خانه‌ های خاص دنیا را می‌ شناسید؟


خانه‌ها و ساختمان‌های زیادی در جهان وجود دارند که به دلیل هنر و سبک معماری خاصی که در آن به کار رفته، مشهور و به خانه‌های خاص معروف است. بعضی از این خانه‌های خاص قرن‌های پیش‌ساخته‌شده‌اند و بعضی دیگر اثر هنری معماران عصر جدیدند که با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مدرن آثار ماندگار برای نسل‌های آینده به وجود آورده‌اند.

در این مقاله درباره موضوعات زیر مطالب مفیدی برایتان بیان می‌کنیم:

 • خانه‌های خاص و لوکس با سبک مدرن در دنیا
 • خانه‌های خاص با سبک معماری قدیمی و زیبای اصیل ایرانی

خانه‌های خاص و لوکس  با سبک مدرن در دنیا

در اینجا می‌خواهیم برایتان لوکس‌ترین و گران‌قیمت‌ترین خانه‌های خاص دنیا را بیان کنیم. این خانه‌های خاص دارای فضای سبز بی‌نظیر در کنار سایر ویژگی‌های لوکس خود هستند.

در اینجا به برخی از این خانه‌های خاص به شرح زیر می‌پردازیم:

عمارت آپ داون کورت در انگلستان

این عمارت در لیست خانه‌های خاص و بی‌نظیر جهان جای دارد. این عمارت زیبا با قیمت ۱۳۹ میلیون دلاری که دارد در لیست گرا قیمت‌ترین خانه‌ها نیز قرارگرفته است. این عمارت که در ۲۵ مایلی شهر لندن واقع‌شده،  طراحی بسیار منحصربه‌فرد و خاصی دارد. این عمارت ۴۷۰۰ مترمربعی در یک زمین ۵۷۰۰۰ هکتاری ساخته‌شده است. عمارت آپ داون کورت جزو زیباترین خانه‌های خاص جهان است. این عمارت زیبا دارای ۲۲ اتاق‌خواب، ۵ استخر، زمین تنیس، زمین بولینگ، موزاییک‌هایی از جنس طلای ۲۴ عیار، سینمای خانگی با ۵۰ صندلی، محل فرود هلی‌کوپتر و محوطه ورودی با سنگ مرمر و سیستم گرمایشی، زمین‌های ورزشی اسکواش و ۸ لیموزین در پارکینگ زیرزمینی برای جابه‌جایی افراد ساکن در این عمارت و مهمانان آن پارک شده است.

عمارت آپ داون کورت در انگلستان

عمارت ورسای در فلوریدای آمریکا

عمارت ورسای فلوریدا جزو خانه‌های خاص دنیا محسوب می‌شود، زیرا جذابیت‌های خاص و انکارناپذیری دارد. این عمارت در ۲۰ مایلی اورلاندا قرارگرفته و دارای چشم‌اندازی زیبا به دریاچه بالتر است. جالب است بدانید که ارزش این خانه به قیمت ۱۰۰ میلیون دلار است. پنجره‌های این ساختمان تماماً نتیجه هنر دست انسان و کاملاً توسط هنرمندانی چیره‌دست طراحی و ساخته‌شده است. هرکدام  از این پنجره‌ها دارای ارزش ۲ میلیون پوند و گران‌قیمت است. پنجره‌های این عمارت از چوب ماهون برزیلی به سبک فرانسوی ساخته‌شده‌اند. این عمارت لوکس بزرگ‌ترین ملک خانوادگی ساخته‌شده در آمریکا و جزو خانه‌های خاص دنیا  است. این عمارت لوکس ۳۰ اتاق‌خواب و امکانات ورزشی مانند سالن بولینگ، پیست اسکیت و یک استخر بزرگ در اندازه استاندارد استخرهای مسابقات المپیک دارد. از دیگر امکانات خاص این ملک می‌توان به سالن باله، سینمای کودکان، پارکینگ با ظرفیت ۲۰ خودرو اشاره کرد. همچنین ورسای دارای سه استخر شنا، یک مکان نگهداری قایق، چندین باغ، یک زمین ورزشی بیس‌بال، دو زمین تنیس، یک آبشار ۲۴ متری، یک سالن بزرگ و مجلل با یک گنبد شیشه‌ای رنگ‌آمیزی شده و ۱۰ آشپزخانه است. ۲۳ حمام مجهز این ساختمان دارای جکوزی نیز هستند.

عمارت ورسای که جزو خانه‌های خاص دنیاست به دلیل شباهتی که به کاخ ورسای فرانسه دارد،  به این نام در جهان مشهور شده است.

این عمارت دارای ارزشی به قیمت ۱۶۵ میلیون دلار است. عمارت پدرخوانده در سال ۱۹۷۴ میلادی ساخته‌ شد. این عمارت بی‌نظیر به شکل H طراحی‌شده و  همین طراحی منحصربه‌فردش آن را جزو خانه‌های خاص دنیا کرده است.  از ویژگی‌های این عمارت می‌توانیم به ۲۹ اتاق‌خواب، سه استخر، زمین تنیس، سینما و کلاب اشاره‌کنیم.

عمارت ورسای در فلوریدای آمریکا

عمارت پدرخوانده در بورلی هیلز

این عمارت دارای ارزشی به قیمت ۱۶۵ میلیون دلار است. عمارت پدرخوانده در سال ۱۹۷۴ میلادی ساخته‌ شد. این عمارت بی‌نظیر به شکل H طراحی‌شده و  همین طراحی منحصربه‌فردش آن را جزو خانه‌های خاص دنیا کرده است.  از ویژگی‌های این عمارت می‌توانیم به ۲۹ اتاق‌خواب، سه استخر، زمین تنیس، سینما و کلاب اشاره‌کنیم.

عمارت پدرخوانده در بورلی هیلز 

عمارت زیست‌محیطی آکوآ لیانا فلوریدا

عمارت آکوآ لیانا فلوریدا جزو زیباترین خانه‌های خاص دنیا محسوب می‌شود که ۴۶۰۰ مترمربع مساحت دارد. شناگر آمریکایی، فرانک مک‌کینی، این عمارت لوکس را با ۱۳۹۴ مترمربع زیربنا طراحی و ساخته است. این خانه با محیط‌زیست سازگاری فوق‌العاده‌ای دارد و جزو خانه‌های با انرژی پاک محسوب می‌شود. فرانک مک‌کینی طراحی عمارت آکوآ لیانا را با الهام و ایده گرفتن از سفرهایش به بالی (جزیره‌ای در اندونزی) فی جی (جزیره‌ای در اقیانوس آرام)، تاهیتی (جزیره‌ای از گروه جزایر پلی نزی فرانسه) و هاوایی طراحی کرده است. این عمارت زیست‌محیطی جزو خانه‌های خاص و منحصربه‌فرد در دنیا شناخته‌شده است. سیستم برق عمارت آکوآ لیانا بسیار بهینه است و این سیستم هوشمند تا ۷۰ درصد در مصرف انرژی برق صرفه‌جویی می‌کند. سیستم تصفیه آب این عمارت نیز هوشمند است و هر ۲ هفته یک بار آب استخرها را تمیز می‌کند. عمارت آکوآ لیانا دارای ۷ اتاق‌خواب، ۱۱ سرویس بهداشتی، تراس‌های شناور، اسپا با آبشار و شومینه درون آب و آشپزخانه‌ای به شکل آکواریوم است.

عمارت زیست‌محیطی آکوآ لیانا فلوریدا

عمارت لئوپولدا فرانسه

عمارت لئوپولدا یکی از بزرگ‌ترین و شیک‌ترین خانه‌های خاص دنیا است. این عمارت خاص در سال ۱۹۰۲ میلادی برای پادشاه لئوپولد دوم بلژیک ساخته شد. به‌جرئت می‌توان گفت که این عمارت بزرگ‌ترین عمارت در خانه‌های خاص است و ۵۰ باغبان تمام‌وقت در باغ این عمارت زیبا مشغول به کار هستند. این عمارت طبیعت زیبایی دارد و درختان پرتقال، زیتون و لیمو زیبایی بیشتری به آن بخشیده است.

عمارت لئوپولدا فرانسه

خانه مانور در لس­آنجلس

این عمارت در سال ۱۹۹۱ میلادی با وسعت ۱۷۰۰۰ مترمربع ساخته‌شده است. ویژگی‌های خاص این عمارت شامل موزه عروسک‌ها، اتاق مخصوص کادوپیچ کردن هدایا و یک طبقه اختصاصی برای تعویض لباس است. همین ویژگی‌های برجسته آن را تبدیل به یکی از بهترین خانه‌های خاص دنیا کرده است. این عمارت دارای ۱۲۳ اتاق‌خواب، زمین اسکیت سرپوشیده، چندین استخر، سه آشپزخانه، زمین ورزشی، زمین بولینگ و زمین تنیس است.

خانه مانور در لس¬آنجلس

عمارت مانالاپان

عمارت زیبای ساحلی مانالاپان در ساحل اقیانوس اطلس واقع‌شده و دارای وسعتی حدود ۵۰۰۰ مترمربع است. این عمارت ۳ طبقه دارای ۱۴ اتاق‌خواب، ۲۴ سرویس بهداشتی، ۱۸ پارکینگ خودرو، یک سوییت ۲ هزار متری، سالن سینما، کازینو، کلاب، کافه با دکور آکواریوم، باشگاه، سالن زیبایی، آکواریوم کوسه، ۲ عدد آسانسور، زمین بولینگ، زمین تنیس و باغ است.

عمارت مانالاپان منحصربه‌فردترین ویلای ساحلی جهان است به همین دلیل در فهرست خانه‌های خاص دنیا رتبه بالایی دارد.


ویلای مالیبوی باربی
 

جاناتان آدلر در پنجاهمین سالگرد تولد باربی، این ویلای ۲۰۰۰ مترمربعی را با طراحی صورتی خانه‌های باربی با چشم‌انداز اقیانوس آرام ساخته است. این عمارت به خاطر خاص بودن طرحش جزو خاص‌ترین خانه‌های دنیا و هم‌چنین از نظر کودکان زیباترین خانه دنیا محسوب می‌شود. در این عمارت ۲۵ ویژگی بارز عروسک باربی به چشم می‌خورد و در فضای داخلی این خانه عروسکی ۵۰ جفت کفش پاشنه‌بلند باربی وجود دارد.

خانه‌های خاص با سبک معماری قدیمی و زیبای اصیل ایرانی

خانه‌های با سبک معماری قدیمی ایرانی جزو زیباترین خانه‌های دنیا محسوب می‌شوند ازاین‌رو این خانه‌ها، جزو خانه‌های خاص هستند. این خانه‌های خاص ایرانی که جزو آثار باستانی ایرانی هستند، از ویژگی‌های خارق العاده ای برخودارند. در خانه‌های قدیمی اتاق‌ها به‌طوری ساخته می‌شد که تمامی خانه دارای نورگیری عالی باشد. این خانه‌های خاص بدون هیچ ابزار پیشرفته‌ای دارای طراحی‌های ریز و حرفه‌ای هستند. در اینجا برخی از خانه‌های خاص ایرانی را برایتان معرفی می‌کنیم:

خانه عباسیان

خانه تاریخی عباسیان بین سال‌های ۱۲۴۵ تا ۱۲۴۸ هجری قمری همزمان با دوره قاجار به درخواست حاج محمدابراهیم تاجر کاشی پدربزرگ آیت اله سید محمد علوی بروجردی معروف به «سید باغ» که از تاجران معروف چینی و بلور در شهرستان کاشان بود، ساخته‌شده است.

ساحت این خانه زیبای تاریخی ۲۰ سال طول کشیده است. این خانه دارای ۵۰۰۰ مترمربع زیربنا در ۵ طبقه و ۵ حیاط است.

خانه عباسیان در ۱۳۷۷ خورشیدی با شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بخشی از این عمارت به بنیاد سهراب سپهری، نقاش و شاعر نامدار معاصر اختصاص دارد و کل عمارت تحت پوشش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان است.

نکات مهم معماری خانه عباسیان که آن را جزو خانه‌ها خاص قدیمی قرار داده، به شرح زیر است:

 • استفاده از سبک گودال باغچه
 • قرینه‌سازی و فضاهای فصلی
 • معماری درون‌گرا و اسلامی

همچنین در این خانه که از لحاظ معماری خیلی پیشرفته و در رتبه بالایی قرار دارد، شاهد تزیینات مختلفی مانند گچ‌بری، نقاشی و نقوش معماری اسلامی به شرح زیر هستیم:

 • رسمی بندی: از گوشه سازی استفاده می‌کند تا طاق‌ها را از شکل مربع به شکل ۸ ضلعی تبدیل کند.
 • کاربندی: به طاق سازی تزیینی گفته می‌شود.
 • مقرنس: یکی از عناصر تزیینی معماری و پرکاربرد در زیباسازی بناهای ایرانی همچون مساجد و آرامگاه‌ها است. مقرنس‌ها طبقاتی روی‌هم ساخته‌شده است که برای زیبایی بناها یا برای تبدیل از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگر به کار گرفته می‌شود.
 • یزدی بندی: حالتی بین رسمی بندی و مقرنس است که برای تزیین به کار می‌رود.
 • قطار بندی: ابزار تزیینی ایرانی که برای تزیین بام اتاق‌ها استفاده می‌شود.
 • مشبک‌کاری: چوب و فلز را به‌صورت پنجره درمی‌آورند.

خانه عباسیان دارای بخش‌های اتاق آیینه، سرپوشیده بزرگ، سرپوشیده کوچک، ایوان بهاره، اتاق مرکزی، آب‌انبار، اتاق شاه‌نشین، دریچه راه مخفی، اتاقک مخفیَ، سرویس‌های بهداشتی قدیمی، سردر راه‌پله بخش درونی، حوض‌خانه، چاه آب، سرداب بزرگ، رخشویخانه، عبادتگاه، مطبخ و حیاط خدمه است.

 خانه بروجردی‌ها

این خانه تاریخی در قرن ۱۳ هجری و در زمان حکومت قاجار ساخته‌شده است. خانه بروجردی‌ها توسط بازرگانی به نام سید حسن نطنزی در دوره قاجاریه ساخته‌شده و در خیابان علوی و محله تاریخی سلطان امیر احمد واقع‌شده است.  صاحب این خانه به دلیل اینکه اهل بروجرد بود و کالاهایی برای فروش به شهر کاشان می‌آورده است؛ نام این خانه به بروجردی‌ها معروف شده است.

این خانه متناسب با آب‌وهوای کویری و خشکی که شهر کاشان دارد ساخته‌شده است که در گرمای وحشتناک تابستان با استفاده از بادگیرهایی که در بالای بام احداث‌شده ، هوای خنک به‌صورت طبیعی و دائمی در زیرزمین‌ها جریان دارد. این خانه دارای مساحت ۳۰۰۰ مترمربع است. خانه بروجردی‌ها دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است. تزیینات و معماری فوق‌العاده این خانه، باعث شده است که جزو خانه‌های خاص جهان محسوب شود و هرساله تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن این خانه زیبا به شهر کاشان سفر کنند. حیاط این عمارت به ابعاد ۷۵ × ۱۰۵ مترمربع است و دارای دو حوض بزرگ است که آب چشمه اسکندریه پس از گذر از باغ تالار، آبشار نیاسر، با رسیدن به این منطقه وارد حوض اول می‌شود و پس از گذر از زیر ساختمان وارد حوض دوم در قسمت جلویی ساختمان می‌شود.

خانه بروجردی‌ها


شهر کاشان دارای زیباترین خانه‌های خاص سنتی در دنیا است که گردشگران زیادی هرساله برای دیدن این خانه‌های خاص به این شهر تاریخی سفر می‌کنند.

خانه‌های خاص در دنیا از ویژگی‌های متمایزی مانند صرفه‌جویی انرژی برخودارند، که آن‌ها را تبدیل به گران‌قیمت‌ترین و لوکس‌ترین خانه‌های جهان کرده است. در کنار این خانه‌های خاص در کشور خودمان نیز عمارت های زیبا و سنتی وجود دارد که با دانش قدیمی معماران آن زمان ساخته‌شده است. این خانه‌های به دلیل سازگار بودن با محیط‌زیست در رده خانه‌های سبز و پاک جهان قرار می‌گیرند.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
 • بدون دیدگاه.
 • افزودن دیدگاه