نصف مستاجران در آمارهای وزیر گم شدند

 مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی امروز سه شنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۲ با بیان اینکه یک چهارم جمعیت کشور مستأجر هستند، گفت: طبق آمار بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ۱.۵ درصد کاهش داشت و رشد معاملات مسکن نیز حدود ۳ تا ۴ درصد افزایش یافت. اینها نوید خوبی در بخش مسکن است اما همچنان سهم اجاره در سبد خانوار بالاست که باید تلاش کنیم تا با تولید و عرضه مسکن این سهم را در سبد خانوار کم کنیم.

در حالی وزیر راه و شهرسازی از آمار ۲۵ درصدی مستاجران در کشور خبر داده است که مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس روز یکشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۲ درخصوص وضعیت مستاجران گفت: به طور متوسط در کشورمان ۵۱ درصد جمعیت مستاجر هستند.

وی با اشاره به جمعیت مستاجران در کشورمان اظهار داشت: براساس آخرین گزارش‌ ها و سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد مستاجران در کشور ۶.۵ میلیون خانوار است که البته قاعدتا به این شکل است که در شهرهای بزرگ این آمار بالاتر می‌ رود و گفته می‌ شود بیش از ۵۳ درصد از جمعیت تهران مستاجر هستند و در شهرهای کوچک‌ تر جمعیت مستاجران نرخ کمتری دارند اما به طور متوسط در کشورمان ۵۱ درصد جمعیت مستاجر هستند.

گفتنی است پدیده اختلاف آمار بین نهادها و سازمان های مختلف از معضلات همیشگی کشور بوده است. هر سازمان و نهادی آمار متفاوتی را اعلام می کند که نه تنها با دیگر سازمان ها متفاوت است بلکه با واقعیت و زندگی مردم نیز فاصله بسیار دارد. مساله ای که حتی در سطح برنامه ریزی های کلان نیز تاثیر منفی به همراه دارد.