نشانه های کاهش قیمت خانه و آپارتمان در شهر تهران


به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، قیمت مسکن در ۵ منطقه شهر تهران بین ۸ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است.

خسروی با بیان اینکه افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در سال گذشته و تداوم آن در سال جاری باعث کاهش تمایل و قدرت خرید متقاضیان بازار مسکن شده است. اضافه کرد؛ کاهش ۶۰ درصدی حجم معاملات مکسن شهر تهران ناشی از همین عوامل است.

اخبار رسیده از بازار نشان می‌دهد، قیمت پیشنهادی مالکین برای فروش خانه در مناطق ۱ و ۵ شر تهران، ۲۲ و ۱۲ درصد کاهش داشته است.

منطقه ۷ نیز در حدود ۱۸ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است.

البته با توجه به رشد بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال قبل، کاهش فعلی نمی‌تواند تأثیر چندانی در اقتصاد بازار ایجاد کند و کماکان قدرت خرید متقاضیان، پایین است.

پیشنهاد وزیر اره و شهرسازی مبنی بر صبر خریداران مسکن تا ایجاد آرامش در بازار مسکن نیز می‌تواند بر آرامش ایجاد شده نسبی در بازار موثر بوده باشد.

در شرایط فعلی خواه یا ناخواه، خریداران توان خرید خانه با قیمت‌های پیشنهادی را ندارند و بازار به روشنی نشان داده که کشش افزایش قیمت را ندارد.

خسروی درباره ادعای یکی از نمایندگان مبنی بر این‌که سلطان‌های مسکن ۲۵۰۰ واحد خالی در تهران و ۷۰۰ واحد خالی در شهرری در اختیار دارند گفت: من این موضوع را قبول ندارم و در طول این سال‌ها هیچ‌گاه مافیا و سلطان در بازار مسکن دیده نشده است. ساختمان، یک کالای کوچک مثل سکه و ارز نیست که بتوان آن را در گاوصندوق پنهان کرد. همه‌ی مردم خانه‌ها را می‌بینند و نمی‌توان قبول کرد که ۲۵۰۰ خانه در یک منطقه خالی بماند!!.

خرید خانه در تهران

به گفته خسروی، عقل سلیم حکم می‌کند به دلیل خواب سرمایه، خانه خالی نماند. ممکن است واحدهای خالی متعلق به بانک‌ها باشد. در غیر این صورت، افراد عادی خانه را خالی نگه نمی‌دارند. البته نمی‌گویم که آپارتمان بدون سکنه اصلاً وجود ندارد اما بسیار اندک است.

شاید نظر رئیس اتحادیه مشاوران املاک درست باشد ولی چندان دور از ذهن هم نیست که فردی مالک ۷۰۰ یا ۲۵۰۰ واحد مسکونی باشد. در سال‌های گذشته بازار مسکن نشان داده است که از تمام بازارهای موازی دیگر امن‌تر است و بازدهی سرمایه‌ مطمئن‌تری دارد.

از طرف دیگر نظارت بر بازار املاک شاید به اندازه بازار ارز و طلا نباشد.

جدای از اینکه آیا فردی مالک ۲۵۰۰ واحد مسکونی است یا خیر، نقش دولت و مجلس به عنوان قانون‌گذار و مجری قانون در ساماندهی به بازار مسکن بسیار حائز اهمیت است. با اجرای طرح‌های مالیاتی می‌توان مسکن را از کالایی سرمایه‌ای خارج کرد تا عده‌ای برای کسب سود و درآمد بازار مسکن را دچار چالش‌ و التهاب نکنند.منبع: مجله آنلاین هومینگ

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • chat
    افزودن دیدگاه