چه قیمتی به صورت واقعی، انجام شده است. اما بنا به گفته‌ی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، رأی دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۹۳ مبنی بر اجباری نبودن کد پیگیری، منجر به تضعیف سامانه شد. در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه مشاوران املاک در تلاش هستند تا این سامانه تقویت شود.

از ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ تصمیم گرفته شد که آگهی‌های مسموم از سایت‌هاو اپلیکیشن‌ها حذف شوند تا شاید ثبات به بازار مسکن برگردد. در حال حاضر دستگاه‌های اجرایی، سایت‌ها و مشاورین املاک همگی به دنبال ارائه راهکاری برای کنترل و سامان‌دهی به بازار مسکن هستند.

عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مسکن، معتقد است اگر سامانه اطلاعات و املاک ایران تضعیف نشده بود و قیمت‌ها به شکل شفاف در اختیار عموم قرار داشت افراد سودجو قیمت‌های مسموم را در آگهی‌ها پخش نمی‌کردند.

با عمومی شدن سامانه اطلاعات املاک هر فردی که قصد فروش یا خرید مسن را دارد با مراجعه به این سامانه می‌تواند قیمت منطقه مورد نظر خود را مشاهده کند. این سامانه باید تا جایی حمایت شود که تمام معاملات مسکن در این سامانه ثبت شود.

همکاری همه دستگاه‌ها، حلقه گمشده بخش مسکن

دستگاه‌های ارائه دهنده آمار و اطلاعات از سامانه اطلاعات و املاک برای ارائه گزارش استفاده می‌کنند ولی عدم اتصال دستگاه‌هایی چون شهرداری، سازمان ثبت، بانک‌ها و دارایی در نهایت باعث تضعیف این سامانه شده است.

سایت‌های اینترنتی باید از داده‌های اتحادیه استفاده کنند و آن‌ها را به روز در سامانه خود قرار دهند.

جدیدترین اخبار بازار مسکنمنبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه