به چه مشاور املاکی اعتماد می‌کنید؟


خرید یا فروش خانه و آپارتمان یک تجربه هیجان‌انگیز و در عین حال پرتنش و پیچیده است. این پروسه می‌تواند به وسیله یک مشاور املاک قابل اعتماد و مطمئن به عالی‌ترین شیوه صورت پذیرد، به طوری که بهترین نتیجه حاصل شود. در نتیجه اگر قصد دارید معامله‌ی مسکن انجام دهید، می‌بایست در ابتدا یک مشاور مسکن خوب پیدا کنید و سپس از معتبر بودن مشاور املاک اطمینان کامل پیدا کنید. امروزه بخش قابل توجهی از پرونده‌های کلاه‌برداری در رابطه با مسکن معلول عملکرد نادرست مشاوران املاک است حتی در تعدادی از موارد بعضی از املاکی‌ها خودشان به عنوان کلاه‌بردار عمل کرده‌اند. اما شما به چه مشاور املاکی اعتماد می‌کنید؟ همان‌طور که می‌دانید مشاورین املاک توسط راه‌های زیادی تبلیغات می‌کنند، از تبلیغات در رسانه‌های چاپی و همچنین آگهی‌های آنلاین تا بیلبوردهای شهری، اما چگونه از میان تمام این تبلیغات، مشاور املاک قابل اعتماد را می‌توان تشخیص داد؟ در این مقاله توضیحات و نکاتی در ارتباط با چگونگی اعتماد به مشاور املاک بیان می‌کنیم تا شما بتوانید با آگاهی و شناخت کافی یک مشاور مسکن معتبر را انتخاب کنید و معامله خود را به خوبی انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب ذکر شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • اهمیت مراجعه به مشاور املاک مجاز و معتبر
  • به چه مشاور املاکی می‌توان اعتماد کرد؟
  • چند نکته برای انتخاب مشاور املاک قابل اعتماد

اهمیت مراجعه به مشاور املاک مجاز و معتبر:

 در حال حاضر در هر بازاری که پول زیادی در جریان باشد، بدون شک رد پای کلاه‌برداران نیز وجود خواهد داشت. بازار ملک نیز به همین صورت است. شاید اطرافیان شما هم به دلیل نداشتن تسلط کافی به قوانین در معاملات مسکن سرشان کلاه رفته باشد. بهتر است بدانید مشاور املاک خوب فردی است که با توجه به تجربه و دانش خود از قوانین و مشکلات قانونی که ممکن است اتفاق بیفتد به دلیل اینکه هر روز با معاملات فراوانی سر و کار دارد، آشنایی دارد. در نتیجه این یک امر کاملاً منطقی است که برای یک معامله‌ بزرگ به فردی مراجعه کنید که آشنایی کافی به چم و خم کار دارد تا سرتان کلاه نرود. به عبارت دیگر شما بسیاری از وظایف را از دوش خود برمی‌دارید و بر عهده مشاور املاک قابل اعتماد می‌گذارید.

از اهمیت این نکته غافل نشوید که مشاورین املاک رسمی و مجاز موظف هستند برای تنظیم و عقد قرارداد، ابتدا از صحت کامل مدارک و هویت طرفین معامله اطمینان حاصل کنند و اگر بعدا مشخص شود که در انجام این کار شما به خاطر سهل‌انگاری مشاور املاک زیان‌ دیده‌اید، می‌توانید از آن فرد شکایت و خسارت دریافت کنید و او باید به قانون پاسخگو باشد.

مشاور املاک

این نکته را در نظر داشته باشید که با ثبت معامله در مشاور املاک مجاز، یک کد ره‌گیری دریافت خواهید کرد. با توجه به مصوبه سال ۱۳۸۷ هیئت دولت، همه مشاورین املاکی که عضو اتحادیه مشاورین املاک هستند، باید تمام معاملات و نقل و انتقالات ملکی خودشان را وارد سامانه سراسری ثبت معاملات مسکن کنند و یک کد ره‌گیری به مشتری بدهند. شاید برایتان جالب باشد که از اهمیت این امر مطلع شوید. هنگامی که معامله‌ شما در این سامانه ثبت ‌شود، در سراسر کشور همه مشاورین املاک مجاز از معامله شدن آن مسکن باخبر می‌شوند؛ در نتیجه اگر مالک قصد داشته باشد کلاه‌برداری کند و ملک خود را به چند نفر بفروشد یا این که اجاره دهد، سامانه به مشاور مسکن هشدار خواهد داد.

بنابراین به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که مراجعه به مشاور املاک معتبر برای عقد قرارداد خرید خانه امری ضروری است که ارزش هزینه کردن را دارد.

به چه مشاور املاکی می‌توان اعتماد کرد؟

تمام مطالبی که بیان کردیم در صورتی است که به بنگاه املاکی معتبر مراجعه کنید. اما نکته مهم این است که به چه مشاور املاکی اعتماد می‌کنید؟ همان‌طور که می‌دانید مشاورهای املاک زیادی در هر شهر وجود دارند که عضو اتحادیه نیستند و شما با مراجعه به آن‌ها برای انجام معامله خود، علاوه بر این که مسئولیت حقوقی بررسی کردن درستی و صحت مدارک را از گردن خود ساقط کرده‌اید، احتمال کلاه‌برداری به دلیل عدم دسترسی این اشخاص به سامانه سراسری ره‌گیری و ثبت نشدن معامله در سیستم، نیز وجود خواهد داشت. پس برای انتخاب یک مشاور املاک خوب و قابل اعتماد به موارد زیر دقت کافی داشته باشید:

اطمینان کامل از پروانه کسب مشاور املاک

فراموش نکنید جواز کسب مشاور املاک به منظور اعتماد صد در صد به آن بنگاه یا شخص نیست. اگرچه که نیروی انتظامی و اتحادیه مشاوران املاک همه تلاش خود را می کنند تا جلوی فعالیت بنگاه‌های املاک غیرمجاز را بگیرند، ولی بهتر است خود مشتری نیز در زمان معامله از معتبر بودن بنگاه املاک اطمینان کامل را حاصل کند.

اولین قدم برای مطلع شدن از مجاز بودن یک مشاور املاک، پروانه کسب بنگاه است. فردی که قصد دارد پروانه کسب از اتحادیه مشاورین املاک را اخذ نماید، قبل از هر چیزی باید گواهی عدم اعتیاد و عدم سوءپیشینه خود را به اماکن ارسال کرده و سپس در صورت صلاحیت می‌تواند در دوره‌های آموزشی اتحادیه ثبت‌نام کند. بعد از آموزش کلاس‌های لازم و دریافت گواهی قبولی از طرف اتحادیه، پروانه کسب به فرد داده می‌شود که این مدرک اثبات امکان فعالیت مشاور املاک است.

مشاور املاک معتبر

دریافت کردن کد ره‌گیری بعد از ثبت معامله

دومین قدم برای اطلاع از قابل اعتماد بودن یک مشاور املاک، دریافت کد ره‌گیری بعد از ثبت معامله است. در صورتی که احساس کردید بنگاه‌دار دلایلی می‌آورد که از دریافت کد ره‌گیری منصرفتان کند، به او شک کنید. زمانی که یک بنگاه املاک مجوز داشته باشد، دسترسی کامل به سیستم ثبت معاملات مسکن دارد و وظیفه دارد معامله را ثبت و کد ره‌گیری را دریافت کند.

نظارت کامل مشاور املاک

مشاور املاک خوب وظیفه دارد معامله را از ابتدا تا انتها کنترل نماید و در طی این زمان وظایف نظارتی خود را در اجرا شدن یک به یک مراحل معامله به ‌طور صحیح انجام دهد.

 

سابقه کار مشاور املاک

توجه داشته باشید پیش از انجام قرارداد در یک مشاور املاکی پرس‌وجویی از سابقه‌ی کار و پیشینه آن بنگاه در محلی که قرار دارد، داشته باشید تا نسبت به آن اطمینان کافی را کسب نمایید. تا جایی که می‌توانید از نوشتن قرارداد در مشاور املاک‌هایی که به تازگی شروع به فعالیت کرده‌اند، خودداری نمایید زیرا این دسته از مشاوران املاک از تجربه‌ی کامل برخوردار نیستند و امکان دارد قراردادها را به گونه‌ای انجام دهند که مشکلاتی را به همراه خود داشته باشد. فراموش نکنید که برای هر وجه یا سندی که به عنوان امانت نزد مشاور املاک قرار می‌دهید، بلافاصله رسید کتبی از او دریافت کنید.

چند نکته برای انتخاب مشاور املاک قابل اعتماد:

به منظور انتخاب صحیح یک مشاور املاک قابل اعتماد نکات زیر را نیز در نظر بگیرید:

     با مشتریان قبلی او صحبت کنید

حتماً یک لیست از مشتریان قبلی و اخیر آن مشاور املاک بخواهید و تقاضا کنید که مشاور املاک آن لیست را در اختیارتان قرار دهد. سپس در مرحله بعد با مشتریان این بنگاه املاک تماس بگیرید و از میزان رضایت تعدادی از آن‌ها جویا شوید.
سؤالاتی را که می‌توانید از مشتریان بپرسید مانند زیر است:

قیمتی که شما برای ملک درخواست کردید چه مقدار بود و در نهایت به چه قیمتی ملک فروخته شد؟

شرایط و ویژگی‌های ملکی که خریداری کردید تا چه اندازه همانند موارد درخواستی شما بود؟

مدت زمان خرید یا فروش خانه و آپارتمان چقدر بود؟

      میزان تسلطش را بسنجید

یکی دیگر از راه‌های اعتماد به مشاور املاک، سنجیدن میزان تسلط و شناختش نسبت به منطقه، محله خود و املاک آن است. مشتری می‌تواند از او درباره شرایط ملکی که اخیراً در آن محل معامله شده است، سؤال بپرسد و با توجه به اطلاعاتی که او به مشتری می‌دهد، به میزان تسلطش به مستغلات منطقه پی ببرد.

      از پشتیبانی او توسط یک تیم مطمئن شوید

این نکته نیز قابل اهمیت است که اگر مشاور املاکی که شما انتخاب می‌کنید به وسیله یک تیم پشتیبانی شود، قادر است سطح بالایی از خدمات را به شما ارائه دهد زیرا اکثر مشاورین املاک در طی یک دوره با چند مشتری کار می‌کنند و اگر از یک تیم قوی تشکیل شده باشند به راحتی می‌توانند کار را درست و حرفه‌ای پیش ببرند.

        توانایی کاهش ریسک‌ها را داشته باشد

برای انتخاب مشاور املاک معتمد، به دنبال شخصی باشید که بتواند ریسک‌های خرید یا فروش خانه و آپارتمان را کاهش دهد زیرا خرید یا فروش خانه و آپارتمان یا معامله‌های گسترده‌تر کاری با ریسک بالا محسوب می‌شود. یک مشاور املاک خوب می‌بایست توانایی کاهش ریسک‌های طبیعی را داشته باشد و همچنین از ریسک‌های ناخواسته در خریدوفروش نیز جلوگیری کند.
درباره ریسک‌های موجود مشاور املاک باید با شما صادق باشد و از داده‌های واقعی درباره تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری در ملک و عملکرد بازار سخن بگوید.

اگر یک مشاور املاک این خصوصیت را دارا باشد می‌توانید اطمینان حاصل کنید که او یک مشاور املاک قابل اعتماد و حرفه‌ای است، که تنها هدفش سود بردن از این معامله نیست. در نتیجه به شما فشار برای تصمیم‌گیری نمی‌آورد و شما قادر هستید در کمال آرامش و آگاهی معامله اصولی و درست ملک خود را انجام دهید.

این دسته از مشاورین املاک می‌دانند توسط یک معامله اصول، شاید در کوتاه مدت سود کمتری ببرند، اما در بلند مدت سود فراوانی به دلیل خرید اعتبار خواهند برد که این یکی از ویژگی‌های مهم مشاور املاک قابل اعتماد و کار بلد به حساب می‌آید.

      با چند مشاور املاک خوب صحبت کنید، سپس بهترین را انتخاب کنید

اولین بنگاه املاکی که مراجعه می‌کنید را استخدام نکنید. پیش از تصمیم‌گیری نهایی و قطعی حتماً حداقل با سه مشاور املاک گفت‌وگو داشته باشید. شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که یک آشنا مشاور املاکی را به شما معرفی می‌کند، اما پیشنهاد ما به شما این است که حتی در این شرایط نیز ابتدا به چند بنگاه مراجعه کرده و پس از بررسی کامل، آگاهی و شناخت کافی نسبت به کار خود، به آن گزینه معرفی شده مراجعه کنید.

صحبت کردن با چند مشاور املاک این امکان را به شما می دهد که بتوانید میان آن ها مقایسه ای برای انتخاب بهترین مشاور املاک داشته باشید.

 در حال حاضر بازار خرید یا فروش خانه و آپارتمان و رهن و اجاره آن‌ها، از بازارهای پررونق، پرتنش و پیچیده به حساب می‌آید که سود آن حائز اهمیت است. به همین دلیل توجه کلاه‌برداران فراوانی را به خود جلب کرده است. مشاور املاک نوعی از حرفه‌های خدماتی است که به طرفین معامله برای داشتن یک معامله درست و اصولی کمک می‌کند. اما انتخاب یک مشاور املاک قابل اعتماد و مجاز نیز خود نیاز به دانستن اطلاعات و تجربه‌هایی نیاز دارد که در این مقاله به توضیح مختصری از آن اطلاعات و نکات پرداختیم تا شما با آشنا شدن با این ویژگی‌ها، نظیر پروانه کسب، دریافت کد ره‌گیری و … بدانید به چه مشاور املاکی اعتماد می‌کنید؟ و بتوانید یک معامله را در کمال رضایت انجام دهید.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه