علاوه بر ماموریت‌هایی که به متولیان دولتی درخصوص تامین ذخایر مطمئن کالاهای اساسی داده شد، ماموریت‌های دیگری نیز در آستانه این ایام برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌ها و میادین میوه و تره‌بار از سوی دولت تعبیه شده است. سازوکار سیاست‌ تنظیم بازار امسال که براساس تجربه سال گذشته نیز تدوین شده، نشان می‌دهد اقلام اساسی مانند گوشت قرمز، برنج، روغن، مرغ، قند و شکر ذخیره‌سازی و قیمت آنها نیز با تخفیف است؛ سیاستی که براساس آن اقلام حمایتی ۵ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر به دست متقاضیان خواهد رسید. در این میان اتحادیه‌ها که مسوولیت توزیع کالاهای اساسی در میان مردم را به‌عهده دارند نیز عنوان کرده‌اند که براساس جلساتی که برگزار شده قرار نیست هیچ افزایش قیمتی در کالاهای اساسی به‌وقوع بپیوندد.

معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد تنظیم بازار، تدابیر این ستاد برای تنظیم بازار ماه رمضان را تشریح کرد. جهانگیری در این نشست که با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی برگزار شد، بر لزوم مدیریت جدی و دقیق عرضه کالای موردنیاز مردم در آستانه شروع ماه رمضان تاکید کرد. به‌گفته معاون اول روحانی، باتوجه به شرایط ویژه این ماه، لازم است اقلام و کالاها با قیمت و کیفیت مناسب در اختیار عموم قرار گیرند. جهانگیری مدیریت مناسب قیمت کالاها در ایام پایانی سال ۹۶ و ایام نوروز را مناسب ارزیابی کرد و از اعضای ستاد تنظیم بازار خواست با برنامه‌ریزی دقیق، شرایطی را فراهم کنند تا مردم در ماه رمضان نیز دغدغه‌ای برای تامین مایحتاج خود نداشته باشند.

وی برخورداری از ذخایر مطمئن کالاهای اساسی را یکی از اولویت‌های همیشگی دولت دانست و از دو وزیر کابینه دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست جلساتی درخصوص تنظیم بازار در این ایام برگزار کنند. جهانگیری همچنین به وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و محمدباقر نوبخت ماموریت داد ضمن بررسی آخرین وضعیت ذخایر کالاهای اساسی، تدابیر لازم را برای داشتن ذخایر اطمینان‌بخش بیندیشند. در این نشست همچنین نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی از برنامه توزیع سبد کالا به اقشار کم‌درآمد و تحت پوشش نهادهای حمایتی ارائه کرد و از اجرای طرح ضیافت رمضان و توزیع کالاهای اساسی ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت بازار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در ماه رمضان خبر داد.

جزئیات توزیع کالاها

آخرین جزئیات توزیع کالاهای حمایتی تنظیم بازار ماه رمضان نشان می‌دهد فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌ها و میادین میوه و تره‌بار، ماموریت عرضه کالاهای اساسی در این ایام را به‌عهده خواهند داشت. همچنین آنالیز سیاست‌های تنظیم بازار امسال حکایت از آن دارد که سازوکار توزیع کالاها نیز همانند سال گذشته خواهد بود. به این ترتیب اقلام اساسی مانند گوشت قرمز، برنج، روغن، مرغ، قند و شکر ذخیره‌سازی و قیمت آنها مشخص شده است و به‌گفته متولیان اتحادیه‌ها هیچ نگرانی بابت تامین اقلام اساسی وجود ندارد. این در حالی است که براساس برنامه‌ریزی‌های اقلام اساسی، امسال ۵ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر توزیع خواهند شد. در این میان اگر در شبکه‌های توزیع کالا اتفاقی صورت گیرد، بلافاصله آن مشکل از سوی مسوولان مربوطه برطرف خواهد شد و محصولات با اطمینان کامل در اختیار مردم قرار خواهند گرفت. اما برخی گمانه‌زنی‌ها از افزایش قیمت اقلام اساسی خبر می‌دهند. در همین رابطه نایب رئیس اتاق اصناف با رد این ادعا عنوان کرد که اتحادیه‌ها شبکه‌های توزیع هستند و باتوجه به جلساتی که برگزار شده، افزایش قیمتی در دستورکار نخواهد بود. بر این اساس قرار است سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشی‌های موادغذایی هم در اجرای طرح تنظیم بازار با ستاد تنظیم بازار همکاری کنند.

محمدعلی اسفنانی، معاون سازمان تعزیرات حکومتی نیز در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر گفت: در شانزده منطقه از تهران گشت نظارت و بازرسی قیمت‌ها صورت گرفته و تمهیدات لازم برای تنظیم بازار ماه رمضان دیده شده است. اسفنانی اظهار کرد: سازمان تعزیرات آمادگی دارد تا در صورت ارائه گزارش‌های مردمی درباره تخلفات احتمالی، به سرعت به این موارد رسیدگی کند. وی افزود: امروزه کمتر شاهد احتکار محصولات در بازار هستیم و عمده تخلفات در گران‌فروشی مشاهده می‌شود. مهدی کاظم‌نژاد، قائم‌مقام بازرگانی وزارت جهادکشاورزی هم گفت: چند سالی است که ستاد تنظیم بازار برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، طرحی را با عنوان ضیافت رمضان اجرا می‌کند. وی گفت: هدف اصلی ستاد تنظیم بازار حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. قائم‌مقام بازرگانی وزارت جهادکشاورزی درباره قیمت برخی از اقلام تنظیم بازاری گفت: در ماه رمضان هرکیلوگرم گوشت مرغ ۶ هزار و ۲۰۰ تومان، گوشت قرمز منجمد ۲۳ هزار تومان، برنج ۱۱۲۱ هندی ۵ هزار و ۶۰۰ تومان، برنج تایلندی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، تخم مرغ شانه‌ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه خواهد شد. کاظم‌نژاد گفت: در صورت اعلام نیاز از سوی کارگروه تنظیم بازار استان‌ها، آمادگی داریم اقلام مورد نیاز آنها را به سرعت تامین کنیم. قائم‌مقام بازرگانی وزارت جهادکشاورزی گفت: اقلام اساسی وقتی ارزان‌تر از بازار توزیع می‌شوند، نیازمند نظارت است. وی گفت: اولویت عرضه کالاهای اساسی تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌ها و میادین میوه و تره‌بار است ولی کارگروه‌های تنظیم بازار در استان‌ها بنا به تشخیص و نیاز بازار استان، می‌توانند شبکه‌های توزیع دیگری هم به آن اضافه کنند.