لوگو سایت

بدهی انگلیس به ایران و آزادی زندانیان دو مساله جدا هستند


جانسون در جمع خبرنگاران گفت: طبعا ما اطمینان حاصل می‌کنیم که هر کاری از دستمان بر می‌آید برای حفاظت از منافع نازنین و تمام پرونده‌های دو‌تابعیتی بسیار بغرنجی که در تهران داریم، انجام دهیم. جیمز کلِوِرلی وزیر کشور در امور خاورمیانه و شمال آفریقای انگلیس نیز تایید کرد که بحث‌های قانونی در زمینه پرداخت بدهی مربوط به خرید تانک‌های چیفتن توسط ایران از انگلیس ادامه دارد اما این موضوع کاملا از مساله زندانیان متمایز است.

کلورلی در این باره به اسکای نیوز گفت: ما همیشه گفته‌ایم نباید از شهروندان دوتابعیتی انگلیسی به‌عنوان یک اهرم فشار سیاسی استفاده کرد. این مقام انگلیسی همچنین درباره مرتبط بودن پرونده این زندانیان به پرونده بدهی ایران بیان کرد: ما اصلا با چنین چیزی و گفتن اینکه به این منازعه قانونی مرتبط هستند موافق نیستیم، نمی‌شود که هر دوی آنها باشد. ما به وضوح موضعمان را بیان می‌کنیم. آزادی این افراد به اختیار تهران است و آنها باید آزاد شوند.

اخیرا خبرگزاری فرانسه اعلام کرده بود انگلیس پذیرفته که به دلیل قرارداد فروش تانک‌های چیفتن به ایران بدهکار است اما ظاهرا به‌خاطر تحریم‌های آمریکا با محدودیت‌هایی برای پرداخت این بدهی مواجه است. چندی پیش جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده برای بیش از دهمین بار به تعویق افتاد تا بار دیگر وضعیت شکایت ایران از انگلیس برای دریافت ۴۰۰ میلیون پوند از این کشور برای قراردادی که متعلق به زمان پیش از انقلاب اسلامی است نامعلوم باقی بماند.

پرونده مربوط به این بدهی پس از آن شکل گرفت که لندن قرارداد فروش تانک‌های چیفتن به تهران را پس از سقوط شاه به حالت تعلیق درآورد و هرگز این تانک‌ها را تحویل نداد. پیش از این برای اولین بار در دولت انگلیس، بن والس وزیر دفاع این کشور بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک‌های چیفتن تایید کرد و با تلاش برای مرتبط کردن این موضوع به زندانی بودن نازنین زاغری شهروند دو‌تابعیتی انگلیسی-ایرانی در ایران، گفت که فعالانه به‌دنبال پرداخت این بدهی به دولت ایران است و این موضوع می‌تواند به اطمینان حاصل کردن از آزادی شهروندان دو‌تابعیتی انگلیسی از جمله نازنین زاغری کمک کند. والس در گفت‌وگو با وکلای این خانواده‌ها مدعی شده است دولت انگلیس به‌دنبال مجرایی قانونی برای پرداخت این بدهی است.

اخبار آزادی قریب‌الوقوع زاغری صحت ندارند

همزمان وزیر امور خارجه انگلیس در یک کنفرانس خبری به سوال‌ها درباره نازنین زاغری، زندانی دو‌تابعیتی انگلیسی-ایرانی پاسخ داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس درباره نازنین زاغری زندانی دو‌تابعیتی انگلیسی-ایرانی که به اتهامات امنیتی در ایران زندانی است، گفت: ایران بدون قید و شرط ناگزیر به آزاد کردن کسانی است که از دیدگاه ما غیرقانونی زندانی شده‌اند و به گمانم اخبار حاکی از آزادی قریب‌الوقوع او[زاغری] صحت ندارد.

اخیرا اخباری مبنی بر توافق بر سر آزادی زاغری و آزادسازی پول‌های ایران در انگلیس مربوط به قرارداد تانک‌های چیفتن منتشر شده بود. حجت کرمانی وکیل مدافع زاغری پیش از این در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره حکم اخیر صادر شده برای زاغری اظهار کرد: رای پرونده دوم موکلم به من ابلاغ شد. بر اساس رای صادره نازنین زاغری به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۸۸ و مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی» به یک سال حبس تعزیری و یک سال منع خروج از کشور محکوم شده است.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه