لوگو سایت

علت تورم غدد لنفاوی پس از واکسن کرونا چیست؟


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، اگر تا به حال غدد لنفاوی شما متورم شده باشند، می‌دانید که وجود آن‌ها چقدر ناخوشایند (و به طور موقت نگران کننده) است.

اما هنگامی که غدد لنفاوی (غدد لوبیایی شکل و کوچک) در سراسر بدن شما بزرگ می‌شوند، به طور معمول نشانه این است که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به چیزی که آن را تهدید می‌کند واکنش نشان می‌دهد.

پس از تزریق واکسن،   بدن شما پس از تکمیل ایمن سازی ویروس کرونا، ویروس جدید را تشخیص می‌دهد، به این معنی که ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند، اما کوتاه مدت داشته باشید، به ویژه بعد از دوز دوم.

علائم شما می‌تواند شامل تورم و درد بازو در اطراف محل تزریق، تب خفیف، سردرد، لرز و  احتمالاً حتی تورم غدد لنفاوی باشد. حتی برخی از بانوان، تورم غدد لنفاوی در را در زیر بغل با سرطان پستان اشتباه می‌گیرند.

با این حال، جیمی آلن، داروساز، Ph.D. دانشیار داروسازی در دانشگاه ایالتی میشیگان می‌گوید:  “مطمئن باشید که غدد لنفاوی متورم فقط نشانه‌ای است که سیستم ایمنی بدن شما پس از واکسن کار می‌کنند. “.

اما این غده‌ها چه شکلی و ظاهری دارند؟ و اگر این عارضه جانبی آزار دهنده را تجربه کنید، تورم چه مدت طول می‌کشد؟ سیستم ایمنی بدن شما شامل شبکه‌ای از عروق لنفاوی و غدد لنفاوی است. طبق اطلاعات  انجمن سرطان آمریکا (ACS)، آن‌ها سیستم لنفاوی شما را تشکیل می‌دهند که مایعات، مواد زائد، ویروس‌ها و باکتری‌هایی را که به داخل بافت‌های خارج از جریان خون شما وارد می‌شوند، جمع می‌کند.

عروق لنفاوی شما کمی شبیه عروق خونی است. اما به جای خون، آن‌ها حاوی مایع شفاف و آبکی (مایع لنفاوی معروف) هستند. وظیفه اصلی این مایعات مبارزه با عفونت‌ها با کمک گلبول‌های سفید خون است؛ بنابراین در اصل، غدد لنفاوی ما به عنوان فیلتر مواد بالقوه مضر کار می‌کنند.

اگر اتفاقاً دچار عفونت، آسیب یا بیماری مانند سرطان شده باشید، غده‌ها  مثلاً در گردن، زیر بغل، زیر چانه یا اطراف کشاله ران، می‌توانند متورم یا بزرگ شوند، زیرا در تلاش برای فیلتر کردن چیز‌های مضر خارج از بدن شما هستند.

اگر بعد از تزریق واکسن تورم‌ها ظاهر شوند، به احتمال زیاد آن‌ها را در زیر بغل و گردن خود مشاهده خواهید کرد، این معمولاً در اطراف مناطقی است که تزریق انجام می‌شود و مانند یک توده نرم و لطیف احساس می‌شود. همچنین توجه به این نکته مهم است که این عارضه جانبی فقط در واکسن کرونا  وجود ندارد و حتی می‌تواند در اثر تزریق آنفولانزا اتفاق بیفتد.

افرادی که  غدد لنفاوی متورم را تجربه می‌کنند می‌توانند به طور متوسط ​​حداکثر ۱۰ روز پس از واکسیناسیون مشکل مذکور را  داشته باشند. اما بدن‌ها متفاوت است و تورم می‌تواند حدود یک هفته طول بکشد.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه