لوگو سایت

قیمت ریال عمان در سودای صعود/ سقوط بر بازار ارز سایه انداخت


به گزارش اقتصادنیوز، شاید اگر یک دهه پیش از عمان به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری یاد می‌شد چندان برای افراد باورپذیر نبود؛ اما امروز این کشور نه تنها توانسته نام خود را به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد توریستی بر سر زبان‌ها بیندازد، بلکه در تلاش است تا در آینده ای نزدیک به قطب اول گردشگری در جهان تبدیل شود.

روندی که دولت عمان در طی چند سال اخیر طی کرده است هم مهر تاییدی بر این موضوع می‌زند؛ این کشور در سال ۲۰۲۳ توانست رکورد قابل توجه و بی‌سابقه چهار میلیون گردشگر را به ثبت برساند؛ میزانی که به گفته مقامات عمانی قرار است تا پایان ژانویه ۲۰۲۴ افزایش قابل توجه و چشمگیری داشته باشد و رشد ۲۱.۶ درصدی را تجربه کند.

بنابر جدیدترین گزارش وزارت میراث و گردشگری عمان، روند صعودی ورود گردشگران در چشم انداز میان‌مدت این کشور که حد فاصل سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۸ را در بر می‌گیرد؛ ادامه خواهد داشت تا در سال ۲۰۲۸ به قله ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برسد. اما این پایان برنامه بلندپروازانه عمان نیست و جذب ۱۱ میلیون گردشگر سالانه تا سال ۲۰۴۰، بخشی از اهداف گسترده‌ این کشور در حوزه گردشگری محسوب می‌شود.

طبق پیش‌بینی‌هایی که کارشناسان داشته‌اند، تحقق چشم‌انداز میان مدت ۱۱ میلیون مسافر سالانه برای عمان امری دور از دسترس نیست و آمار سال گذشته نوید تحقق این هدف را می‌دهد. براساس آخرین آمار منتشر شده، بیشترین میزان ورود مسافران به عمان در سال ۲۰۲۳، به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با حدود ۱.۶ میلیون نفر اختصاص داشت و پس از آن هند با ۶۱۰ هزار بازدیدکننده و آلمان با ۱۵۰ هزار مسافر قرار گرفتند. این در حالیست که در سال گذشته از کشور چین ۱۱۸ هزار نفر وارد این کشور شده اند.

مقایسه داده‌های مرکز ملی آمار و اطلاعات این کشور نشان می‌دهد که یک میلیون و ۱۶۵ هزار و ۵۵۶ مسافر در پایان ژانویه ۲۰۲۳ وارد عمان شده اند که این میزان در ژانویه ۲۰۲۴ به حدود یک میلیون و ۴۱۷ هزار نفر افزایش یافته است.

نزدیکی منطقه جغرافیایی، اتصالات حمل و نقل قوی و دسترسی به خلیج فارس از جمله عوامل مهمی هستند که در توسعه صنعت گردشگری در عمان نقش موثری را ایفا می‌کنند. همچنین نبود موانع برای ورود و درآمد پیش از حد تصور خانواده‌ها باعث شده است تا تقاضا برای اشتغال در این کشور افزایش چشمگیری داشته باشد.

این شرایط مطلوب عاملی شده است تا در سال های اخیر مردم ایران هم به فکر سفر یا مهاجرت به عمان بیفتند و جایگاه این کشور در میان مقاصد مهم گردشگری در بین ایرانیان ارتقا پیدا کند، اتفاقی که تعطیلات امسال هم شاهد مثال خوبی برای آن است و بسیاری از افراد تعطیلات نوروزی را در سواحل کشور سطان نشین سپری کرده‌اند. مرور وضعیت صنعت گردشگری در عمان بهانه خوبی است تا به آخرین قیمت ریال عمان در بازار ارز تهران نگاهی بیندازیم.

قیمت ریال عمان امروز ۱۱ فروردین ۱۴۰۳

اولین روز هفته در حالی سپری شد که قیمت ریال عمان در جریان معاملات بازار ارز تهران به مانند روز پنجشنبه، روند صعودی را تجربه کرد.

هر ریال عمان که در پایان هفته گذشته ۱۶۰,۷۲۰ خرید و فروش شده بود، مبادلات ارزی امروز را در حالی سپری کرد که با رشد چهار هزار و ۷۲۰ تومانی، ۱۶۵ هزار تومان نرخ گذاری شود.

ریال عمان

آخرین نرخ درهم امارات امروز

امروز در بازار اما درهم امارات روندی متفاوت با ریال عمان را تجربه کرد و با افت قیمت نامحسوس ۷۸ تومانی، ۱۶۷۹۳ تومان نرخ گذاری و مبادله شد.

همچنین امروز نرخ برابری هر درهم امارات با دلار آمریکا در بازار ارز به ۰.۲۷ رسید.

قیمت امروز دینار عراق در بازار

بازار ارز تهران در حالی اولین روز کاری هفته را سپری کرد که قیمت دینار عراق هم شیب نزولی را در پیش گرفت و با تجربه افت ارزش دو تومانی نسبت به دو روز گذشته، ۴۶ تومان قیمت گذاری شد.

آخرین قیمت لیر ترکیه امروز

امروز همچنین لیر ترکیه هم بازار را با روند نزولی آغاز کرد و پشت سر گذاشت تا ۱۹۰۵ تومان نرخ گذاشته شود. هر لیر ترکیه که روز پنجشنبه ۹ فروردین، ۱۹۲۵ تومان معامله شده بود، امروز افت قیمت ۲۰ تومانی را تجربه کرد.

لیر ترکیه

نرخ امروز منات آذربایجان

قیمت منات آذربایجان هم در عصر امروز به تبعیت از روند نزولی حاکم بر بازار پایین آمد و با افت ۱۶۰ تومانی که در پیش گرفت؛ ۳۶۱۱۰ تومان خرید و فروش شد.

امروز همچنین نرخ برابری منات با دلار آمریکا در بازار تهران، ۰.۵۹ است.

آخرین قیمت درام ارمنستان امروز

امروز قیمت درام ارمنستان در پایان فعالیت معامله گران در بازار تهران با کاهش نامحسوس یک تومانی همراه شد و ۱۵۷ تومان ارزش گذاری شد.

قیمت لاری گرجستان در بازار

بازار برای لاری؛ واحد پول رسمی کشور گرجستان هم به مانند سایر ارزهای معامله شده، نزولی آغاز شد و به پایان رسید تا ارزش آن به ۲۲۹۹۰ تومان برسد و ۱۰۰ تومان ارزان شود.

لاری گرجستان معاملات پایان هفته گذشته را در کانال ۲۳ هزار تومان به پایان رسانده بود و بدین ترتیب بار دیگر وارد کانال ۲۲ هزار تومان شد.

لاری گرجستان

نرخ امروز رینگیت مالزی

رینگیت؛ واحد پول رسمی مالزی به عنوان یکی از کشورهایی که همواره مورد توجه مسافران ایرانی قرار دارد، هم امروز ۳۰ تومان ارزان شد و در پایان مبادلات ارزی معامله گران ۱۳ هزار تومان ارزش گذاری و خرید و فروش شد.

آخرین قیمت بات تایلند

امروز همچنین قیمت بات تایلند هم در بازار ارز تهران بر مدار کاهش حرکت کرد و با تجربه ریزش یک تومانی در مقایسه با دو روز گذشته، ۱۶۸۸ تومان قیمت خورد.

نخستین روز از هفته در حالی به پایان رسید که جو حاکم بر بازار ارز تهران کاهشی بود و قیمت ها شیب نزولی را طی کردند. تنها نرخی که امروز در بازار خلاف جریان آب شنا کرد و صعود را در پیش گرفت؛ ریال عمان بود.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه