پر فروش‌ های بازار مسکن کدام آپارتمان‌ ها هستند؟


پر فروش‌ های بازار مسکن  کدام خانه‌ها هستند؟ براساس اطلاعات و آمار بیشترین تقاضا در بازار مسکن شهر تهران به واحدهای با متراژ ۵۰ تا ۷۰ متر اختصاص دارد. عدم توجه دولت‌ در سیاست‌گذاری ساخت مسکن و تقاضای بالا برای این گروه از آپارتمان‌ها باعث افزایش تورمی قیمت این گروه از آپارتمان‌ها در شهر تهران شده است.

دست به دست شدن آپارتمان‌های ریزمتراژ و پرطرفدار باعث شده سات که این واحدها از دسترس متقاضیان اصلی بازار خارج شود. مشاورین املاک می‌گویند برخی افراد با پرداخت حداکثر ۳۰ درصد مبلغ واحد و خرید آن به صورت قولنامه‌ای اقدام به فروش آن با قیمتی بالاتر می‌کنند. نتیجه این رفتار افزایش کاذب قیمت و خالی ماندن دست خریدار واقعی است.

از سوی دیگر هجوم بخش عمده تقاضا به سمت آپارتمان‌های ۵۰ تا ۷۰ متر مربع در ماه‌های گذشته باعث شده تا فایل‌های این دسته از واحدهای مسکونی در دفاتر املاک پایتخت بسیار کمیاب و در مقابل، سهم واحدهای بزرگ متراژ در دفاتر افزایش پیدا کند.

غفلت از عرضه متناسب با تقاضا در بازار مسکن درسال‌های گذشته و درحال حاضر باعث ایجاد مشکلات زیادی در بازار مسکن شده است. بازار مسکن تهران به طور دائم و همیشگی کشش و ظرفیت جذب آپارتمان‌های کوچک و ریزمتراژ را دارد.

درسال‌های اخیر ساخت آپارتمان‌های ۹۰ متری و بزرگ‌تر به علت سود بیشتری که برای سازندگان دارد رواج بیشتری یافته که نتیجه آن غافل شدن از توان پرداختی جامعه و تقاضای بازار بوده است.

در فروردین ماه ۱۳۹۸ واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با سهم ۱۵.۲ درصد از معاملات، بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند و پر فروش‌ های بازار مسکن  بوده‌اند. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۷۰ تا ۸۰ متر نیز به ترتیب با سهم‌های ۱۵ و ۱۱.۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در فروردین ماه ۱۳۹۸ واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۵.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

برای ثبات در بازار مسکن چه باید کرد؟

برای ثبات در بازار شناخت و حذف فایل‌های مسموم بهترین راه است. برای اینکار بهترین روش اهمیت دادن و استفاده از سامانه اطلاعات بازار املاک به عنوان سایت مرجع قیمت‌گذاری مسکن است.

برای مطالعه علت ضعف در اجرای بکارگیری سامانه اطلاعات بازار املاک مطلب زیر را بخوانید.

بازار مسکن چه زمانی آرام می‌شود؟

آرامش موقت بازار مسکن

پس از نوسانات دو ماهه بازار مسکن، مشاورین املاک خبر از توقف رشد قیمت مسکن در هفته اخیر خبر می‌دهند.

معاملات قطعی در بازار مسکن به نصف اردیبهشت ماه سال قبل رسیده است. دفاتر مشاور املاک می‌گویند که بعد از جهش ماهیانه قیمت که در اسفندماه اتفاق افتاد در یک هفته گذشته، رشد قیمت متوقف و فایل‌های بیشتری به بازار عرضه شده است. تقویت بازار از طریق دو گروه سنی آپارتمان‌ها محسوس‌تر است؛ گروه اول واحدهای قدیمی هستند که به قصد تبدیل به احسن برای فروش ارائه شده‌اند و گروه دوم کلید نخورده‌هایی که صاحبان آنها به دلیل سردرگمی بازار در ماه‌های اخیر از فروش آن خودداری می‌کردند. واسطه‌های ملکی معتقدند پس از آن‌که تهدیدات خارجی اثر چندانی در بازار ارز ایجاد نکرد، شرایط برای عرضه واحدهای نوساز فراهم شده و حذف قیمت در آگهی‌های فروش ملک نیز در آرامش بازار بی‌تاثیر نبوده است.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه