لوگو سایت

یک میلیارد دلار بنزین وارد می‌شود


به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۱؛  منابع جدید گاز سرخس مورد بهره‌برداری قرار گرفت

وزارت نفت ایران اعلام کرد که اکتشافات جدید، وجود منابع جدید گاز را در سرخس در شمال شرق خراسان به اثبات رسانده و این منابع جدید از سوی متخصصان و کارشناسان ایرانی بدون استفاده از نیروهای خارجی مورد بهره‌برداری آزمایشی قرار گرفته است.

آقای خردمند، معاون وزیر نفت گفت: اساسا سیاست جدید وزارت نفت اولویت دادن به استفاده از میدان‌های مشترک مرزی، چه در مرزهای آبی و چه مرزهای خشکی است.

کارشناسان وزارت نفت فعالیت‌های خود را در این زمینه در خلیج‌فارس ادامه می‌دهند و در خشکی نیز در اثر این فعالیت‌ها در ناحیه سرخس و در کنار میدان گازی «خانگیران» یک میدان نفتی به نام «گنبدلی» کشف شده و نتایجی که تا به حال از این میدان حاصل شده رضایتبخش و امیدوارکننده است.

وی افزود: این مخزن حاوی گاز شیرین است که فعلا روزانه حدود چهل میلیون فوت مکعب گاز از آن استخراج می‌شود که پیش‌بینی می‌شود قابل استفاده برای مصارف صنعتی است و می‌تواند برای گازوسوز کردن کارخانجات در استان خراسان و استان‌های مجاور، مثل استان مازندران و به‌خصوص در نیروگاه نکا مورد استفاده قرار گیرد.

خردمند ادامه داد: پروژه گاز سرخس شامل تامین گاز شهرهای مجاور خط لوله گاز سرخس نیز خواهد شد و قرار است تمام شهرهایی که در اطراف خط  لوله گاز هستند به این خط لوله متصل شوند. وی گفت: ما از نقطه‌نظر منابع گازی، دومین کشور در دنیا هستیم و دارای ۴۰۰ تا ۴۵۰ تریلیون فوت مکعب ذخیره گازی ثابت شده هستیم.

معاون وزیر نفت یادآور شد: کشور ما از نظر ذخیره نفت نیز وضع خوبی دارد و بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد بشکه نفت خام قابل استخراج در کشور ما وجود دارد که این خود حدود ۲۰ درصد از کل ذخایر نفتی زیرزمینی کشورمان است.

 

نرخ خرید و فروش ارز به ریال (۱۴/۲/۱۳۶۱)

نرخ ارز

خرید رسمی

فروش رسمی

خرید غیررسمی

فروش غیررسمی

فروش به مسافران

دلار کانادا

۵۵/۶۷

۸۵/۶۷

۴۰/۷۴

۹۰/۷۴

۴۵/۹۵

دلار استرالیا

۸۵/۸۷

۲۰/۸

۲۵/۹۵

۱۰/۹۷

۷۰/۱۲۲

مارک آلمان غربی

۰۰/۳۵

۵۰/۳۵

۱۵/۳۸

۹۵/۳۸

۶۰/۴۹

صد ین ژاپن

۵۵/۳۴

۰۵/۳۵

۷۵/۳۷

۵۵/۳۸

۱۵/۴۹

دینار عراق

۲۰/۲۱۷

۲۰/۲۲۳

۵۰/۲۳۹

۵۰/۳۴۵

۴۵/۴۱۳

ریال عربستان

۱۵/۲۴

۵۰/۲۴

۵۵/۲۶

۹۵/۲۶

۳۵/۳۴

درهم امارات

۰۵/۲۲

۹۵/۲۲

۷۵/۲۴

۲۵/۲۵

۱۵/۳۲

دلار آمریکا

۶۵/۸۱

۹۰/۸۱

۷۰/۸۸

۲۵/۹۰

۰۰/۱۱۵

 

۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۱؛ اجرای طرح‌های جهادسازندگی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

وزارت جهاد سازندگی تصمیم دارد اجرای طرح‌ها و برنامه‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

مصطفی ترکان، مدیرکل برق و انرژی وزارت جهاد سازندگی گفت: به این منظور شرکت‌های خصوصی از میان جهادگران ایجاد و بخشی از طرح‌ها به آنها واگذار می‌شود.

وی افزود: بخش دیگری از طرح‌های جهاد توسط پیمانکاران و نیز توسط این نهاد اجرا خواهد شد.

ترکان با اشاره به اینکه برای نخستین‌بار در سال ۷۱ اعتبارات برق‌رسانی به روستاها استانی شده است، گفت: این مساله مشکلاتی را برای اجرای بعضی از طرح‌های جهاد به وجود آورده است. به گونه‌ای که تعدادی از طرح‌های ملی در استان‌ها که دارای اعتبار مستقل از مرکز بوده‌اند، نیمه‌تمام و بلاتکلیف مانده است. وی با اشاره به افزایش اعتبار ارزی گفت: در سال جاری برای احداث شبکه‌های برق و حفر دو هزار حلقه چاه آب کشاورزی، ۲۰ میلیون دلار اختصاص یافته است.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۱؛ یک میلیارد دلار بنزین وارد می‌شود

مصرف بنزین روزانه امسال ۵۰ میلیون لیتر پیش‌بینی می‌شود که از این میزان ۱۲ میلیون لیتر واردات بنزین و MTBE خواهد بود.

بین ۹۰۰ تا یک میلیارد دلار در سال جاری صرف واردات بنزین و ماده MTBE خواهد شد.

مهندس محمد آقایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: سال گذشته رشد مصرف بنزین ۸ درصد بود که این میزان بسیار بالاست و ضروری است با اعمال روش‌هایی، جلو رشد مصرف بنزین در داخل کشور را گرفت.

وی گفت: با توجه به رشد مصرف، پیش‌بینی می‌کنیم امسال حدود یک میلیارد دلار بنزین و MTBE وارد کنیم.

مهندس آقایی مصرف  روزانه MTBE را ۲/۳ میلیون لیتر در روز و ۹۰۰ هزار تن در سال اعلام کرد و گفت: قرار است امسال واحد تولید MTBE مجتمع پتروشیمی به بندر امام به بهره‌برداری برسد.

وی ظرفیت تولید این و احد را سالانه ۵۶۰ هزار تن اعلام کرد.معاون وزیر نفت گفت: برای سال جاری پیش‌بینی می‌شود روزانه ۵۰ میلیون لیتر بنزین مصرف شود که ۱۲ میلیون لیتر آن واردات بنزین و ماده جایگزین سرب خواهد بود.مدیرعامل شرکت‌ ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهار کرد: در حال حاضر صد در صد بنزین توزیعی کشور بدون سرب است که نقش بسیار زیادی در کاهش آلودگی کشور دارد.

نگاه هند به ذخایر عظیم گاز ایران

«رام نایک» وزیر نفت و گاز طبیعی هند گفت: ما همچنان مایل هستیم گاز موردنیاز خود را از ایران که ذخایر بزرگ گاز طبیعی در اختیار دارد، تامین کنیم.

وزیر نفت و گاز هند افزود: واردات گاز از ایران به نتایج مطالعاتی بستگی دارد که اکنون درباره نحوه انتقال گاز از این کشور به هند در حال انجام است.

رام نایک اظهار کرد: ایران و هند به طور مشترک گروهی را برای مطالعه احداث خط لوله‌ای که گاز را به هند انتقال خواهد داد، تعیین کرده‌اند که مسیر خط لوله پس از اعلام نتایج مطالعه این گروه تعیین خواهد شد.

وی درباره زمان آغاز طرح احداث خطلوله موردنظر گفت: تا زمانی که نتایج مطالعات مربوط به مسیر خط لوله رسما اعلام نشود، نمی‌توان در مورد زمان آغاز کار و تکمیل این پروژه مهم صحبت کرد.

بازار هند هم‌اکنون روزانه به ۱۱۵ میلیون مترمکعب گاز نیاز دارد، اما تولید داخلی گاز آن روزانه ۶۵ میلیون مترمکعب است، به این ترتیب هند اکنون روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز دارد.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه