صرفه‌جویی مصرف برق در خانه


صرفه‌جویی مصرف برق خانه اهمیت دارد چراکه الکتریسیته اصلی‌ترین و مهم‌ترین شکل انرژی مصرفی در منازل است، از اهمیت بالایی برخوردار است. برق به آسانی به حالت‌های دیگر انرژی از قبیل: حرارتی، حرکتی، نوری، صوتی و… تبدیل می‌شود و در این تغییر حالت، کمترین هدر رفت و آلودگی را نیز شامل می‌شود. همین عامل هم دلیل شناخته شدن  این نوع انرژی به کاربردی‌ترین حالت انرژی است. اما بیشترین میزان تولید برق در کشور در نیروگاه‌های حرارتی و با استفاده از سوخت‌های فسیلی صورت می‌گیرد که این موضوع نشان‌دهنده هزینه‌ی زیاد تولید، همچنین آلودگی زیست‌محیطی و استفاده از منابع طبیعی کشور است. پس صرفه‌جویی در مصرف برق وظیفه‌ای همگانی جهت حفظ منابع زیستی برای آیندگان است.

یکی از ابتدایی‌ترین راه‌ها به منظور صرفه‌جویی در مصرف برق، انتخاب و خرید لوازم برقی استاندارد با رده‌بندی A   یا B  است. راه‌های زیادی برای جلوگیری از اتلاف انرژی در خانه وجود دارد که با عناوین زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

  • صرفه‌جویی در مصرف برق تجهیزات روشنایی
  • صرفه‌جویی در مصرف برق تجهیزات گرمایشی
  • صرفه‌جویی در مصرف برق تجهیزات سرمایشی
  • صرفه‌جویی در مصرف برق سایر لوازم‌خانگی
  • استفاده از انرژی خورشیدی

 

صرفه‌جویی در مصرف برق تجهیزات روشنایی

اگر هنوز در منزل از لامپ‌های رشته‌ای استفاده می‌کنید، با جایگزین کردن لامپ‌های کم‌مصرف یا LED  سهم زیادی از مصرف برق منزلتان را کاهش دهید و علاوه بر آن با حذف گرمای تولیدی از لامپ‌های رشته‌ای به خنک ماندن فضای خانه کمک کنید.

با کنترل روشنایی منزل و بهره‌گیری از نور طبیعی، از روشن کردن لامپ‌های متعدد جلوگیری کنید. با تمیز کردن سطح لامپ‌ها از گردوغبار، مانع از کاهش نور آن‌ها شوید.

با استفاده از رنگ‌های روشن در چیدمان منزل به ویژه دیوارها علاوه بر روشن‌تر کردن خانه، از بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان دادن فضا لذت ببرید.

در هنگام مطالعه یا کار به جای روشن کردن چندین چراغ از یک نور متمرکز مانند چراغ مطالعه استفاده کنید.

چراغ‌های اضافی در فضاهای بی‌استفاده را خاموش کنید و در صورت امکان با نصب تجهیزات روشنایی سنسور دار در محل‌های عبور مانند: راه‌پله، راهروها و ورودی‌ها، از روشن ماندن لامپ‌های اضافی جلوگیری کنید. شاید این کار اندکی هزینه‌بر به نظر آید، اما با صرفه‌جویی در مصرف برق، کاهش هزینه‌های قبض آن را نیز در پیش خواهد داشت.

در صورت استفاده از لوسترهای چند شاخه، با جدا کردن تعدادی از لامپ‌ها در مصرف برق صرفه‌جویی کنید.

امروزه تمامی لوازم های برقی استاندارد دارای برچسب مصرف انرژی هستند که نشان دهنده میزان مصرف این وسایل است. هر چقدر رتبه ی لوازم به رده سبزرنگ نزدیک تر باشد، دارای مصرف انرژی کمترو مناسب برای صرفه جویی درمصرف برق هستند.

 

 

صرفه‌جویی مصرف برق

صرفه‌جویی در مصرف برق تجهیزات گرمایشی

برای گرم کردن فضای خانه استفاده از بخاری‌های گازسوز و سیستم‌های گرمایشی مرکزی یا پکیج‌ها گزینه‌های مناسب‌تری در مقایسه با تجهیزات برقی هستند. همچنین نیاز به آبگرمکن جهت گرم کردن آب مصرفی امری ضروری به نظر می‌رسد اما انتخاب آب‌گرم‌کن گازسوز با توجه به منبع انرژی، انتخاب معقول‌تری نسبت به آب‌گرم‌کن برقی است. به خاطر داشته باشید این نوع از آب‌گرم‌کن‌ها از جمله وسایل پرمصرف محسوب می‌شوند، پس در صورت استفاده از آبگرمکن برقی حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

با نصب در محلی مناسب و در فضای بسته و عایق کردن دیواره‌ها و لوله‌های خروجی آب گرم،  باعث صرفه‌جویی در مصرف برق شوید.

از ترموستات جهت کنترل دما استفاده کنید و دمای آن را بروی ۶۰ درجه و یا کمتر تنظیم کنید. دماهای بالاتر آب در منزل، به معنی اتلاف بیشتر انرژی است.

ظرفیت آب‌گرم‌کن را متناسب با نیاز خانواده انتخاب کنید.

صرفه‌جویی در مصرف برق تجهیزات سرمایشی

در میان لوازم‌خانگی کولرها بیشترین سهم را در مصرف برق منازل دارند. انواع کولرهای کاربردی در منازل شامل: کولرهای آبی، گازی و اسپلیت هستند که در این میان، کولرهای آبی کمترین مصرف برق را دارند اما از مصرف آب آن‌ها نیز نباید غافل شد. این روزها کولرهای دوتکه یا اسپلیت با مصرف برق کمتر نسبت به کولرهای گازی و عدم مصرف آب جایگاه ویژه‌ای دارند.

با رعایت نکات زیر می‌توان مصرف برق را در این تجهیزات کاهش داد:

نوع کولر را متناسب با آب‌وهوای محل زندگی انتخاب کنید، در مناطق معتدل استفاده از کولرآبی و در مناطقی با آب‌وهوای گرم و مرطوب کولرهای اسپلیت، پیشنهاد بهتری نسبت به کولرهای گازی هستند.

ظرفیت و سایز کولر را متناسب با فضای مورد استفاده انتخاب کنید. استفاده از کولرهای بزرگ‌تر اتلاف بیشتر انرژی برق را سبب می‌شود.

کوتاه‌ترین مسیر را برای کانال‌های کولرهای آبی انتخاب کنید و با عایق‌بندی آن‌ها از اتلاف کمتر هوای سرد در مسیر انتقال، جلوگیری کنید.

با قرار دادن کولر در سایه و در مسیر جریان هوا بازدهی کولر را افزایش دهید.

با استفاده از ترموستات و تنظیم دمای مناسب بین ۲۰ تا ۲۴ درجه از سرد کردن بیش از حد خانه جلوگیری کنید؛ در این حالت با رسیدن به دمای تنظیم شده، ترموستات سبب خاموش شدن کمپرسور و درنتیجه کاهش مصرف برق می‌شود.

از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید. با استفاده از درزگیرها فضای باز اطراف درب و پنجره‌ها را بپوشانید. عایق سازی خانه و جلوگیری از اتلاف هوای سرد عامل مهمی در صرفه‌جویی در مصرف برق در فصول گرم سال است.

هر ساله پیش از شروع فصل گرما با سرویس به موقع کولر و شست‌وشوی فیلترها و پنل های خارجی از کارکرد مناسب دستگاه خود، اطمینان حاصل کنید.

با نصب پنل داخلی کولرها در ارتفاع پایین‌تر، به علت تجمع هوای گرم در نزدیک سقف، بازدهی آن بیشتر می‌شود. هرگز کولر را در مسیر مستقیم ورود هوای گرم نصب نکنید.

استفاده از وسایل گرمازا مانند اتو، سشوار و حتی پخت‌وپز را تا حد امکان در ساعت‌های خنک‌تر روز انجام دهید.

در هنگام خروج از خانه، کولر را بر روی دمای بالاتر تنظیم کنید تا مصرف برق کمتر شود.

صرفه‌جویی مصرف برق در خانه

صرفه‌جویی در مصرف برق سایر لوازم‌خانگی

امروزه زندگی بدون وسایل برقی تقریباً غیرممکن به نظر می‌آید اما استفاده از برخی از آن‌ها به نظر چندان ضروری نیست یا برخی دیگر از این تجهیزات نظیر یخچال و فریزر همواره روشن و در حالت استفاده قرار دارند. پس می‌توانیم با توجه به کاربرد و انتخاب شیوه­ی صحیح مصرف از اتلاف انرژی برق در این لوازم کم کنیم. برای رسیدن به این منظور  باید:

پریز لوازم برقی خاموش یا بی‌استفاده مانند: تلویزیون، رادیو، تلفن بی‌سیم و … را از برق خارج کنید. ممکن است تصور کنید میزان مصرف برق در این حالت ناچیز است اما به خاطر داشته باشید که قطره‌قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

قبل از استفاده از جاروبرقی، کیسه و شیلنگ را خالی کرده و با تمیز کردن آن از گردوخاک بازدهی جاروی خود را افزایش دهید.

از لوازم گرمازای برقی مانند چای‌ساز، مایکروفر، بخاری‌برقی، … کمتر استفاده کرده و از جایگزین‌های گازی استفاده کنید. به جای آرام‌پز، پلوپز و فرهای برقی تا حد امکان از اجاق‌گاز و فر گاز استفاده کنید.

حجم یخچال و فریزر را متناسب با تعداد افراد خانوار انتخاب کنید. با خرید یخچال و فریزر بزرگ‌تر با امکان انبار کردن مواد غذایی بیشتر، خود را از مصرف مواد غذایی تازه‌تر محروم می‌کنید!

از قرار گرفتن نوار لاستیکی درزگیر درب یخچال و فریزر در محل مناسب خود اطمینان حاصل کنید و با تعویض آن در صورت آسیب یا پوسیدگی مانع از نشت هوای سرد به بیرون شوید.

یخچال و فریزر را در محلی به دور از لوازم گرمازا و تابش مستقیم نور خورشید، بر روی سطحی صاف و در حالت تراز قرار دهید تا از بازدهی آن‌ها کاسته نشود. این وسایل را در فاصله‌ی مناسب از دیوارها و کابینت قرار داده و دقت داشته باشید که فاصله‌ای ۲۰ سانتی‌متری جهت گردش هوا و خنک شدن لوله‌های خروج گرما باقی‌مانده باشد.

ترموستات یخچال و فریزر را در دمای مناسب تنظیم کنید، در فصول سرد سال می‌توان با تنظیم دماهای بالاتر مصرف انرژی برق را کمتر کرد.

از قرار دادن ظرف‌های حجیم که فضای بیشتری را اشغال می‌کنند، خودداری کنید. مواد غذایی گرم و داغ را ابتدا با قرار دادن در معرض هوا خنک کرده و سپس به یخچال انتقال دهید.

مواد غذایی را به‌صورت مرتب بچینید تا گردش هوای سرد و انتقال آن به همه‌ی مواد به راحتی و به طور یکسان صورت گیرد.

از باز کردن‌های اضافی درب یخچال و تماشای درون آن خودداری کنید! زیرا هر بار گشودن درب یخچال برابر با هدر رفت انرژی و هوای سرد درون یخچال است.

اگر یخچال و فریزر شما قدیمی و برفک ساز است، به این معناست که مصرف انرژی بیشتری نسبت به انواع جدیدتر دارد؛ در صورت امکان اقدام به تعویض آن کنید و در غیر این صورت به‌طور منظم و مداوم برفک‌های ایجاد شده را تخلیه کنید.

ماشین لباس‌شویی خود را فقط در زمان پر بودن روشن کنید (پر کردن بیشتر از ظرفیت ماشین باعث آسیب جدی به دستگاه می‌شود).

چرخه­ی شست‌وشو را متناسب با میزان کثیفی لباس‌ها انتخاب کرده و تا حد امکان از آب گرم و خشک‌کن استفاده نکنید. این کار علاوه بر مصرف کمتر انرژی از آسیب به بافت و رنگ لباس نیز جلوگیری می‌کند. برای خشک‌کردن لباس‌ها می‌توان آن‌ها را در معرض جریان هوا قرار داد تا اتوکشی آن‌ها نیز ساده‌تر صورت گیرد.

ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی را به شیر آب گرم متصل کرده تا مصرف انرژی برق جهت گرم کردن آب کاهش یابد.

برای استفاده از ماشین ظرف‌شویی، در چیدن ظروف در محل‌های مناسب دقت کنید و شست‌وشو را با توجه به میزان کثیفی باقیمانده بر روی ظرف‌ها انتخاب کنید تا از شست‌وشوی مجدد جلوگیری کنید.

لوازم برقی پرمصرف را در ساعاتی غیر از اوج مصرف روشن کنید تا از تحمیل بار اضافی بر شبکه جلوگیری کنید.

سایز ماشین لباس شویی و ظرف شویی را متناسب با تعداد افراد خانواده و با توجه به سبک زندگی خود انتخاب کنید، تا نقش مهمی در صرفه جویی در مصرف برق و آب داشته باشید.

استفاده از انرژی خورشیدی

انرژی بی‌انتهای خورشید یکی از انرژی‌های پاک و تجدید پذیر است که با توجه به اقلیم ایران می‌توان در بیشتر ایام سال از آن بهره جست. تولید برق جهت مصارف خانگی از انرژی خورشید، با نصب پنل­هایی بر روی بام خانه، یکی دیگر از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق و محافظت از محیط‌زیست و منابع طبیعی است.

برای پی بردن به اهمیت انرژی الکتریسیته کافی است یک ساعت برق خانه را قطع کنیم یا مشکلات ناشی از بی برقی را تصور کنیم . با افزایش خشک‌سالی‌ها و محدودیت‌های تولید و ذخیره‌ی برق اهمیت صرفه‌جویی در مصرف برق  بیشتر می‌شود. طبق آمار، مصرف برق در ایران ۲ تا ۳ برابر بیشتر از میانگین جهانی است که بیانگر عدم وجود فرهنگ صحیح مصرف است. برای تغییر این فرهنگ اشتباه باید از خانه و خانواده­ی خود شروع کرد.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه